Menu

Recenze a srovnání Protherm Ray 9KE

Dobré Celkové hodnocení

Pro nenáročné v kategorii Kotle na elektřinu

Klady

  • Vysoká účinnost
  • Nízká pořizovací cena
  • Podporuje HDO

Zápory

  • Energetická třída D
  • Nízký výkon
17 500 Kč Orientační cena

Základní parametry

Elektrický kotel Protherm Ray 9KE je kvůli nízkému výkonu 9 kW vhodný spíše jako doplňkový zdroj tepla například k tepelnému čerpadlu, popřípadě pro vytápění menšího či dobře zatepleného prostoru. Ideální výkon pro vaši nemovitost vám spočítá odborný topenář. Účinnost topení z elektřiny je 99,5 %, ale celková sezónní účinnost kotle při vytápění dosahuje pouze třídy D, což je ale u elektrických kotlů běžné. Teplou vodu ohřátou pomocí kotle je možné uchovat v externím zásobníku, bojleru či akumulační nádrži.

Tabulka zobrazuje přehled nejdůležitějších parametrů

Parametr Tento produkt
Výrobce

Protherm

Spalované palivo

Elektřina

Maximální výkon (kW)

9

Ohřev teplé užitkové vody

Externí

Třída sezónní energetické účinnosti při vytápění

D

Jmenovitá účinnost 50/30 °C (%)

99.5

Podpora HDO

Ano

Jistič (A)

16

Rozměry a hmotnost

Kotel Protherm je určený k zavěšení na zeď. Tomu odpovídá i jeho hmotnost, ta je pouze 35 kilogramů. Menší rozměry umožní také úsporu místa. Díky tomu jej lze umístit i v místnosti s omezeným prostorem. Kotel nepotřebuje ke svému provozu odvod spalin, proto je možné jej umístit prakticky kamkoliv. Výjimkou jsou vlhká místa, kde hrozí styk s vodou. Kotel má totiž ochranu pouze před mechanickým zásahem drátem, nikoliv před vodou. Rozměrově se jedná o průměrný kotel, na výšku měří 74 cm, do šířky 41 cm a do hloubky 31 cm.

Parametr Tento produkt
Hmotnost kotle (kg)

24

Krytí

IP40

Konstrukce

Závěsný

Výška (cm)

74

Šířka (cm)

41

Hloubka (cm)

31

Závěr

Protherm Ray 9KE je elektrický kotel s výkonem 9 kW. Tím je vhodný spíše jako doplňkový zdroj tepla nebo jako hlavní kotel pro malou nemovitost. Celková sezónní energetická účinnost je třídy D, což není ukázková hodnota, je ale běžná v rámci této kategorie. Účinnost kotle je ale vysoká 99,5 %. Ohřev vody je zajištěn pomocí externího zásobníku. Kotel je závěsný a je možné umístit jej prakticky kamkoliv, nepotřebuje totiž žádný odvod spalin nebo komín.

Pokud hledáte o něco výkonnější kotel, mohla by vás zaujmout recenze kotle Protherm Ray 21KE.

17 500 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Protherm Ray 9KE | Hodnocení: Dobré
Kateřina zjišťuje důležité informace a parametry jednotlivých elektrokotlů tak, aby dokázala poradit, pro koho se daný kotel hodí. Ví, že elektrické kotle se při nesprávném výběru finančně dlouhodobě nevyplatí a přistupuje k nim spíše jako k doplňkovým zdrojům tepla, nebo jako k ideálním produktům do skvěle zateplených novostaveb. Mezi její další zpracované kategorie patří mimo jiné airsoftové pistole, sporáky na tuhá paliva nebo fotopasti.

Diskuze a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud máte důležitou zprávu a očekáváte naši odpověď, oslovte nás přes e-mail.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Protherm Ray 9KE

Protherm Ray 9KE

17 500 Kč Orientační cena