Recenze Stihl FS 461 C-EM - Test 2023 | Arecenze.cz
Menu

Recenze a test Stihl FS 461 C-EM

94,0 % Hodnocení
redakce

Vítěz srovnání

Benzínové křovinořezy

Klady a zápory

Klady

  • Vysoký výkon
  • Účinný antivibrační systém pro vyšší komfort
  • Spolehlivý produkt pro náročné

Zápory

  • Vysoká pořizovací cena
  • Vyšší hmotnost
27 500 Kč Orientační cena

Základní parametry

Křovinořez Stihl FS 461 C-EM se řadí do mezi profesionální produkty určené pro údržbu zelených ploch. Vybaven patentovaným dvoutaktním benzínovým motorem doručí výkon nadprůměrných 2,2 kW. Stejně tak nadprůměrný je i počet 9 500 otáček za minutu. Pokud vezmete v potaz tyto parametry, je nasnadě říci, že si recenzovaný model s vhodným vybavením hravě poradí i při odstraňování menších navátých dřevin.

Do nádrže se vejde 0,75 litru benzínu, což je hodnota spíše průměrná, vzhledem ke slušné efektivitě motoru ale nebude potřeba palivo příliš často doplňovat. Hmotnost se zastavila na 8,7 kilogramech, jedná se ve všeobecnosti o jeden z těžších modelů. Pokud ale hmotnost vztáhneme k výkonu, patří tento Stihl spíše mezi lehčí křovinořezy. Pro snadné ovládání je zařízení doplněno popruhem a zejména řídítky. Ta jsou ve srovnání s konkurencí nadstandardně dobře odtlumená, do rukou se proto nepřenáší příliš vibrací.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Stihl

Výkon (kW)

2,2

Objem motoru (ccm)

45,6

Počet otáček (ot./min)

9 500

Specifikace pohonné jednotky

Benzínový dvoutakt

Objem nádrže (l)

0,75

Startování

Ruční

Hmotnost (kg)

8,7

Držadlo

Řídítka

Materiál hřídele

Kov

Popruh

Ano

Využití se strunovou hlavou

Ano

Hladina vibrací na levé rukojeti

2,4

Hladina vibrací na pravé rukojeti

2,3

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Největší předností modelu Stihl FS 461 C-EM je jednoznačně jeho tlumící systém. Ten pracuje ve srovnání s některými konkurenčními zařízeními až dvakrát tak dobře a zaručí menší bolest rukou při delší práci. Zajímavý je též vysoký výkon – s vhodným vybavením si tento model poradí s trávou, rákosím i navátými dřevinami. Sama značka Stihl je přitom synonymem kvality nejen zařízení, ale také nabízeného servisu. Odrazující je samozřejmě vysoká pořizovací cena a vyšší hmotnost všeobecně.

Porovnání s alternativami

Že je model Stihl FS 461 C-EM určen spíše pro profesionály, to je zřejmé už z jeho cenovky. Pro porovnání jsme proto zvolili dostupnější Dolmar MS 335.4U, který se pro účely úpravy travní zeleně na zahradě hodí lépe. Dolmar je spíše taková lépe vybavená strunová sekačka s podporou funkce křovinořezu, jeho přednosti tedy nespočívají ve výkonu. Zásadní výhodou je ovšem hmotnost 7,1 kilogramu, která je o 1,6 kg nižší, než v případě modelu od Stihlu. Na řídítka se sice v jeho případě přenáší více vibrací, ale opět za Stihlem příliš nezaostává.

Závěrečné shrnutí

Celkově můžeme křovinořez Stihl FS 461 C-EM doporučit spíše náročným uživatelům, kteří potřebují kvalitního společníka pro pravidelnou údržbu i větších ploch. Typické využití najde například při údržbě na farmě, kolem penzionu či pro úpravu na loukách a v lesech. Pokud ovšem sháníte kvalitní zařízení pro úpravu travní zeleně za rodinným domem, doporučujeme zvážit také podstatně levnější a lehčí (ač méně výkonný) model Dolmar MS 335.4U.

27 500 Kč Orientační cena
Autor: Jakub Gulec | Datum: | Produkt: Stihl FS 461 C-EM | Hodnocení: 94,0 %
Jakub Gulec má v naší redakci na starosti převážně technologie. Křovinořezy patří mezi jeho novější témata, vzhledem k osobním zkušenostem při jejich používání a dobrému nastudování problematiky vám však bez problémů vysvětlí například rozdíl mezi vyžínacím nožem a žacími listy. Kromě zahradního náčiní se věnuje také televizím, fotoaparátům a jiné elektronice.
Technický redaktor

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Stihl FS 461 C-EM

Stihl FS 461 C-EM

27 500 Kč Orientační cena