Menu

Recenze a srovnání OPOP H425 EKO-D

Nejlepší cena/výkon v kategorii Zplyňovací kotle na tuhá paliva

Klady

  • Vysoká účinnost
  • Emisní třída 5
  • Dálkové ovládání přes internet

Zápory

  • Pouze jeden druh paliva
  • Atypické rozměry
64 000 Kč Orientační cena

Základní parametry

OPOP H425 EKO-D je ocelový kotel české výroby, který je vhodný pro vytápění rodinných domků. Je určený na spalování kusového dřeva, které se do kotle vkládá širokým násypem, díky tomu můžete využít polena až 40 cm dlouhá. Stejně jako většina moderních kotlů, i model OPOP splňuje podmínky ekodesignu, proto na něj můžete čerpat dotace. Spadá do nejvyšší emisní třídy 5, nemusíte se tedy bát, že byste jej za pár let museli měnit.

Jeho maximální výkon je 25 kW, výrobce ale nabízí také 16kW a 20kW variantu, můžete si proto vybrat takový model, který se hodí pro vytápění vaší nemovitosti. Účinnost 90,2 % je mezi zplyňovacími kotli vysoká. Méně výkonné varianty kotle mají účinnost 90 %.

Kotel je připojený k elektřině a je možné jej ovládat na dálku. Na výběr je napojení do aplikace mobilního telefonu, připojit jej ale můžete i k venkovnímu čidlu tak, aby automaticky dorovnával teploty a uvnitř bylo stále stejně teplo. Pokud zvažujete pořízení tohoto kotle na chalupu nebo do jiné nemovitosti, kde trvale nepobýváte, oceníte možnost dokoupení elektrické topné spirály, která zabrání zamrznutí kotle při teplotách pod bodem mrazu.

Tabulka zobrazuje přehled nejdůležitějších parametrů

Parametr Tento produkt
Výrobce

Opop

Spalované palivo

Kusové dřevo

Emisní třída

5

Maximální výkon (kW)

25

Příkon (W)

22

Ohřev teplé užitkové vody

Externí

Třída sezónní energetické účinnosti při vytápění

A+

Ekodesign

Ano

Jmenovitá účinnost 50/30 °C (%)

90,2

Velikost zásobníku na palivo (dm3)

Nerelevantní

Rozměry a hmotnost

Kotel se hmotností 369 kg nijak nevymyká standardu v dané kategorii. Poměrně neobvyklé jsou ale jeho rozměry. Na výšku měří necelý metr (96 cm), což oceníte například ve sklepech s nízkých stropem. Šířka 70 cm je víceméně běžná, vymyká se spíše hloubka téměř 109 cm.

 

Parametr Tento produkt
Hmotnost kotle (kg)

369

Výška (cm)

96,4

Šířka (cm)

69,8

Hloubka (cm)

108,5

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Za největší pozitivum tohoto kotle považujeme jeho účinnost, která dosahuje 90,2%. Pozitivně hodnotíme také nízké emise třídy 5 a možnost dálkového ovládání. Za nevýhodu lze považovat atypické rozměry, někomu by ale mohly vyhovovat. Pro některé uživatele by mohlo být problematické spalování pouze jednoho druhu paliva. Další uživatelské recenze najdete zde.

Závěr

OPOP H425 EKO-D je ocelový zplyňovací kotel určený ke spalování dřeva. Je to ideální kotel pro využití kotlíkových dotací – splňuje ekodesign a řadí se do emisní třídy 5, tedy do té nejlepší. Dosahuje také velmi vysoké účinnosti 90,2 %.

Při ovládání oceníte možnost regulace na dálku pomocí internetového modulu. Připojit můžete také venkovní čidlo a termostat.

Alternativou ke zplyňovacím kotlům s ručním přidáváním jsou automatické kotle se zásobníkem paliva, příkladem je kotel OPOP H824-AP. Jedná se o model stejné značky, u kterého si můžete vybrat, zda preferujete spalování uhlí nebo dřevních peletek.

64 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: OPOP H425 EKO-D
Kateřina srovnává kotle z pohledu vhodnosti pro jednotlivé typy bydlení. Zná výhody a nevýhody kotlů a umí poradit, v jakém případě je vhodné zvolit elektrický kotel, plynový kotel nebo ten na tuhá paliva. Aktualizuje informace o legislativě a zná emisní třídy i možné dotační programy na výměnu kotle. Kromě této kategorie zpracovala například kategorii fotopastí, airsoftových zbraní nebo sporáků na tuhá paliva.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Dobrý den, funguje kotel i bez elektroinstalace?

johan@unet.cu

Dobrý den, tento kotel vyžaduje připojení k elektřině, aby bylo možné jej ovládat.

Veronika Vyskočilová, redaktor

Dobrý den, měla bych dotaz ke kotli OPOP H420 EKO. Teprve před svátky nám ho namontovali, tak se teprve učím co a jak, ale mám problém, že pokaždé mi uhlí prohoří až nahoru, to by asi nemelo být že… Mám nastavený přívod vzduchu podle navodu – dole otevreno trochu, zboku podle rysek a horní privod vzduchu je tak – že teplota vody je zhruba na 60 stupnich. Právě mne trochu prekvapuje ten privod seshora, u starých kamen H418 byl přívod jen odspodu…. a takhle mne to nezlobilo. Před víkendem jsem poprvé kotel rozebrala a vycistila, takže vše je jak by melo byt – vyložené samotove desky, dobře položená čistící klapka a i ta trubka na přívodu sekundárního vzduchu je podle navodu – díramí nahoru. Zkoušela jsem hledat nějakou radu i na diskuzich na internetu – někdo psal třeba zkusit přivřít přívod vzduchu zboku, ale pokaždé mi to uhlí v šachtičce prohoří. Existuje nějaká rada nebo je to o tom zkoušet a zkoušet? Děkuji předem za případnou radu.

Pavlína Doležalová

Dobrý den,
s kotli na tuhá paliva se to má tak – vše závisí na palivu a tahu komína. Ve vašem případě bych primárně vyzkoušel v kotli zatápět tím stylem, že uzavřu horní a boční přívody vzduchu a zatápím s otevřeným spodním přívodem. Oheň jde klasicky za kyslíkem, takže nebude mít tendenci se šířit vzhůru. Ve chvíli, kdy bude komín zahřátý a získá tak lepší tah, můžete pootevřít boční průduchy a případně i ten horní dle manuálu či uvedených rysek. Kažodpádně je to jak říkáte, s kotli je potřeba zkoušet a zkoušet. Neexistují totiž jednotné podmínky a každý komín má jinou výšku, šířku, mateiál. V kašdé lokalitě je jiný přirozený tah z komína s ohledem na tlak vzduchu a rychlost větru. Pokud toto nepomůže, doporučuji také vyzkoušet jiné typy uhlí.

Jakub Gulec, redaktor

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze OPOP H425 EKO-D

OPOP H425 EKO-D

64 000 Kč Orientační cena