Jak vybrat kotel
Vlastní kotel je nutnost pro všechny majitele domů, ale i některých bytů. Jeho pořízení předchází složité rozhodování. Musíte si promyslet několik zásadních věcí jako je typ spalovaného paliva, výkon, typ kotle a další. Výběr kotle není dobré podceňovat, přece jen se jedná o investici až na několik desítek let.
Ať už budujete zcela novou nemovitost či sháníte obměnu za svůj starý kotel, ve všech případech vám pomůžeme s vhodným výběrem. V následujících kapitolách se věnujeme popisu nejdůležitějších parametrů kotlů, a to ať už se jedná o kotle plynové, elektrické či klasické na tuhá paliva. Poradíme vám také, zda potřebujete samostatné zařízení určené pouze pro vytápění, nebo kotel, jehož součástí bude také výměník pro ohřívání vody.
Jak vybrat kotel stručně:
- Palivo – rozhodněte se, jakým palivem chcete svou domácnost vyhřívat. Plyn a elektřina přináší pohodlné topení, zatímco tuhá paliva nabízejí nižší pořizovací cenu.
- Výkon – výkon kotle by vám měl spočítat topenář. Odvíjí se jak od velikosti vyhřívané nemovitosti, tak od zateplení a ohřevu vody.
- Účinnost – kotle s vyšší účinností jsou ekonomicky výhodnější a jsou také ekologičtější. Jejich pořizovací cena ale může být vyšší.
Druhy kotlů podle paliva
Spalované palivo je tím nejzásadnějším parametrem, který je třeba promyslet na úplném začátku výběru kotle. Každý z druhů paliva má své přednosti, ale i slabiny. Hodně ale záleží na vašem postoji, zda dáváte přednost nízké ceně paliva, nebo komfortu při topení.
Hlavním předpokladem je dostupnost konkrétního druhu paliva ve vašem okolí, například zda má váš dům plynovou přípojku. Rozhodovat také bude, zda máte prostory pro uskladnění některých druhů paliva, zda chcete jeho přípravě věnovat nějaký čas, nebo jestli hledáte téměř bezobslužnou variantu vytápění. Na tuzemském trhu najdete především kotle spalující tři druhy paliva:
- Kotle na tuhá paliva – Jedná se o levný způsob vytápení, který není ovlivňován energetickou situací na trhu. Moderní kotle disponují pro lepší pohodlí i automatickým zásobníkem.
- Kotle na plyn – V běžné situaci na trhu se jednalo o levný způsob vytápění s nízkými pořizovacími náklady a jednoduchou regulací ohřevu. Nutné jsou každoroční revize.
- Kotle na elektřinu – Moderní a levné řešení nabízí snadnou regulaci výkonu a možnost napojení na fotovoltaické panely. Je součástí dotačních programů.
Vedle zmíněných existují ještě kotle na lehké topné oleje nebo solární kotle. Jde však o méně časté výjimky, které se využívají v zahraničí.
Kotle na tuhá paliva
Zvolíte-li kotel na tuhá paliva, počítejte s tím, že půjde o nejlevnější způsob vytápění nemovitosti a ohřevu vody. Z pohledu provozních nákladů jde o bezkonkurenčního vítěze, zejména pokud máte přístup ke dřevu ve vlastním lese.
Jak ale můžete správně tušit, teplo domova bude v tomto směru vykoupeno poměrně značnou prací. I když si budete dřevo kupovat naštípané, což je pochopitelně dražší varianta, musíte jej někam uskladnit a nechat dostatečně vyschnout. Poté navozit do kotelny, kde s ním budete přikládat. Uspořené peníze na topení se úměrně promítnou ve fyzické práci a drahocenném čase. K dostání jsou ale také automatické kotle, které vyžadují méně času na obsluhu.
V rámci tuhých paliv nemusíte volit pouze dřevo, ale také alternativní komodity, s nimiž se nadřete o něco méně.
Kotlů na tuhá paliva je několik druhů s různou účinností. V dnešní době jsou na trh uváděny jen dva druhy kotlů, které spalují tuhá paliva pomocí odlišných technologií. Jedná se o:
- zplyňovací kotle na tuhá paliva
- automatické kotle na tuhá paliva
Více se o těchto dvou technologiích a kotlích obecně dozvíte v článku Jak vybrat kotel na tuhá paliva.
Kotle na plyn
Plyn představuje z pohledu provozních nákladů zlatou střední cestu. Důvod pro topení plynem je poměrně jednoduchý. Teplo bez jakékoliv práce a námahy. Na termostatu stisknete několik ovládacích tlačítek a během okamžiku máte teplo. Snadná regulovatelnost a účinnost samozřejmě něco stojí.
Počítejte alespoň s dvojnásobnými náklady na topení oproti tuhým palivům – to však neplatí u kondenzačního kotle na plyn, o čemž se zmíníme v příslušné kapitole. Plyn má mimo jiné trochu širší užití, protože jej upotřebíte nejenom na topení a ohřev teplé vody, ale také na vaření.
Přívod plynu do tepelného kotle je nejčastěji řešen dvěma způsoby.
- veřejná plynová přípojka dovedená až k nemovitosti
- plyn čerpaný ze speciální plynové nádrže pod zemí, kterou je třeba pravidelně doplňovat.
Donedávna jste mohli běžně narazit na dva druhy plynových kotlů – klasické atmosférické a kondenzační kotle. První jmenované se kvůli zpřísňujícím se emisním normám téměř přestaly prodávat. Nahrazují je účinnější a ekologičtější kondenzační kotle. O obou typech kotlů se dozvíte více v samostatném článku Jak vybrat plynový kotel.
Kotle na elektřinu
Elektřina přináší obecně ten největší komfort při vytápění. Všudypřítomný zdroj energie nabízí majiteli nemovitosti maximální pohodlí z pohledu vytápění. Jde však bohužel o tu nejdražší variantu z uváděné trojice paliv. Často se využívá jako doplňkový zdroj tepla například ke krbu nebo v nízkoenergetických a pasivních stavbách.
Pakliže uvažujete o vytápění elektřinou, mějte na paměti správné dimenzování vámi dostupné distribuční sítě. Pokud tedy stavíte či rekonstruujete, myslete na budoucí umístění kotle již při návrhu elektroinstalace. Ve stávající nemovitosti se poraďte s odborníkem. Při vytápění elektřinou můžete získat od distributora nízký tarif, tedy levnější elektřinu. Ta se pak vyplatí i při provozu ostatních elektrických spotřebičů v domácnosti.
Výhodou elektrických kotlů je snadná obsluha, téměř bezhlučný provoz i prostorová nenáročnost. Nesporným pozitivem je také fakt, že nemusíte řešit odvod spalin. Často se tyto kotle stávají součástí chytrých bytových systémů. Další informace o elektrických kotlích najdete v samostatném článku Jak vybrat elektrický kotel.
Účinnost
Získat z použitého paliva co nejvíce tepla je jistě cílem všech majitelů kotlů. Kromě úspory peněz se nižší spotřeba pozitivně podepisuje také na životním prostředí. Účinnost kotle by měla být jedním z nejdůležitějších parametrů, na který se při výběru kotle zaměříte. Jednotlivé druhy kotlů mají různou účinnost, podle spalovaného paliva
Typ kotle |
Účinnost (%) |
Plynové kondenzační kotle |
95 až 109 |
Kotle na tuhá paliva |
89 až 97 |
Elektrické kotle |
přes 99 |
Možná vás zarazila hodnota účinnosti přesahující 100 % u plynových kondenzačních kotlů, nejedná se o chybu. Stoprocentní účinnost v tomto případě znamená, že kotel dosáhne hodnoty maximální výhřevnosti dodávaného plynu. Kondenzační teplo spalin je pak teplo, které by normálně nebylo možné využít. Pokud jej kotel využít dovede, dosahuje účinnosti, jež přesahuje 100 %.
Energetický štítek
Podobně jako běžné domácí elektrické spotřebiče, i kotle podléhají nařízení Evropské komise, které zavádí povinnost vydávání energetických štítků pro zdroje tepla a teplovodní otopné soustavy. Ty mají za úkol přehledně zobrazovat stěžejní parametry přístroje, aby bylo možné jednotlivé modely jednoduše vzájemně porovnávat.
Oproti běžným elektrospotřebičům se ale nejedná o hodnoty pouze spotřeby elektrické energie, ale i paliva. Až na výjimky všechny kotle potřebují přísun elektrické energie, protože jejich procesy jsou řízeny elektronikou. Vždy tedy pamatujte na to, že kotel musí být umístěný poblíž elektrické zásuvky.

Třída sezónní energetické účinnosti
Jedná se o poměr mezi potřebou tepla pro vytápění v otopném období a roční spotřebou energie potřebné k uspokojení spotřeby tepla. Aby se mohlo zařízení prodávat, musí podle nařízení EU splňovat sezónní energetickou účinnost alespoň 86 %. Účinnost se udává na stupnici A+++ až G.
Třída energetické účinnosti ohřevu vody
Tato veličina představuje poměr mezi užitečnou energií ve vodě a energií potřebnou k její výrobě. Hodnota se udává na škále od A do G. Většina moderních kotlů spadá do třídy A. Tuto veličinu mají na štítku uvedenou pouze ty modely, které ohřívají vodu průtokově nebo v interním zásobníku.
Jmenovitý teplený výkon
Odpovídá maximálnímu výkonu během procesu vytápění. Požadavky nemovitostí na výkon se značně liší. Více se o výkonu dozvíte v následující kapitole Výkon a objem.
Hluk
Hluk, neboli akustický výkon, se udává u plynových a elektrických kotlů. Hlučnost plynových kotlů se pohybuje mezi 45 a 55 dB, což odpovídá zhruba hlasitosti pouličního hluku, nebo zapnuté televizi (Zdroj: converter.cz). Kotle na tuhá paliva tuto část ve štítku nemají. U nich můžete využít dostupné uživatelské recenze kotlů, kde se dozvíte informace o hlučnosti od reálných uživatelů.
Kotle na tuhá paliva jsou ale častěji než jiné typy kotlů umisťovány v samostatné kotelně nebo ve sklepě. Hluk, který vydávají, vás proto nijak neobtěžuje.
Výkon a objem
Výkon kotle je dalším ze zásadních parametrů. Jeho hodnoty jsou ale velice individuální. Každá nemovitost vyžaduje jinak výkonný kotel, který by optimálně vytopil všechny prostory. Při nevhodně zvoleném výkonu kotle může dojít buď k jeho poddimenzování, nebo naopak naddimenzování.
Jen málokdo by byl spokojen s kotlem, který plnohodnotně nevytopí jeho nemovitosti, nebo zároveň neohřeje vodu na potřebnou teplotu. Naopak není vhodné mít ani spoustu výkonu k dobru, protože kotle fungují při určitém optimálním výkonu a nemají rády přiškrcování.
Ideální výkon by měl před finální koupí kotle stanovit topenář či způsobilá osoba. Na vhodně zvolený výkon má vliv hned několik faktorů, mezi něž primárně patří celková vytápěná plocha s přihlédnutím k izolaci a zateplení jednotlivých částí nemovitosti. Cílovou hodnotu ovlivňuje i to, zda budete kotlem pouze topit nebo také ohřívat vodu. I přesto si můžete za pomoci obecného vzorečku spočítat, jaký přibližný výkon bude pro váš objekt nejlepší.
Výpočet maximálního výkonu kotle
Důležité je vypočíst celkový objem ploch, které bude kotel vytápět. K tomu se dopracujete následovně:
- Šířka x délka x výška místnosti = objem dané místnosti.
- Součet objemů všech místností = celkový vytápěný objem.
Tento údaj vydělíte koeficientem 20, čímž vám vyjde potřebný výkon kotle, avšak za předpokladu, že nemovitost není vůbec zateplena. Potom by se koeficient zvýšil 1,5 – 2,5krát podle typu zateplení. Pokud slouží kotel i k ohřevu vody, stoupá výsledný výkon na dvojnásobnou hodnotu.
Cena kotlů
Ať už si pořizujete kotel libovolného typu, vždy počítejte s tím, že jde o poměrně náročnou investici, jejíž výše odpovídá kvalitě zpracování výrobku, jeho životnosti, výkonu a ostatním parametrům. Mezi nejlevnější produkty budou patřit kotle na tuhá paliva a elektrické kotle započínající na hranici kolem 10 000 Kč. U plynových kotlů budete startovat na částce alespoň 20 000 Kč.
Bez ohledu na druh použitého paliva se vám nabízí možnost volby mezi řadou profesionálních výrobců – Baxi, Buderus, Moratop, Protherm, Dakon, Thermona, Viadus, Junkers a mnohé další.
Pro představu vám přinášíme porovnání kotlů v rámci tří nejčastějších cenových hladin, v rámci nichž na vás čeká trochu odlišné zboží.
Cena do 30 000 Kč
Do částky 30 000 Kč pořídíte s přehledem libovolný typ kotle, od těch nejlevnějších elektrických a na tuhá paliva, až po plynové, v některých případech i kondenzační. U kotlů na tuhá paliva se můžete dopracovat k výkonům kolem 30 kW, čemuž odpovídá i celková stavba a hmotnost do 300 kg. V kategorii elektrických kotlů dokonce překročíte výkon 45 kW. Součástí mnohých výrobků bude také ohřev užitkové vody. U plynu na vás čekají podobné parametry s akumulačními nádržemi do 55 litrů.
Cena od 30 000 do 60 000 Kč
Tato cenová skupina patří hlavně ocelovým a litinovým kotlům na tuhá paliva, jež oplývají i zásobníky na dřevo nebo pelety. Výkon těchto produktů dosahuje až 75 kW. Jde o poměrně robustní zařízení s hmotností až 600 kg. Největší zastoupení mají kotle emisní třídy 3.
V elektrickém provedení narazíte spíše na kotle samostatně stojící než závěsné, které přináší provozně šetrný model vytápění a řadou přínosných funkcí. Oblast plynu jednoznačně ovládají kondenzační kotle. Vyšší cena se promítá hlavně do špičkového zpracování, novodobých systémů fungování a široké modulace výkonu.
Cena od 60 000 do 90 000 Kč
Rozhodnete-li se investovat do tepelného kotle libovolného typu vyšší částku než 60 000 Kč, rozhodně budete pořizovat prvotřídní výrobky na trhu, v jejichž prospěch hovoří především výkon. I kotle na tuhá paliva jsou v tomto směru naprosto bezobslužné. Kotle v této cenové hladině slouží primárně pro vytápění velkých prostor, a to nejenom těch bytových, ale i komerčních.
Kotlíkové dotace
Topení a spalování obecně je jedním ze zdrojů znečištění ovzduší, proto dochází postupně k jeho regulaci. Zlomovým měl být rok 2022, kdy bylo v plánu zakázat používání kotlů na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy. Tyto kotle spolu s modely 3. emisní třídy se nesmí již několik let prodávat, do 1.1.2022 ale nemělo být zakázané s nimi topit.
S ohledem na situaci s nedostupnými energiemi na evropském trhu ale vláda schválila posunutí tohoto termínu o 2 roky na rok 2024. Do té doby lze staré kotle provozovat bez rizika pokuty, od září roku 2024 ale již musí být v provozu kotle splňující 3. a vyšší emisní třídu.
Jelikož je pořízení nového kotle finančně velmi náročné, přichází stát s kompenzací v podobě kotlíkových dotací. O těch se v krátkosti pobavíme v této kapitole.
Kotlíkové dotace a Nová zelená úsporám
Pro rok 2023 jsou dotační programy na nákup nových kotlů rozdělené na dva rozdílné projekty. Klasické kotlíkové dotace jsou dostupné pro nízkopříjmové domácnosti, ostatní domácnosti spadají do programu Nová zelená úsporám.
Na co jsou dotace určeny
Kotlíkové dotace je možné využít na výměnu starého kotle na tuhá paliva emisní třídy 1 a 2 za kotel na biomasu, tepelné čerpadlo nebo i plynový kondenzační kotel (pouze pokud závazná objednávka proběhla mezi 1. 1. 2021 a 30. 4. 2022).
Dotace Nová zelená úsporám nabízí také možnost výměny lokálních topidel (krbů, kamen apod.), náhradu elektrického topného systému za tepelné čerpadlo. Nabízí také řešení pro bytové domy. Možnosti náhrady nevyhovujících systémů jsou v tomto případě širší, kompletní výčet si můžete prohlédnout na stránkách Státního fondu životního prostředí ČR.
Kdo si může o kotlíkové dotace žádat
Kotlíkové dotace jsou v základu určeny pro nízkopříjmové rodiny, jejichž čistý příjem v roce 2020 nepřesáhl 14 252 Kč na osobu na měsíc. Posuzují se příjmy všech členů domácnosti a průměrují se. Automaticky mají nárok na dotaci také domácnosti důchodců (starobních či invalidních ve 3.stupni). Žadatel musí být zároveň majitelem nebo spolumajitelem nemovitosti.
Na dotace v rámci Nové zelené úsporám dosáhnou všichni (spolu)vlastníci nemovitostí bez ohledu na výši příjmů.
Kolik můžete v kotlíkových dotacích získat
Nízkopříjmové domácnosti mohou v rámci kotlíkových dotací získat dotaci až ve výši 95 % nákladů na výměnu. V případě dotace Nová zelená úsporám dosahuje výše 50 % způsobilých nákladů.
Do této částky se započítávají kromě nákladů na samotné pořízení topidla i náklady na jeho instalaci, nutné stavební úpravy a rekonstrukci či výměnu otopné soustavy. Do nákladů lze zahrnout i poplatky za nutná měření, kontroly a dokumentaci.
Výše Kotlíkové dotace
Níže uvádíme přehled výše dotace, jakou můžete očekávat v programu Kotlíkových dotací. Tabulka byla aktualizována v listopadu 2022.
Typ zdroje tepla |
Výše dotace (limit) |
Tepelné čerpadlo |
180 000 Kč |
Kotel na biomasu s ruční dodávkou paliva, vč. akumulační nádrže/se samočinnou dodávkou paliva |
130 000 Kč |
Plynový kondenzační kotel
(pouze se závaznou objednávkou a alespoň částečnou platbou do 30. 4. 2022) |
100 000 Kč |
Výše dotace Nové zelené úsporám
Níže uvádíme přehled výše dotace, jakou můžete očekávat v programu Nová zelená úsporám. Tabulky byly aktualizovány v listopadu 2022.
Kotel na biomasu |
Výše dotace (limit) |
vč. akumulační nádrže
se samočinnou dodávkou paliva |
80 000 Kč |
se samočinnou dodávkou paliva
a celosezónním zásobníkem pelet |
100 000 Kč |
se samočinnou dodávkou paliva
a teplovodním výměníkem |
45 000 Kč |
Tepelné čerpadlo |
Výše dotace (limit) |
s teplovodním systémem vytápění
a přípravou teplé vody |
100 000 Kč |
s teplovodním systémem vytápění
bez přípravy teplé vody |
80 000 Kč |
pro teplovodní systém vytápění
s přípravou teplé vody připojené k FV systému |
140 000 Kč |
typu vzduch-vzduch |
60 000 Kč |
Dotaci lze čerpat také na napojení na soustavu zásobování teplem, a to ve výši 40 000 Kč.
Jak a kdy zažádat o kotlíkové dotace
Sběr žádostí o kotlíkové dotace bude probíhat od začátku roku 2022 na krajských úřadech, kde bude pro žadatele připraveno odborné poradenství. Žádost o dotaci z programu Nová zelená úsporám lze podat pouze online na stránce www.novazelenausporam.cz od 12. 10. 2021.
V obou případech je možné žádat o dotaci na instalaci provedenou od 1. 1. 2021, tedy i zpětně.
Více informací včetně seznamu potřebných dokumentů a dalších náležitostí najdete na stránkách Ministerstva životního prostředí.
Mám s elektrickým kotlem nárok na nízký tarif?