Recenze a porovnání Atmos DC 18 SP | Arecenze.cz
Menu

Recenze a srovnání Atmos DC 18 SP

Vítěz srovnání v kategorii Zplyňovací kotle na tuhá paliva

Klady

  • Možnost topit 3 druhy paliva
  • Emisní třída 5
  • Kompaktní tvar

Zápory

  • Přídavný hořák se dokupuje
  • Různá účinnost dle paliva
91 000 Kč Orientační cena

Základní parametry

Zvláštností kotle Atmos DC 18 SP je možnost spalování až tří druhů paliva. Topit v něm můžete v základu kusovým dřevem a po doplnění o speciální hořák také peletami nebo extra lehkým topným olejem. Přídavný hořák je však nutné pořídit zvlášť. Podle druhu paliva se liší také účinnost. Nejvyšších hodnot dosahuje při spalování pelet – až 92,5 %, což je hodně slušná hodnota. O něco nižší účinnost má kotel při spalování kusového dřeva – 90,1 %. Nejnižší, přesto stále poměrně vysokou účinnost, má při spalování extra lehkého topného oleje (ELTO).

Topení v kotli Atmos je ekologické, důkazem je splnění podmínek ekodesignu a zařazení do 5. emisní třídy. Maximální výkon kotle je 20 kW, jestli je tato hodnota pro váš domov dostatečná, vám spočítá odborný topenář. V sérii kombinovaných kotlů jsou dostupné modely s výkonem až 35 kW. Z pohledu sezónní energetické účinnosti spadá do třídy A+, což je nejlepší hodnota v našem srovnání.

Tabulka zobrazuje přehled nejdůležitějších parametrů

Parametr Tento produkt
Výrobce

Atmos

Spalované palivo

Kusové dřevo, pelety, lehký topný olej

Emisní třída

5

Maximální výkon (kW)

20

Ohřev teplé užitkové vody

Externí

Třída sezónní energetické účinnosti při vytápění

A+

Ekodesign

Ano

Jmenovitá účinnost 50/30 °C (%)

92,5 pelety/90,1 dřevo/89,6 olej

Velikost zásobníku na palivo (dm3)

Nerelevantní

Rozměry a hmotnost

Kotel sám o sobě váží 435 kilogramů, dobře si proto rozmyslete, kam jej umístíte. Měl by stát na dostatečně pevném podkladu. K této hmotnosti je totiž třeba připočítat ještě vodu. Na výšku je model poměrně vysoký, měří 166 centimetrů, na šířku 64 centimetrů a do hloubky zabere 76 centimetrů, a to včetně hořáku. Jedná se tedy o mírně menší rozměry, než je zvykem.

Parametr Tento produkt
Hmotnost kotle (kg)

435

Výška (cm)

166,5

Šířka (cm)

64,3

Hloubka (cm)

75,7

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Výhodou zplyňovacího kotle Atmos je možnost výběru spalovaného paliva, volit můžete mezi kusovým dřevem, dřevními peletami nebo extra lehkým topným olejem. Potěší také kompaktní rozměr, kotel je sice vyšší něž ostatní modely, na šířku a do hloubky ale zabírá méně místa. Pokud se rozhodnete pro jiné palivo než dřevo, budete si ale muset zvlášť dokoupit speciální hořák. Musíte navíc počítat s rozdílnou účinností při spalování jednotlivých druhů paliva. Kotel se ale řadí do 5. emisní třídy, je tedy ekologický a nemusíte se bát žádných legislativních omezení.

Závěr

Atmos DC 18 SP je kombinovaný kotel na tři druhy paliva. Základním otopem je dřevo, podle druhu přídavného hořáku můžete topit také dřevními peletami nebo extra lehkým topným olejem. Hořák však budete muset ke kotli dokoupit zvlášť. Zvolený druh paliva ovlivňuje také účinnost, ta se pohybuje v rozmezí 89,6 až 92,5 %. Vytápění je ekologické, důkazem je zařazení do emisní třídy 5 a splnění podmínek ekodesignu. Maximální výkon je 20 kW a třída sezónní energetické účinnosti A+.

Jestliže zvažujete pohodlnější alternativu topení, může vás zaujmout automatický kotel na dřevní pelety Atmos DC 18 SP.

91 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Atmos DC 18 SP
Kateřina srovnává kotle z pohledu vhodnosti pro jednotlivé typy bydlení. Zná výhody a nevýhody kotlů a umí poradit, v jakém případě je vhodné zvolit elektrický kotel, plynový kotel nebo ten na tuhá paliva. Aktualizuje informace o legislativě a zná emisní třídy i možné dotační programy na výměnu kotle. Kromě této kategorie zpracovala například kategorii fotopastí, airsoftových zbraní nebo sporáků na tuhá paliva.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Mám kotel viadrus U22D chci ho nadradit zplyvacím kotlem. Dosavadní kotel má výkon 20 kW. Vyhřívaná plocha je do 150 m2. Je tento výkon směrodatný pro výběr nového zplynovacího kotle?

autoskola.jorda seznam.cz

Dobrý den, nový kotel o stejném výkonu jako je ten stávající vybírejte pouze v případě, že se od jeho nákupu vašem obydlí nic nezměnilo. Pokud jste ale vyměnili okna nebo dům zateplili, nechte si od odborníka spočítat potřebný výkon znovu.

Veronika Vyskočilová, redaktor

Dobrý den. Jak dlouhé kusy polen, lze do kotle přiložit? Děkuji, Dvořák

Jakub Dvořák

Dobrý den, děkujeme za dotaz. Do kotle lze přikládat polena o délce do 33 cm. Veškeré technické údaje najdete na stránkách výrobce.

Veronika Vyskočilová, redaktor

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Atmos DC 18 SP

Atmos DC 18 SP

91 000 Kč Orientační cena