Kotel na plyn je jednou z pohodlnějších variant topení s vysokou účinností a komfortním provozem. V tomto článku se dozvíte důležité informace ovlivňující jeho nákup.
Proč koupit kvalitní kotel na plyn
Při výběru kotle vás jistě budou zajímat jeho výhody:
- Ekologický – nevznikají nespálené částice (prach, saze) ani nebezpečné chemické sloučeniny, se kterými se setkáváme při spalování uhlí i biomasy. Emise skleníkových plynů jsou nejméně o polovinu nižší než u tuhých paliv.
- Komfortní provoz – kotli se téměř nemusíte věnovat. Podobně jsou na tom s údržbou také elektrokotle. O něco náročnější topení je s kotly na tuhá paliva, která potřebují zajistit a přikládat palivo a pravidelně čistit.
- Dostupnost – v ČR je plyn poměrně dostupnou komoditou díky široké síti plynovodů. Přesto nám situace v posledních letech ukázala, že dostupnost plynu nemůžeme vždy brát jako samozřejmou.
- Vysoká účinnost – kondenzační kotle využívají energii plynu na maximum právě díky procesu kondenzace, kterým se získá další dodatečné teplo.
- Snadná regulace – topení je možno ovládat přes termostat nebo aplikaci, což je pohodlné, rychlé a jednoduché.
Nevýhody kotlů na plyn
U kotlů na plyn musíme počítat také s určitými negativy:
- Vyšší cena – pokud se rozhodnete pořídit nejen kotel, ale také externí akumulační nádrž nebo bojler, bude cena jednoduše vyšší. Návratnost by však měla být při správně zvoleném kotli poměrně rychlá.
- Zateplení budovy – má spolu s polohou a konstrukcí budovy vliv na tepelnou ztrátu objektu a kotel by měl tuto ztrátu pokrývat.
- Přípojka – pokud ji nemáte, bude provoz kotle na plyn náročnější. Jednou z možností je dodatečně přípojku na plyn zřídit, což je ale finančně a časově náročné. Druhou možností je externí nádrž na palivo, kterou ale bude potřeba doplňovat.
Druhy plynových kotlů podle konstrukce
Plynové kotle se vyrábějí ve dvou typech konstrukce, a to stacionární a závěsné. Každý ze systémů má svá pozitiva i negativa.
- Závěsné kotle – jsou úspornější na prostor. Můžete pod ně umístit bojler, nebo zásobník teplé vody. Tyto kotle jsou vhodné pro umístění v bytě, například v koupelně či chodbě. Nevýhodu jsou ale zásadnější stavební úpravy při výměně kotle
- Stacionární kotle – stačí je pouze připojit ke všem systémům a bez stavebních úprav začít topit. Takové přístroje ale zaberou poměrně dost místa, které nemusí mít každý ve sklepě či kotelně k dispozici. Přímo v bytě jsou takové kotle jen stěží použitelné.
Druhy plynových kotlů podle technologie
U plynových kotlů se můžete setkat se dvěma typy použité technologie. V dnešní době se ale prosazuje už pouze kondenzační typ kotlů.
- Atmosférické kotle – dnes již málo používané. Jejich výroba je od roku 2015 zakázána.
- Kondenzační – jsou ekologičtější a jejich používání není nijak limitováno zákonem.
Kondenzační kotle
Dokáží v kondenzátoru odebrat zbytkové teplo z páry a využít jej k předehřátí topné vody. Tím se zvyšuje účinnost kotle a zároveň snižuje spotřeba plynu. Produktem procesu je kondenzát, který se odvádí do odpadu.
Kondenzační kotle fungují na nízkoteplotní provoz a vyžadují jiné zařízení komína. Staré kouřovody se při výměně nahrazují plastovými, které spaliny nejen odvádějí, ale zároveň přivádějí do kotle spalinový vzduch, což je bezpečnější než odebírání vzduchu z místnosti, jak tomu bylo u kotlů atmosférických.
Palivo
Primárním palivem je u plynových kotlů zemní plyn. Ten se k nám dříve dopravoval z Ruska a Norska. Dnes jsou dodávky z Ruska omezeny a nahradila je Belgie a Holandsko. Pouze malá část spotřeby je vytěžena na našem území.
Jestliže k vašemu rodinnému či bytovému domu přípojka nevede a není ani možné ji zajistit, je možné topit propanem. Ten se skladuje ve speciálním zásobníku v blízkosti domu. V něm je uchováván v kapalné formě a při odběru se opět vrátí do plynné formy.
Třída emisí oxidů dusíku NOx
Podobně jako se u kotlů na tuhá paliva sledují emisní třídy, věnuje se v oblasti plynových kotlů pozornost třídám emisí oxidů dusíku NOx. Nové kotle spadají do emisních tříd 5 a 6, jsou tedy ekologické a nepodléhají žádné regulaci.
Oxidy dusíku (zejména oxid dusnatý (NO) a dusičitý (NO2) patří mezi emisní plyny, jejichž vypouštění se snaží společnost co nejvíce eliminovat. Podílejí se totiž na vzniku kyselých dešťů a přízemního ozónu. NO je navíc skleníkový plyn. Mezi největší zdroje patří doprava, chemický průmysl, ale i jakékoliv spalování fosilních paliv.
Bezpečnost
S provozem plynového zařízení se pojí určitá rizika, kterým je třeba přizpůsobit bezpečnostní opatření. Jedním z nich je pravidelná revize kotle a spalinových cest.
Revize plynového kotle
Zákonná povinnost provést revizi plynového kotle jednou za tři roky spadá pouze na právnické osoby a podnikající fyzické osoby. Občané nemají ze zákona povinnost revize provádět. Přesto byste je neměli opomíjet. Výrobci doporučují provádět servisní kontrolu každý rok na začátku nebo konci topné sezóny. Technik kotel vyčistí, zkontroluje a vyřeší případné problémy.
Touto revizí předcházíte závažným problémům, které mohou nejen zkrátit životnost samotného zařízení, ale dokonce vás ohrozit na životě. Při spalování zemního plynu totiž vzniká oxid uhelnatý CO, který způsobuje otravy vedoucí v nejhorším případě až ke smrti.
Prevence otravy CO
Nebezpečí je zejména u atmosférických kotlů a dalších plynových spotřebičů, které spotřebovávají vzduch z místnosti. Pokud nastane problém s odtahem zplodin komína (například vlivem vysokých teplot), jedovatý plyn se v místnosti hromadí. K jeho detekci slouží speciální čidla, která by měla být umístěna v blízkosti plynového kotle. V případě, že nadměrné množství plynu spustí alarm, urychleně v prostoru vyvětrejte.
V případě, že se problém opakuje, zavolejte servisního technika, který prověří, zda je kotel v pořádku. Pravidelné revize vám mohou u některých výrobců také prodloužit záruku a v případě nehody také jistější plnění od pojišťoven.
První pomoc při otravě CO
V případě že dojde k otravě, postiženého ihned dostaňte pryč od zdroje jedovatého plynu na čerstvý vzduch a přivolejte záchranou službu. Na otravu CO ročně zemře v ČR několik desítek lidí, nepodceňujete proto prevenci ani preventivní detektory.
Ohřev vody
Plynový kotel přináší několik způsobů, jak ohřívat užitkovou vodu. Ty se odvíjí od konstrukce kotle, proto je třeba ohřev vody promyslet již při výběru zařízení.
- Průtokový ohřívač – Kotel ohřívá vodu ve chvíli odběru. Nemusíte se tedy bát, že by vám teplá voda došla, zásoba totiž není nijak omezená. Menší nevýhodou je, že po puštění teplé vody chvíli trvá, než začne z kohoutku proudit ohřátá voda.
- Zásobník uvnitř kotle – Některé kotle mohou mít v těle konstrukce umístěný zásobník, ve kterém je teplá voda uchovávána. Jeho velikost by se měla odvíjet od počtu osob v domácnosti. Voda v něm je průběžně dohřívána, při vyčerpání ale chvíli trvá dohřátí další vody.
- Zásobník mimo kotel – Jestliže chcete mít větší zásobu teplé vody, nebo mít možnost vodu dohřívat i bez provozu kotle, zvolte externí zásobník. Vybrat si můžete bojler, který je schopný teplou vodu nejen uchovávat, ale také produkovat. Nezávisle na kotli tak může vodu ohřívat, což můžete využít například v letních měsících nebo při výpadku dodávky paliva. Vzhledově podobným zařízením je akumulační nádrž, která teplou vodu pouze zadržuje a brání jejímu vychladnutí.
Typ plynového kotle | Rozměry | Typické náklady na pořízení |
Průtokový | Malé | Nízké |
Se zásobníkem uvnitř | Větší | Střední |
Se zásobníkem mimo kotel | Střední | Vyšší |
Oblíbené značky plynových kotlů
Mezi uživateli jsou oblíbené plynové kotle Brötje, Protherm, Baxi, Vaillant a další.:
- Brötje – německá firma byla založena roku 1919 a nedávno tedy slavila 100 let existence. V počátcích byla výroba orientována na ocelové radiátory, později olejové kotle a od roku 1993 také kotle plynové. Kromě kondenzačních plynových kotlů dnes firma dodává také fotovoltaické a solární systémy nebo tepelná čerpadla.
- Protherm – česká společnost fungující od roku 1993 nejdříve vyráběla elektrické kotle a následně do sortimentu přidala také závěsné plynové kotle. Firma se dnes zaměřuje na využívání obnovitelných zdrojů a vyvíjí také solární systémy. V současné době je Protherm zapojen do koncernu Vaillant Group.
- Baxi – historie firmy Baxi se začala psát roku 1925, když v Itálii vznikl závod na výrobu smaltovaných výrobků, mimo jiné i ocelových radiátorů. Postupně se společnost soustředila především na oblast vytápění a produkci závěsných kotlů. Dnes je součástí nadnárodní skupiny BDG Thermea a patří k lídrům v oblasti vytápění.
- Vaillant – německá firma vstoupila na trh s topnou technikou v roce 1874. Jedním ze stěžejních produktů byla inovativní plynová koupelnová kamna. Postupně se firma dostala na evropský trh a v posledních letech se soustředí na ekologické technologie obnovitelných zdrojů energie. K hlavním výrobkům kromě kotlů patří tepelná čerpadla a solární systémy.
Značka | Specifika | Které druhy nabízí | Komu značku doporučujeme |
Brötje | Německá firma s více než stoletou tradicí se věnuje plynovým kotlům a fotovoltaickým i solárním systémům | Závěsné plynové kondenzační kotle | Těm, kteří hledají závěsný kondenzační kotel a jsou ochotni si připlatit |
Protherm | Česká společnost se specializací také na obnovitelné zdroje | Závěsné plynové kotle, často v setu se zásobníkem | Těm, kteří chtějí mít velký výběr kotlů s dobrým poměrem cena/výkon |
Baxi | Firma vyrábějící od roku 1925 smaltované výrobky a radiátory se dlouhodobě věnuje oblasti vytápění | Závěsné i stacionární plynové kotle (atmosférické i kondenzační) | Těm kteří chtějí vybírat z levnějších základních plynových kotlů i těm, kteří hledají propracovaný výkonný model za vyšší cenu |
Vaillant | Německá společnost fungující od roku 1874 se dnes soustředí na obnovitelné zdroje, tepelná čerpadla a solární systémy | Závesné i stacionární kondenzační plynové kotle | Těm, kteří hledají cenově dostupný kotel se slušnými parametry |
Ceny kotlů na plyn
Ceny plynových kotlů lze rozdělit do těchto kategorií:
- Cena do 30 000 Kč – v nejnižší cenové kategorii není příliš velký výběr a seženete spíše staré modely atmosférických kotlů. Pořídit ale můžete i kondenzační kotle, zejména nižšího výkonu. Typickým zástupcem kondenzačního kotle v této cenové hladině je závěsný model s možností připojení externího zásobníku teplé vody.
- Cena od 30 000 Kč do 60 000 Kč – v této kategorii je nabídka bohatší. Zpravidla se jedná o kondenzační modely, nejčastěji závěsné. Kromě připojení externího zásobníku se objevují modely s průtokovým ohřevem vody a také interním zásobníkem umístěným přímo v kotli. Narazit můžete i na zvýhodněné sety kotlů a externích zásobníků.
- Cena nad 60 000 Kč – výkonné kondenzační kotle, které jsou kromě klasického také v designovém provedení. Takové kotle můžete umístit například do chodby nebo do koupelny, aniž by výrazně narušovaly estetický vzhled místnosti.
Cenová kategorie | Co obvykle nabízí | Co obvykle nenabízí | Pro koho se hodí |
Do 30 000 Kč | Doprodej starších atmosférických kotlů, závěsné kondenzační kotle s nižším výkonem | Kondenzační kotle s vysokým výkonem v designovém provedení | Pro ty, kteří hledají co nejlevnější řešení, nebo jim stačí základní plynový kotel |
Od 30 000 Kč do 60 000 Kč | Široká nabídka kondenzačních kotlů s externím nebo interním zásobníkem ale i s průtokovým ohřevem vody | Staré modely atmosférických kotlů | Pro ty, co hledají plynový kotel s dobrým poměrem cena/výkon a chtějí mít velký výběr |
Nad 60 000 Kč | Velmi výkonné plynové kotle, často v designovém provedení | Nižší řady plynových kondenzačních kotlů a atmosférické kotle | Pro ty, co neřeší tolik finance a chtějí kotel, který nebude narušovat vzhled místnosti |
Dobrý den, chápu tedy správně, že při využití plynového kotle v domácnosti nemám povinnost revize? Předpokládám, že kotle jsou konstruovány taky, že by měly být bezpečné? Díky.