Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších paddleboardů

Aktualizováno:
Červenec 2021

Lesklá hladina klidného jezera, teplý letní vítr a skákající rybky. Uprostřed toho všeho stojíte vy na svém prkně a rozhlížíte se po krajině. Nebo si jen tak pádlujete a užíváte míru a klidu, který panuje všude kolem vás…

Krásná představa, že ano? A může se klidně bezezbytku naplnit, neboť prkna – paddleboardy nejsou vůbec drahé. Základem je pevné nebo nafukovací prkno a solidní pádlo v ruce. V současné době se navíc tato kratochvíle rozšířila natolik, že obchody nabízejí pěknou řádku modelů různých kvalit, tvarů a barev. Stačí si jen vybrat.

V reakci na neustále stoupající poptávku zákazníků jsme se rozhodli podívat se paddleboardům na zoubek. Jejich výběr totiž není až tak jednoduchý, jak jsme možná trochu nadneseně naznačili v předcházejícím odstavci. Považujeme za důležité důkladně vás seznámit s nejdůležitějšími kritérii pro správným nákup prkna, které jsme sepsali do článku Jak vybrat paddleboard.


Nejlepší paddleboardy dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze Paddleboard Hydro-force Oceana Combo
Paddleboard Hydro-force Oceana Combo 96 %
Počet recenzí: 19
9 900 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze Paddleboard WORKER WaveTrip 11'6
Paddleboard WORKER WaveTrip 11'6" 95 %
Počet recenzí: 1
6 400 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze Paddleboard WORKER WaveTrip 10'6
Paddleboard WORKER WaveTrip 10'6" Zatím nehodnoceno 6 000 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze paddleboard Aqua Marina Fusion 10'10'' 2021
paddleboard Aqua Marina Fusion 10'10'' 2021 96 %
Počet recenzí: 8
11 800 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze Paddleboard Bestway 65349 Aqua Journey
Paddleboard Bestway 65349 Aqua Journey 100 %
Počet recenzí: 3
7 500 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze Paddleboard Enero nafukovací SUP 115kg
Paddleboard Enero nafukovací SUP 115kg Zatím nehodnoceno 7 200 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze Paddleboard Aqua Marina Vapor 10'4'' NEW
Paddleboard Aqua Marina Vapor 10'4'' NEW 83 %
Počet recenzí: 2
10 800 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze Paddleboard MONDO Waikiki board
Paddleboard MONDO Waikiki board Zatím nehodnoceno 1 900 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze Paddleboard Aqua Marina Magma
Paddleboard Aqua Marina Magma 89 %
Počet recenzí: 10
14 000 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze Paddleboard BESTWAY 65336 Compact
Paddleboard BESTWAY 65336 Compact Zatím nehodnoceno 6 100 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat paddleboard

Vzhledem k tomu, že pohyb na vodní hladině je poměrně náročný, buďte při výběru paddleboardu obezřetní. V prvé řadě musíte zvolit model odpovídajících rozměrů a nosnosti. Prkno pod hladinou vám zkrátka k ničemu nebude.

Prkna již dávno neslouží jen ke klidnému pádlování po jezeře, škála všemožných aktivit v poslední době značně narostla. Jestliže na vodní hladině provozujete určité aktivity nebo sport, zvolte správný typ. Vybírejte též dobře mezi pevnou a nafukovací konstrukcí.

Nafukovací paddleboardy se na trhu vyskytují ve čtyřech různých provedeních. Považujeme tedy za důležité je porovnat, stanovit jejich podobnosti a rozdíly. Druhou klíčovou pomůckou je pádlo, jemuž také věnujeme pár slov.

Nezapomínejte ani na kontrolu provedení pojistného lanka. Může vám pomoci překonat celou řadu krizových situací a někdy i ochránit zdraví. Výrobci ke svým modelům dodávají i různorodé příslušenství ke zvýšení nabízeného komfortu či funkčnosti. Při výběru se mu věnujte také.

Poslední kapitola bude jako vždy věnována cenám. Bohatou nabídku na trhu rozdělíme do několika cenových pásem. Díky tomu se ihned dozvíte, jaké vlastnosti můžete za připravený finanční obnos očekávat.

Na paddleboard se dá vyrazit, i když je chladno, stačí si navléct neopren (Jak vybrat neopren si můžete přečíst zde). A pokud byste chtěli vyzkoušet nějakou alternativu, třeba i těžší, můžete si přečíst i článek Jak vybrat kiteboard. Prkno vypadá podobně, ale potřebujete k němu ještě kite (draka) a vítr, který vás po hladině bude pohánět.

Nosnost, délka a šířka paddleboardu

Stoupnete na prkno a okamžitě se začínáte nořit do hlubin? V tom případě jste asi dobře neodhadli jeho nosnost. Ta musí být za všech okolností vždy vyšší, než je vaše hmotnost. Nabízené modely se standardně pohybují v rozmezí od 90 do 140 kilogramů.

Mnohdy se nosnost odvozuje od tzv. výtlaku udávaného v litrech. Jestliže se jedná o jediný údaj ve specifikacích, získáte potřebnou nosnost odečtením čísla 30.

Vedle nosnosti je zapotřebí nalézt i optimální délku. Ta ovlivňuje zejména ovladatelnost a rychlost prkna. S rostoucí délkou stoupá rychlost, ale klesá ovladatelnost. Začátečníci by tedy měli volit raději střední desky v rozmezí od 270 do 370 cm. Modely kratší než 270 cm jsou určené k surfingu a jejich ovladatelnost je zdaleka nejlepší.

No a zapomínat nesmíme ani na šířku desky. Zde zase platí, že s rostoucí šířkou stoupá stabilita a vy získáváte dostatečný manévrovací prostor pro čelení vlnám. Milovníci adrenalinu a zkušení závodníci někdy investují do velmi úzkých desek do 76 cm, které poskytují mnohem vyšší rychlost. Ať volíte tak nebo onak, nášlap by měl být v každém případě protiskluzový. To, aby vaše jízda neskončila ještě dříve, než začala.

Typy

Není prkno jako prkno! Každá úprava rozměrů či zahnutí má významný vliv na jeho celkové vlastnosti. Nebuďte tedy zaskočeni, když v obchodech narazíte hned na 8 skupin prken:

 • Závodní prkna
 • Prkna do vln
 • Prkna na stojatou vodu
 • Prkna pro dobrodruhy
 • Allaround prkna
 • Yoga SUP
 • Windsurf prkna
 • Rybářská prkna

Závodní prkna

Našli jste zálibu ve sportovním paddleboardingu? Milujete, když můžete neustále zlepšovat své časy na trasách? Pak se jistě poohlížíte po závodních prknech. Jejich konstrukce je navržena tak, aby nabízela co nejvyšší rychlost.

Prkno samotné je dlouhé a úzké, takže nenabízí příliš mnoho stability. Počítat musíte i s poměrně náročným ovládáním. Závodní paddleboardy jsou tak určeny pouze do rukou zkušenějších jedinců.

Prkna do vln

V našich luzích a hájích jejich služeb příliš nevyužijete. O co jiné to však bude na dovolené u moře! Prkna do vln připomínají prohnutý banán se zaoblenými boky kopírujícími hladinu vody. S jejich pomocí dobře drží směr a skvěle překonává i silné vlny.

Menší délka a šířka se starají o dobrou ovladatelnost. Již ze své povahy ovšem nejsou určeny na stojatou vodu, protože jejich zahnutý tvar klade příliš velký odpor. Rychlé jízdy si zde příliš neužijete.

Prkna na stojatou vodu

Chystáte se o víkendu zajezdit si na jezero? Nezapomeňte na prkno určené pro sjíždění stojaté vody navržené pro aktivní odpočinek s kamarády a rodinou. Důraz naopak není vůbec kladen na vysokou rychlost.

Prkna na stojatou vodu jsou výrazně širší a kratší než jejich závodní protějšky. Zajišťují vysokou míru stability a snadnou ovladatelnost.

Prkna pro dobrodruhy

Těšíte se, až se na svém paddleboardu vydáte objevovat dosud nepoznaná zákoutí? Nedělá vám problém trávit na cestách i několik dní? Poohlédněte se po speciálním prknu pro dobrodruhy se specificky navrženou konstrukcí.

Modely pro dobrodruhy představují zajímavý kompromis mezi rychlostí a stabilitou. Nemusíte se bát, že byste jeli příliš pomalu, zároveň vám nehrozí ani převrhnutí při každém špatném pohybu.

Allround prkna

Holky, tedy prkna pro všechno. I tak lze definovat tzv. allround prkna. Jsou průměrná ve všech ohledech. Středně široká i středně dlouhá. Kulatá špička je mírně zvednutá, takže s přehledem překonává vlny, ale na klidné vodě zbytečně nebrzdí. Odnímatelná středová ploutev dodává možnost sjíždět řeky i za nižšího stavu vody.

Tento typ paddleboardu je ideální pro milovníky rozmanitých činností. Není potřeba kupovat si hned několik prken, ale jedno pořádné a univerzální.

Yoga prkna

Nedokážete si představit ráno bez cvičení jógy za úsvitu na vodní hladině? Jistě oceníte možnost pořídit si odpovídající prkno. Je dostatečné široké, abyste při náročnějších cvicích nespadli a ke všemu je vybaveno držáky. S jejich pomocí lze spojit hned několik prken dohromady a vytvořit širší plochu. Skupinové cvičení na vodě nikdy nebylo jednodušší!

Windsurf prkna

Chcete-li spojit windsurfing s paddleboardingem, máme řešení. Hybridní prkna jsou vybavena plovákem se čtyřmi popruhy na uchycení nohou a kýlem pro umístění plachty. Při bezvětří není problém tento systém odepnout a pokračovat dále jako na standardním paddleboardu.

Rybářská prkna

Na závěr si necháváme prkna určené vášnivým rybářům. Jejich šířka nabízí dostatečný manévrovací prostor a místo pro uložení úlovku. Plováky jsou navíc navrženy tak, aby odpovídaly rybářským potřebám.

Nafukovací nebo pevný?

Když už se tedy vydáte do obchodu nakupovat, čeká vás prvotní rozhodnutí mezi dvěma základními typy:

 • Nafukovací paddleboardy
 • Pevné paddleboardy

Nafukovací paddleboardy

Jejich hlavní výhoda spočívá ve skladnosti, protože můžete prkno kdykoliv vyfouknout a uložit do skříně. Při převážení z místa na místo navíc nezabírá tolik prostoru ve vozidle. Výrobci jsou si vědomi vysoké poptávky, proto je nabídka tvarů, velikostí a nosností mnohem širší.

I přes všechna pozitiva počítejte s nižší životností a o zhruba desetinu horší stabilitou. Nafukovací modely doporučujeme tehdy, pokud plánujete s paddleboardem často cestovat a převážet jej do různých destinací.

Pevné paddleboardy

Méně oblíbenou variantu představují pevné paddleboardy. Jejich hlavní pozitivum spočívá v nekonečné trvanlivosti. Jsou odolné proti všem vnějším vlivům a drží si svůj tvar i po dobu desítek let.

Bohužel je ale jen tak jednoduše nesbalíte a nepřevezete. Nevýhoda se skrývá i v poněkud výraznější hmotnosti a užší nabídce na trhu. Chodíte-li se ovšem často zrelaxovat na jezero za domem, rozhodně si pevné prkno vyberte. Neprohloupíte.

Konstrukce nafukovacích paddleboardů

Jak jsme zmínili výše, nafukovací prkna jsou hitem udržujícím si více než 90% podíl na trhu. Výrobci v současné době využívají čtyř základních druhů technologií. Liší se od sebe nabízenými vlastnostmi, ale i kvalitou a určením:

 • Single layer konsrukce – levná a lehká konstrukce tvořená jedinou vrstvou PVC, nevýhodou jsou krátká životnost a nízká tuhost, vhodná pouze pro lehčí jedince
 • Double layer konstrukce – dvě vrstvy PVC tvoří bytelnou a tuhou konstrukci, nelze je při běžném používání prorazit, jsou vhodné i pro těžší jedince
 • Fusion konstrukce – dvě vrstvy PVC lisovány za tepla, nižší hmotnost při zachování tuhosti a bytelnosti dvouvrstvého řešení
 • 3SL konstrukce – patent značky Body Glove, kombinace dvou vrstev s podélnými výztuhami bránícími prodření

Narazili jste na velmi levné prkno, u nějž není uvedena konstrukční technologie? S největší pravděpodobností se bude jednat o single layer model s nižší odolností proti zatížení.

Pádlo

Bez pádla by to nešlo. Obvykle bývá součásti balení spolu s prknem, ale náročnější zákazníci bazírují na zakoupení pádla přesně padnoucího do ruky. I ty nejlevnější typy naštěstí mívají ergonomickou rukojeť, která pomáhá omezovat únavu ruky z dlouhého držení.

V současné době se rozlišují dva základní druhy pádel podle konstrukce:

 • Rozkládací – vhodná pro začátečníky, s nastavitelnou délkou, možno použít s více jezdci rozdílných výšek
 • Fixní – tuhá, určená pro zkušenější závodníky, určena jedinému jezdci bez možnosti nastavení délky

Stejně tak lze volit hned ze čtyř různých materiálů:

 • Hliník – v kombinaci s plastem, levná středně odolná pádla pro začátečníky
 • Laminát – lehká, délkově nastavitelná prádla pro mírně pokročilé
 • Bambus – velmi lehká, délkově nastavitelná pádla pro středně pokročilé
 • Uhlíková vlákna – vysoce odolná, lehká pádla s dlouhou životností za vysokou cenu pro pokročilé jezdce

Pádlo musí být o 20 cm delší, než je vaše výška. Jedině tak bude zaručena snadná ovladatelnost. Pro využití více osobami se vyplatí zvolit délkově nastavitelné modely.

Pojistné lanko

Nejdůležitějším bezpečnostním prvkem každého paddleboardu je tzv. pojistné lanko. Jedná se o spojovací lanko nohy a plováku. Nikdy se bez kvalitního „leashe“ nevydávejte na širou vodu. Jednak se postará o to, že vám deska nikam neuplave, jednak vám může při náhlém zhoršení počasí nebo zdravotní indispozici zachránit i život.

Výrobci současně nabízejí dva základní druhy pojistných lanek:

 • Kroucené lanko – vhodné na klidnější vodu, vždy se nachází na plováku, eliminace rizika zamotání pádla
 • Rovné lanko – vhodné na živější vody, po celou dobu je ponořené ve vodě, možnost volného pohybu po celém plováku

Příslušenství

Základem všeho jsou prkno, pádlo a pojistné lanko. Existuje však ještě celá řada vybavení, bez něhož byste se na vodu pouštět neměli.

Brázdíte-li vodní plochy na nafukovacích prknech, neobejdete se bez kvalitní pumpy. Dovedete si představit, že byste obrovský plovák dofukovali ručně? Pro bezpečné uložení prkna po skončení zábavy je určen nepromokavý obal. Nezapomínejte ani na dodatečné postranní či středové ploutve zvyšující rychlost a stabilitu.

Chcete-li se svým koníčkem pochlubit na veřejnosti, těšte se na širokou škálu nabízeného oblečení. Jeho výhodou je rychleschnoucí materiál, takže se nemusíte bát případného prochladnutí.

Cena

Závěr každého článku věnujeme cenám a ani tento nebude výjimkou. Na základě zevrubné analýzy cen jsme identifikovali tři cenové hladiny. Naleznete v nich modely blízkých vlastní vhodné pro většinu činností:

Cena do 10 000 Kč

V nejnižší cenové skupině naleznete výhradně nafukovací modely. Jejich nosnost se pohybuje okolo 120 kilogramů, takže hmotnější jedinci by se měli poohlížet jinde. Modely standardně spadají do skupiny allround, díky čemuž můžete využít jediné prkno pro širokou škálu činností.

Zatímco za nejnižší ceny se prodávají jednovrstvé modely, v horní hranici naleznete dvouvrstvé paddleboardy. Pyšní se vysokou odolností proti vnějším vlivům.

Cena od 10 000 do 20 000 Kč

I ve střední třídě dominují nafukovací modely určené pro celou řadu činností. Kromě univerzálů zakoupíte i prkna pro windsurfing, závodění nebo rybaření. Maximální nosnost dosahuje 150 kilogramů, díky čemuž si na své přijde prakticky kdokoliv.

Dvouvrstvé provedení je nedílným standardem. Použité materiály jsou velice kvalitní, takže se nemusíte obávat jejich deformace. V této kategorii již naleznete řadu prken, která bychom směle mohli označit za profesionální.

Cena nad 20 000 Kč

Nad 20 000 korun by měli lovit nejnáročnější zákazníci nebo milovníci závodění. Mohou se pyšnit vysokou nosností a širokou škálou využití. Za danou cenovku zakoupíte i pevná prkna, která mohou sloužit i po dobu desítek dlouhých let.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.8 z 41 hlasů