Recenze a srovnání Protherm Ray 9KE

Konečný verdikt:

Doporučujeme

Při nákupu v kategorii Kotle na elektřinu

Datum doporučení: Červenec 2019

Klady:

Vysoká účinnost

Zápory:

Energetická třída D

Nízký výkon

14 000 Kč
orientační cena

Základní parametry

Elektrický kotel Protherm Ray 9KE je kvůli nízkému výkonu 9 kW vhodný spíše jako doplňkový zdroj tepla například k tepelnému čerpadlu, popřípadě pro vytápění menšího či dobře zatepleného prostoru. Ideální výkon pro vaši nemovitost vám spočítá odborný topenář. Účinnost topení z elektřiny je 99,5 %, ale celková sezónní účinnost kotle při vytápění dosahuje pouze třídy D, což je ale u elektrických kotlů běžné. Teplou vodu ohřátou pomocí kotle je možné uchovat v externím zásobníku, bojleru či akumulační nádrži. 

Tabulka zobrazuje přehled nejdůležitějších parametrů

Parametr Tento produkt
Výrobce Protherm
Spalované palivo  Elektřinu
Maximální výkon (kW)  9
Ohřev teplé užitkové vody  Externí
Třída sezónní energetické účinnosti při vytápění  D
Účinnost (%)  99.5

Rozměry a hmotnost

Kotel Protherm je určený k zavěšení na zeď. Tomu odpovídá i jeho hmotnost, ta je pouze 35 kilogramů. Menší rozměry umožní také úsporu místa. Díky tomu jej lze umístit i v místnosti s omezeným prostorem. Kotel nepotřebuje ke svému provozu odvod spalin, proto je možné jej umístit prakticky kamkoliv. Výjimkou jsou vlhká místa, kde hrozí styk s vodou. Kotel má totiž ochranu pouze před mechanickým zásahem drátem, nikoliv před vodou. Rozměrově se jedná o průměrný kotel, na výšku měří 74 cm, do šířky 41 cm a do hloubky 31 cm.

Parametr Tento produkt
Hmotnost kotle (kg)  35
Krytí  IP40
Konstrukce  Závěsný
Výška (cm) 74
Šířka (cm) 41
Hloubka (cm) 31

Závěr

Protherm Ray 9KE je elektrický kotel s výkonem 9 kW. Tím je vhodný spíše jako doplňkový zdroj tepla nebo jako hlavní kotel pro malou nemovitost. Celková sezónní energetická účinnost je třídy D, což není ukázková hodnota, je ale běžná v rámci této kategorie. Účinnost kotle je ale vysoká 99,5 %. Ohřev vody je zajištěn pomocí externího zásobníku. Kotel je závěsný a je možné umístit jej prakticky kamkoliv, nepotřebuje totiž žádný odvod spalin nebo komín.

Pokud hledáte o něco výkonnější kotel, mohla by vás zaujmout recenze kotle Protherm Ray 21KE

Další recenze

Kompletní porovnání