Recenze Protherm Ray 24KE - Test 2023 | Arecenze.cz
Menu

Recenze a test Protherm Ray 24KE

Výborné Celkové hodnocení

Vítěz srovnání v kategorii Kotle na elektřinu

Klady

  • Výkon i do větších prostor
  • Vysoká účinnost
  • Podporuje HDO

Zápory

  • Větší rozměry
  • Nevhodný do malých prostor
20 500 Kč Orientační cena

Základní parametry

Elektrický kotel Protherm Ray 24KE se řadí do úspěšné řady společnosti Protherm, respektive skupiny Vaillant. Zařízení nabízí výkon až 24 kW, je proto vhodné i k vytápění celých rodinných domů. Potřebný výkon si ale nechte raději vždy spočítat topenářem. Velkou roli totiž hrají úniky tepla skrze zdi, stropy, základovou desku a okna. Účinnost kotle je standardních 99,5 %, což je hodnota v kategorii elektrických modelů zcela běžná. Stejně jako všechny ostatní elektrické kotle se i tento řadí do energetické třídy D.

Kotli neschází podpora napojení na HDO, lze jej tedy využívat v nízkém tarifu. Pro připojení do sítě budete potřebovat 40 A jistič, připojení je samozřejmě s ohledem na příkon na tři fáze vodiče.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Protherm

Spalované palivo

Elektřina

Maximální výkon (kW)

24

Ohřev teplé užitkové vody

Externí

Třída sezónní energetické účinnosti při vytápění

D

Jmenovitá účinnost 50/30 °C (%)

99.5

Podpora HDO

Ano

Jistič (A)

40

Rozměry a hmotnost

Uživatelé jsou s kvalitou konstrukce dlouhodobě spokojení, minimálně o tom svědčí kladné recenze směřující k celé produktové řadě. Těch je ovšem s ohledem na charakter produktu spíše poskrovnu. Svými rozměry se od konkurence Protherm Ray 24KE nijak zvlášť neliší; jeho šířka je 41 cm, výška 74 cm, hloubka 31 cm a hmotnost 27 kilogramů. Krytí je shodné s konkurenčními modely na úrovni IP40.

Parametr Tento produkt
Hmotnost kotle (kg)

27

Krytí

IP40

Konstrukce

Závěsný

Výška (cm)

74

Šířka (cm)

41

Hloubka (cm)

31

Hlavní klady a zápory

Elektrický kotel Protherm Ray 24KE se může pochlubit vysokým výkonem 24 kW. Kotel je proto vhodný i k vytápění větších prostor, a to včetně menších nezateplených rodinných domů. Potřebný výkon si ale vždy nechte spočítat topenářem. Zařízení nabídne vysokou účinnost a nechybí podpora fungování v nízkém tarifu (HDO). Naopak jeho rozměry jsou spíše větší.

Porovnání s alternativami

Možná je pro vás zásadním parametrem také to, abyste koupili výrobek, který je zaručeně z české továrny. Takovou alternativou by mohl být (ač Protherm má výrobu i v Česku) například model Bosch Tronic Heat 3500 H 18 kW. Z názvu snadno vyčtete, že má výkon na úrovni 18 kW, tedy o něco nižší. To ovšem při instalaci topného kotle do bytu či zatepleného rodinného domu nebude hrát roli. Kotel od Bosche se pyšní připojením k internetu a celým spektrem volitelně dokoupitelného příslušenství. Jedná se o jeden z „chytřejších“ kotlů.

Závěr

Protherm Ray 24KE je jakožto elektrický kotel s výkonem až 24 kW určen spíše do velkých prostor, například rodinných domů (a to i těch hůře zateplených). Návrh kotle si ale nechte spočítat vždy topenářem či projekční firmou. Kotel je závěsné konstrukce a svými rozměry nepředčí konkurenci, ale ani za ní nijak zásadně nezaostává. Účinnost je v kategorii kotlů rovněž srovnatelná. Pokud hledáte o něco chytřejší model a stačí vám výkon 18 kW, podívejte se také na Bosch Tronic Heat 3500 H 18 kW.

20 500 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Protherm Ray 24KE | Hodnocení: Výborné
Kateřina zjišťuje důležité informace a parametry jednotlivých elektrokotlů tak, aby dokázala poradit, pro koho se daný kotel hodí. Ví, že elektrické kotle se při nesprávném výběru finančně dlouhodobě nevyplatí a přistupuje k nim spíše jako k doplňkovým zdrojům tepla, nebo jako k ideálním produktům do skvěle zateplených novostaveb. Mezi její další zpracované kategorie patří mimo jiné airsoftové pistole, sporáky na tuhá paliva nebo fotopasti.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Protherm Ray 24KE

Protherm Ray 24KE

20 500 Kč Orientační cena