Jak vybrat kotel na tuhá paliva
Spalování tuhých paliv je nejlevnější variantou vytápění. Nízká cena otopu je ale vykoupena časovou náročností, která se pojí s jeho přípravou. Ať už se jedná o uhlí, dřevo nebo pelety, vždy je potřeba topivo nanosit do kotelny a uskladnit v odpovídajících prostorech.
Dřevo musíte navíc naštípat a připravit, případně si připlatit za již naštípané. Do kotlů musíte pravidelně přikládat a čistit je. Pokud se chcete těmto úkonům vyhnout a hledáte pohodlnější řešení vytápění, variantou by pro vás mohl být některý z plynových kotlů, nebo kotlů na elektřinu.
V tomto článku se postupně podíváme na jednotlivé typy kotlů spalující tuhá paliva. Popíšeme si jejich výhody a nevýhody. Věnovat se budete také emisním třídám, které v poslední době výrazně ovlivňují legislativu a tím i trh s kotli.
Jak vybrat kotel na tuhá paliva stručně:
- Technologie – u kotlů na tuhá paliva narazíte na čtyři technologie. Dnes se ale prodávají až na výjimky pouze zplyňovací a automatické kotle, které jsou více ekologické než zastaralé prohořívací a odhořívací modely.
- Palivo – podle typu kotle můžete topit kusovým dřevem, dřevěnými peletkami, černým či hnědým uhlím, ale také briketami.
- Emisní třída – emisní třída hraje zásadní roli při možnosti používání kotle. Po roce 2022 bude možné používat pouze kotle emisní třídy 3 a výše. Nejekologičtější jsou modely emisní třídy 5.
Emisní třídy a ekodesign
Při výběru kotle na tuhá paliva se s jistotou setkáte s parametrem zvaným emisní třída. Jedná se označení podle ČSN EN 3035:2012, ta dělí kotle na tuhá paliva do pěti tříd podle jejich účinnosti a množství vypuštěných emisí. Hodnoty jsou zjišťovány při zkouškách při 30 a 100 % výkonu. Po splnění příslušných limitů je kotel zařazen do určité třídy. Emisní třídy pak rozhodují o možnostech prodeje a používání těchto modelů.
Prodej kotlů s emisní třídou 1, 2 a 3 je od 1.1.2018 v České republice zakázán. Na trhu se objevují pouze doprodeje skladových zásob, nové modely ale už uváděny nejsou. Kotle emisní třídy 1 a 2 se od 1.9.2022 nebudou smět vůbec používat. K jejich nahrazení slouží kotlíkové dotace, které podporují výměnu za nové a ekologičtější kotle.
Kotlíkové dotace se pojí i s dalším termínem a tím je ekodesign. Jedná se o nařízení Evropské komise, které stanovuje požadavky na sezónní účinnost a emise. Dnes je toto nařízení vyžadováno právě při schvalování kotlíkových dotací. Od 1.1.2020 ale musí limity splňovat všechny modely nově uváděné na trh.
Emisní třída |
Prodej zakázán od roku |
Provoz zakázán od roku |
1 |
2018 |
2022 |
2 |
2018 |
2022 |
3 |
2018 |
Bez omezení |
4 |
Bez omezení |
Bez omezení |
5 |
Bez omezení |
Bez omezení |
Technologie a konstrukce
Kotle na tuhá paliva se dělí do čtyř typů podle technologie, na které jsou postavené. Rozdělit je můžeme na zastaralé a moderní. Ty dnes na trhu dnes dominují, a to zejména kvůli energetické účinnosti.
Moderní technologie
- Zplyňovací kotle
- Automatické kotle
Prohořívací kotle
Jejich prodej byl zákonem ukončen v roce 2013, po roce 2022 bude jejich používání zakázáno úplně. Typicky se jedná o litinové kotle původně určené na spalování koksu. Je možné topit v nich černým uhlím nebo kusovým dřevem.
V prohořívacím kotli je palivo postupně spalováno a spaliny procházejí skrz něj. Dochází k těžko kontrolovatelnému hoření. Regulace topení a tím teploty je téměř nemožná. Výrobci přicházejí také s modely, jejichž součástí je konstrukce s peletovým hořákem. Ty mohou splňovat požadavky emisní třídy 3, bude je tedy možné používat i po roce 2022, pouze však ke spalování pelet.
Odhořívací kotle
V případě odhořívacích kotlů je palivo spalováno ve spodní části násypky ve vrstvě, která se postupně doplňuje. Spaliny odcházejí oddělenou cestou a neprocházejí skrz palivo, jako je tomu u kotlů prohořívacích. Hoření je tedy regulovatelnější a účinnější. Hořlavina je totiž lépe využitelná.
Tyto kotle však běžně dosahují emisní třídy 1 a 2, pouze některé modely splňují požadavky třídy 3. Uvádění nových modelů na trh byl zastaven v roce 2017, dnes se již pouze doprodávají. Pokud chcete tento typ kotle pořídit, přesvědčte se, že konkrétní model splňuje emisní třídu 3 a budete jej tak moci používat i po roce 2022.
Zplyňovací kotle
Moderní technologie, která zajišťuje efektivní spalování hořlaviny z otopu, a díky tomu je účinnější. Ke zplyňování dochází i ve starších technologiích, ale až u tohoto typu je kotel schopen efektivně využít všechnu hořlavinu. Kotel je opatřený ventilátorem, který vhání spalovací vzduch do komory regulovaně, čímž ovlivňuje i množství uvolněné hořlaviny a její dokonalé vyhoření.
Tyto kotle jsou ekologičtější, splňují emisní třídu 3 a vyšší, proto se nemusíte obávat, že byste je po roce 2022 nemohli používat.
Automatické kotle
Slabinu kotlů na tuhá paliva, tedy časovou náročnost, částečně eliminuje nejmodernější technologie. Automatické kotle jsou vysoce efektivní a také ekologické. Spalovat v nich můžete buď pelety nebo uhlí. Existují i kombinované přístroje, ve kterých je možné spalovat oba druhy paliva. Obsluha je velice jednoduchá. Do zásobníku stačí doplňovat palivo asi jednou za 4 dny, dle venkovní teploty. O něco častěji se musí vynášet popelník.
Topení se ovládá pomocí regulační jednotky, pokojového termostatu nebo webových aplikací. Výhodou je, že si můžete přesně nastavit dobu a požadovanou teplotu bez nutnosti přikládání. Ráno se tedy vzbudíte do vytopeného domu, teplo vás čeká i po návratu z práce. Některé kotle se navíc umějí samy zapalovat i zhasínat. Díky tomu dosáhnete ještě samostatnějšího provozu.
Na trhu jsou i modely s dvojím roštem, které umožňují příležitostné spalování kusového dřeva. Automatické kotle dosahují třetí, čtvrté, ale i páté emisní třídy v závislosti na použitém palivu. Bude tedy možné používat je i po roce 2022. Na čistě peletovou variantu automatických kotlů navíc můžete získat kotlíkovou dotaci.
Umístění automatického kotle
Při výběru se zaměřte na instalační prostor a umístění zásobníku paliva. U většiny modelů si můžete vybrat umístění na pravé nebo levé straně. Automatický kotel je poměrně velké zařízení a je třeba jej správně umístit vzhledem ke stávajícím rozvodům otopné soustavy.
Účinnost
Efektivita spalování paliva je jedním z nejdůležitějších parametrů. Ovlivňuje množství spotřebovaného paliva a tím i finanční náročnost vytápění. Vliv má také na ekologii. Proto se účinnost kotle zohledňuje při udělování emisních tříd. Čím je účinnost vyšší, tím je spalování efektivnější, ekonomičtější a ekologičtější.
V případě kotlů na tuhá paliva se účinnost pohybuje u moderních modelů zhruba mezi 85 a 97 %. Obecně nejefektivnějším palivem jsou pelety, kterými topí především automatické kotle. Naopak nejmenší účinnosti lze dosáhnout při spalování uhlí.
Ohřev vody
Ohřívání vody je po vytápění druhou funkcí, kterou kotle plní. Ohřátou vodu můžete uchovávat dvěma způsoby. Buď akumulační nádrží, ke které navíc můžete připojit ještě další zdroje teplé vody jako je například tepelné čerpadlo nebo solární kolektory. Druhou variantou je bojler. Ten umí vodu nejen zadržovat, ale také ohřívat. V letním období jej tedy můžete využívat samostatně bez nutnosti zatápění v kotli.
Revize
Z vlastnictví kotle na tuhá paliva vyplývá povinnost pravidelné revize. Tu musí provádět oprávněný technik, který je vyškolený přímo výrobcem. Každý kotel s tepelným příkonem v rozmezí od 10 do 300 kW musí jednou za tři roky projít důkladnou kontrolou. Při té technik zjišťuje, jestli je kotel instalován a provozován v souladu s pokyny výrobce a také zákonem o ochraně ovzduší. Doklad o provedené revizi je majitel kotle povinen předložit pracovníkovi obecního úřadu, pokud je k tomu vyzván.
Od září 2019 je účinná vyhláška ministerstva životního prostředí, která stanovuje cenové limity pro revize – pro kotle bez řídící jednotky (starší typy) je hranice 1 585 Kč bez DPH a pro kotle s řídící jednotkou (zplyňovací a automatické kotle) 1 848 Kč bez DPH. Omezují se tak vysoké náklady na dopravu technika. Zároveň je zřízena databáze revizních techniků, která umožní snadné vyhledání technika ve vašem okolí, který splní vyhláškovou cenu.
Cena
Při vybírání nového kotle vás bude také jistě zajímat pořizovací cena. Ta se liší podle použité konstrukce, kvality materiálů a výkonu. Krátké shrnutí, co můžete v jednotlivých cenových kategoriích očekávat, najdete v této kapitole.
Do 30 000 Kč
Za cenu do 30 000 Kč lze pořídit jednoduché prohřívací kotle na uhlí nebo s kombinací paliv. V některých můžete spalovat uhlí černé i hnědé, brikety, dřevo, ale i lisované pelety. Obvykle spadají kotle do 3. emisní třídy, jedná se tedy především o doprodej modelů uvedených na trh před rokem 2018. Nemusíte se ale bát, že byste je nemohli po roce 2022 používat.
Od 30 000 do 60 000 Kč
Ve střední cenové kategorii se objevují ocelové a litinové zplyňovací kotle, a to jak na uhlí, tak na kusové dřevo. Vybírat si můžete z prohořívacích i zplyňovacích modelů. Začínají se objevovat i automatické přístroje, o které se nemusíte tolik starat. Emisní třída kotlů, které pořídíte do 60 000 Kč je obvykle 4 nebo 5. Jedná se tedy o ekologické kotle, které často splňují požadavky ekodesignu.
Nad 60 000 Kč
Ve skupině kotlů s cenovkou nad 60 000 Kč dominují automatické kotle na uhlí a dřevěné pelety. Jedná se nejmodernější zařízení ve skupině kotlů na tuhá paliva. Druhou skupinou jsou zplyňovací kotle s vysokým výkonem a ekologickým provozem, emisní třídy těchto kotlů jsou obvykle 4 a 5.
jak spocitam jak silny tj.kolik KW mam kotel mit?Predem diky