Outdoorové hodinky bývají odolné a vodotěsné, přičemž mohou mít mnoho zajímavých funkcí jako GPS, teploměr či monitorování srdeční frekvence. Na jaké parametry se ale konkrétně zaměřit při výběru?
Druhy podle technologie
Ačkoli dává mnoho uživatelů při aktivitách v přírodě přednost digitálním hodinkám, k dispozici stále máte také kvalitní analogové modely. Navíc se lze zaměřit i na kombinované varianty.
- Analogové outdoorové hodinky – mají klasickou minutovou a hodinovou ručičku a bývají dosti přehledné a odolné. Na druhou stranu nemají žádné funkce, snad vyjma základního kompasu.
- Digitální outdoorové hodinky – oblíbené jsou především díky většímu množství funkcí, o kterých se blíže rozepíšeme na následujících řádcích.
- Kombinované outdoorové hodinky – mívají klasický analogový ukazatel času, ten je nicméně doplněn digitálním displejem, který zajišťuje jednotlivé funkce.
Výběr podle funkcí
Outdoorové hodinky se od dalších hodinek na trhu liší především počtem funkcí, ačkoli to neplatí pro všechny varianty (viz výše). Jaké „vychytávky“ je možné využívat?
- Kompas – mají jej téměř všechny hodinky do přírody. Existuje 2D i 3D kompas, přičemž u druhé varianty nemusíte mít hodinky ve vodorovné poloze.
- GPS – satelitní navigační systém vám ukáže nejen to, kde se aktuálně nacházíte, ale třeba i skutečnost, kterou cestou se vydat nebo jak rychle se pohybujete.
- Výškoměr – funkce, díky níž budete vědět, v jaké nadmořské výšce se nacházíte, hodit se tedy může např. v horách.
- Krokoměr – díky této funkci budete vždy vědět, kolik jste už při pobytu (nejen) v přírodě udělali kroků.
- Teploměr – v některých situacích může být vhodné znát aktuální teplotu vzduchu v místě, v němž se právě pohybujete.
- Barometr – měří atmosférický tlak, tudíž dokáže určit, zda se blíží bouřka, což může být při pobytu mimo civilizaci praktické.
- Akcelerometr – funkce, díky níž budete mít přehled o svém zrychlení, které je měřeno v m/s2.
- Monitorování srdeční frekvence – některé outdoorové hodinky dokážou měřit tep na zápěstí. I to může být důležitý údaj.
- Další zajímavé funkce – hodinky do přírody mohou monitorovat i spalování kalorií, měřit vzdálenost a některé potěší i přítomností hudebního přehrávače.
Důležité parametry
Při výběru outdoorových hodinek byste měli zohlednit i další podstatné vlastnosti. Mnohé z nich totiž mají dosti výrazný vliv na samotné používání.
- Odolnost proti poškození – hodinky pro outdoorové aktivity bývají vyrobeny z kvalitních materiálů, takže i sklíčko je velmi těžké poškodit.
- Voděodolnost – jednotlivé modely mohou mít různý stupeň krytí. IP67 např. znamená, že jsou dané hodinky odolné proti prachu a po dobu zhruba půl hodiny i proti vodě v hloubce jednoho metru. Existují ale i jiná označení. 10 ATM, 10 bar či 100 m např. umožňuje i šnorchlování.
- Výdrž baterie – kvalitní outdoorové hodinky vám mohou vydržet i tři týdny na jedno nabití. K dispozici ovšem máte i solární modely, jež se samy průběžně nabíjejí.
- Podsvícení – řešeno může být tritiovými trubičkami, LED diodami či luminiscenčním nátěrem. Podsvícení je každopádně důležité za zhoršených světelných podmínek.
- Ovládání – některé outdoorové hodinky se ovládají tlačítky, další dotykovým displejem, ale existují i modely kombinující obě tyto varianty.
- Propojení – podstatná je i možnost propojit outdoorové hodinky s dalšími zařízeními, mezi která patří především mobilní telefony.
- Design – k dispozici máte pánské, dámské i unisex varianty. Zaměřit se lze na sportovní design, případně na elegantnější řešení.
Oblíbené značky
Outdoorové hodinky můžete volit i podle populárních značek. Tím se vám značně omezí možnosti výběru a zaměřit se budete moci pouze na kvalitní modely.
- Garmin – americká společnost existující od roku 1989 a nabízející výrobky využívající GPS.
- Polar – finská značka vyvíjející optické snímače tepové frekvence a chytré sportovní hodinky.
- Suunto – další finská značka. Tato se zaměřuje na sportovní hodinky, sporttestery či kompasy.
Cena
Roli při výběru outdoorových hodinek může hrát rovněž pořizovací cena. V tomto ohledu se od sebe jednotlivé modely dosti výrazně liší.
- Cena do 2 500 Kč – hodinky do přírody nemusí být drahé. Levnější modely však budou méně kvalitní, mít méně funkcí a horší bude i jejich odolnost.
- Cena od 2 500 do 7 500 Kč – pokud si chcete pořídit kvalitní outdoorové hodinky, měli byste utratit alespoň několik tisícovek, což je stále ještě přijatelná cena
- Cena nad 7 500 Kč – dražší modely bývají robustní, odolné a zároveň lehké. Mají špičkové funkce, přičemž jsou velmi odolné proti vodě, prachu i poškození.
Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti
Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.