Menu

SilverCrest SWKC 3000 E3 – Recenze, testy a srovnání

69,8 % Celkové hodnocení

v kategorii Rychlovarné konvice

Jednotlivá hodnocení

 • 9,5/10
  Rychlost ohřevu a efektivita
 • 6,3/10
  Bezpečnost
 • 6,3/10
  Komfort používání
 • 5,9/10
  Funkce a vybavení

Klady

 • Rychlý ohřev
 • Zajímavý design
 • Těsnící víko
 • Poměr ceny a výkonu

Zápory

 • Neefektivní filtr
 • Vysoká hlučnost
 • Místy nepohodlná manipulace
599 Kč Orientační cena

Základní parametry, rychlost ohřevu a efektivita

Rychlovarná konvice SilverCrest SWKC 3000 E3 zaujme v první řadě svým retro designem. V této recenzi se budeme věnovat také jejímu výkonu, bezpečnosti a komfortu používání. Konvice je převážně vyrobená z nerezu, což je v dnešní době velmi populární varianta. Na rozdíl od plastových modelů například nehrozí, že by voda převařená v konvici získala nějaký zápach. Nerezový je také filtr, což oceňujeme, u většiny konvic narazíte na plastové provedení. Na druhou stranu je síťka filtru natolik řídká, že o nějakém efektivním zachycování vodního kamene nemůže být příliš řeč.

Maximální objem konvice je 1,8 l, to byla v době testování (květen 2022) vcelku standardní hodnota. Jako minimální objem udává výrobce 0,7 l, my jsme naměřili cca 0,78 l po rysku minima. Nepůjde tedy o ideální variantu pro jednotlivce, který by si chtěl uvařit vodu k zalití jednoho šálku čaje. V takovém případě jsou vhodnější volbou modely s minimálním objemem pod 0,5 l.

Konvice má poměrně vysoký příkon, 3 100 W, průměr byl cca 2 200 W. Díky tomu se dočkáte také relativně rychlého ohřevu. Zatímco ostatní testované modely v průměru ohřály 0,8 l vody za necelé tři minuty, konvice SilverCrest to zvládne o cca půl minuty rychleji. Stejně jako většinu modelů na trhu, i tuto konvici je možné takřka okamžitě po dovaření zapnout znovu, není třeba čekat, až vychladne. Slabší stránkou modelu je hlučnost, ta přesahuje 75 dB, některé konvice přitom bývají i o 10 dB tišší.

Unboxing a video z testování

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce

SilverCrest

21 % Sencor, 14 % ETA, 7 % Niceboy, 7 % Xiaomi, 7 % Tefal, 7 % Philco, 7 % ECG, 7 % Domo, 7 % De'Longhi, 14 % Další
Materiál konvice

Nerez

21 % Nerez/plast, 21 % Sklo/nerez, 21 % Plast, 21 % Nerez, 7 % Sklo, 7 % Plast a nerez
Materiál filtru

Nerez

71 % Umělé vlákno, 21 % Nerez, 7 % Neuvedeno
Deklarovaný maximální objem (l)

1,8

86 % 1,7, 7 % 1,5, 7 % 1
Deklarovaný minimální objem (l)

0,7

79 % 0,5, 7 % 0,75, 14 % Neuvedeno
Reálný minimální objem (l)

0,78

0,51
Příkon (W)

3 100

2 128,57
Hlučnost (dB)

75,7

71,19
Umístění topné spirály

Skrytá

100 % Skrytá
Rychlost uvaření maximálního objemu (min)

4,1

4,95
Rychlost uvaření 0,8 l (min)

2,35

2,97
Rychlost uvaření minimálního objemu (min)

2,1

2,07
Možnost opětovného zapnutí po dovaření

Ano

100 % Ano

Bezpečnost a komfort používání

Stejně jako u většiny nerezových konvic (s výjimkou některých dvouplášťových modelů), i u konvice SilverCrest je třeba počítat s tím, že je po dovaření horká. Výhodou je, že madlo konvice i její spodní okraj jsou vyrobené z plastu a zachovávají si nízkou teplotu, s konvicí tak můžete poměrně bezpečně manipulovat. Při vaření se konvice trochu třepe, celkově ale můžeme konstatovat, že má na podstavci dobrou stabilitu a díky protiskluzovým ploškám by se neměla ani nijak posouvat po lince.

Otestovali jsme také bezpečnostní pojistky konvice. Stejně jako všechny testované modely, i tento se vypne při spuštění naprázdno, a to po 30 s. To je poměrně obvyklý čas, některé konvice byly o pár sekund rychlejší, obecně ale této hodnotě nemáme co vytknout. Konvice se také automaticky vypne, pokud ji sejmete z podstavy. Páčka zapínání se vrátí do polohy „vypnuto“, a nestane se tak, že byste spotřebič omylem postavili na podstavu zapnutí.

Třetí pojistkou bývá vypnutí při vaření bez víka, to ale zpravidla zvládají spíše dražší modely s teplotním čidlem. Pokud tuto konvici necháte zapnutou s oddělaným víkem, bude vařit dlouhé minuty, přičemž z ní vystřikují kapky horké vody. Pochválit ale můžeme utěsnění víka, pára při varu odchází pouze tudy, kudy má (tedy zobáčkem konvice) a neuniká žádnými mezerami kolem víka aj. Díky tomu nehrozí, že byste se např. při uchopení madla opařili.

Otevírání víka a plnění

Jak jsme již zmínili, víko konvice není úplně typické. Při nalezení správného grifu se dá ale velmi snadno otevřít pouze jednou rukou (a to i když v ní zrovna držíte madlo konvice), otevírání tedy můžeme ohodnotit jako velmi snadné. Nevýhodou je, že se v takovém případě můžete dostat do kontaktu s horkou párou, ruku totiž máte při otevírání přímo nad víkem. Pokud jej budete páčit oběma rukama, možná na vás i vyšplíchne horká voda.

Konvice se dá jednoduše naplnit, to ale pouze horním otvorem, a ne zobáčkem, jak by její designové provedení naznačovalo. Při napouštění vody zobáčkem totiž musíte konvici dost naklánět, aby se nepřeplňoval a voda z něj nevytékala. V takové chvíli zase neuvidíte na (jinak poměrně dobře viditelnou) objemovou stupnici. Ta sice není na bočních stranách konvice, což by byla ideální varianta, díky vysoko umístěnému madlu ale není ani nijak zakrytá a při napouštění konvice (horním otvorem) na ni uvidí dobře praváci i leváci.

Nalévání a čištění

Při nalévání vody do šálku je retro design výhodou, voda teče pouze zobáčkem a v horní části nejsou žádné spáry, kterými by mohla utíkat. Také kolem filtru nenajdete žádné skuliny (ačkoliv o jeho reálné efektivitě se dá polemizovat, jak jsme již zmínili). Nevýhodou je, že při vylévání posledních zbytků vody je potřeba konvici opravdu hodně naklánět, takřka ji obrátit vzhůru nohama, což není úplně nejpohodlnější.

Údržba konvice také může být trochu složitější, horní otvor je poměrně malý, a ještě k tomu částečně zakrytý madlem, do konvice se tak dostane jen malá ruka. Příliš tak nepočítejte s tím, že byste konvici drhli ručně. Vnitřek navíc není úplně hladký, vodní kámen se může usazovat např. v prostoru kolem objemové stupnice nebo čidla.

Problematický je také filtr konvice, který se prakticky nedá vyndat (pouze hrubou silou, za použití nějakého nástroje), při čištění jej tak většina uživatelů pravděpodobně vůbec vyndávat nebude a může se na něm usazovat vodní kámen.

 

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Horká na dotek

Ano

71 % Ano, 21 % Při delším kontaktu, 7 % Ne
Horké části

Tělo konvice

43 % Tělo konvice, 7 % Horní část konvice, víko, kovový pásek, 7 % Kovový pásek pod víkem, 7 % Tělo konvice včetně vnitřního madla., 7 % Tělo konvice včetně stupnice pod madlem., 7 % Tělo konvice včetně vnitřní strany madla., 7 % Skleněné tělo, 7 % Nerezové části, 7 % Neuvedeno
Vypnutí mimo podstavu

Ano

64 % Ano, 36 % Ne
Vypnutí při spuštění naprázdno (s)

30

22,21
Vypnutí při spuštění s otevřeným víkem

Ne

50 % Ne, 50 % Ano
Stabilita (max. 10)

9,0

7,93
Unikání páry mimo zobáček

Neuniká

50 % Mírně uniká, 29 % Výrazně uniká, 21 % Neuniká
Návod v češtině

Ano

100 % Ano
Otevírání víka (max. 10)

4,0

5,14
Plnění (max. 10)

6,7

43 % 6.6666666666667, 36 % 10, 21 % 3.3333333333333
Stupnice objemu

Dobře viditelná pro praváky i leváky

36 % Špatně viditelná, 36 % Dobře viditelná pro praváky i leváky, 29 % Dobře viditelná pro praváky
Nalévání (max. 10)

6,7

6,31
Čištění (max. 10)

1,0

7,00

Funkce a rozměry

Konvice SilverCrest představuje opravdu jednoduchý model, bez přídavných funkcí. Nepočítejte tedy s termoregulací, smart funkcemi, udržováním teploty nebo zvukovou signalizací. To se ale ani v této cenové kategorii nedá očekávat. Že je konvice v provozu poznáte podle polohy spínací páčky a díky světelné kontrolce. V podstavě najdete prostor pro uložení kabelu, to je standardní prvek obvyklý takřka u každé konvice. Kabel dobře drží smotaný i rozmotaný, ale nejde jej zamotat až úplně ke koncovce, což by ještě zjednodušilo skladování.

Rozměry konvice najdete níže v tabulce, oceňujeme poměrně nízkou hmotnost okolo 800 g, některé konkurenční modely váží i více než 1 kg, a při přenášení naplněné konvice se tak už docela nadřete.

 

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Světelná signalizace

Kontrolka

43 % Kontrolka, 36 % Displej, 21 % LED osvětlení
Zvuková signalizace

Ne

50 % Ano, 50 % Ne
Regulace teploty (termoregulace)

Ne

50 % Ano, 50 % Ne
Udržování teploty

Ne

50 % Ne, 14 % 30 min, 14 % 2 h, 7 % 6 h, 7 % 12 h, 7 % 20 min
Smart funkce

Ne

86 % Ne, 14 % Ano
Prostor pro uložení kabelu

Ano

100 % Ano
Délka přívodní šňůry (cm)

73

69,39
Průměr horního otvoru (cm)

8,7

9,86
Výška (cm)

23

23,05
Šířka (cm)

19,4

15,69
Hloubka (cm)

27,2

22,18
Hmotnost (g)

804,4

894,20

Hodnocení uživatelů a odborníků

V současnosti (květen 2022) patří konvice SilverCrest SWKC 3000 E3 k nejpopulárnějším produktům na trhu. Z několika desítek hodnocení byla převážná většina pozitivní. Uživatelé chválí dostupnou cenu, hezký vzhled a rychlý ohřev. Podle některých názorů je ale poměrně hlučná a při vaření vody se docela třepe (s tím jsme se v testu setkali i my).

Klady a zápory

Výhodou konvice SilverCrest je poměrně nízká cena, za kterou dostanete designově zajímavý model s rychlým ohřevem. Pochválit můžeme také dobré těsnění víka, kterým neuniká pára, a automatické vypnutí při sejmutí z podstavy. Slabinou konvice je vyšší hlučnost, postrádá také zajímavější funkce a při vylévání vody je potřeba ji hodně naklánět.

Porovnání s alternativami

Pokud hledáte designově zajímavý model pro náročnější uživatele, podívejte se také na recenzi konvice Tefal KO851830. Ta je sice oproti modelu SilverCrest výrazně dražší, nabídne ale poměrně zajímavé funkce, jako je termoregulace či udržování teploty. Po použití navíc není horká. Oproti konvici SilverCrest je o něco tišší, vodu ale ohřívá o dost pomaleji.

Jako výrazně tišší alternativu vám můžeme doporučit například model Sencor SWK 1720BK. Cenově spadá s konvicí SilverCrest do stejné kategorie a potěší také rychlý vypnutím při spuštění naprázdno. Ohřev mu ale trvá déle a celkové zpracování působí oproti konvici SilverCrest levnějším dojmem.

Závěr

Retro konvice SilverCrest SWKC 3000 E3 patřila v době testování k nejpopulárnějším modelům na českém trhu. V její prospěch hovoří především dostupná cena, za kterou dostanete hezké provedení a rychlý ohřev. Konvice má samozřejmě i své mouchy, jednou z nich je vysoká hlučnost. Design konvice také občas snižuje komfort používání, například při vylévání vody je třeba ji hodně naklánět, při otevírání víka se zase můžete dostat do kontaktu s párou. Nedočkáte se žádných pokročilých funkcí, jako je například termoregulace, to se ale od modelu této cenové kategorie nedá ani příliš očekávat.

Celkově můžeme u této konvice pozitivně ohodnotit především poměr ceny a výkonu, a pokud nepatříte zrovna k milovníkům čajových rituálů, které vyžadují velmi přesné teploty, nebo nehledáte chytrou či jinak speciální konvici, můžeme vám tento model doporučit. V dané cenové kategorii jde o špičku. Alternativou s nižší hlučností by mohla být nerezová konvice Sencor SWK 1720BK, počítejte ale s pomalejším ohřevem a celkově slabším zpracováním.

599 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: SilverCrest SWKC 3000 E3 | Hodnocení: 69,8 %
Eliška je jednou se služebně nejstarších redaktorek. Téma rychlovarných konvic už zná od A do Z a všechny modely zařazené v testu pečlivě vyzkoušela a zhodnotila. Díky tomu vám například poradí, za jakých okolností se vyplatí investovat do dražšího modelu nebo jaké hodnoty máte u konvic požadovat. Kromě rychlovarných konvic má na starosti také srovnání velkých i menších domácích spotřebičů, například sporáků nebo kávovarů.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze SilverCrest SWKC 3000 E3

SilverCrest SWKC 3000 E3

599 Kč Orientační cena