Recenze Prity GT W10 FI S DR - Test 2023 | Arecenze.cz
Menu

Recenze a test Prity GT W10 FI S DR

Výborné Celkové hodnocení

Vítěz srovnání v kategorii Sporáky na tuhá paliva

Klady

  • Teplovodní výměník
  • Nerezová trouba
  • Vyšší výkon

Zápory

  • Vysoká cena
  • Vyšší spotřeba paliva
  • Velké rozměry
37 000 Kč Orientační cena

Základní charakteristiky

Sporák Prity GT W10 FI S DR je opravdový velikán svými rozměry i výkonem. Stejně tak je však vyšší i jeho cena. Jako jeden z mála v našem srovnání disponuje teplovodním výměníkem. To znamená, že teplo z něj využijete nejen k vaření, pečení a vytápění okolí, ale i k ohřevu vody ve výměníku, kterou lze následně rozvádět do dalších místností. Nominální výkon do prostoru u tohoto sporáku dosahuje 4 kW, do výměníku je to pak 10 kW. V tomto ohledu se řadí určitě k těm výkonnějším a zvládne vytopit i větší místnosti.

Tento model má 75% energetickou účinnost a za hodinu spotřebuje zhruba 5 kg paliva (dřeva), což jsou poměrně průměrné hodnoty. Myslete však na to, že se jedná o obecné hodnoty a nakonec bude záležet i na konkrétním typu dřeva nebo jeho vyschnutí.

Provedení

Pečící trouba z nerezu je poměrně výjimečným provedením a usnadní vám čištění. Díky průhledným dvířkům budete mít průběh pečení pod kontrolou. V horní části sporáku najdeme sklokeramickou desku, která se bude také dobře čistit.

Výrobním materiálem sporáku je ocel v tloušťce 2 mm. Na vrchní straně najdeme kromě sklokeramické desky také litinu. Žáruvzdorný lak, kterým jsou kamna ošetřena, je u těchto výrobků standardem. Pro dotvoření atmosféry má sporák průhledná dvířka topeniště, která jsou opatřena keramickým sklem. Dvířka mají po obvodu skelná vlákna, díky kterým budou těsnit.

Prostor pro skladování dřeva naleznete klasicky ve spodní části sporáku. Zda vám bude k uskladnění dřeva stačit záleží na velikosti zásoby, jakou si chcete připravit.

Hodnocení dalších odborníků a uživatelů

Značka Prity patří na trhu k těm nejoblíbenějším výrobcům sporáků na tuhá paliva. Uživatelé si většinou chválí velmi dobrou výhřevnost a dobrý výkon. Konkrétně tento model je jedním z nejdražších nabízených a vysoká cena je odůvodněna především velkými rozměry a přítomností teplovodního výměníku.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Mezi hlavní přednosti sporáku Prity GT W10 FI S DR patří prostorná nerezová trouba, která má navíc prosklená dvířka, takže do ní hezky uvidíte i bez otevírání. Prosklené je i topeniště a sporáku navíc nechybí prostor pro uložení dřeva. Pokud plánujete vytápět větší místnosti, velkou výhodou může být i vysoký výkon.

Vysoký výkon může být ale i záporem, pokud byste plánovali vytápět malou místnost. Výkon musí zkrátka odpovídat účelu a velikosti vytápěných ploch. Dalším negativem je nesporně cena, která ale odpovídá kvalitnějšímu provední, větším rozměrům a hlavně teplovodnímu výměníku, který je součástí tohoto modelu.

Porovnání s alternativami

Sporák Prity GT W10 FI S DR má oproti většině ostatních modelů větší rozměry. Na šířku měří 93 cm a hloubkou dosahuje 62 cm. Navíc se odlišuje přítomností teplovodního výměníku, čímž umožňuje využití pro vytápění více místností. Pokud výměník nepotřebujete, dobrou alternativou by mohl být Zvezda Classic MAXI. Ten je výrazně levnější, na druhou stranu nabídne o něco menší výkon 7 kW a má méně prostornou troubu.

Závěrečné shrnutí

Model Prity GT W10 FI S DR potěší i náročnější uživatele, kteří ho chtějí využít nejen pro pečení a vaření, ale i k vytápění více místností. Má teplovodní výměník, a i když ho výrobce primárně nedoporučuje jako jediný zdroj tepla do objektu, v malé chatce byste si s ním mohli vystačit. U domů a větších chat doporučujeme mít ještě jeden tepelný zdroj. V ideálním případě se poraďte s odborníkem. Vzhledem k jeho větším rozměrům se před pořízením ujistěte, že pro něj máte dostatek prostoru. Pokud sháníte spíše menší sporák s nižším výkonem, pak doporučujeme zvážit model Zvezda Narodna SP GLASS.

37 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Prity GT W10 FI S DR | Hodnocení: Výborné
Kateřina je redaktorka, která se věnuje především spotřebičům do domácnosti. U sporáků na tuhá paliva detailně zjišťuje jejich parametry, ale také reálné zkušenosti s jednotlivými modely a jejich používáním. Dokáže poradit, zda potřebujete dražší sporák s výměníkem, nebo bude pro vaše účely stačit levnější varianta bez výměníku. Věří, že pokud se zaměříte na doporučované vlastnosti a zamyslíte se nad konkrétním použitím sporáku, vyberete si s pomocí našeho článku a srovnání takový sporák, který bude pro vás a vaše požadavky nejvhodnější.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Prity GT W10 FI S DR

Prity GT W10 FI S DR

37 000 Kč Orientační cena