Základním pravidlem při výběru paddleboardu je vybírat jej na míru jezdci. Individualita je v tomto případě na místě, každý má totiž jiné tělesné proporce, jiné zkušenosti a především plánovaný způsob využití tohoto vodního prkna. Právě podle toho je nutné jej vybírat.
Svou pozornost zaměřte na konstrukci paddleboardu, jeho nosnost a rozměry, a to zejména velikost. V článku padne zmínka i o pádle, pojistném lanku a jiném příslušenství, které není radno při výběru opomíjet. Na závěr uvedeme také cenové hladiny, ve kterých můžete paddleboard zakoupit, a seznam prověřených výrobců.
Jak vybrat paddleboard stručně:
- Rozhodněte o preferovaném tvaru – Podle vašich zkušeností a plánovaného využití prkna vyberte buď mezi univerzálním allround, nebo specifickými tvary paddleboardů pro různé činnosti.
- Vyberte si mezi nafukovacím a pevným prknem – Nafukovací jsou více rozšířená a levnější, na druhou stranu méně stabilní a odolná. Pevná prkna najdou primární uplatnění při závodění.
- Pozornost věnujte i konstrukci – Paddleboardy mohou mít různý počet vrstev, což se odrazí na jejich hmotnosti, tuhosti a také životnosti.
- Paddleboard vybírejte na míru – Podle výšky a hmotnosti uživatelů, kteří na prkně plánují jezdit, vybírejte nosnost, délku a šířku prkna na vodu.
- Nezapomeňte ani na pádlo – Právě s jeho pomocí se budete po vodě pohybovat. Důležité je zvolit správnou velikost a vyhovující materiál.
- Bezpečnost především – Soustřeďte se i na provedení pojistného lanka. Dále můžete investovat do záchranné vesty či helmy, jste-li začátečník.
- Poohlédněte se i po příslušenství – Manipulaci s paddleboardem ulehčí pumpička a ochranný vak, pohodlí může přispět nepromokavé oblečení.
Způsob jízdy a dovednosti
Paddleboardy můžete najít také pod zkratkou SUP, což anglicky znamená Stand Up Paddle. Pádluje se na nich tedy primárně ve stoje (nebo v kleče, popřípadě vsedě). Kvůli tomu je důležité vybrat prkno v souladu s vaším preferovaným stylem jízdy.
Při výběru nového paddleboardu je nutné stanovit si jeho primární způsob využití. Dle toho se totiž paddleboardy dělí na několik druhů dle tvaru a velikosti. Záleží zde také na plánované frekvenci ježdění. Neméně důležitým kritériem jsou potom i vaše dosavadní zkušenosti s paddleboardingem, začátečník bude potřebovat jiné prkno než pokročilý jezdec.
Druhy prken podle tvaru
Nejvýraznější rozdíly těchto vodních prken spočívají v jejich tvaru, proto tímto rozdělením začneme. Každý druh paddleboardu má jiný tvar, rozměry či zahnutí, a proto nabídne odlišné jízdní vlastnosti:
- Allround paddleboardy – Jsou nejvíce univerzální, co se využití i rozměrů týče, navíc se dobře ovládají i začátečníkům.
- Touring paddleboardy – Jsou delší s výraznou špičkou, hodí se na překonávání delších vzdáleností po vodě.
- Závodní paddleboardy – Jeden z nejdelších typů, jsou navrženy tak, aby jezdily opravdu rychle. Hodí se pro pokročilejší jezdce.
- Wave paddleboardy – Hodí se zejména pro jízdu na vlnách na moři, jsou menší, zaoblené a vhodné pro začátečníky i děti.
- Flatwater paddleboardy – Neboli prkna na stojatou vodu jsou navržena pro aktivní odpočinek na hladině, díky svým velkým rozměrům poskytnou především stabilitu.
- River paddleboardy – Mají kratší tvar uzpůsobený pro dobré manévrování na divoké, tekoucí vodě.
- Windsurf paddleboardy – Prkna běžného allround tvaru, do jejichž středu je možné umístit plachtu a paddleboard nechat pohánět silou větru.
- Yoga paddleboardy – Jsou jedny z nejširších, díky čemuž poskytnou stabilitu pro cvičení jógy na vodní hladině.
- Ostatní typy – Na trhu můžete najít prkna speciálně navržená pro rybáře, ženy, děti nebo pro více osob.
Allround prkna
Pravděpodobně nejznámější a nejvíce rozšířená prkna na vodu. A není se čemu divit, tyto modely jsou totiž vhodné téměř pro všechno, všechny a všude, jak již jejich název napovídá. S allround prkny si přijdou na své milovníci rozmanitých činností nebo i začátečníci, kteří ještě neví, jakým směrem se v paddleboardingu vydat. Není potřeba kupovat si hned několik prken, ale jedno univerzální.
Allround prkna mají průměrnou délku i šířku a vlastnostmi jsou pomyslným průřezem ostatních druhů. Zakulacená, lehce zvednutá špička s přehledem překonává vlny, ale na klidné vodě zbytečně nebrzdí. Proporce prkna poskytnou dostatečnou stabilitu. Odnímatelná středová ploutev navíc dodává možnost sjíždět řeky i za nižšího stavu vody.
Tento typ se pyšní poměrně snadným ovládáním a bohatým výběrem designů. Bývá skvělou volbou pro rodiny s dětmi, protože (dle nosnosti) uveze dospělého muže i drobnější děti. Využijete jej jak na stojaté vodě, například na rybnících, tak i při sjíždění klidnějších řek. Vyrazit s ním můžete i na moře, jsou-li vlny spíše menší.
Touring prkna
Pod pojmem touring paddleboard se rozumí specificky navržené prkno vhodné pro dobrodruhy, kteří chtějí na vodě objevovat nová místa. Tyto modely jsou určeny na středně dlouhé či delší trasy především po klidných vodách, kde umožní překonat větší vzdálenost s menší námahou.
Mezi jejich specifika patří stále dostatečná šířka pro udržení rovnováhy, ale o poznání větší délka než u allround typu. Jedná se tedy o kompromis mezi rychlostí a stabilitou. Špička bývá výrazně užší, tudíž je takový paddleboard rychlejší.
Celkově větší rozměry a s nimi se pojící vyšší nosnost prkna jej dělají vhodné i pro dvě či více osob, nebo pro unesení většího nákladu, plánujete-li na cestách strávit víc dní.
Závodní prkna
Závodní paddleboardy nebo anglicky race SUP jsou svými vlastnostmi podobné touring modelům. Jejich konstrukce je navržena pro dosažení co nejvyšší rychlosti, udržení směru a efektivity pádlování. Tvarem jsou úzká a dlouhá, vůbec nejdelší ze všech, vyšší výtlak ale pořád poskytne dostatečnou stabilitu. Své uplatnění najdou na moři i stojaté vodě.
Race prkna jsou určena pro pokročilejší jezdce, ambiciózní sportovce, závodníky a milovníky rychlosti. Začátečníkům bychom je nedoporučili, protože se kvůli rozměrům hůře ovládají a složitější je na nich také udržet rovnováhu.
Rozměry a vhodné využití třech zmíněných nejčastějších typů paddleboardů jsme shrnuli níže v tabulce v číselných hodnotách pro lepší představu, jak se jednotlivé druhy liší.
Typ paddleboardu | Rozměry (délka x šířka x výška, cm) | Vhodné využití |
Allround | 290-335 x 75-87 x 11-15 | Univerzální; pro kohokoliv |
Touring | 330-365 x 75-86 x 10-15 | Delší trasy na klidných vodách |
Závodní | 380-425 x 58-75 x 15 | Sportovní; pokročilí jezdci |
Prkna do vln
Prkna do vln neboli wave paddleboardy v Česku nejspíš naplno nevyužijete, sháníte-li však prkno na moře a nikam jinam, je pro vás tento typ jako dělaný. Tyto paddleboardy mají tvar banánu, jsou tedy prohnuté se zaoblenými boky. To umožňuje kopírování tvaru vln na hladině a snadné udržení směru jízdy.
Wave prkna jsou obecně širší a kratší, nabídnou proto dobrou stabilitu a přívětivou ovladatelnost. Obratnosti napomáhá užší zadní část. Na klidné vodě ale nebudou příliš funkční, jelikož jejich tvar klade při jízdě velký odpor. Pokud byste je přece jen chtěli využít v Česku, přijdou vhod pro lehčí jezdce, ženy, a především pro děti.
Prkna na stojatou vodu
Tento druh na první pohled zaujme svým vzhledem. Anglicky flatwater prkna určená na rovnou stojatou vodu jsou celkově velká, výrazně delší a širší než jiné modely, aby poskytla co možná nejvyšší stabilitu a stále dobrou ovladatelnost. Jsou navržena pro aktivní odpočinek s přáteli nebo rodinou, hodí se na jezera, rybníky nebo stojaté řeky.
Prkna na řeky
Jste-li vášnivým vodákem a milovníkem divokých řek, bude se vám hodit paddleboard na řeky, takzvaný River SUP. Je celkově širší, a zároveň krátký, aby zajistil dostatečnou stabilitu a k tomu dobrou manévrovatelnost na rychlé, divočejší vodě.
Windsurf prkna
Prknům určeným na windsurfing se často říká také wind SUP nebo hybridní prkna. Chcete-li spojit windsurfing s paddleboardingem, představují pro vás ideální řešení. Hybridní prkna jsou vybavena plovákem se čtyřmi popruhy na uchycení nohou a kýlem pro umístění plachty.
Na hladině tak můžete klouzat s pomocí síly větru. Při bezvětří není problém tento systém odepnout a pokračovat dále jako na standardním paddleboardu. Hodí se ale jen pro ty z vás, kteří víte, že využijete obě varianty, tedy kompaktní a přenosnou desku pro celou rodinu, v opačném případě lépe poslouží například allround typ.
Yoga prkna
Primární účel těchto prken prozrazuje už samotný název. Představujete si ráno se cvičením jógy při východu slunce, navíc na vodní hladině? Zní to snad jako sen? Díky paddleboardům určeným speciálně pro fitness účely se může stát skutečností.
Yoga SUP jsou výrazně široká prkna. Takovéto prkno poskytne dostatečnou stabilitu, abyste při náročnějších cvicích nespadli, a navíc je vybaveno držáky. S jejich pomocí lze spojit hned několik prken dohromady a vytvořit širší plochu pro skupinové cvičení.
Ostatní typy
Kromě několika základních typů je v dnešní době k dostání prkno téměř pro cokoli. Níže shrnujeme ještě pár specifických paddleboardů, které se liší především tím, kdo na nich bude jezdit.
- Rybářské paddleboardy – Nebo také fishing SUP jsou svými vlastnostmi uzpůsobené potřebám rybářů. Často svými tvary vycházejí z touring typů. Jsou stabilní a poskytují dostatek prostoru pro všechno rybářské náčiní.
- Dámské paddleboardy – Na první pohled se odlišují čistě dámským designem, mezi jejich vlastnosti patří ale i snadná ovladatelnost a menší velikost. Jsou uzpůsobené obecně lehčím jezdcům, vždy je ale nutné vybírat velikost a nosnost s ohledem na konkrétního jezdce.
- Dětské paddleboardy – Mezi jejich znaky patří menší rozměry a nižší nosnost (výtlak), aby byly přizpůsobeny těm nejmenším jezdcům. Alternativou je pořízení menšího allround paddleboardu, který může dítěti vydržet o něco déle.
- Paddleboardy pro více osob – Dragonboardy, megaboardy či superboardy jsou vícemístná prkna určená většímu počtu jezdců. Fungují pouze při zapojení více osob, často i více než dvou, z toho důvodu se spíše než pro rodiny hodí pro zájmové či sportovní skupiny.
Nafukovací, nebo pevný?
Kromě mnoha druhů paddleboardů, které se odlišují určením pro jiné využití, se tato prkna dělí také podle konstrukce, a to na pevná a nafukovací:
- Pevné paddleboardy – V jejich prospěch hraje vysoká odolnost, kvalita a kluznost po vodní hladině, na druhou stranu je těžší je uskladnit a přenášet; nejčastěji se mezi ně řadí závodní a vlnová prkna.
- Nafukovací paddleboardy – Tento typ má nejširší zastoupení na trhu zejména díky své skladnosti, dle své konstrukce a materiálového provedení se prkna dále dělí na několik druhů.
Pevné paddleboardy
Představují méně populární variantu. Vyrábějí se z epoxidu, polyetylenových nebo polystyrenových materiálů. Kvalitnější, profesionální modely dokonce z karbonu, což se ale promítne ve vyšší ceně a výrazné křehkosti. Této konstrukce se nejčastěji využívá u závodních a vlnových prken.
Hlavní pozitivum pevných prken spočívá ve vysoké tuhosti, téměř nekonečné trvanlivosti a s ní se pojící kvalitě. Jsou odolná proti všem vnějším vlivům včetně sluníčka a drží si svůj tvar i po dobu desítek let. Navíc snadněji kloužou po vodní hladině.
Bohužel je ale složité s nimi manipulovat, nedají se sbalit a na uskladnění také vyžadují více místa. Nevýhoda se skrývá i v poněkud výraznější hmotnosti a užší nabídce na trhu. Chodíte-li se ovšem často zrelaxovat na jezero za domem, rozhodně si pevné prkno vyberte.
Nafukovací paddleboardy
Oblíbená a rozšířená varianta skýtající mnohá pozitiva. Materiálem vnější vrstvy bývá odolné dvouvrstvé PVC, které poskytne prostor pro vzduch. Tuto konstrukci najdete u většiny druhů kromě závodních paddleboardů a těch určených do vln.
Jejich hlavní výhodou je skladnost, prkno můžete kdykoliv vyfouknout a uložit do skříně. Při převážení z místa na místo navíc nezabírají tolik prostoru, prkno se dá i s pumpičkou schovat do praktické tašky. Výrobci jsou si vědomi vysoké poptávky, proto je nabídka tvarů, velikostí a nosností opravdu široká. Navíc se jedná o celkově lehčí prkna.
I přes všechna pozitiva počítejte s o něco horší stabilitou a o něco nižší životností, jsou náchylná na protržení. Nafukovací modely doporučujeme tehdy, pokud plánujete s paddleboardem často cestovat a převážet jej do různých destinací. Před jízdou si ale vyhraďte dostatek času na napumpování.
Konstrukce nafukovacích paddleboardů
Nafukovací paddleboardy jsou v současné době rozhodně převažujícím typem. Výrobci u nich využívají několika výrobních technologií s rozdílným složením a uspořádáním jednotlivých vrstev PVC:
- Single layer – Jednovrstvá, vůbec nejobvyklejší konstrukce, která se hodí pro lehčí osoby. Tato prkna mají sama o sobě nižší hmotnost i tuhost a jsou také levnější, což se ale promítá do všeobecně kratší životnosti.
- Double layer – Bytelná a tuhá konstrukce o dvou vrstvách PVC, které se jen těžko dají prorazit. Své uplatnění najde v půjčovnách nebo u těžších jezdců. Tuhost ale značí i celkovou vyšší hmotnost prkna.
- Fusion konstrukce – Nebo také MSL, ESD. Znamená dvě vrstvy lisovány za tepla, takže je prkno celkově lehčí, ale pořád dostatečně tuhé, dokonce víc než u dvouvrstvých modelů. V současnosti má asi nejlepší poměr ceny ku vlastnostem.
- 3SL konstrukce – Znamená kombinaci Single a Double layer. Konstrukce má výstuhy v místech, která jsou náchylná na prodření.
- Machine Weave – Moderní technologie snoubící tuhost, pevnost a odolnost, ale zároveň i nízkou hmotnost prkna. Konstrukce se skládá ze dvou vrstev, z nichž vnitřní je vyrobena z pletené tkaniny. Nedostatkem je vysoká cena takových prken.
- Double Chamber – Značí bezpečnost. V této konstrukci najdete dvě komory, což se hodí u delších výletů, kde by hrozilo protržení paddleboardu. Dvoukomorové paddleboardy jsou navíc v některých zemích přímo vyžadovány, máte-li v plánu vzdálit se více než 200 metrů od břehu.
Narazili jste na model, který nemá uvedenou technologii konstrukce a řadí se navíc mezi levnější prkna? S největší pravděpodobností se bude jednat o konstrukci single layer, která je pro paddleboardy s nižší cenovkou typická.
Velikost a nosnost
Pro výběr paddleboardu na míru je nutné zvolit správné rozměry, tedy jeho velikost a nosnost. Příliš malý paddleboard by vás nemusel unést a nořil by se pod vodu, příliš velký by byl naopak těžký na ovládání.
Nosnost
Nosnost paddleboardu určuje, jakou maximální vahou jej můžete zatížit, aniž by se potopil, přišel o stabilitu či změnil tvar. Nosnost prkna není radno podceňovat a vždy je lepší zvolit model s dostatečnou rezervou. Při jejím překročení či jen přiblížení k horní hranici se prkno více potápí, čímž se stává hůře ovladatelným.
Nosnost souvisí s výtlakem (někdy též vztlakem), který se udává v litrech. Jedná se v podstatě o objem vytlačené vody, často proto můžete narazit i na tento parametr. V takovém případě orientační nosnost prkna lehce vypočítáte odečtením hodnoty 100 od udávaného výtlaku.
Na trhu můžete nejčastěji najít prkna s nosností zhruba od 90 do 140 kilogramů. Liší se dle typu paddleboardu. Prkna s větší nosností obecně se mimo jiné hodí také pro rodiny, pokud budete chtít jezdit ve více lidech, měla by se hodnota pohybovat okolo 250 kg.
Délka
Vedle nosnosti je zapotřebí nalézt i optimální délku. Ta ovlivňuje zejména ovladatelnost a rychlost prkna a liší se podle využití paddleboardu i výšky jezdce. S rostoucí délkou paddleboardu stoupá rychlost, ale klesá jeho ovladatelnost.
Začátečníci nebo uživatelé, kteří od prkna požadují všestranné využití, by tedy měli volit raději střední desky v rozmezí od 270 do 370 cm. Modely kratší než 270 cm jsou určené k surfingu a jejich ovladatelnost je zdaleka nejlepší. Naopak desky dlouhé od 370 cm i nad 4,5 metru své uplatnění najdou při závodění nebo na delších trasách.
Dejte si však pozor na udávané hodnoty, mnohdy se totiž délka udává ve stopách a palcích. Ty jednoduše přepočítáte na centimetry; jedna stopa je 30,48 cm a jeden palec se rovná 2,54 cm. Prkno o délce 10’6” tedy měří 320 cm a bude vhodné pro ženy. Pro muže se obecně doporučují prkna o velikosti 10’8”.
Šířka
Zapomínat nesmíme ani na šířku desky. Zde zase platí, že s rostoucí šířkou se zvyšuje stabilita a vy získáváte dostatečný manévrovací prostor pro odolávání vlnám. Milovníci adrenalinu a zkušení závodníci někdy investují do velmi úzkých desek do šířky 76 cm, které nabídnou mnohem vyšší rychlost.
Prkna široká nad 78 cm cílí na stabilitu, proto přijdou vhod začátečníkům nebo rekreačním jezdcům. Na širší paddleboard je totiž snadné se postavit. Čím je ale navíc prkno širší, tím je také pomalejší.
Veličina | Běžné hodnoty | Nadstandardní hodnoty |
Nosnost | 90 – 140 kg | Až 250 kg = pro více osob |
Délka | 270 – 370 cm pro začátečníky | Do 270 cm = lepší ovladatelnost; nad 370 cm = pro závodění |
Šířka | 76 – 86 cm u univerzálního typu | Do 76 cm = pro závodění; čím vyšší, tím vyšší stabilita |
Pádlo
Zmínili jsme všechny podstatné parametry samotného prkna. To ale není to jediné, co k paddleboardingu potřebujete. Nesmíte zapomínat ani na pádlo a jeho optimální vlastnosti vám na míru, aby byla jízda co nejpříjemnější.
Pádlo bývá obvykle součástí balení spolu s prknem, náročnější uživatelé si jej ale mnohdy vybírají i zvlášť. Důležité je, aby pádlo padlo do ruky, naštěstí už většina modelů na trhu mívá ergonomicky tvarovanou rukojeť.
Co se týče jeho délky, pádlo by mělo být o 15-30 cm delší než je výška jezdce. Správně vybraná délka pádla je důležitá pro správný postoj, držení těla a také pro techniku záběru. Pádla určená na rychlost jsou delší, do vln a na méně klidnou vodu lépe poslouží naopak ta kratší (Zdroj: Wikipedia).
Typ pádla
V současné době se rozlišují dva základní druhy pádel podle konstrukce:
- Rozkládací – Pádla vhodná pro začátečníky, s nastavitelnou délkou, možno použít s více jezdci rozdílných výšek, skladná varianta
- Fixní – Tuhá, určená pro zkušenější jezdce a na závodění, určena jedinému jezdci bez možnosti nastavení délky, tu je nutné vybírat přesně na výšku jezdce
Materiál pádla
Pádla jsou koncipována tak, že by měla vydržet plout alespoň půl hodiny na hladině. Lze volit hned ze čtyř různých materiálů:
- Hliník – V kombinaci s plastem, levná středně odolná pádla pro začátečníky
- Laminát – Lehká, délkově nastavitelná prádla pro mírně pokročilé
- Bambus – Velmi lehká, délkově nastavitelná pádla pro středně pokročilé
- Uhlíková vlákna (karbon) – Vysoce odolná, lehká pádla s dlouhou životností za vysokou cenu, pro pokročilé jezdce
Pojistné lanko
Nejdůležitějším bezpečnostním prvkem každého paddleboardu je tzv. pojistné lanko. To si připoutáte k noze a spojí vás tak s paddleboardem.
Nikdy se bez kvalitního „leashe“ nevydávejte na širou vodu. Jednak se postará o to, že vám deska nikam neuplave, jednak vám může při náhlém zhoršení počasí nebo zdravotní indispozici zachránit i život. V některých zemích se navíc uvažuje o nařízení povinnosti leash nosit.
Výrobci současně nabízejí dva základní druhy pojistných lanek:
- Kroucené lanko – Vhodné na klidnější vodu, vždy se nachází na plováku, eliminace rizika zamotání pádla o nohu
- Rovné lanko – Vhodné na živější vody, po celou dobu je ponořené ve vodě, možnost volného pohybu po celém plováku
Další příslušenství
Základem paddleboardingu je prkno, pádlo a pojistné lanko. Existuje však ještě celá řada vybavení, bez něhož byste se na vodu pouštět neměli. Mezi něj patří například helma a záchranná vesta pro začátečníky. Jiné příslušenství vám může výrazně ulehčit práci s prknem i samotnou jízdu.
Brázdíte-li vodní plochy na nafukovacích prknech, neobejdete se bez kvalitní pumpy na tato prkna určené. Dovedete si představit, že byste obrovský plovák dofukovali ručně? Pro bezpečné uložení prkna po skončení zábavy je určen nepromokavý obal. Nezapomínejte ani na dodatečné postranní či středové ploutve zvyšující rychlost a stabilitu.
Chcete-li se svým koníčkem pochlubit na veřejnosti, těšte se na širokou škálu nabízeného oblečení na paddleboarding. Jeho výhodou je rychleschnoucí materiál, takže se nemusíte bát případného prochladnutí. Navíc často dokáže poskytnout i ochranu před UV zářením.
Cena
V závěru článku se podíváme na zoubek cenám. Na základě podrobné analýzy trhu s paddleboardy jsme identifikovali tři cenové hladiny. V nich najdete modely s cenovkou od pár tisíců korun až po ty, jejichž cena dosahuje i 80 000 Kč. Vždy byste ale měli sáhnout po prknu od prověřených výrobců, jakými jsou Aqua Marina, Worker, Master, Bestway (Hydro Force), Spartan, Zrey, Aquatone, Mistral a další.
Cena do 10 000 Kč
V nejnižší cenové skupině naleznete výhradně nafukovací modely. Jejich nosnost se pohybuje okolo 120 kilogramů, takže hmotnější jedinci by se měli poohlížet jinde. Modely standardně spadají do skupiny allround, díky čemuž můžete využít jediné prkno pro širokou škálu činností.
Zatímco za nejnižší ceny se prodávají jednovrstvé modely, na horní hranici naleznete i dvouvrstvé paddleboardy. Pyšní se vysokou odolností proti vnějším vlivům.
Cena od 10 000 do 20 000 Kč
I ve střední třídě dominují nafukovací modely určené pro celou řadu činností. Kromě univerzálů zakoupíte i prkna pro windsurfing, závodění nebo rybaření. Maximální nosnost dosahuje 150 kilogramů, díky čemuž si na své přijde prakticky kdokoliv.
Dvouvrstvé provedení je nedílným standardem. Použité materiály jsou velice kvalitní, takže se nemusíte obávat jejich deformace. V této kategorii již naleznete řadu prken, která bychom směle mohli označit za profesionální.
Cena nad 20 000 Kč
V hladině nad 20 000 korun by měli lovit nejnáročnější zákazníci nebo milovníci závodění. Prkna se mohou pyšnit vysokou nosností a širokou škálou využití. Za danou cenovku zakoupíte i pevná prkna, která mohou sloužit i po dobu dlouhých desítek let.
Nejoblíbenější značky paddleboardů
Nabídka prken na vodu je v dnešní době poměrně pestrá. Trhu však vévodí několik značek, které jsou oblíbené pro svůj široký výběr, přívětivé ceny nebo kvalitu paddleboardů.
Paddleboardy Aqua Marina
Výrobce Aqua Marina se specializuje především na nafukovací modely. Nabídka typů je zde opravdu různorodá, dominují jí allround prkna, pod touto značkou ale najdete i závodní modely, touring paddleboardy, a dokonce i hranatá prkna na jógu. Paddleboardy jsou většinou osazeny pestrou škálou doplňků, u většiny modelů nechybí fixační popruhy na náklad a prkna se standardně prodávají v celých sadách i s pádlem, pumpou a dalším příslušenstvím.
Paddleboardy Aqua Marina se drží ve střední a vyšší cenové třídě a uživatelsky se těší velké oblibě. Uživatelé se v recenzích shodují na dobré kvalitě, prkna jsou prý stabilní, což se ale někdy může projevit na vyšší hmotnosti. Uživatelé dále pochvalují nosnost modelů, výbavu, skladnost nafukovacích prken a oceňují také jejich přívětivou cenu.
Paddleboardy Gladiator
Paddleboardy Gladiator mají jedno z největších zastoupeních na trhu, k dostání je přes stovku modelů. Tato prkna se s ohledem na typ vyznačují nižší i vyšší cenou, se kterou jde podle uživatelských recenzí ruku v ruce také odpovídající kvalita zpracování. Levnější modely mohou mít drobné chybky, dražší prkna jsou kvalitativně na špičce. U této značky dominují nafukovací modely různého typu, k dostání jsou jak univerzální prkna, tak i ta specifická, například touring, wind SUP nebo závodní.
Je zvykem, že se paddleboardy Gladiator prodávají v celých setech s užitečným příslušenstvím. U některých modelů je v balení dokonce odolné karbonové pádlo. Uživatelé, kteří si některý paddleboard značky Gladiator zakoupili, v recenzích tvrdí, že tato prkna nabídnou dobrou stabilitu, oceňují širokou nabídku typů i rozměrů a také možnost nadstandardního natlakování, což nafukovací prkno vlastnostmi přiblíží k pevnému typu.
Paddleboardy Hydro Force (Bestway)
Paddleboardy Hydro Force nebo také HF dle zvoleného typu zastupují nižší i vyšší cenovou hladinu. Někdy jsou dostupné také pod jménem Bestway. Allround typy jsou zpravidla nejrozšířenější a také levnější, cena prken do vln se mohou vyšplhat i nad 20 000 Kč. V nabídce jsou poté i touring prkna, jinak specifická ale spíše ne. Rovněž převažují také nafukovací typy.
Uživatelé paddleboardy HF hodnotí vesměs pozitivně. Podle nich jsou prkna na vodě stabilní, při přenášení poměrně lehká a při složení stabilní. Kvalita je v případě této značky úměrná ceně, levnější modely mohou být méně kvalitně zpracovány.
Paddleboardy Zray
U této značky nejčastěji narazíte na allround a touring prkna, primárně nafukovacího typu. V menší míře u tohoto výrobce najdete i wind SUP. Tento druh se řadí do vyšší cenové třídy, ostatní se drží středu. Většina modelů se prodává v kompletním balení se vším podstatným příslušenstvím včetně pádla či fixačních lanek.
Podle recenzí uživatelů jsou tyto paddleboardy poměrně kvalitní a odolné, stabilní, dobře drží směr a touring modely jsou také rychlé. Uživatelé oceňují i dodávané příslušenství. U některých modelů s černým designem se však objevily komentáře, že se černá barva v moři smývá a špiní.
Jak jezdit na paddleboardu?
V následující kapitole vám představíme základy jízdy na paddleboardu. Jedná se spíše o teoretický základ, ze kterého ale provedení v praxi vždy vychází.
Před jízdou
Důkladná příprava před jízdou je nezbytná pro bezproblémové pádlování. Před jízdou je nutné zkontrolovat tlak v paddleboardu, nafukovací modely samozřejmě nafouknout (toto může zabrat dlouhou chvíli, proto doporučujeme vyhradit si dostatek času).
Na paddleboard si nezapomeňte sbalit všechny nezbytnosti (ideálně do voděodolných obalů a nepropustných vaků) a upevnit je fixačními lanky. Prkno si můžete připnout k noze bezpečnostním lankem. Nezapomeňte ani na pádlo a na nastavení jeho vhodné délky (o 15-30 cm delší, než je výška jezdce).
Nástup na paddleboard
Nejjednodušším způsobem je na prkno nalézat u břehu, v nízké vodě, a to do pozice vkleče. Až na paddleboardu získáte stabilitu, můžete se vydat dál od břehu a změnit postoj. Pokud se na paddleboard chcete postavit, důrazně doporučujeme udělat to až ve větší vzdálenost od břehu (mola), abyste předešli úrazům při nechtěném pádu do mělké vody.
Postoj na paddleboardu
Na prkně můžete jezdit vkleče, vsedě nebo ve stoje. Správný postoj je v místě těžiště paddleboardu, které se nachází uprostřed. Chodidla mějte vedle poutka, nohy rozkročené na šířku ramen, kolena pruží a reagují tak na pohyby vodní hladiny. Myslete také na rovná záda, abyste se nehrbili.
Pádlování
Pádlo se drží za rukojeť (hlavičku) a vrchní stranu trubky. Pádlujte tak, že se celým tělem natáhnete dopředu, list pádla zaboříte do vody v kolmém úhlu a trupem se přitáhnete. Nepoužívejte jenom sílu rukou jako například na raftu, ale spíše i ramen a trupu.
Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti
Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.