Recenze a porovnání Thermona Therm ELN15 | Arecenze.cz
Menu

Recenze a srovnání Thermona Therm ELN15

Velmi dobré Celkové hodnocení

Do bytu v kategorii Kotle na elektřinu

Klady

  • Vysoká účinnost
  • Úzký profil
  • Podporuje HDO

Zápory

  • Energetická třída D
  • Nelze umístit v blízkosti zdroje vody
22 500 Kč Orientační cena

Základní parametry

Elektrický kotel Thermona Therm ELN15 má dostatečný výkon 15 kW i pro použití jako hlavní zdroj vytápění. Jestli je to dostatečný výkon i pro vaši nemovitost, vám spočítá odborný topenář. Účinnost kotle je 99,5 %, což je vysoká hodnota, která je u elektrických kotlů běžná. Celkově ale kotel spadá do energetické třídy D, tedy do stejné jako většina elektrokotlů. Kotlem lze také ohřívat vodu, která je následně uchována v externím zásobníku.

Tabulka zobrazuje přehled nejdůležitějších parametrů

Parametr Tento produkt
Výrobce

Thermona

Spalované palivo

Elektřina

Maximální výkon (kW)

15

Ohřev teplé užitkové vody

Externí

Třída sezónní energetické účinnosti při vytápění

D

Jmenovitá účinnost 50/30 °C (%)

99.5

Podpora HDO

Ano

Jistič (A)

25

Rozměry a hmotnost

Nízká hmotnost kotle je první známkou toho, že se jedná o závěsnou konstrukci. K provozu kotel nepotřebuje žádný odvod spalin. Kombinace těchto vlastností umožňuje umístění téměř kdekoliv. Výjimkou je umístění v blízkosti zdroje vody. Má totiž slabší krytí IP40, které nechrání elektrické části před vniknutím vody. Rozměrově se kotel téměř nevymyká běžným hodnotám, pouze hloubka tělesa je nižší, než je obvyklé. Na výšku má kotel 80,5 cm, na šířku 40 cm a do hloubky zabere pouze 23,5.

Parametr Tento produkt
Hmotnost kotle (kg)

33

Krytí

IP40

Konstrukce

Závěsný

Výška (cm)

80,5

Šířka (cm)

40

Hloubka (cm)

23,5

Závěr

Thermona Therm ELN15 je elektrický kotel vhodný jako záložní zdroj vytápění, ale dá se občas využít i jako zdroj hlavní. Jeho výkon je 15 kW. Účinnost je 99,5 %, což je vysoká hodnota. Celkově je ale energetická efektivita ve třídě D. Ohřev vody je zajišťován prostřednictvím externího zásobníku. Konstrukce kotle je závěsná, ode zdi navíc ční pouze 23,5 cm a díky tomu je velice prostorově úsporný.

Jestliže hledáte ještě o něco výkonnější kotel, věnujte pozornost kotli Protherm Ray 21KE.

22 500 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Thermona Therm ELN15 | Hodnocení: Velmi dobré
Kateřina zjišťuje důležité informace a parametry jednotlivých elektrokotlů tak, aby dokázala poradit, pro koho se daný kotel hodí. Ví, že elektrické kotle se při nesprávném výběru finančně dlouhodobě nevyplatí a přistupuje k nim spíše jako k doplňkovým zdrojům tepla, nebo jako k ideálním produktům do skvěle zateplených novostaveb. Mezi její další zpracované kategorie patří mimo jiné airsoftové pistole, sporáky na tuhá paliva nebo fotopasti.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

kolik protopí za rok v rodinem domku 70m2

jitkabucharova

Dobrý den,
děkujeme za dotaz. Takto obecně nejde odpovědět. Záleží na mnoha faktorech, například zateplení domu, tepelných ztrátách, podnebí, teplotě, na kterou vytápíte a mnoho dalšího.
Pro individuální poradenství kontaktujte odborníka – topenáře.

Veronika Vyskočilová, redaktor

Dobrý den, jaká je ideální teplota vody, která proudí do radiátorů?

Michal

Dobrý den, kotel má z výroby nastavenu výchozí hodnotu na 80 °C. Všeobecně bývá právě 80 °C považováno za optimální, přesněji určit teplotu dokáže jen výpočet v závislosti na otopné ploše radiátorů, typu prostor a jejich izolaci. Doporučuji na kotli tuto teplotu nepřenastavovat.

Jakub Gulec, redaktor

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Thermona Therm ELN15

Thermona Therm ELN15

22 500 Kč Orientační cena