Jak vybrat pláštěnku?
Pláštěnka je oděv, který se nejčastěji používá jako spolehlivá ochrana při dešťových srážkách. Ačkoli si ji můžete obléct i ve městě, používá se především při outdoorových a sportovních aktivitách. Pobyty v přírodě, stejně jako venkovní sporty mohou být vlivem deště a sychravého počasí poměrně dost nepříjemné. Chcete-li tedy být venku během mírného mrholení, ale také prudších lijáků, měli byste mít doma ve skříni kvalitní ochranu.
V našem návodu, jak vybrat pláštěnku, jsme se zaměřili hned na několik zásadních faktorů, které je při nákupu třeba zohlednit. Mezi jednotlivými produkty totiž mohou být podstatné rozdíly. Volit můžete mezi klasickými pláštěnkami a ponči, což je volně splývající oděv, který nemá rukávy ani kapsy. Ačkoli by se mohlo zdát, že mezi těmito variantami nejsou velké odlišnosti, opak je pravdou. V dámských i pánských šatnících se tak mohou vyskytovat obě.
Při výběru pláštěnky musíte dobře zvolit i velikost, stejně jako materiál. Důraz je možné klást rovněž na speciální funkce, které jsme v našem návodu také zohlednili. Nabízené pláštěnky jsme navíc rozčlenili do třech cenových kategorií, abyste si mohli vybrat i s ohledem na vaše finanční možnosti. Pokud si pořídíte pláštěnku za pár desítek korun, ušetříte, na druhou stranu se vám může při první příležitosti protrhnout. Bude tedy pouze na jedno použití.
Jak vybrat pláštěnku stručně:
- Rozhodněte se pro vhodný typ. Aktuálně máte k dispozici klasické pláštěnky a ponča, která bývají vhodnějším řešením do přírody. Navíc je možné vybírat mezi dětskými, dospělými, jednorázovými nebo cyklistickými pláštěnkami.
- Zvolte vhodnou velikost. Na velikosti samozřejmě záleží. Pláštěnky seženete nejčastěji ve velikostech S až XXL, ponča ovšem mají obvykle univerzální velikost, takže v jejich případě tento problém odpadá.
- Zaměřte se i na hmotnost a velikost po sbalení. Pokud nebudete mít velkou smůlu, pláštěnku budete mít spíše v batohu než na sobě. Proto může hrát při výběru roli i hmotnost a především velikost po sbalení.
- Vsaďte na kvalitní materiál. Pláštěnky jsou vesměs vyráběny z kvalitních syntetických materiálů (PVC, polyester, polyuretan atd.). U produktů za pár desítek korun ovšem s kvalitou počítat nemůžete. Ty jsou ovšem většinou jednorázové.
- Zohledněte i speciální funkce a doplňky. Při výběru pláštěnky se můžete zaměřit rovněž na prodyšnost, přítomnost (stahovací) kapuce, kapes, nepromokavých zipů a švů, reflexních prvků a dalších speciálních funkcí a vlastností.
Zvolit klasickou pláštěnku, nebo pončo?
V současné si můžete pořídit v podstatě dva druhy pláštěnek, které se od sebe v několika ohledech liší. K dispozici máte klasické pláštěnky, jež jsou vyrobeny z různých (foremných) materiálů a účinně chrání před vlhkem.
Zakoupit si ovšem můžete i pončo, což je původní název pro pletené deky jihoamerických gaučů (pasáci dobytka). Jedná se o volně splývající oděv, který nemá ani rukávy, ani kapsy. Disponuje tedy pouze dírou pro hlavu, což je zásadní rozdíl, kterým se liší od klasické pláštěnky. Ta má obvykle tvar prodloužené bundy.
Pokud se rozhodnete pro pláštěnku, budete mít před vlhkem chráněny i ruce, ať už budete potřebovat dělat cokoli. Na druhou stranu si budete muset pořídit rovněž pláštěnku na batoh, protože ten chráněn nebude. Naopak pod pončo se batoh vejde, takže s ním je toto zavazadlo chráněno automaticky.
Pod klasickou pláštěnkou se navíc při náročnějších výšlapech můžete potit, takže vám vlhkost může poněkud znepříjemňovat život i zevnitř. I tak je to ale stále výrazně lepší, než promoknout.
Typ pláštěnky |
Charakteristika |
Určení |
klasická pláštěnka |
prodloužená bunda, obvykle zapínání vpředu na knoflíky či druky, vyrábí se především ve velikostech S až XXL |
uplatnění nachází především ve městě, ale kvalitní pláštěnky si můžete s sebou sbalit rovněž do přírody |
pončo |
většinou tvar obdélníku, středový otvor na hlavu, obvykle k dostání v univerzální velikosti |
optimální pro outdoorové aktivity, chrání před deštěm i batoh, některé produkty lze využít také jako přístřešek |
Druhy pláštěnek
Aktuálně si můžete pořídit několik druhů pláštěnek, které se od sebe mohou v některých ohledech značně odlišovat a liší se rovněž určením. To ostatně platí i pro ponča.
- Dětské pláštěnky – zajišťují ochranu před deštěm pro děti už od dvou let. Obvykle se snadno zapínají a bývají vybaveny kapucí se šňůrkami, takže spolehlivě sedí na dětské hlavičce.
- Pláštěnky pro dospělé – jedná se o výše zmíněné klasické pláštěnky a ponča. Především dámské varianty mohou sloužit i jako módní doplněk. Většina nabízených produktů je ovšem unisex.
- Jednorázové pláštěnky – optimální řešení třeba na koncerty. Tyto produkty jsou vyrobeny z méně odolných materiálů, takže jsou pouze na jedno použití. Na druhou stranu za ně zaplatíte jen pár desítek korun.
- Cyklistické pláštěnky – jedná se spíše o nepromokavé bundy, které chrání před deštěm cyklisty. Navíc mohou chránit i proti stříkající vodě od plášťů.
Velikost
Ponča ve většině případů bývají univerzální, existují pouze v jedné velikosti (ačkoli mohou existovat ve variantách pro dospělé a pro děti). Pokud vám tedy nebude sedět produkt od jednoho výrobce, musíte si pořídit produkt od výrobce jiného. Problémy by tak neměli mít lidé s menší postavou, na rozdíl od čahounů, kteří si ovšem rovněž mohou pořídit pončo vhodné velikosti.
Spodní díl by v každém případě měl být dostatečně dlouhý, aby vám neteklo do bot. Neřešitelný problém to však také není, protože si můžete pořídit rovněž návleky na boty či holeně (viz níže).
Klasické pláštěnky seženete v různých velikostech, takže u nich byste mít žádný problém při výběru neměli. Nejčastěji se setkáte s běžnými velikostmi, tedy S, M, L, XL nebo XXL. Velikost S může být u některých produktů vhodná kupříkladu pro osoby s výškou do 160 cm, zatímco velikost XXL se hodí pro jedince s výškou postavy kolem 190 cm.
Záleží ovšem na konkrétních produktech. Musíme nicméně doplnit, že zadní díl pláštěnky může být delší než přední, s čímž je při nákupu třeba počítat, abyste nebyli nemile překvapeni.
Hmotnost a rozměry po sbalení
Při výběru pláštěnky může hrát určitou roli i hmotnost a rozměry po sbalení. Pokud totiž nevyrazíte do přírody právě v „období dešťů“, většinu času budete mít ochranu před vlhkostí sbalenu a ponesete ji v batohu. Některé rozměrnější pláštěnky přitom mohou vážit i hodně přes půl kilogramu. Důležitější ovšem je, aby po sbalení nezabíraly příliš mnoho místa. Především při delších cestách totiž bývá každý volný prostor velmi cenný.
Materiál
Klasické pláštěnky i ponča jsou vyrobeny z různých syntetických materiálů, které jsou totožné tím, že za žádné situace nepropustí vodu. Mohli byste tedy moknout i několik dní v kuse, ale s kvalitní ochranných oděvem by vám to nemuselo prakticky vůbec vadit.
V současné době jsou pláštěnky nejčastěji vyráběny z polyesteru, polyuretanu, PVC, gumy, ale třeba také z Gore-Texu (licencovaná značka nepromokavých tkanin). Doplňme, že kvalitní produkty by měly mít lepené či svařené švy, aby vlhkost nepronikla dovnitř
Upozorňujeme: veškeré dnes nabízené výrobky chrání před deštěm poměrně spolehlivě. Některé velmi levné (jednorázové) pláštěnky za pár korun ovšem nemusí být příliš kvalitní. Kvůli tomu se velmi lehce protrhnou a následně už bývají téměř k ničemu. Na druhou stranu kvalitní ochranu před deštěm si můžete pořídit už za pár set korun (viz níže).
Vzhled
Ačkoli vizuální stránka nehraje u pláštěnek zase tak velkou roli, vybírat samozřejmě můžete i s ohledem na design a barevné provedení. V současné době si ostatně lze pořídit slušivé produkty, ve kterých budete šik. Pokud hledáte pláštěnku do města pro běžné nošení, můžete se tedy zaměřit i na vzhled, na druhou stranu u výrobků pro outdoorové aktivity na vizuální stránce prakticky nesejde. Záleží tak pouze na vás.
Speciální funkce a doplňky
Jednotlivé pláštěnky mohou mít i užitečné prvky, díky kterým zajišťují ještě lepší ochranu, případně komfort. Při delších cestách v přírodě se tedy mohou hodit.
- Prodyšný materiál – většina z nejlepších pláštěnek na trhu je vyrobena z prodyšných materiálů. To znamená, že vás ochrání nejen před vlhkostí zvenčí, ale také zevnitř. Účinně totiž mohou odvádět pot. Touto funkcí se vyznačují např. cyklistické pláštěnky.
- Kapuce – tento doplněk mají všechny pláštěnky. Dokážou tak chránit hlavu před deštěm, větrem i chladem. Vyrobeny jsou ze stejného materiálu a v optimálním případě by měly disponovat stahovací šňůrou, aby se co nejlépe přizpůsobily velikosti hlavy.
- Kapsy – některé produkty mohou mít integrovány rovněž kapsy. Ačkoli se ani zdaleka nejedná o nejdůležitější vlastnosti, někdy se další prostor pro vaše věci může hodit.
- Stahovací šňůry – tento prvek může mít nejen kapuce, ale také celá pláštěnka. Pak se lépe přizpůsobí velikosti a tvaru těla. Stahovací šňůry navíc mohou zamezit pronikání větru a deště, takže se podílejí na komfortu.
- Nepromokavé zipy a švy – pokud je pláštěnka opatřena zipem, měl by být pochopitelně rovněž vodotěsný, aby vlhkost nepronikala dovnitř skrze tento prvek. To platí i pro švy, které by měly být optimálně svařené či lepené.
- Reflexní prvky – pláštěnky mohou mít prvky, které vás učiní lépe viditelnými za zhoršených světelných podmínek. Za deštivého počasí tedy mohou ochránit nejen před rozmary počasí.
- Ukotvovací poutka – některá (obvykle rozměrnější) ponča jsou opatřena ukotvovacími poutky, takže si z nich můžete poměrně snadno vytvořit nepromokavý přístřešek na spaní. V nouzi se pod ním dokonce mohou vyspat i dvě osoby.
K pláštěnce si můžete pořídit rovněž doplňky, které zajistí, že budete v suchu nejen vy, ale také vaše věci.
- Návleky na boty a holeně – vzhledem k tomu, že pláštěnky obvykle končí uprostřed holení, voda může stékat na kalhoty a následně do bot. Návleky na boty a holeně navíc mohou chránit nejen před vlhkostí, ale také před blátem, solí nebo jinými nečistotami.
- Pláštěnka na batoh – pod pončo se obvykle vejde i batoh, klasické pláštěnky jej ovšem neochrání. Z tohoto důvodu vám doporučujeme současně pořídit i pláštěnku na batoh, které dnes rovněž existují v mnoha variantách.
Cena
Pokud si chcete pořídit kvalitní pláštěnku, samozřejmě musíte počítat s určitým finančním výdajem. Na druhou stranu neplatí, že levnější ochranné oděvy před vlhkem musí být nutně nekvalitní, a naopak. Přesto se mohou pláštěnky ve třech kategoriích, které jsme vybrali při analýze současné nabídky, v některých ohledech výrazně lišit.
Do 250 Kč
V současné době si můžete bez problémů pořídit produkty za pár desítek korun. V této kategorii naleznete především jednorázové pláštěnky, které se hodí na festivaly, koncerty, výlety, kolo, ryby, houby nebo na tábor. Nemůžete ale očekávat žádné zázraky, použít je obvykle lze pouze jednou. Na druhou stranu do 200 Kč pořídíte poměrně kvalitní dětské pláštěnky, které už něco vydrží a chlapcům i děvčatům mohou sloužit dlouho.
250 až 1 000 Kč
V této cenové kategorii už seženete i kvalitní pláštěnky pro dospělé. Spolehlivou ochranu proti dešti si přitom lze pořídit už na dolní hranici, tedy kolem 250 Kč. U dražších produktů se už může jednat o spolehlivá ponča, která využijete při nejrůznějších outdoorových aktivitách. Mezi 250 a 1 000 Kč už tedy máte k dispozici pláštěnky jak do města, tak pro dlouhodobější pobyty v přírodě.
Nad 1 000 Kč
Některé pláštěnky mohou stát mnoho tisíc korun. Jedná se však o produkty pro skutečně náročné cestovatele, pro které je špičková ochrana před deštěm a obecně vlhkostí naprostou nezbytností. Musíme ovšem dodat, že vysoce kvalitní pláštěnky/ponča seženete do 2 000 Kč. Nejde tedy o levnou záležitost, na druhou stranu nezruinujete rodinný rozpočet. Některé ponča v této cenové hladině navíc umožňují vytvořit i přístřešek.