Jak vybrat zahradní drtič větví
Zahradní drtič může být velmi užitečným pomocníkem při likvidaci větví a dalšího porostu na vaší zahradě. V tomto článku vám samotný přístroj představíme a vysvětlíme některé parametry, které byste měli při výběru správného modelu znát.
První, na co se zaměříme, je objasnění rozdílu mezi zahradním drtičem a štěpkovačem. Poté navážeme představením dvou nejvýznamnějších kritérií pro správný výběr stroje, jimiž jsou vhodný pohon a provedení drticího ústrojí.
Další rozhodující parametr spatřujeme ve výkonu. Ohled je třeba brát také na průměr a délku větví, o které se potřebujete postarat. Pokud je drtič nepojme, tak s nimi nic neudělá bez ohledu na to, jak výkonným motorem se pyšní. Jestliže jste nuceni stroj často přesouvat z místa na místo, určitě neopomeňte zohlednit jeho celkovou hmotnost. Posledním parametrem je nabídka doplňkových funkcí a příslušenství. Některé kousky jsou pro pohodlný provoz mnohem důležitější, než by se mohlo na první pohled zdát.
Závěr věnujeme jako již tradičně cenovému okénku. Dozvíte se, kolik peněz si připravit a jaké vlastnosti v jednotlivých kategoriích očekávat. Identifikovali jste totiž tři základní cenové intervaly, v nichž se budete pohybovat.
Drtiče a štěpkovače
I když oba tyto stroje vykonávají velmi podobnou činnost, jejich určení se poněkud liší. Předem si proto před nákupem ujasněte, co vlastně hledáte a co od stroje očekáváte.
- drtiče – rotující nožové ústrojí, vhodné k mulčování a kompostování, vysoký výkon, možnost drcení čerstvých větví
- štěpkovače – štípající ozubené kolo, příprava dřeva k topení, nižší výkon, nelze zpracovat čerstvé větve
Obecně platí, že drtiče jsou robustnější, výkonnější, ale také hlučnější. Poradí si s většími kusy dřeva, které rozdrtí na malé kousky. Štěpkovače tak vysoký výkon nevyžadují, neboť materiál „pouze“ sekají na několikacentimetrové dílky. Také u nich se ovšem vyplatí nezapomínat na použití ochranných pomůcek a dodržování pravidel bezpečnosti práce.
Pohon
Potřebujete se pravidelně zbavit velkého množství zahradního odpadu, nebo jde jen o jednorázovou akci? Kolik stromů a keřů má na vaší zahradě své stanoviště? Pravdivé odpovědi na tyto otázky by vás měly navést ke správnému výběru vhodného pohonu drtiče. V současné době se využívají dva základní systémy:
- benzínové drtiče – vysoký výkon, neomezená pohyblivost, robustní a odolná konstrukce, hlučnost, vyšší cena
- elektrické drtiče – nižší výkon, omezeny přístupem k elektřině, jednoduchá konstrukce, snadná obsluha, nižší hlučnost, menší cena.
Benzínové modely naleznou využití u náročnějších zahrádkářů, kteří pravidelně zpracovávají velké množství dřevěného materiálu. Spíše než běžní zahrádkáři jej využijí sadaři a vinaři. Vlastníci menších travnatých ploch s několika stromky si plně vystačí i s elektrickou variantou.
Benzínové drtiče | Elektrické čističe | |
Hmotnost | Vyšší | Nižší |
Výkon | Vyšší | Nižší |
Určení | Pro náročnější | Pro běžné zahrádkáře |
Drticí ústrojí | Častěji válcové | Častěji nožové a šnekové |
Hlučnost | Vyšší | Nižší |
Cena | Vyšší | Nižší |
Statkáři, dřevaři a majitelé vinic mnohdy využívají drtiče tažené traktorem. Jedná se o zdaleka nejvýkonnější řešení stavěné s ohledem na obrovskou zátěž a nutnost práce v náročném terénu. Jejich cenovka nezřídka přesahuje hranici 100 000 korun.
Drticí ústrojí
Zvolili jste druh pohonu odpovídající vašim požadavkům a potřebám? Potom nastává čas přistoupit ke druhé klíčové volbě – výběru vhodného drticího ústrojí. I v tomto případě jsou rozdíly dané zejména nároky na životnost a výkon. Rozlišujeme tři druhy drticích ústrojí.
- nožové ústrojí – rychle rotující nože, u menších elektrických modelů, nižší výkon, hlučný provoz, pro menší větve a odpad, nízká cena
- šnekové ústrojí – méně časté, pouze pro tvrdý odpad, vysoký výkon
- válcové ústrojí – drticí válec, samočinné vtahování, vysoký výkon, nižší hlučnost, zpětný chod, náročnější manipulace, výraznější hmotnost
Zatímco nože a šnekové ústrojí jsou typické pro elektrické drtiče, benzínové stroje bývají osazeny válcem. Kromě zařízení pro náročnější domácnosti do této skupiny spadají také silné turbínové a frézovací drtiče určené do náročných dřevařských provozů.
Výkon
Výkon se udává ve wattech. Jejich počet určuje, jak rychlé a efektivní drcení bude. Na 1 centimetr průměru dřevěného materiálu je zapotřebí zhruba 750 W. Zatímco elektrické drtiče se pyšní výkonem do 5 000 W, u benzínových kousků nejsou výjimkou ani hodnoty přesahující 15 000 wattů.
Výkon by však neměl být zásadním parametrem, podle kterého se budete řídit. Silnější motor sice znamená rychlejší práci, ale také dražší provoz vlivem vyšší spotřeby. Snažte se proto dobře promyslet, jak silné větvě budete drtit. Mnozí výrobci navíc výkon nahrazují příkonem, který o skutečné efektivitě stroje vypovídá jen velmi málo (příkon značí pouze spotřebu energie, ne výkon). V takovém případě věnujte pozornost kvalitě provedení konstrukce.
Průměr a délka větví
Sebelepší drtič zahradního odpadu vám bude k ničemu, pokud do něj ony zbytky nenacpete. Většina dostupných modelů je naštěstí dimenzována tak, aby si poradila s větvemi stromů našeho klimatického pásu. Délka obvykle nepředstavuje žádnou překážku, jen si dejte pozor na bezpečnost při práci. Velmi dlouhé kusy dřeva totiž mají tendenci zasekávat drticí ústrojí nebo se vysokou rychlostí vymršťovat ven.
Prakticky všechny prodávané drtiče zvládnou větve o průměru do 4 centimetrů. Majitelé zahrad s běžnými ovocnými a okrasnými stromky se obvykle s ničím silnějším stejně nesetkají.
Hmotnost
Plánujte drtič často přesouvat z místa na místo a nevlastníte vhodný transportní prostředek? Zaměřte se na hmotnost. Obecně platí, že elektrické drtiče jsou výrazně lehčí, jejich váha se pohybuje v rozmezí od 20 do 30 kilogramů. Nejmenší nožové kousky lze dokonce přenášet v rukou pomocí praktického madla. Mnoho modelů je navíc osazeno koly, která přesuny výrazně usnadňují.
Benzínové stroje váží mnohem více, u těch nejmohutnějších se dokonce hmotnost pohybuje okolo 500 kg. Proto jsou vybaveny podvozkem s transportními koly. Dávejte si však pozor v rozbahněném terénu. Některé modely jsou vybaveny ojí, s jejíž pomocí lze drtič připojit k zahradnímu traktůrku.
Doplňkové funkce a příslušenství
Co by to bylo za výrobce, kdyby ke svým pomocníkům nenabízeli širokou paletu doplňkového příslušenství a funkcí? Nabídka čítá jak drobná kosmetická vylepšení, tak zásadní doplňky, které se významnou měrou podílejí na vašem komfortu a bezpečnosti. Pojďme se na ty nejdůležitější z nich podívat.
- sběrná nádoba – kovová, plastová či látková, pro ukládání rozdrceného materiálu, zvýšení bezpečnosti při práci, objem od 30 do 60 litrů
- násypníky a podavače – pro snadnější vložení větví
- pěchovadlo – pomůže natlačit malé kousky větví do drtiče
- zpětný chod – uvolnění zaseknutých větví
- transportní kola – pro usnadnění přesunu z místa na místo
- bezpečnostní pojistka – automatické vypnutí drtiče při uvíznutí větví, odejmutí nádoby či hrozbě spálení motoru
- dva vhazovací otvory – u velkých strojů, jeden otvor na malé a druhý na velké větve
Bezpečnost
Při práci s drtičem byste měli myslet na bezpečnost svou i všech osob či zvířat v okolí. Zásadní je vybavit se ochrannými pomůckami, zejména brýlemi a rukavicemi. Malé kousky dřeva totiž mohou odlétávat a poranit osoby v blízkosti. Využít můžete i obličejový štít.
Většina drtičů je konstruována tak, že není možné na drticí ustrojí dosáhnout rukou. Brání tomu například úzké otvory, nebo pojistka při nepřipevněné nádobě. Pokud ale vybraný model takovou konstrukci nemá, manipulujte vždy pouze s vypnutým přístrojem. Velký důraz dejte na bezpečnost dětí, ty by s tímto druhem přístroje neměli vůbec pracovat, případně pouze pod dohledem.
Cena
Jako již tradičně věnujeme závěrečnou kapitolu cenovému přehledu. Nabídku zahradních drtičů větví jsme rozdělili do tří pomyslných kategorií, které se liší svou pořizovací cenou. Podívejte se tedy sami, co můžete za připravený finanční obnos očekávat.
Cena do 20 000 Kč
Vlastníte malou zahrádku před domkem s několika vzrostlými stromy a keři? Potom si připravte částku do 20 000 korun a vyberte svého favorita v nejnižší výkonnostní třídě. Valná většina dostupných modelů je vybavena elektromotorem o výkonu okolo 2 500 W a kvalitním nožovým ústrojím. Dražší stroje potom ukrývají válec, který se efektivně postará o i větve silnější než 4 centimetry.
Ty nejlevnější modely seženete už za cenu kolem 3 000 Kč. Doporučujeme ale zkontrolovat množství příslušenství. Zejména levnější výrobky nedisponují žádnou nádobou na odpad a omezenými možnostmi přesunu z místa na místo. Výhodou je ovšem hmotnost, která jen zřídka přesahuje hranici 25 kilogramů. Plánujete-li zakoupit levný drtič, raději se před jeho nákupem vydejte do obchodu a nechte si jej předvést.
Cena od 20 000 do 40 000 Kč
Majitelé rozsáhlejších pozemků či menších sadů se budou poohlížet ve střední třídě. Zde již naleznete povětšinou benzínové drtiče vybavené válcovým, případně šnekovým ústrojím. Za zmínku stojí i skupina nejdražších elektromotorů, které si ale se svými spalovacími rivaly v ničem nezadají. Výkon očekávejte zhruba od 2 500 W do 15 000 W. Kvalitní ústrojí bez problémů naseká větve o průměru do 7 cm.
Co dále můžete za své peníze očekávat? Samozřejmostí je sběrná nádoba, obvykle ocelová či v podobě látkového pytle. Vzhledem k vyšší hmotnosti nepřekvapí přítomnost transportních koleček či ergonomických madel usnadňujících přesun z místa na místo.
Cena nad 40 000 Kč
Částkou 40 000 korun to nejlepší teprve začíná, nejnáročnější zákazníci a profesionálové si mohou připravit částku i desetkrát vyšší. Dominuje benzínový pohon, motor se postará o výkon přesahující i hranici 20 000 W. V nejvyšší třídě naleznete i modely za traktor, které ke svému chodu využívají pohonu tahače.
Počítejte s robustní konstrukcí, bohatou paletou bezpečnostních opatření a velmi výkonným motorem. Obrovská hmotnost je vykompenzována transportní nápravou s rozměrnými koly, s níž se nezaboříte ani do bahna.