Menu

Recenze a test Yden CI IR D5

9. místo
70,5 % Celkové hodnocení
 • Šetrné infračervené záření
 • Hodně funkcí
 • Vysoká cena
15 000 Kč Orientační cena
 • 8,2/10
  Hodnocení základních parametrů
 • 6,4/10
  Hodnocení funkcí
 • 70,5 %
  Celkové
  hodnocení

Souhrnné údaje 

Yden CI IR D5 byla v době napsání této recenze (květen 2019) jedinou infračervenou sušičkou potravin v našem srovnávacím testu a zároveň jedním z mála hranatých zástupců. Podobně jako další výrobek tohoto tvaru – G21 Harmony Big – má nadprůměrnou plochu plat. Jedno patro má plochu 1172 centimetrů čtverečních. Na rozdíl od výrobku značky G21 má ale pater výrazně méně a právě proto, že jde o hranatou sušičku, nelze již žádná dokoupit. Musíte tedy již od začátku vědět, zda vám výsledná kapacita 5860 cm2 bude stačit nebo ne.

Infračervené záření je u těchto výrobků poměrnou novinkou a také proto ještě tolik sušiček, které by tuto funkci nabízely, na českém trhu nenajdeme. V případě tohoto výrobku si budete moci vybrat, zda chcete sušit „na slunci“ – tedy pomocí infračerveného záření – nebo „ve stínu“ – klasicky prostřednictvím teplého vzduchu. První z variant, označovaná jako solární režim, funguje podobně jako sluneční paprsky, ale rychleji. V potravinách zůstane uchován vitamín D i další živiny a mělo by jít ještě o šetrnější metodu, než jakou je tradiční teplý vzduch.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce Yden 25 % Concept, 17 % G21, 8 % Bielmeier, 8 % Gorneje, 8 % Guzzanti, 8 % ECG, 8 % Domo, 8 % Yden, 8 % Sencor
Tvar Hranatý 58 % Kulatý, 42 % Hranatý
Počet plat 5 5,75
Regulace teploty v rozsahu (°C) 35-70 67 % 35-70, 17 % 40-70, 17 % 20-60
Minimální teplota (°C) 35 33,33
Maximální teplota (°C) 70 68,33
Plocha plata (cm2) 1 172 834,79
Plocha plat celkem (cm2) 5 860 4 791,17
Hmotnost (kg) 8 3,34

Hodnocení funkcí

Jelikož jde o hranatou sušičku, najdeme její motor na zadní straně, což automaticky zajistí rovnoměrné sušení bez nutnosti jednotlivá plata prohazovat. Plata jsou v tomto případě navíc vyrobena z nerezu, díky čemuž je můžete mýt klidně i v myčce na nádobí a pravděpodobně také vydrží déle než plastové varianty. Jde však o těžší materiál a výsledná hmotnost se tak vyšplhá až na osm kilogramů, což ze sušičky udělá jednu z nejtěžších v našem srovnávacím testu vůbec.

Nastavování teploty se výrobci svým uživatelům snažili co nejvíce usnadnit. Udávané rozpětí je od 35 do 70 °C. Například pro bylinky je i ta nejnižší teplota příliš vysoká, ale jinak zvládne tato sušička pokrýt široké spektrum potravin. Teplotu můžete nastavit manuálně. Ale můžete si také navolit automatický režim, který to udělá za vás. Výrobek má totiž nainstalované vlhkostní čidlo, které monitoruje zbytkovou vlhkost potravin a podle toho nastavuje teplotu a délku sušení.

​Kromě této vychytávky má sušička Yden i většinu ostatních námi srovnávaných funkcí – automatické vypnutí, pojistka proti přehřátí, displej i časovač. Nemá pouze zvukový signál, což nepovažujeme za prioritní, a otáčející se plata, která jsou v případě hranaté sušičky nesmysl. Disponují jimi pouze kulaté modely a i u nich jde spíše o výjimku. Pokud byste chtěli však nabídku ještě rozšířit, můžete si dokoupit ještě silikonové vložky, se kterými na tácy umístíte i pyré nebo jiné tekutiny. Rovnou v základním balení najdete plastový odkapávací tác i silikonové chňapky.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Automatické vypnutí Ano 83 % Ano, 17 % Ne
Tichý chod Neuvedeno 67 % Ano, 25 % Ne, 8 % Neuvedeno
Otáčející se plata Ne 100 % Ne
Pojistka proti přehřátí Ano 83 % Ano, 8 % Ne, 8 % Neuvedeno
Displej Ano 75 % Ano, 25 % Ne
Časovač Ano 83 % Ano, 17 % Ne
Zvukový signál Ne 75 % Ne, 25 % Ano

Naše hodnocení a závěr

V případě Yden CI IR D5 jde skutečně o kvalitní sušičku. Díky svému hranatému tvaru garantuje rovnoměrné sušené, tácy jsou vyrobené z kvalitního nerezu a doplníme-li odkapávací tác, který je v tomto případě součástí základního balení, bude údržba opravdu snadná. Největším plusem je však infračervené záření, které je u potravinových sušiček zatím spíše kuriozitou. Mělo by jít o rychlejší a šetrnější metodu sušení než v případě klasického teplého vzduchu. Druhou zmíněnou variantu ale nabízí tento model také a je na vás, jakou si zvolíte. Tyto klady jsou však vykoupeny vysokou cenou, která je v některých případech i desetinásobná ve srovnání s ostatními produkty ve srovnání.

Pokud tedy víte, že budete sušit spíše příležitostně a nemáte potřebu konkrétně do výrobku tohoto typu tolik investovat, vhodnou alternativou by mohl být již zmiňovaný model G21 Harmony Big. Jde také o hranatou sušičku, takže o žádné klady s tím spojované nepřijdete, má více pater a stojí zhruba třetinu toho co sušička Yden.

15 000 Kč Orientační cena
Autor: Odborná redakce | Datum: | Produkt: Yden CI IR D5 | Hodnocení: 70,5 %

Diskuze a poradna

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Yden CI IR D5

Yden CI IR D5

9. místo  v porovnání
15 000 Kč Orientační cena