Menu

Proma MZD-7/70 – Recenze, testy a srovnání

Výborné Celkové hodnocení

Vítěz srovnání v kategorii Zahradní drtiče větví

Klady

  • Výborný výkon
  • Na silnější větve
  • Mobilní díky benzínu
  • Snadná manipulace
  • Mnoho funkcí

Zápory

  • Lehce vyšší cena
  • Chybí sběrný koš
20 500 Kč Orientační cena

Proma MZD-7/70 je zahradní drtič větví střední cenové kategorie, který svými parametry a výbavou překonává mnohé dražší modely. Díky vysokému výkonu ho lze doporučit k drcení silnějších větví, nožové ústrojí se zase postará o jemnou mulč ze zeleného odpadu.

Hodnocení důležitých parametrů

Proma MZD-7/70 využívá benzínový pohon, což je méně obvyklá varianta. Představuje to výhodu hlavně proto, že nejste nuceni mít poblíž elektrickou zásuvku. Drtící ústrojí sestává z nožů, které jsou u benzínových drtičů hodně oblíbenou variantou. Nože se navíc postarají o to, že bude výsledná drť velmi jemná. Také efektivně zpracují zelený bioodpad.

Tento drtič se může pochlubit velmi slušným výkonem 5 200 W, což je v době psaní této recenze (duben 2023) nadprůměrná hodnota. Je díky tomu schopen drtit větve o průměru až 7 cm, čímž také překonává mnoho konkurentů (standardem jsou 4–4,5 cm).

Funkce a doplňky

Drtič Proma MZD-7/70 se může pochlubit reverzním chodem, který bývá výsadou dražších produktů. Díky tomu nehrozí, že by došlo k ucpání drtícího systému. Práci hodně usnadňuje automatický systém vtahování, kterým bývá standardem u válcových mechanismů, ale u nožových nikoliv. Samozřejmostí je u takto výkonného stroje pojistka, která brání přetížení motoru.

Chybí zde sběrný koš, do kterého by padal rozdrcený odpad. To je u takto propracovaného modelu docela škoda, na druhou stranu mají sběrné koše spíše elektrické drtiče. Dá se to pojmout i jako výhoda, protože jemná mulč může vypadávat přímo z drtiče na místo, které budete chtít pohnojit.

Vyzdvihnout musíme naopak velmi kvalitně zpracovaná kola, která si poradí i s náročným terénem, a ergonomicky tvarované madlo, které umožní snadné převážení drtiče. Váží totiž 60 kg, což je v porovnání s elektrickými variantami docela dost.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Proma

Pohon

Benzínový

Mechanismus drcení

Nožový

Výkon (W)

5 200

Maximální průměr větví (cm)

7

Zpětný chod

Ano

Automatické vtahování větví

Ano

Bezpečnostní pojistka

Ano

Sběrný koš

Ne

Objem sběrného koše (l)

Nerelevantní

Kolečka

Ano

Ergonomické madlo

Ano

Hmotnost (kg)

60

Hodnocení dalších odborníků a uživatelů

Proma MZD-7/70 patří v současné době (duben 2023) k nejprodávanějším benzínovým drtičům větví na českém trhu. Zákazníci oceňují především vysoký výkon v kombinaci s pečlivě zpracovanou konstrukcí, se kterou se i přes vyšší hmotnost dobře manipuluje. Drtič se jim osvědčil jak na zpracování suchého dřeva, tak i při drcení čerstvých větviček či zeleného odpadu.

Několik zákazníků upozorňovalo na nižší kvalitu klínových řemenů pohonu, nicméně také se mohlo jednat jen o několik horších kusů, které se ve výrobě vyskytly.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Proma MZD-7/70 potěší vysokým výkonem 5 200 W, schopností drtit větve o průměru 7 cm a propracovanou konstrukcí, která nepostrádá ergonomické madlo a velká kola. V těchto ohledech předčí i mnohem dražší drtiče. Jako plus vnímáme také benzínový pohon, který poskytuje uživatelům větší svobodu.

Cena za takovou výbavu je podle nás výhodná, nicméně některým uživatelům by se mohla zdát i tak vysoká. Za skutečnou nevýhodu lze považovat absenci sběrného koše.

Porovnání s alternativami

Jestliže máte malé hospodářství a je pro vás u drtiče větví stěžejní vysoký výkon, lze jako alternativu Proma MZD-7/70 doporučit GTM MSGTS 900G, který disponuje výkonem 7 300 W a zvládne zpracovat ještě silnější větve o průměru 8 cm. Pořizovací cena je zde ale téměř trojnásobná.

Uživatelům, jejichž nároky jsou naopak nižší, a kteří nechtějí do drtiče investovat vysokou částku, by mohl vyhovovat Makita UD2500. Tento drtič má výkon 2 500 W a zvládne zpracovat větve o průměru 4,5 cm, což je na tenčí větvičky a měkký odpad dostačující.

Závěrečné shrnutí

Ačkoliv se Proma MZD-7/70 řadí do střední cenové třídy, parametrově působí jako produkt, by mohl vyhovovat náročnějším zákazníkům. S výkonem 5 200 W zvládne zpracovat větve o průměru 7 cm, ale zároveň si díky nožům poradí s měkkým odpadem a čerstvými větvičkami.

20 500 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Proma MZD-7/70 | Hodnocení: Výborné
Dana Široká
Redaktorka
Dana ráda pracuje na zahradě a ocení každou vychytávku, která jí tyto chvilky zpříjemní. Se zahradními drtiči větví má vlastní zkušenosti a ví, jak moc dokážou člověku ušetřit starosti se zpracováním zahradního odpadu. Trh s těmito produkty má důkladně zmapovaný, proto vám dokáže poradit, na jaké parametry se při výběru zaměřit.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Recenze Proma MZD-7/70

Proma MZD-7/70

20 500 Kč Orientační cena