Menu

Recenze a srovnání Gaggia New Classic

87,1 % Celkové hodnocení

Klasika v novém provedení v kategorii Pákové kávovary střední třídy

Klady

  • Nerezové tělo
  • Přetlakový ventil
  • Tradiční značka

Zápory

  • Méně možností nastavení
  • Plastové pěchovadlo na kávu
  • Nemá PID
11 500 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje

Gaggia New Classic je kávovar, kterým se výrobce snaží navázat na téměř legendární model Gaggia Classic. Některé funkce přidal, jiné naopak vynechal. Zůstal však u tradičního designu s nerezovým tělem.

Topný systém zajišťuje bojler. Jen jeden, takže šlehat mléko a extrahovat kávu najednou možné nebude. Bohužel také chybí PID systém kontroly teploty, takže ta může při extrakci mírně haprovat. Bojlery jsou však v tomto ohledu lepší než termobloky, takže na tom Gaggia bude stále lépe než většina přístrojů nejnižší cenové kategorie. O chod se stará vibrační čerpadlo o tlaku 15 bar, což je u domácích přístrojů časté. Příjemným bonusem je přetlakový ventil, který zajistí, že tlak nikdy nestoupne nad 13 bar (pro správnou extrakci je ideální 9 bar). Další výhodou je třícestný ventil, který uvolňuje tlak z hlavy kávovaru po extrakci espressa, takže při správném použití z páky vyklopíte suchý lógrový „puk“ a ne polotekutou kaši, ze které bude odkapávat voda všude kolem.

Součástí kávovaru je manuální tryska tradičního typu. Ta potěší zejména pokročilé milovníky cappuccina, kteří se obejdou bez panarello nástavce a chtějí připravovat mikropěnu jako profesionální baristi. Jednou z jejích nevýhod je však trochu horší pohyblivost. Zásobník na vodu pojme 2,1 l, což už je srovnatelné i s mnohými poloprofesionálními stroji.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Gaggia

Systém zahřívání

Bojler

PID

Ne

Typ čerpadla

Vibrační

Tlak (bar)

15

Tlakoměr

Ne

Příkon (W)

1 050

Způsob šlehání mléka

Tryskou

Typ trysky

Klasická

Objem zásobníku vody (l)

2,1

Nastavení a uživatelský komfort

Co se týče různých nastavení, Gaggia New Classic nijak zvlášť neoslní. Nemůžete ovlivnit ani teplotu vody, ani dopředu naprogramovat množství kávy, které vám do hrnečku automaticky nateče. Nenajdete zde ani automatický odvápňovací program. Co se týče uživatelského komfortu, nádržka na vodu je vyjímatelná, takže je možné doplnit ji přímo z kohoutku. Kávovar se vypne po jisté době nečinnosti, což potěší zapomětlivé jedince, avšak nemusí vyhovovat uživatelům, kteří se snaží pořádně stroj před použitím prohřát. Kávovar je také možné používat v kombinaci s porcovanou kávou v polštářcích zvaných E.S.E. pody.

 

Parametr Tento produkt
Nastavitelná teplota vody

Ne

Nastavení automatického množství vody

Ne

Nastavení na tvrdost vaší vody

Ne

Automatické vypnutí

Ano

Automatický odvápňovací program

Ne

Odnímatelná nádržka na vodu

Ano

Zabudovaný mlýnek

Ne

Kompatibilní s E.S.E. pody

Ano

Další příslušenství a rozměry

Pokud si rádi dáváte kávové nápoje prodloužené horkou vodou (lungo, americano), potěší vás, že Gaggia New Classic disponuje výdejníkem horké vody. Vrchní plocha na šálky je vyhřívaná, takže se bude zahřívat zároveň s bojlerem. V balení najdete pěchovadlo neboli tamper, je však plastové, takže spousta zájemců o kvalitní pomůcky časem pořídí zvlášť kovovou variantu.

Co se rozměrů týče, tento kávovar je jeden z těch vyšších, takže doporučujeme ověřit, zda se vám na linku vejde. Hmotnost je o něco vyšší než u levnějších přístrojů, to je dáno větším podílem nerezových částí. Z hlediska používání to považujeme za dobrou vlastnost, do lehčích kávovarů se hůř upevňuje páka. Konkrétní hodnoty si můžete prohlédnout níže v tabulce.

Parametr Tento produkt
Výdejník horké vody

Ano

Nahřívací plocha na šálky

Ano

Tamper v balení

Plastový, samostatný

Konvička v balení

Ne

Výška (cm)

38

Šířka (cm)

23

Hloubka (cm)

24

Hmotnost (kg)

8

Hodnocení ostatních uživatelů

Současní uživatelé si u modelu Gaggia New Classic chválí návrat k tradičnějšímu pojetí (v mezičase Gaggia uvedla na trh model Gaggia Classic Plus, který pro přílišnou modernizaci a šetřivost ohledně kvality materiálů dobré ohlasy nesklidil). Pochvalují si celkovou kvalitu, profesionální 58mm páku a nepřetlaková sítka v balení. Na druhou stranu je mrzí, že oproti legendárnímu kávovaru Gaggia Classic zde chybí regulovatelný přetlakový ventil (je zde jen nakalibrovaný z výroby na 13 bar). Také tryska na mléko by podle nim mohla být pohyblivější.

Hlavní klady a zápory

Mezi zásadní benefity přístroje řadíme robustní nerezové tělo. Ve srovnání s levnějšími kávovary potěší také přetlakový ventil zastropovaný na tlaku 13 bar. Vyšší tlak už totiž k ničemu není, příliš vysoký dokonce může protlačit drobné částečky kávy na spodní stranu sítka a tím je ucpat. Sítka jsou také silnou stránkou, najdete zde jak nepřetlaková pro pokročilé milovníky kávy, tak i jedno přetlakové pro začátečníky. Páka má navíc 58 mm, je tedy srovnatelně velká jako páky profesionálních strojů a budete-li chtít, můžete si do ní pořídit i profesionální sítka.

Nevýhody přístroje pocítí uživatelé toužící po vyšším komfortu, po automatickém nadávkování množství kávy tekoucí do hrníčku nebo po odvápňovacím programu. Nic z toho kávovar nenabízí. Náročným uživatelům by zase mohla vadit absence precizního PID kontrolního systému nebo jen jeden bojler, se kterým není možné zároveň extrahovat kávu a šlehat mléko. Milovníkům nápojů typu cappuccino může chvíli trvat, než se naučí pracovat s tryskou, je totiž poměrně tuhá.

Závěr

Gaggia New Classic představuje mohutný nerezový kávovar s velkou nádržkou na vodu. V jeho útrobách najdete vibrační čerpadlo o tlaku 15 bar, které ale krotí přetlakový ventil nastavený na 13 bar. Topný systém je tvořen jedním bojlerem, takže není možné zároveň připravovat kávu i mléčnou pěnu. V příslušenství naleznete nepřetlakovou i přetlakovou variantu sítek, plastový tamper však pravděpodobně řada uživatelů stejně časem vymění za kovový. Kávovar nenabízí mnoho možností nastavení, nenajdete zde ani odvápňovací program.

Pokud patříte spíš mezi uživatele, kteří si ze všeho nejvíc cení rychlosti nahřátí a uživatelského komfortu, doporučujeme vám zaměřit se spíš na kávovary s termoblokem, jako například Sage SES 500 BSS.

11 500 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Gaggia New Classic | Hodnocení: 87,1 %
Iveta Polášková
Redaktorka
Iveta je redaktorkou, která v minulosti pracovala jako baristka. Protože ji káva baví, v duchu do budoucna sní o nějakém poloprofesionálním přístroji. Snadno tak vysvětlí, jaké parametry jsou při nákupu důležité, ale také třeba jaký je rozdíl mezi přetlakovým a klasickým sítkem nebo co je panarello tryska. Mimo pákové kávovary se zajímá také o alternativní přípravy kávy, proto se na webu stará také o témata překapávačů nebo moka konviček.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Gaggia New Classic

Gaggia New Classic

11 500 Kč Orientační cena