Menu

Recenze a test Bosch WTR85T00BY

69,8 % Celkové hodnocení

v kategorii Sušičky prádla

Jednotlivá hodnocení

 • 6,7/10
  Hodnocení efektivity sušení
 • 8,0/10
  Hodnocení spotřeby
 • 9,0/10
  Hodnocení hlučnosti
 • 7,5/10
  Hodnocení vybavení a funkcí

Klady

 • Filtr EasyClean
 • Nechybí standardní výbava

Zápory

 • Nemá invertorový motor
 • Nemá parní programy ani smart funkce
13 700 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje 

Sušička Bosch se řadí ke kondenzačním modelům s tepelným čerpadlem, to by mělo být energeticky efektivnější než starší varianta – topné těleso. Díky kapacitě 9 kg se tato sušička neztratí ani v početnější domácnosti. Dá se napojit na odpad, pokud tedy tuto možnost máte, ušetříte si starosti s vyléváním kondenzační nádobky.

Pokud se zaměříme na energetickou účinnost sušičky, zjistíme, že se zařadila do třídy A++, ta byla v době psaní recenze (únor 2022) nejčastější, řada modelů už ale patřila i do lepší třídy A+++. Co se spotřeby týče, sušička využije za rok cca 258 kWh, průměr v době psaní recenze se pohyboval okolo 200 kWh. To je pravděpodobně způsobené především větší kapacitou sušičky. V ročních nákladech se takový nárůst spotřeby projeví v řádech stovek korun.

Hlučnost modelu, 64 dB, zcela odpovídala tehdejšímu průměru. To není ani nijak překvapivé, sušičky se hlučností příliš neliší. Standardní program sušení potom zabere téměř 4 hodiny, průměr se pohyboval kolem tří. Záleží ale na konkrétní dávce prádla a specifickém nastavení sušičky, v praxi se tento časový údaj může dost lišit.

Zatímco u novějších modelů pomalu ale jistě převládají invertorové motory, u sušičky Bosch najdete stále ještě starší uhlíkovou variantu. Hlavní nevýhodou tohoto provedení je vyšší poruchovost. Na invertorové motory tak bývá poskytovaná záruka i 5 nebo 10 let, u klasických modelů se zpravidla dočkáte jen standardní dvouleté záruky.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce

Bosch

32 % Beko, 16 % Bosch, 16 % AEG, 8 % Electrolux, 5 % LG, 5 % Hoover, 5 % Philco, 3 % Candy, 3 % Indesit, 5 % Další
Typ sušičky

S tepelným čerpadlem

54 % Kondenzační, 41 % S tepelným čerpadlem, 5 % Hybridní
Typ motoru

Klasický

46 % Invertorový, 46 % Klasický, 8 % Neuvedeno
Maximální náplň (kg)

9

49 % 8, 43 % 7, 8 % 9
Možnost napojení na odpad

Ano

84 % Ano, 11 % Ne, 5 % Neuvedeno
Třída účinnosti kondenzace

B

68 % B, 32 % A
Energetická třída

A++

46 % A++, 46 % A+++, 5 % B, 3 % A+
Roční spotřeba (kWh)

258

214,70
Roční náklady na provoz za rok 2022 (Kč)

1 496,4

1 211,63
Hlučnost (dB)

64

64,81
Trvání standardního programu (min)

225

176,41

Vybavení a funkce

Výbava sušičky Bosch je spíše standardní. Ze zajímavějších prvků můžeme zmínit technologii Sensitive Drying System, která přivádí teplý vzduch k prádlu ze všech stran, a zajišťuje tak šetrné sušení. Specificky zakřivené lopatky bubnu by také měly snižovat míru pomačkání prádla. EasyClean filtr zase snižuje četnost čištění filtru kondenzátoru, to je tak potřeba až po cca 20 použitích.

Ovládací panel sušičky

Ještě větším usnadněním by byl samočisticí kondenzátor, kterým jsou některé sušičky Bosch vybavené, u tohoto modelu jej ale nenajdete. Nedočkáte se ani smart funkcí, parních funkcí nebo vnitřního osvětlení bubnu, nic z toho ale není u sušiček samozřejmostí.

Naopak velmi časté prvky, jako je displej, zvuková signalizace, časovač a dětská pojistka této sušičce nechybí. Nepostrádá ani moderní senzory vlhkosti, které umožňují přesné sušení. Samozřejmostí už je i prosklené víko, to chybí jen některým starším modelům, u kterých je víko bubnu z neprůhledného plastu.

Pokud vás zajímají rozměry sušičky, najdete je níže v tabulce. Drží se ale obvyklých hodnot okolo 85x60x60 cm.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Samočisticí kondenzátor

Ne

89 % Ne, 11 % Ano
Dětská pojistka

Ano

100 % Ano
Displej

Ano

100 % Ano
Průhledné víko bubnu

Ano

95 % Ano, 5 % Ne
Odložený start/konec

Ano

100 % Ano
Vnitřní osvětlení bubnu

Ne

70 % Ano, 27 % Ne, 3 % Neuvedeno
Zvukový signál

Ano

81 % Ano, 14 % Ne, 5 % Neuvedeno
Senzory vlhkosti

Ano

97 % Ano, 3 % Neuvedeno
Smart funkce

Ne

81 % Ne, 19 % Ano
Parní funkce

Ne

78 % Ne, 16 % Ano, 5 % Neuvedeno
Systém proti zmačkání

Ano

89 % Ano, 8 % Ne, 3 % Neuvedeno
Výška (cm)

84,2

84,77
Šířka (cm)

59,8

59,82
Hloubka (cm)

59,9

59,14

Hlavní klady a zápory

Nedá se říct, že by sušička Bosch nějak vynikala, pozitivně či negativně. Výhodou může být její cena, která patří na trhu k dostupnějším, vyloženě levná ale není. Pro některé uživatele jistě bude výhodou také její velká kapacita. Z funkcí potěší například filtrem EasyClean, zajímavější technologie ale většinou postrádá. Nevýhodou může být také typ motoru, v dnešní době už jsou populárnější invertorové varianty.

Porovnání s alternativami

Ačkoliv není sušička Bosch vyloženě špatný model, v dané cenové kategorii už ji výrazně překonávají některé novější produkty. Za víceméně stejnou cenu například seženete sušičku LG RC80EU2AV4D, která je vybavená invertorovým motorem, má nižší spotřebu a v její výbavě najdete samočisticí kondenzátor i smart funkce. Pouze její kapacita je oproti sušičce Bosch o 1 kg menší.

V dnešní době už máte dokonce možnost pár tisíc ušetřit, a přesto získat lépe vybavený model. Může to být například sušička Whirlpool FT M22 9X2B, ta nabízí parní funkce a invertorový motor, parametrově je jinak s modelem Bosch víceméně srovnatelná, její pořizovací cena je přitom o něco nižší.

Naše hodnocení a závěr

Sušička Bosch WTR85T00BY patří k víceméně standardním modelům. Její kapacita je sice větší a s 9kg bubnem už dobře poslouží i početnější domácnosti, ani to ale není v dnešní době vyloženě neobvyklé. Jinak je to sušička se standardní energetickou účinností, lehce vyšší spotřebou (vzhledem k velké kapacitě ale nejde o nic strašného) a průměrnou hlučností.

V kategorii funkcí také nenabídne žádný zázrak, nečekejte smart funkce, parní programy či samočisticí kondenzátor. Nechybí jí ale nic, bez čeho byste se neobešli – displej, časovač, dětská pojistka či senzory vlhkosti, to vše tato sušička má. Výrobce se také zaměřil na specifický design bubnu, který by měl snižovat míru pomačkání prádla, a filtr EasyClean, díky kterému můžete filtr kondenzátoru čistit jen jednou za čas.

Pokud by vás zajímala levnější alternativa, podívejte se také na recenzi sušičky Indesit YT M11 82K RX. Ta nabídne kapacitu 8 kg a je vybavená invertorovým motorem. Museli byste se ale obejít bez připojení k odpadu, tato sušička nabízí pouze kondenzační nádržku.

13 700 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Bosch WTR85T00BY | Hodnocení: 69,8 %
Eliška patří ke služebně nejstarším členům v našem týmu a tématu sušiček se ujala už před více než třemi lety. Dlouhodobě sleduje vývoj těchto spotřebičů i nejnovější trendy, má v malíku také energetické štítky. Poradí vám tak, jaké hodnoty na štítcích hledat, do kterých přístrojů se vyplatí investovat, které funkce můžete oželet a co naopak u sušičky nemůžete postrádat. Sušičky prádla nejsou jediným velkým spotřebičem v jejím záběru, na starosti má také myčky, pračky a další bílou techniku.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Bosch WTR85T00BY

Bosch WTR85T00BY

13 700 Kč Orientační cena