Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších rybařských prutů

Ukázka produktu ve srovnání rybářských prutů

Chytání ryb je jedním z velice oblíbených koníčků, a to nejenom mužů, ale také žen. Abyste se této relaxační činnosti v přírodě mohli věnovat, potřebujete jednu základní věc. A tou je rybářský prut. Teprve ten doplníte o přidružené doplňky a po zakoupení povolenky můžete vyrazit na ryby.

Rybářský prut je třeba vybírat na základě nejrůznějších kritérií a podle toho, na jaký úlovek se chystáte. Od toho se také odvíjí výsledné provedení rybářského prutu, které by vašim potřebám mělo vyhovovat do nejmenšího detailu.

Pokud nevíte, jaký prut je vhodný právě pro vaše účely, napovíme vám. A to prostřednictvím jednotlivých kapitol článku Jak vybrat rybářský prut. Provedeme vás nákupem rybářského prutu od samotného počátku až do úspěšného konce.


Nejlepší rybářské pruty dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Délka (m) Orientační cena Aktuální cena
Recenze Giants Fishing LXR Feeder 12ft 50-100g
Giants Fishing LXR Feeder 12ft 50-100g 3,6 1 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze J.A.F. Capture Nano 2,4m 30g
J.A.F. Capture Nano 2,4m 30g 2,4 600 Kč Zobrazit nabídky
Recenze DELPHIN Hazard 2,55m 500g
DELPHIN Hazard 2,55m 500g 2,55 1 600 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Mivardi Alcon Carp 3,6m 3lb
Mivardi Alcon Carp 3,6m 3lb 3,6 1 800 Kč Zobrazit nabídky
Recenze DELPHIN Armada Traveler BlackWay 3,6m 3lb
DELPHIN Armada Traveler BlackWay 3,6m 3lb 3,6 1 400 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Mivardi Active TeleCarp 2,4m 40-80g
Mivardi Active TeleCarp 2,4m 40-80g 2,4 270 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Delphin Thunder telerod 3,6m 140g
Delphin Thunder telerod 3,6m 140g 3,6 1 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Delphin FLASH CARP 3,6m 3lb
Delphin FLASH CARP 3,6m 3lb 3,6 1 100 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Delphin THUNDER TELEROD 3,9m 140g
Delphin THUNDER TELEROD 3,9m 140g 3,9 1 100 Kč Zobrazit nabídky
Recenze JRC Contact LR Tele Carp 3,9m 3lb
JRC Contact LR Tele Carp 3,9m 3lb 3,9 3 000 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat rybářský prut

V rámci výběru rybářského prutu vás nejprve seznámíme se základním dělením tohoto praktického nástroje. Teprve pak se můžeme vrhnout na prezentaci jednotlivých parametrů, mezi které patří například materiál, délka nebo zátěž rybářského prutu.

Znát byste měli také hlavní rozdíly mezi dělenými a teleskopickými rybářskými pruty. Povědomí je třeba mít i tom, jaké příslušenství si s prutem můžete pohodlně zakoupit. A aby tento článek byl skutečný uceleným návodem, jak vybrat rybářský prut od A až do Z, nezapomeneme ani na orientační ceny tohoto sortimentu.

Typy rybářských prutů

Rybářský prut v žádném případě nepředstavuje univerzální náčiní. To rozhodně ne. Proto je důležité si na samotném počátku uvědomit, kde vlastně budete chytat ryby a jaké. Tím nejzákladnějším dělením bude v podstatě vodní plocha.

 • Rybářské pruty na sladkovodní ryby
 • Rybářské pruty na mořské ryby

Teprve následně se zaobírejte myšlenkou, jaký lov vás bude nejvíce naplňovat. Půjde o klasického českého kapra, sumce nebo dáte raději přednost činnost zvané muškaření? Pro každou z takových úkonů totiž existuje zcela odlišný typ prutu s rozdílnými fyzickými parametry. Při výběru rybářského prutu v rámci základní nabídky můžete vybírat z těchto produktů.

 • Kaprové pruty
 • Sumcové pruty
 • Muškařské pruty
 • Pickerové pruty
 • Plaváčkové pruty
 • Přívlačové pruty
 • Feederové pruty
 • Pickerové pruty

Kaprové pruty

Jde o jeden z nejpoužívanějších prutů vůbec. Vzhledem k jeho názvu není pravděpodobně třeba o čem zdlouhavě přemýšlet o tom, k chytání jakých ryb jej vlastně využijete. Kromě kaprů se díky vysoké pevnosti a odolnosti hodí třeba pro chytání cejnů, ale i amurů.

Sumcové pruty

Tyto pruty do jisté míry vycházejí z prutů kaprový jen s tím rozdílem, že je kladen ještě větší důraz na celkovou pružnost a pevnost. Právě díky těmto vlastnostem se můžete bez rozmyslu pustit do lovení velkých sladkovodních sumců. Jejich hmotnost může při volbě správného prutu dosahovat hodnoty až 100 kg.

Muškařské pruty

Muškařské pruty se vyznačují svým charakteristickým tvarem a zpracováním. Naviják pod rukojetí a použití speciální muškařské šňůry. Cílem těchto prutů je dostat pohodlně lehkou nástrahu na předem určené místo ve vodě.

Plaváčkové pruty

Tyto rybářské pruty cílí hlavně na jemnější způsob rybolovu. Ten je mnohdy označovaný, jako chytání ryb „na plavanou“. Používány jsou karbonové a lehké pruty, mnohdy i bez oček. Slouží k chytání malých a středních ryb.

Přívlačové pruty

Opět jde o kategorii prutů, která souvisí se specifickým chytáním ryb. V tomto případě jsou pruty konstruovány tak, aby šlo neustále nahazovat a přitahovat návnadu k sobě. Přívlačové pruty se využívají u chytání dravějších ryb.

Feederové pruty

Univerzální a velice jemné rybářské pruty. Jejich doménou jsou menší a středně velké ryby. Disponují patřičnou pevností. Mají citlivou a ohebnou špičku. Ta představuje vyměnitelnou část prutu s odlišnou tuhostí podle toho, na jaký úlov se chystáte.

Pickerové pruty

Rybářské pruty hodně podobné těm feederovým. Mají velký průhyb a jsou hodně citlivé. Jejich primárním cílem jsou spíše menší ryby chytané na lehčí návnadu. Díky svým vlastnostem jsou hodně využívané na krajích řek.

Výrobní materiál

Při výběru vhodného rybářského prutu se musíte zajímat také o jeho výrobní materiál. Ten se totiž velice často promítá do celkových vlastností a zároveň určuje to, na jakou rybu se můžete zaměřit. Nejčastěji se setkáte se čtyřmi výrobními materiály.

 • Lepené a štípané pruty – Mezi jejich charakteristické vlastnosti patří poddajnost a celkem vysoká pružnost. Proto jsou jejich představiteli velice často muškařské pruty.
 • Grafitové pruty – Za hodně pevný grafit si určitě připlatíte. Získáte ale silný rybářský prut, se kterým budete moci tahat mnohem těžší ryby. Pozor si dejte pouze na rybolov za bouřky, protože grafit je obecně vodivým materiálem.
 • Sklolaminátové pruty – Ideální poměr mezi cenou a kvalitou zpracování. S jejich údržbou nebudete mít jakékoliv problémy a spolehnout se můžete i na celkovou životnost.
 • Bambusové pruty – Pruty náročnější na údržbu se vám odvděčí především svou lehkostí. To mimochodem nasvědčuje tomu, že je upotřebíte hlavně při chytání malých a lehkých ryb.

Teleskopické vs. dělené pruty

Aby toho nebylo málo, nákup nového rybářského prutu bude spojen ještě s jedním dilematem. Investovat peníze do teleskopického nebo děleného prutu? Hlavní odlišnosti obou kategorií výrobků vám popíše trochu blíže.

Teleskopické rybářské pruty

Tento typ prutu zná bezpochyby každý. Jde o prut skládající se z několika částí, které se do sebe zasouvací a naopak vysouvají. Díky tomu složíte prut do poměrně malého, snadno přenosného a kompaktního prvku. Při sestavování a skládání se nebudete zdržovat. Právě v jejich případě vítězí kompozitní a sklolaminátové materiály.

Pokud patříte k naprostým amatérům či mírně pokročilým rybářům a nemáte vysoké nároky na chytání ryb, je tato verze ideální variantou právě pro vás.

Dělené rybářské pruty

Opakem teleskopických rybářských prutů jsou ty dělené. Jak prozrazuje samotný název, prut se skládá z několika částí. Ty se do sebe zasouvací samostatně. Obvykle to bývají dva či tři prvky. V jejich případě už jsou použity lepší výrobní materiály, mezi kterými najdete kevlar nebo uhlík. To se pak projevuje ve vyšší odolnosti, pevnosti, v delší náhozech a samozřejmě i ve vyšší pořizovací ceně.

Dělené rybářské pruty lze doporučit spíše pro zkušené a profesionální rybáře.

Délka

Neopomenutelným parametrem rybářského prutu je jeho délka. Ta je povětšinou udávána v rozloženém stavu. Do značné míry odpovídá tomu, jaký typ prutu si vlastně budete pořizovat. V tomto ohledu rozhodně neplatí pravidlo čím větší, tím lepší. Každý typ prutu by měl mít ideální délku, aby bylo dosaženo požadovaných vlastností.

 • Muškařské pruty mají délku kolem 250 cm
 • Lehké přívlačné pruty mají délku mezi 180 až 220 cm
 • Těžší přívlačné pruty mají délku mezi 220 až 280 cm
 • Prut používaný na položenou má délku od 250 do 450 cm
 • Prut určený na plavanou má buď kratší variantu 180 – 200 cm nebo delší verzi 250 – 300 cm

Obecně lze tvrdit, že kratší pruty vám přijdou vhod hlavně na menší vody, kdežto dlouhé pruty jsou ideální na velikou vodu.

Zátěž

Při pročítání technických parametrů rybářských prutů by vaší pozornosti neměla uniknout ani informace o zátěži. Nejde však o tu zátěž, kterou má asi většina čtenářů na mysli. Tedy hmotnost chytaného úlovku. Jde o zátěž související s vahou nástrahy.

V tomto ohledu musíte přihlížet k tvrdosti prutu. Od ní se odvíjí ideální zátěž a pak ta maximální, kterou není vhodné překračovat. Tvrdost prutu je udávána v librách pod zkratkou „lbs“ a zátěž je prezentována v gramech pod zkratkou „g“.

 • Tvrdost prutu 2 lbs má ideální zátěž 45 g a maximální zátěž 57 g
 • Tvrdost prutu 2,75 lbs má ideální zátěž 62 g a maximální zátěž 78 g
 • Tvrdost prutu 3 lbs má ideální zátěž 68 g a maximální zátěž 85 g
 • Tvrdost prutu 3,5 lbs má ideální zátěž 79 g a maximální zátěž 99 g
 • Tvrdost prutu 4 lbs má ideální zátěž 91 g a maximální zátěž 114 g
 • Tvrdost prutu 5 lbs má ideální zátěž 114 g a maximální zátěž 142 g

Příslušenství

Rybářský prut je vlastně takovým základním nástrojem k tomu, abyste vůbec mohli začít chytat ryby. Jak už bylo zmíněno v úvodu tohoto článku, máte možnost pořídit ještě řadu dalšího příslušenství, které vám zprostředkuje plnohodnotný rybolov nebo jej posunek o kousek výš.

 • Rybářský naviják – Nepostradatelná součást rybářského prutu. Na ní je navinutý vlasec a na jeho konci pak háček a nástraha.
 • Očka – Ta jsou rozmístěna po celé délce prutu a vymezují prostor, kudy je protažen vlasec. V souvislosti s nimi lze zakoupit například lepidlo na očka.
 • Špička – Především u feederových rybářských prutů máte možnost koupit si špice odlišné tuhosti podle toho, na jaký úlovek se chystáte.
 • Krytky na prut – Dostupná je spousta vzhledově odlišných krytech, které se nasazují na špičku prutu jako ochranný prvek.
 • Pouzdra na pruty – Pořídit můžete kompletní textilní obaly na rybářské pruty. Rozlišují se pouzdra pro teleskopické i dělené pruty a to tím, že mají více komor. Obsahovat mohou i další kapsy na uložení ostatního rybářského náčiní.

Jak pečovat o prut?

Při pořízení prutu byste si měli uvědomit, že si kupujete rybářské náčiní, které pro svoji dlouhou a bezproblémovou životnost vyžaduje určitý způsob zacházení a údržby. Nyní vás v několik krocích seznámíme s těmi nejzákladnějšími požadavky.

 • Snažte se na rybářský prut nikdy nesahat rukama zašpiněnýma od směsi nebo nejrůznějších nástrah.
 • Dbejte na to, aby se háček nikdy nedostal do kontaktu s tělem prutu.
 • Dávejte si pozor na to, aby vám prut nespadl na tvrdou zem.
 • Nikdy při vytahování ryb nenechte prh ohnou o více, jak 90°.
 • Po každém rybaření doma rybářský prut dokladně otřete navlhčeným hadrem a zbavte jej všech nežádoucích nečistot.

Cena

I když samotný rybářský prut představuje na první pohled jen vysouvací „tyč“ pro upevnění navijáku, může tento doplněk stát celkem dost peněz. A to podle toho, jaké nároky na prut máte a co od něho vlastně očekáváte. Cena může být jisté míry spojována také s volbou výrobce. S těmi lepšími a dlouhodobě prověřenými ale získáte záruku kvality a požadovaných vlastností. Patří mezi ně značky Sportex, Shimano, Daiwa, Delphin, Mivardi, Black Car, Browning, Kevin Nash a mnohé další.

Cena do 1 000 Kč

Nejlevnější pruty teleskopického provedení zakoupíte už od 200 Kč. Půjde však o naprostý základ pro začínající rybáře. Jejich délka se bude obvykle pohybovat kolem 1,8 – 2,2 metru. Pyšnit se budou především menší zátěží kolem 40 – 95 gramů.

Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč

Při ceně do 2 000 Kč už budete mít přece jenom na výběr. Charakterově odlišné rybářské pruty mohou dosahovat odlišných délek až 3 metry. Často půjde o dvou nebo třídílné sady s velice přijatelnou hmotností a zátěží do 250 gramů.

Cena od 2 000 Kč do 4 000 Kč

Výbava, za kterou se u vody rozhodně nemusíte stydět. Rybářské pruty zhotovené z pevnějších a lehčích materiálů. Mezi nimi se objevuje například karbon a uhlík. Moderní vzhled, přiměřená transportní délka, větší počet oček a délka prutu klidně až 3,8 metrů.

Cena nad 4 000 Kč

Tato cenová kategorie je primárně určena pro náročné a profesionální rybáře. Ti už moc dobře vědí, jaké rybářské náčiní vyžadují. Investovat můžete do prutů s délkou nad 4 metry, s prvotřídní kvalitou zpracování a vysokou pevností. Ty nejdražší rybářské pruty mohou dosahovat cen až 30 000 Kč.