Menu

Recenze a srovnání Protherm Ray 21KE

Velmi dobré Celkové hodnocení

Nejlepší cena/výkon v kategorii Kotle na elektřinu

Klady

  • Vysoká účinnost
  • Vysoký výkon
  • Podporuje HDO

Zápory

  • Energetická třída D
  • Nelze umístit do koupelny
20 000 Kč Orientační cena

Základní parametry

Protherm Ray 21KE je elektrický kotel vhodný jako hlavní nebo doplňkový zdroj tepla do domácnosti. Jeho výkon je totiž poměrně vysoký, dosahuje 21 kW. Zda-li je to dostatečný výkon pro vaši nemovitost, vám poví odborný topenář, který zhodnotí rozlohu, zateplení a tepelné ztráty vašeho domu či bytu. Účinnost spalování elektřiny pro vytápění je 99,5 %. Celková sezónní energetická účinnost spadá do třídy D, což je sice slabší výsledek v našem srovnání (červen 2019), není ale v rámci kategorie elektrických kotlů nijak neobvyklý. Ohřev vody je možný prostřednictvím externího zásobníku.

Tabulka zobrazuje přehled nejdůležitějších parametrů

Parametr Tento produkt
Výrobce

Protherm

Spalované palivo

Elektřina

Maximální výkon (kW)

21

Ohřev teplé užitkové vody

Externí

Třída sezónní energetické účinnosti při vytápění

D

Jmenovitá účinnost 50/30 °C (%)

99.5

Podpora HDO

Ano

Jistič (A)

40

Rozměry a hmotnost

Velkou výhodou elektrických kotlů je, že nepotřebují při svém provozu žádný odvod spalin. Spolu se závěsnou konstrukcí je tento kotel ideální do menších prostorů, například na chodbu či do kuchyně. Kvůli krytí IP40, které nechrání elektrické části před vniknutím vody, není vhodné umisťovat kotel v koupelně v bezprostřední blízkosti zdrojů vody. Rozměry jsou 74 cm na výšku, 41 cm na šířku a 31 cm do hloubky.

Parametr Tento produkt
Hmotnost kotle (kg)

26

Krytí

IP40

Konstrukce

Závěsný

Výška (cm)

74

Šířka (cm)

41

Hloubka (cm)

31

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Výhodou kotle Protherm je jeho vysoká účinnost i výkon, díky kterému může být vhodný i do větších prostor. Nevýhodu je nedostatečné krytí před vodou na to, abyste jej umístili do koupelny. Výhodou elektrických kotlů obecně je jejich nezávislost na komíně, můžete je tedy umístit téměř kamkoliv.

Závěr

Protherm Ray 21KE je kotel spalující elektřinu. Činí tak s účinností 99,5 %. V ohledu celkové sezónní energetické účinnosti je ve třídě D, což je stejná hodnota, jako u většiny elektrických kotlů. Díky závěsné konstrukci a tomu, že nepotřebuje ke svému provozu odvod spalin, je možné umístit jej prakticky kamkoliv. Nehodí se ale do vlhkého prostředí. Ohřev vody je možný prostřednictvím externího zásobníku. Výkon je 21 kW, což je dost i pro použití jako hlavní zdroj tepla v domácnosti.

Jestliže hledáte spíše doplňkový zdroj k jiným způsobům vytápění, můžete se podívat i na méně výkonnou variantu tohoto kotle Protherm Ray 9KE.

20 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Protherm Ray 21KE | Hodnocení: Velmi dobré
Kateřina zjišťuje důležité informace a parametry jednotlivých elektrokotlů tak, aby dokázala poradit, pro koho se daný kotel hodí. Ví, že elektrické kotle se při nesprávném výběru finančně dlouhodobě nevyplatí a přistupuje k nim spíše jako k doplňkovým zdrojům tepla, nebo jako k ideálním produktům do skvěle zateplených novostaveb. Mezi její další zpracované kategorie patří mimo jiné airsoftové pistole, sporáky na tuhá paliva nebo fotopasti.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Recenze Protherm Ray 21KE

Protherm Ray 21KE

20 000 Kč Orientační cena