Sušička potravin Yden CI IR D5 - Recenze a test | Arecenze
Menu

Recenze a test Yden CI IR D5

90,0 % Hodnocení
redakce

Klady a zápory

Klady

  • Solární sušení
  • Automatický program
  • Velmi kvalitní provedení

Zápory

  • Vysoká cena
  • Omezený počet plat
15 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje 

Yden CI IR D5 byla v době napsání této recenze (prosinec 2021) jedinou infračervenou sušičkou potravin v našem výběru. Jedná se o hranatou sušičku s bočním plněním, má tedy pevnou konstrukci, do které se jednotlivá plata zasouvají podobně jako do trouby. Výhodou těchto sušiček je lepší cirkulace vzduchu díky umístění ventilátoru za sušicími platy. Pozitivní je také nerezové provedení, které zaručuje kvalitu a odolnost.

Infračervené záření je u těchto výrobků poměrně novinkou, a proto také ještě tolik sušiček, které by tuto funkci nabízely, na českém trhu nenajdeme. V případě tohoto výrobku si budete moci vybrat, zda chcete sušit „na slunci“ – tedy pomocí infračerveného záření – nebo „ve stínu“ – klasicky prostřednictvím teplého vzduchu. První z variant, označovaná jako solární režim, funguje podobně jako sluneční paprsky, ale rychleji. V potravinách zůstane uchován vitamín D i další živiny a mělo by jít ještě o šetrnější metodu, než jakou je tradiční teplý vzduch.

Sušička nemá příliš velkou sušicí plochu a pouze 5 plat. Z podstaty konstrukce je jasné, že o další plata není možné sušičku rozšířit. Stejně jako u běžných modelů je možné nastavit teplotu v obvyklém intervalu mezi  35 °C a 70 °C. Bez problému tak můžete sušit bylinky, květiny a raw produkty, stejně jako maso.

Parametr Tento produkt
Výrobce

G21

Tvar

Hranatý

Konstrukce

S bočním plněním

Příkon (W)

500

Počet plat

5

Možnost rozšíření o další plata

Ne

Minimální teplota (°C)

35

Maximální teplota (°C)

70

Rozměry hranatých plat (cm)

33 x 35,5

Plocha plata (cm2)

1 172

Plocha plat celkem (cm2)

5 860

Materiál

Nerez

Hodnocení funkcí

Jelikož jde o hranatou sušičku, najdeme její motor na zadní straně, což automaticky zajistí rovnoměrné sušení bez nutnosti jednotlivá plata prohazovat. Plata jsou v tomto případě navíc vyrobena z nerezu, díky čemuž je můžete mýt klidně i v myčce na nádobí a pravděpodobně také vydrží déle než plastové varianty. Jde však o těžší materiál a výsledná hmotnost se tak vyšplhá až na osm kilogramů.

Nastavování teploty se výrobci svým uživatelům snažili co nejvíce usnadnit. Oproti klasickým sušičkám je tento model vybavený automatickým nastavením teploty, zvolit ji můžete samozřejmě také manuálně. Výrobek má totiž nainstalované vlhkostní čidlo, které monitoruje zbytkovou vlhkost potravin a podle toho nastavuje teplotu a délku sušení.

​Kromě této vychytávky má sušička Yden i většinu ostatních námi srovnávaných funkcí – automatické vypnutí, pojistku proti přehřátí, displej i časovač. Nemá pouze zvukový signál, což nepovažujeme za prioritní. Pokud byste chtěli však nabídku ještě rozšířit, můžete si dokoupit ještě silikonové vložky, se kterými na tácy umístíte i pyré nebo jiné tekutiny. Rovnou v základním balení najdete plastový odkapávací tác, filtr vzduchu a silikonové chňapky.

Parametr Tento produkt
Displej

Ano

Hmotnost (kg)

8

Příslušenství

Filtr vzduchu, odkapávací tác, chňapky

Výška (cm)

29

Šířka (cm)

41

Hloubka (cm)

46

Hodnocení  uživatelů a dalších expertů

Přestože je sušička Yden výrazně dražší než klasické varianty, je mezi uživateli velmi oblíbená. Pochvalují si solární režim, se kterým je možné dosáhnout lepších výsledků při sušení. Ovoce je podle nich chutnější a lépe drží barvu. Pozitivně hodnotí i kvalitu zpracování a nerezová plata. Často se objevuje chvála na automatický režim, díky kterému se sušička vypne ve chvíli, kdy je ovoce usušené. Některým uživatelům ale vadí, že se při tomto režimu na displeji nezobrazuje ani čas, ani teplota.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

U sušičky Yden nemůžeme začít ničím jiným, než specifiky. Od většiny modelů na trhu se liší zejména způsobem sušení. Má solární režim, který umožňuje sušení „jako na sluníčku“, můžete ji ale přepnout i do klasického režimu „ve stínu“. Neobvyklé je také čidlo vlhkosti, díky kterému sušička umí sama vyhodnotit, kdy je obsah usušený, a vypnout se. Specifická je ovšem také cena, která výrazně přesahuje všechny konkurenční modely.

Naše hodnocení a závěr

V případě Yden CI IR D5 jde skutečně o kvalitní sušičku. Díky svému hranatému tvaru garantuje rovnoměrné sušení, tácy jsou vyrobené z kvalitního nerezu a doplníme-li odkapávací tác, který je v tomto případě součástí základního balení, bude údržba opravdu snadná. Největším plusem je však infračervené záření, které je u potravinových sušiček zatím spíše kuriozitou. Mělo by jít o rychlejší a šetrnější metodu sušení než v případě klasického teplého vzduchu. Druhou zmíněnou variantu ale nabízí tento model také a je na vás, jakou si zvolíte. Tyto klady jsou však vykoupeny vysokou cenou, která je v některých případech i desetinásobná ve srovnání s ostatními produkty ve srovnání.

Pokud tedy víte, že budete sušit spíše příležitostně a nemáte potřebu konkrétně do výrobku tohoto typu tolik investovat, vhodnou alternativou by mohl být model Sencor SFD 7000 s bočním plněním. To zajišťuje rovnoměrnější distribuci horkého vzduchu než u klasických sušiček. Cena je oproti modelu Yden zhruba třetinová.

15 000 Kč Orientační cena
Autor: Veronika Vyskočilová | Datum: | Produkt: Yden CI IR D5 | Hodnocení: 90,0 %
Veronika Vyskočilová se v naší redakci už několik let zabývá domácími a kuchyňskými spotřebiči a pomocníky. Na této stránce vám představí sušičky ovoce a vysvětlí vám například, jaké jsou rozdíly mezi kulatými a hranatými modely. Dozvíte se od ní i jaké funkce lze od těchto spotřebičů čekat a jak připravit potraviny na sušení. Sušičky také sama otestovala, zprostředkuje vám proto i užitečné postřehy z praxe. Věnovala se také různým typům mixérů, rýžovarům nebo fritézám
Redaktorka

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Yden CI IR D5

Yden CI IR D5

15 000 Kč Orientační cena