Menu

Atmos D50 P – Recenze, testy a srovnání

Velmi dobré Celkové hodnocení

Cena/výkon v kategorii Automatické kotle na tuhá paliva

Klady

  • Slušný výkon
  • Kvalitní konstrukce
  • Emisní třída 5

Zápory

  • Vysoká cena
  • Těžký
  • Velký
95 000 Kč Orientační cena

Základní parametry

Atmos D 50 P je automatický kotel na pelety, který ale v případě nutnosti zvládne po vyjmutí hořáku ze spalovací komory topit i kusovým dřevem. Díky vysokému stupni automatizace je topení tímto kotlem snadnější než u klasických kotlů. Doplňování paliva, čištění spalovací komory a vybírání popela lze provádět dokonce pouze jednou za 30 dní. Záleží ale na kvalitě paliva a velikosti zásobníku. Pelety si kotel odebírá automaticky šnekovým dopravníkem a zásobník, jehož velikost si zvolíte (250, 500 nebo 1000 l), můžete umístit vedle kotle, nebo i ve vedlejší místnosti.

Výkon 45 kW patří v době srovnání (září 2023) k nejvyšším hodnotám a kotel díky němu zvládne vytopit i větší prostory. Pro posouzení vhodnosti kotle v závislosti na velikosti konkrétní budovy a jejím zatepletí je ale vždy dobré konzultovat výběr s odborníkem. Účinnost 90,2 % je poměrně bežná hodnota a podobné účinnosti dosahují i ostatní automatické kotle v našem srovnání.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Atmos

Spalované palivo

Peletky

Emisní třída

5

Maximální výkon (kW)

45

Ohřev teplé užitkové vody

Externí

Třída sezónní energetické účinnosti při vytápění

A+

Ekodesign

Ano

Jmenovitá účinnost 50/30 °C (%)

90,2

Velikost zásobníku na palivo (dm3)

250

Rozměry a hmotnost

S hmotností 430 kg se Atmos D 50 P řadí k těžším modelům. Pokud ale zvolíte vhodné umístění s pevnou podlahou, neměla by vyšší váha ničemu vadit. Rozměry kotle můžeme označit za standardní, vždy si ale zkontrolujte, jestli máte na dostatek místa. Zásobník může být umístěn ve vedlejší místnosti, nebo vedle kotle. Jeho velikost si můžete vybrat, základní objem zásobníku je 250 l, ale můžete zvolit i 500 nebo 1000 l. Řiďte se tedy tím, jak často chcete doplňovat pelety a kolik máte prostoru.

Parametr Tento produkt
Hmotnost kotle (kg)

430

Výška (cm)

140,7

Šířka (cm)

60,6

Hloubka (cm)

86

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

K hlavním benefitům kotle Atmos D 50 P patří jeho vysoký výkon a emisní třída 5, která jej řadí k nejekologičtějším produktům na trhu. V této relativně vysoké cenové relaci je však emisní třída 5 poměrně běžná. Právě vyšší cena může být brána jako jedna z nevýhod. Stejně tak omezené možnosti paliva mohou být brány jako nevýhoda. Kromě pelet však v případě nutnosti můžete odstranit hořák ze spalovací komůrky a použít jako palivo dřevo.

Závěr

Kotel Atmos D 50 P patří k dražším modelům, v kategorii automatických kotlů ale s vyšší cenou musíte počítat vždy. Odměnou vám bude automatizovaný provoz – doplňování pelet šnekovým dopravníkem, automatické vypnutí po dohoření paliva a doplnit můžete také odpopelňovací systém. Tento model je díky vysokému výkonu vhodný pro větší domy, popřípadě starší domy s horší tepelnou izolací. Díky emisní třídě 5 nemusíte mít strach ze zákazu používání tohoto kotle. Pokud hledáte alternativu, Atmos D 25 PX má integrovaný zásobník paliva a kompaktní konstrukci.

95 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Atmos D50 P | Hodnocení: Velmi dobré
Kateřina zjišťuje aktuální informace o kotlích na tuhá paliva a legislativě spojené s jejich provozem. Poradí, které kotle a v jakých termínech je nutno přestat používat. Má přehled o jednotlivých druzích kotlů a ví, které typy jsou zastaralé a kterými naopak můžete ještě s klidem léta topit. Srovnává jednotlivé modely především podle výkonu a emisních limitů, které by měl kotel splňovat a které udávají jeho šetrnost k životnímu prostředí. Mezi její další zpracované kategorie patří sporáky na tuhá paliva, fotopasti nebo třeba airsoftové zbraně.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Recenze Atmos D50 P

Atmos D50 P

95 000 Kč Orientační cena