Recenze a test Apple iPad Pro 12,9 (2021) Wi-Fi | Arecenze
Menu

Recenze a srovnání Apple iPad Pro 12,9 (2020) Wi-Fi

Doporučujeme Při nákupu v kategorii tabletů nad 10 000 Kč

Datum doporučení: Červen 2020

99,4 % Celkové hodnocení
  • Vysoký výkon
  • Kvalitní konstrukce a zpracování
  • Senzor LiDAR
  • Velmi vysoká cena
  • Chybí Jack 3,5 mm
38 000 Kč Orientační cena

Základní parametry

Apple se svým modelem iPad Pro již tradičně cílí na pozici pomyslného „krále tabletů“ na trhu. Díky tomu výrobek samozřejmě nabízí prvotřídní parametry, ale má také své slabé stránky, které u zařízení v podobné cenové relaci neuvidíte rádi. Více informací o tomto zařízení si rozebereme v následující recenzi. Již obvyklou silnou stránkou tabletů od firmy Apple je kvalita konstrukčního zpracování, není tomu jinak ani u prémiového modelu iPad Pro. Hliníkové šasi působí velmi zdařilým dojmem a zároveň se jeví jako dostatečně odolné proti poškození. 

Na přední straně se nachází IPS displej s úhlopříčkou 12,9 palců. Rozlišení 2 732 x 2 048 pak dává jemnost displeje 264 pixelů na palec, což je v kategorii hodnota spíše průměrná. Díky specifickému odladění tohoto displeje společností Apple je však kvalita na vysoké úrovni. Velmi plynulá je také obnovovací frekvence obrazovky, ta je přislíbena s hodnotou 120 hertz. Na rozdíl od vlajkových lodí společnosti Samsung však není součástí balení stylus.

Výrobce u tohoto modelu neuvádí kapacitu baterie a nelze mu to vytknout, samotná kapacita totiž výdrž neurčuje. Doba výdrže na jedno nabití je definována na 10 hodin, v praxi se však může lišit v závislosti na náročnosti využití. Připojení a nabíjení tabletu je umožněno USB-C konektorem.

Parametr Tento produkt
Technologie displeje

IPS

Úhlopříčka (")

12,9

Rozlišení displeje (px)

2732 x 2048

Jemnost displeje

264

Výdrž baterie podle výrobce

10

Připojení

USB-C

Jack 3,5 mm

Ne

SIM karta

Ano

Navigační systémy

GPS, Glonass

NFC

Ne

Technické parametry

Že o výkon nebude nouze, zaručuje osmijádrový procesor A12Z Bionic s maximálním taktem 2,49 GHz. Ten společně s operační pamětí RAM o velikosti 6 GB zajistí naprosto plynulý provoz bez jakýchkoli záseků. Výkon je dostačující pro náročné aplikace a pracovní využití, ale také pro hraní her, které jsou pro systém iOS dostupné. Kapacitu úložiště tradičně nelze rozšířit, to však nebude příliš vadit. Uvedený model disponuje totiž 512 gigabajty vnitřního úložiště, které lze označit za dostatečné.

Pokud pro většinu tabletů platí konstatování o přítomnosti fotoaparátu s pouze ucházející kvalitou, pak Apple iPad Pro 12,9 (2020) se těmto předpokladům poměrně zdatně vymyká. Duální kamera s rozlišením 12 MPx a 10 MPx si vede nadstandardně a může se měřit i s některými fotomobily. K dispozici je také natáčení ve 4K kvalitě při maximálně 60 snímcích za sekundu. Stále však platí, že mobil ve stejné cenové hladině i hladině nižší bude fotit lépe. Neschází také senzor LiDAR, který je určen k efektivnímu skenování prostoru a vyšší kvalitě rozšířené reality.

Tablet běží na operačním systému iPadOS, který se z mnoha stran stává předmětem ostré kritiky zejména kvůli tomu, že může v některých situacích brzdit velmi výkonný hardware zařízení. Na druhou stranu však povyšuje uživatelský prožitek z většího displeje na vyšší úroveň. Možnost využití SIM karty je zajímavým doplňkem, nechybí však také navigační systémy GPS a Glonass.

Tabulka zobrazuje přehled nejdůležitějších parametrů

Parametr Tento produkt
Operační systém

iPad iOS

Procesor

A12Z Bionic

Počet jader procesoru

8

Frekvence procesoru (GHz)

2,49

Operační paměť (RAM)

6

Velikost úložiště (GB)

512

SD karta

Ne

Rozlišení fotoaparátu (Mpx)

12

Názory uživatelů a dalších expertů

iPadu Pro 12,9 splňuje nároky uživatelů jakožto vlajková loď společnost Apple natolik, že negativa hledají uživatelé ve věcech, jako je tloušťka zařízení. To je údajně příliš tenké, což přináší obavy (nutno dodat že neopodstatněné), že se tablet v tašce nebo ruce ohne. Pozitiva tedy zcela zřejmě převažují. Tyto hlasy označují za hlavní přednosti zařízení velikost a kvalitu displeje, rychlost zařízení i při náročné práci, ale také solidní výdrž baterie a senzor LiDAR.

Zajímavá data přináší expertní hodnocení po testech odborně zaměřených redakcí a profesionálů z praxe. Výkon tohoto tabletu lze porovnávat s notebookem, nezklame při žádné práci. Perfektní kvalitu obrazu přináší Mini LED displej, ale nezaostává ani velmi kvalitní fotoaparát a podání zvuku.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

My se s hodnocením uživatelů i zaměřených expertů ztotožňujeme. Tablet pokládáme za jedno z vůbec nejlepších zařízení na trhu, a to ať už s ohledem na výkon nebo kvalitu zpracování. Oproti Android tabletům je také displej formátován trochu jinak. Tablety s Androidem mají podélnější tvar, oproti tomu zařízení s iOS jsou širší. To dává smysl při práci, naopak toto řešení není úplně vhodné pro sledování filmů.

Proti koupi tohoto zařízení hovoří snad pouze velmi vysoká cena, vyšší než v případě základních MacBooků. Stejně tak schází konektor pro sluchátka. To je však záležitost, která je pro zařízení od Applu zcela typická a z části ji pokrývá nově osazený konektor typu USB-C.

Závěrečné shrnutí

Pokud hledáte tablet nejvyšší kvality, pak s koupí iPadu Pro 12,9 (2020) nemůžete šlápnout vedle. Osvědčená kvalita od známé značky vám nabídne opravdu špičkový komfort ve všech ohledech. Těšit se tak můžete z velmi dobrého výkonu, špičkové kvality displeje, dobré výdrže ale také obstojné kvality fotoaparátu. Naopak tablet samozřejmě nebude vhodný pro nikoho, kdo je jakkoliv omezen nižším rozpočtem, protože jeho pořizovací cena je velmi vysoká.

V této cenové relaci bychom také očekávali OLED nebo AMOLED displej, technologie IPS nemá tak kvalitní zobrazení barev. Pokud hledáte levnější alternativu s jiným operačním systémem, můžeme vám doporučit například Samsung Galaxy Tab S6 Wi-Fi.

38 000 Kč Orientační cena
Autor: Jakub Gulec | Datum: | Produkt: Apple iPad Pro 12,9 (2020) Wi-Fi | Hodnocení: 99,4 %
Jakub Gulec je v naší redakci technickým guru a nikdo si nekoupí tablet, mobil či počítač bez toho, aby se s ním poradil. Pokud mu při obědě nakouknete přes rameno, pravděpodobně čte článek věnující se novým technologiím. Kromě tabletů a elektroniky má v péči také nářadí a zahradní techniku.
Technický redaktor

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Apple iPad Pro 12,9 (2020) Wi-Fi

Apple iPad Pro 12,9 (2020) Wi-Fi

38 000 Kč Orientační cena