Recenze Stiga Collector 136 AE K - Test 2023 | Arecenze.cz
Menu

Recenze a test Stiga Collector 136 AE K

86,3 % Celkové hodnocení

Nejlepší cena/výkon v kategorii Akumulátorové sekačky

Klady

  • O něco robustnější konstrukce
  • Nízká hmotnost
  • Baterie součástí balení

Zápory

  • Menší průměr kol
  • Bez pojezdu
6 500 Kč Orientační cena

Základní údaje

Stiga Collector 136 AE K patří mezi rotační aku sekačky s menším průměrem nožů. Konkrétně zvládá tento model šířku záběru 34 cm a řadí se k průměru mezi levnějšími modely. Výšku sečení lze nastavit v rozpětí 25–75 centimetrů, a to v 6 výškových polohách. Pojezdu se u tohoto modelu bohužel nedočkáte, pohon dvěma 20V/2Ah bateriemi vystačí totiž tak akorát pro sečení.

Sběrný koš nabízí zcela průměrný objem 35 litrů, stejně jako u všech aku sekaček jej tak budete muset poměrně často vynášet. Trochu překvapí relativně malá přední i zadní kolečka, sekačka je proto vhodná spíše na rovné plochy.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Stiga

Typ sekačky

Rotační

Šířka záběru sečení (cm)

34

Nastavení výšky sečení

Ano (centrálně)

Rozsah výšky sečení (mm)

25-75

Počet výškových poloh sečení

6

Určení pro sečnou plochu (m2)

250

Pojezd

Ne

Průměr kol přední/zadní (mm)

140/170

Napětí (V)

2 x 20 V / 2 Ah (možnost 4 Ah)

Startování

Elektrické

Objem sběrného koše (l)

35

Hmotnost (kg)

11,75

Hlučnost (dB)

87

Materiál šasi

Plast

Mulčování

Ne

Boční výhoz

Ne

Měkčená ergonomická rukojeť

Ano

Ovládání u rukojeti

Ano

Hodnocení uživatelů

Uživatelé hodnotí model Stiga Collector 136 AE K převážně kladně, velké množství recenzí ale nedohledáte. Nejčastěji přitom narazíte na zmínky o dobré ovladatelnosti a přiložených akumulátorech v balení. Nebudete je proto muset dokupovat. Žádná negativa jsme v recenzích nedohledali.

Hlavní klady a zápory

Jako jednu z největších předností modelu Stiga Collector 136 AE K musíme zmínit robustnější, ač stále plastovou konstrukci. Ta působí jako celkově dobře sestavená a měla by ledasčemu odolat. Sekačka je relativně lehká, tento benefit se ale táhne napříč aku variantami. Berte ovšem v potaz, že elektrické sekačky s kabelem bývají často ještě lehčí. Na rozdíl od některých konkurentů přikládá Stiga také potřebné akumulátory, ale nabídka se může u prodejců teoreticky lišit. Proto si to před koupí vždy ověřujte.

Ve srovnání s konkurenty disponuje recenzovaná sekačka poměrně malými koly, vhodná je proto spíše na rovinatý trávník. Obejít se budete muset bez pojezdu, za zmínku ovšem stojí, že to platí pro všechny levnější aku sekačky.

Porovnání s alternativami

Jako zajímavou alternativu jsme tentokrát zvolili model Riwall PRO RALM 4640SPi. Ten je sice o něco dražší než recenzovaná Stiga Collector 136 AE K, ale nabídne uživateli podstatně lepší schopnosti. Šířka záběru je 46 centimetrů, čímž tento model odpovídá spíše klasickým sekačkám než těm akumulátorovým. Výrobce si mohl takto velký nůž dovolit nainstalovat díky výkonnějšímu motoru, který pohání 40V akumulátor.

Také kola jsou podstatně větší – zadní kola Stigy mají průměr 17 centimetrů, u Riwallu se jedná o celých 25 centimetrů, bát se proto nemusíte ani křivolakého terénu. Neschází funkce pojezdu, mulčování, bočního výhozu a skoro 2x větší koš než u Stigy. Hmotnost Riwallu je ovšem s ohledem na odolnější ocelovou konstrukcí více než dvojnásobná. Jestliže hledáte sekačku na malé rovné plochy, bude lepší volbou Stiga. Na větší zahrady doporučujeme volit Riwall.

Naše hodnocení a závěr

Stiga Collector 136 AE K je zajímavý aku model rotační sekačky s relativně nízkou hmotností, kvalitní plastovou konstrukcí a výborným poměrem ceny a výkonu. Zaujmout by měl zejména ty uživatele, kteří hledají spolehlivé aku zařízení pro úpravu rovinatého trávníku o menší ploše do 250 m2. Zajímavou alternativou na větší plochy je Riwall PRO RALM 4640SPi s ocelovým bubnem.

6 500 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Stiga Collector 136 AE K | Hodnocení: 86,3 %
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub věnuje v naší redakci péči zejména technicky orientovaným tématům. Většina z nich přímo souvisí s využitím akumulátorů či baterií, téma akumulátorových sekaček má navíc dobře nastudováno. V článku vám vysvětlí výhody bateriových programů. S jeho recenzemi se můžete setkat také v kategoriích, jako aku šroubováky či aku vrtačky.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Stiga Collector 136 AE K

Stiga Collector 136 AE K

6 500 Kč Orientační cena