Srovnávací test a recenze
nejlepších zahradních drtičů

Ukázka produktu ve srovnání zahradních drtičů

Práce na zahradě je pro mnohé z nás radostí a zdrojem nekonečné inspirace. Majitele větších ploch s výraznějším množstvím keřů a stromů však vědí své o nutnosti pravidelného likvidace nahromaděných větví a odřezků. Nestačí vám kontejnery na biologický odpad a jeho spalování nepovažujete za vhodné řešení? Zkuste dát šanci moderním technologiím.

Zahradní drtiče si v poslední době získávají stále větší pozornost. Představují totiž skvělou možnost, jak neforemný dřevěný odpad dále využít. Pro jejich pořízení hovoří i úspora času a energie. Zatímco dříve byly výhradní doménou větších vinic či sadů, postupem času jejich cena poklesla natolik, že si je bez obtíží mohou pořídit i běžní zahrádkáři.

Rozšíření dostupnosti je jedním z důvodů pro přípravu následujícího článku. Představíme vám v něm nejdůležitější parametry, které se vyplatí během nákupu zohlednit.


Nejlepší zahradní drtiče dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Typ pohonu Orientační cena Aktuální cena
Recenze Riwall RES 2844 B Riwall RES 2844 B Elektrický 4 800 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Hecht 6642 Hecht 6642 Benzínový 40 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze AL-KO Easy Crush LH 2800 AL-KO Easy Crush LH 2800 Elektrický 5 400 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Fieldmann FZD 4020-E Fieldmann FZD 4020-E Elektrický 3 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Hecht 6284 XL Hecht 6284 XL Elektrický 4 400 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Riwall RES 2545 Riwall RES 2545 Elektrický 2 300 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Riwall RES 2844 Riwall RES 2844 Elektrický 3 600 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Proma MZD-13/2 Proma MZD-13/2 Benzínový 18 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Hecht 6280 XL Hecht 6280 XL Elektrický 4 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Bosch AXT 25 TC 0.600.803.300 Bosch AXT 25 TC 0.600.803.300 Elektrický 13 000 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat zahradní drtič

Vybíráte zahradní drtič a při korzování uličkami obchodu vás zaujal i termín štěpkovač? Skutečně se nejedná o variantu téhož, o čemž vás přesvědčíme v úvodní kapitole textu. Poté navážeme představením dvou nejvýznamnějších kritérií pro správný výběr stroje, jimiž jsou vhodný pohon a provedení drticího ústrojí.

Další rozhodující parametr spatřujeme ve výkonu. Ohled berte také na průměr a délku větví, o které se potřebujete postarat. Pokud je drtič nepojme, tak s nimi nic neudělá bez ohledu na to, jak výkonným motorem se pyšní. Jestliže jste nuceni stroj často přesouvat z místa na místo, určitě neopomeňte zohlednit jeho celkovou hmotnost. Třešničku na dortu představuje nabídka doplňkových funkcí a příslušenství. Některé kousky jsou pro pohodlný provoz mnohem důležitější, než by se mohlo na první pohled zdát.

Závěr věnujeme jako již tradičně cenovému okénku. Dozvíte se, kolik peněz si připravit a jaké vlastnosti očekávat. Identifikovali jste totiž tři základní cenové intervaly, v nichž se budete pohybovat.

Drtiče a štěpkovače

Obchody nezřídka mají tendenci volně zaměňovat dva stroje fungující na podobné bázi. Tato tendence se nevyhnula ani drtičům a štěpkovačům a laická veřejnost je obvykle považuje za synonyma označující jedno a totéž. Rozdíly jsou však poměrně významné.

 • drtiče – rotující nožové ústrojí, vhodné k mulčování a kompostování, vysoký výkon, možnost drcení čerstvých větví
 • štěpkovače – štípající ozubené kolo, příprava dřeva k topení, nižší výkon, nelze zpracovat čerstvé větve

Obecně platí, že drtiče jsou robustnější, výkonnější, ale také hlučnější. Poradí si s většími kusy dřeva, které rozdrtí na malé kousky. Štěpkovače tak vysoký výkon nevyžadují, neboť materiál „pouze“ sekají na několikacentimetrové dílky. Také u nich se ovšem vyplatí nezapomínat na použití ochranných pomůcek a dodržování pravidel bezpečnosti práce.

Pohon

Potřebujete se pravidelně zbavit velkého množství zahradního odpadu, nebo jde jen o jednorázovou akci? Kolik stromů a keřů má na vaší zahradě své stanoviště? Pravdivé odpovědi na tyto otázky by vás měly navést ke správnému výběru vhodného pohonu drtiče. V současné době se využívají dva základní systémy:

 • benzínové drtiče – vysoký výkon, neomezená pohyblivost, robustní a odolná konstrukce, hlučnost, vyšší cena
 • elektrické drtiče – nižší výkon, omezeny přístupem k elektřině, jednoduchá konstrukce, snadná obsluha, nižší hlučnost, menší cena.

Benzínové modely naleznou využití u náročnějších zahrádkářů, kteří pravidelně zpracovávají velké množství dřevěného materiálu. Vlastníci menších travnatých ploch s několika stromky si plně vystačí i s elektrickou variantou.

Statkáři, dřevaři a majitelé vinic mnohdy využívají drtiče tažené traktorem. Jedná se o zdaleka nejvýkonnější řešení stavěné s ohledem na obrovskou zátěž a nutnost práce v náročném terénu. Jejich cenovka nezřídka přesahuje hranici 100 000 korun.

Drticí ústrojí

Zvolili jste druh pohonu odpovídající vašim požadavkům a potřebám? Potom nastává čas přistoupit ke druhé klíčové volbě – výběru vhodného drticího ústrojí. I v tomto případě jsou rozdíly dané zejména nároky na životnost a výkon. Rozlišujeme tři druhy drticích ústrojí.

 • nožové ústrojí – rychle rotující nože, u menších elektrických modelů, nižší výkon, hlučný provoz, pro menší větve a odpad, nízká cena
 • šnekové ústrojí – méně časté, pouze pro tvrdý odpad, vysoký výkon
 • válcové ústrojí – drticí válec, samočinné vtahování, vysoký výkon, nižší hlučnost, zpětný chod, náročnější manipulace, výraznější hmotnost

Zatímco nože a šnekové ústrojí jsou typické pro elektrické drtiče, benzínové stroje bývají osazeny válcem. Kromě zařízení pro náročnější domácnosti do této skupiny spadají také silné turbínové a frézovací drtiče určené do náročných dřevařských provozů.

Výkon

Co by to bylo za stroj, kdybychom při jeho výběru opomenuli výkon? Počet wattů určuje, jak rychlé a efektivní drcení bude. Na 1 centimetr průměru dřevěného materiálu je zapotřebí zhruba 750 W. Zatímco elektrické drtiče se pyšní výkonem do 5 000 W, u benzínových kousků nejsou výjimkou ani hodnoty přesahující 15 000 wattů.

Během nákupu si dávejte pozor na nutkání zohledňovat pouze výkon. Silnější motor sice znamená rychlejší práci, ale také dražší provoz vlivem vyšší spotřeby. Snažte se proto dobře promyslet, jak silné větvě budete drtit. Mnozí výrobci navíc výkon nahrazují příkonem, který o skutečné efektivitě stroje vypovídá jen velmi málo (příkon značí pouze spotřebu energie, ne výkon). V takovém případě věnujte pozornost kvalitě provedení konstrukce.

Průměr a délka větví

Sebelepší drtič zahradního odpadu vám bude k ničemu, pokud do něj ony zbytky nenacpete. Většina dostupných modelů je naštěstí dimenzována tak, aby si poradila s větvemi stromů našeho klimatického pásu. Délka obvykle nepředstavuje žádnou překážku, jen si dejte pozor na bezpečnost při práci. Velmi dlouhé kusy dřeva totiž mají tendenci zasekávat drticí ústrojí nebo se vysokou rychlostí vymršťovat ven.

Prakticky všechny prodávané drtiče vládnou větve o průměru do 4 centimetrů. Majitelé zahrad s běžnými ovocnými a okrasnými stromky se obvykle s ničím silnějším stejně nesetkají.

Hmotnost

Plánujte drtič často přesouvat z místa na místo a nevlastníte vhodný transportní prostředek? Zaměřte se na hmotnost. Obecně platí, že elektrické drtiče jsou výrazně lehčí, jejich váha se pohybuje v rozmezí od 20 do 30 kilogramů. Nejmenší nožové kousky lze dokonce přenášet v rukou pomocí praktického madla.

Benzínové stroje váží mnohem více, u těch nejmohutnějších se dokonce hmotnost pohybuje okolo 500 kg. Proto jsou vybaveny podvozkem s transportními koly. Dávejte si však pozor v rozbahněném terénu.

Doplňkové funkce a příslušenství

Co by to bylo za výrobce, kdyby ke svým pomocníkům nenabízeli širokou paletu doplňkového příslušenství a funkcí? Nabídka čítá jak drobná kosmetická vylepšení, tak zásadní doplňky, které se významnou měrou podílejí na vašem komfortu a bezpečnosti. Pojďme se na ty nejdůležitější z nich podívat:

 • sběrná nádoba – kovová, plastová či látková, pro ukládání rozdrceného materiálu, zvýšení bezpečnosti při práci, objem od 30 do 60 litrů
 • násypníky a podavače – pro snadnější vložení větví
 • zpětný chod – uvolnění zaseknutých větví
 • bezpečnostní pojistka – automatické vypnutí drtiče při uvíznutí větví, odejmutí nádoby či hrozbě spálení motoru
 • transportní kola – pro usnadnění přesunu z místa na místo.

Cena

Pomalu, ale jistě se blíží konec našeho pojednání o zahradních drtičích. Jako již tradičně věnujeme závěrečnou kapitolu cenovému okénku. Provedli jsme analýzu nabízených produktů a identifikovali tři základní intervaly, v nichž se nacházejí výrobky podobných parametrů a kvalit. Podívejte se tedy sami, co můžete za připravený finanční obnos očekávat.

Cena do 20 000 Kč

Vlastníte malou zahrádku před domkem s několika vzrostlými stromy a keři? Potom si připravte částku do 20 000 korun a vyberte svého favorita v nejnižší výkonnostní třídě. Valná většina dostupných modelů je vybavena elektromotorem o výkonu okolo 2 500 W a kvalitním nožovým ústrojím. Dražší stroje potom ukrývají válec, který se efektivně postará o i větve silnější než 4 centimetry.

Doporučujeme též zkontrolovat množství příslušenství. Zejména levnější výrobky nedisponují žádnou nádobou na odpad a omezenými možnostmi přesunu z místa na místo. Výhodou je ovšem hmotnost, která jen zřídka přesahuje hranici 25 kilogramů. Plánujete-li zakoupit levný drtič, raději se před jeho nákupem vydejte do obchodu a nechte si jej předvést.

Cena od 20 000 Kč do 40 000 Kč

Majitelé rozsáhlejších pozemků či menších sadů se budou poohlížet ve střední třídě. Zde již naleznete povětšinou benzínové drtiče vybavené válcovým, případně šnekovým ústrojím. Za zmínku stojí i skupina nejdražších elektromotorů, které si ale se svými spalovacími rivaly v ničem nezadají. Výkon očekávejte zhruba od 2 500 W do 15 000 W. Kvalitní ústrojí bez problémů naseká větve o průměru do 7 cm.

Co dále můžete za své peníze očekávat? Samozřejmostí je sběrná nádoba, obvykle ocelová či v podobě látkového pytle. Vzhledem k vyšší hmotnosti nepřekvapí přítomnost transportních koleček či ergonomických madel usnadňujících přesun z místa na místo.

Cena nad 40 000 Kč

Částkou 40 000 korun to nejlepší teprve začíná, nejnáročnější zákazníci a profesionálové si mohou připravit částku i desetkrát vyšší. Dominuje benzínový pohon, motor se postará o výkon přesahující i hranici 20 000 W. V nejvyšší třídě naleznete i modely za traktor, které ke svému chodu využívají pohonu tahače.

Počítejte s robustní konstrukcí, bohatou paletou bezpečnostních opatření a velmi výkonným motorem. Obrovská hmotnost je vykompenzována transportní nápravou s rozměrnými koly, s níž se nezaboříte ani do bahna.