Menu

Recenze a srovnání Atmos DC 18 SP

Doporučujeme Při nákupu v kategorii zplyňovacích kotlů na tuhá paliva

Datum doporučení: Červenec 2019

89,0 % Celkové hodnocení
  • Možnost topit 3 druhy paliva
  • Nejlepší emisní třída 5
  • Kompaktní tvar
  • Přídavný hořák nutno koupit zvlášť
  • Druhy paliva mají různou účinnost
70 000 Kč Orientační cena

Základní parametry

Zvláštností kotle Atmos DC 18 SP je možnost spalování až tří druhů paliva. Topit v něm můžete v základu kusovým dřevem a po doplnění o speciální hořák také peletami nebo extra lehkým topným olejem. Přídavný hořák je však nutné pořídit zvlášť. Podle druhu paliva se liší také účinnost. Nejvyšších hodnot dosahuje při spalování pelet – až 92,5 %, což je hodně slušná hodnota. O něco nižší účinnost má kotel při spalování kusového dřeva – 90,1 %. Nejnižší, přesto stále poměrně vysokou účinnost, má při spalování extra lehkého topného oleje (ELTO). Topení v kotli Atmos je ekologické, důkazem je splnění podmínek ekodesignu a zařazení do 5. emisní třídy. Maximální výkon kotle je 20 kW, jestli je tato hodnota pro váš domov dostatečná, vám spočítá odborný topenář. V sérii kombinovaných kotlů jsou dostupné modely s výkonem až 35 kW. Z pohledu sezónní energetické účinnosti spadá do třídy A+, což je nejlepší hodnota v našem srovnání.

Tabulka zobrazuje přehled nejdůležitějších parametrů

Parametr Tento produkt
Výrobce Atmos
Spalované palivo Kusové dřevo, pelety, lehký topný olej
Emisní třída 5
Maximální výkon (kW) 20
Ohřev teplé užitkové vody Externí
Třída sezónní energetické účinnosti při vytápění A+
Ekodesign Ano
Účinnost (%) 92,5 pelety/90,1 dřevo/89,6 olej

Rozměry a hmotnost

Kotel sám o sobě váží 435 kilogramů, dobře si proto rozmyslete, kam jej umístíte. Měl by stát na dostatečně pevném podkladu. K této hmotnosti je totiž třeba připočítat ještě vodu. Na výšku je model poměrně vysoký, měří 166 centimetrů, na šířku 64 centimetrů a do hloubky zabere 76 centimetrů, a to včetně hořáku.

Parametr Tento produkt
Hmotnost kotle (kg) 435
Výška (cm) 166,5
Šířka (cm) 64,3
Hloubka (cm) 75,7

Závěr

Atmos DC 18 SP je kombinovaný kotel na tři druhy paliva. Základním otopem je dřevo, podle druhu přídavného hořáku můžete topit také dřevními peletami nebo extra lehkým topným olejem. Hořák však budete muset ke kotli dokoupit zvlášť. Zvolený druh paliva ovlivňuje také účinnost, ta se pohybuje v rozmezí 89,6 až 92,5 %. Vytápění je ekologické, důkazem je zařazení do emisní třídy 5 a splnění podmínek ekodesignu. Maximální výkon je 20 kW a třída sezónní energetické účinnosti A+.

Jestliže zvažujete pohodlnější alternativu topení, může vás zaujmout automatický kotel na dřevní pelety Atmos DC 18 SP.

70 000 Kč Orientační cena
Autor: Veronika Vyskočilová | Datum: | Produkt: Atmos DC 18 SP | Hodnocení: 89,0 %

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Mám kotel viadrus U22D chci ho nadradit zplyvacím kotlem. Dosavadní kotel má výkon 20 kW. Vyhřívaná plocha je do 150 m2. Je tento výkon směrodatný pro výběr nového zplynovacího kotle?

autoskola.jorda seznam.cz

Dobrý den, nový kotel o stejném výkonu jako je ten stávající vybírejte pouze v případě, že se od jeho nákupu vašem obydlí nic nezměnilo. Pokud jste ale vyměnili okna nebo dům zateplili, nechte si od odborníka spočítat potřebný výkon znovu.

Veronika Vyskočilová, redaktor

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Atmos DC 18 SP

Atmos DC 18 SP

70 000 Kč Orientační cena