Menu

Recenze a srovnání Apple iPad Pro 12,9 (2020) Wi-Fi

38 000 Kč Orientační cena

Základní parametry

Apple se svým modelem iPad Pro již tradičně cílí na pozici pomyslného „krále tabletů“ na trhu. Díky tomu výrobek samozřejmě nabízí prvotřídní parametry, ale má také své slabé stránky, které u zařízení v podobné cenové relaci neuvidíte rádi. Více informací o tomto zařízení si rozebereme v následující recenzi. Již obvyklou silnou stránkou tabletů od firmy Apple je kvalita konstrukčního zpracování, není tomu jinak ani u prémiového modelu iPad Pro. Hliníkové šasi působí velmi zdařilým dojmem a zároveň se jeví jako dostatečně odolné proti poškození. 

Na přední straně se nachází IPS displej s úhlopříčkou 12,9 palců. Rozlišení 2 732 x 2 048 pak dává jemnost displeje 264 pixelů na palec, což je v kategorii hodnota spíše průměrná. Díky specifickému odladění tohoto displeje společností Apple je však kvalita na vysoké úrovni. Velmi plynulá je také obnovovací frekvence obrazovky, ta je přislíbena s hodnotou 120 hertz. Na rozdíl od vlajkových lodí společnosti Samsung však není součástí balení stylus.

Výrobce u tohoto modelu neuvádí kapacitu baterie a nelze mu to vytknout, samotná kapacita totiž výdrž neurčuje. Doba výdrže na jedno nabití je definována na 10 hodin, v praxi se však může lišit v závislosti na náročnosti využití. Připojení a nabíjení tabletu je umožněno USB-C konektorem.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Technologie displeje

IPS

100 % Neuvedeno
Úhlopříčka (")

12,9

100 % Neuvedeno
Rozlišení displeje (px)

2 732 x 2 048

100 % Neuvedeno
Jemnost displeje

264

100 % Neuvedeno
Výdrž baterie podle výrobce

10

100 % Neuvedeno
Připojení

USB-C

100 % Neuvedeno
Jack 3,5 mm

Ne

100 % Neuvedeno
SIM karta

Ano

100 % Neuvedeno
Navigační systémy

GPS, Glonass

100 % Neuvedeno
NFC

Ne

100 % Neuvedeno

Technické parametry

Že o výkon nebude nouze, zaručuje osmijádrový procesor A12Z Bionic s maximálním taktem 2,49 GHz. Ten společně s operační pamětí RAM o velikosti 6 GB zajistí naprosto plynulý provoz bez jakýchkoli záseků. Výkon je dostačující pro náročné aplikace a pracovní využití, ale také pro hraní her, které jsou pro systém iOS dostupné. Kapacitu úložiště tradičně nelze rozšířit, to však nebude příliš vadit. Uvedený model disponuje totiž 512 gigabajty vnitřního úložiště, které lze označit za dostatečné.

Pokud pro většinu tabletů platí konstatování o přítomnosti fotoaparátu s pouze ucházející kvalitou, pak Apple iPad Pro 12,9 (2020) se těmto předpokladům poměrně zdatně vymyká. Duální kamera s rozlišením 12 MPx a 10 MPx si vede nadstandardně a může se měřit i s některými fotomobily. K dispozici je také natáčení ve 4K kvalitě při maximálně 60 snímcích za sekundu. Stále však platí, že mobil ve stejné cenové hladině i hladině nižší bude fotit lépe. Neschází také senzor LiDAR, který je určen k efektivnímu skenování prostoru a vyšší kvalitě rozšířené reality.

Tablet běží na operačním systému iPadOS, který se z mnoha stran stává předmětem ostré kritiky zejména kvůli tomu, že může v některých situacích brzdit velmi výkonný hardware zařízení. Na druhou stranu však povyšuje uživatelský prožitek z většího displeje na vyšší úroveň. Možnost využití SIM karty je zajímavým doplňkem, nechybí však také navigační systémy GPS a Glonass.

Tabulka zobrazuje přehled nejdůležitějších parametrů

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Operační systém

iPad iOS

100 % Neuvedeno
Procesor

A12Z Bionic

100 % Neuvedeno
Počet jader procesoru

8

100 % Neuvedeno
Frekvence procesoru (GHz)

2,49

100 % Neuvedeno
Operační paměť (RAM)

6

100 % Neuvedeno
Velikost úložiště (GB)

512

100 % Neuvedeno
SD karta

Ne

100 % Neuvedeno
Rozlišení fotoaparátu (Mpx)

12

100 % Neuvedeno

Názory uživatelů a dalších expertů

iPadu Pro 12,9 splňuje nároky uživatelů jakožto vlajková loď společnost Apple natolik, že negativa hledají uživatelé ve věcech, jako je tloušťka zařízení. To je údajně příliš tenké, což přináší obavy (nutno dodat že neopodstatněné), že se tablet v tašce nebo ruce ohne. Pozitiva tedy zcela zřejmě převažují. Tyto hlasy označují za hlavní přednosti zařízení velikost a kvalitu displeje, rychlost zařízení i při náročné práci, ale také solidní výdrž baterie a senzor LiDAR.

Zajímavá data přináší expertní hodnocení po testech odborně zaměřených redakcí a profesionálů z praxe. Výkon tohoto tabletu lze porovnávat s notebookem, nezklame při žádné práci. Perfektní kvalitu obrazu přináší Mini LED displej, ale nezaostává ani velmi kvalitní fotoaparát a podání zvuku.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

My se s hodnocením uživatelů i zaměřených expertů ztotožňujeme. Tablet pokládáme za jedno z vůbec nejlepších zařízení na trhu, a to ať už s ohledem na výkon nebo kvalitu zpracování. Oproti Android tabletům je také displej formátován trochu jinak. Tablety s Androidem mají podélnější tvar, oproti tomu zařízení s iOS jsou širší. To dává smysl při práci, naopak toto řešení není úplně vhodné pro sledování filmů.

Proti koupi tohoto zařízení hovoří snad pouze velmi vysoká cena, vyšší než v případě základních MacBooků. Stejně tak schází konektor pro sluchátka. To je však záležitost, která je pro zařízení od Applu zcela typická a z části ji pokrývá nově osazený konektor typu USB-C.

Závěrečné shrnutí

Pokud hledáte tablet nejvyšší kvality, pak s koupí iPadu Pro 12,9 (2020) nemůžete šlápnout vedle. Osvědčená kvalita od známé značky vám nabídne opravdu špičkový komfort ve všech ohledech. Těšit se tak můžete z velmi dobrého výkonu, špičkové kvality displeje, dobré výdrže ale také obstojné kvality fotoaparátu. Naopak tablet samozřejmě nebude vhodný pro nikoho, kdo je jakkoliv omezen nižším rozpočtem, protože jeho pořizovací cena je velmi vysoká.

V této cenové relaci bychom také očekávali OLED nebo AMOLED displej, technologie IPS nemá tak kvalitní zobrazení barev. Pokud hledáte levnější alternativu s jiným operačním systémem, můžeme vám doporučit například Samsung Galaxy Tab S6 Wi-Fi.

38 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Apple iPad Pro 12,9 (2020) Wi-Fi
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub plní v našem týmu roli technicky zaměřeného redaktora. Kategorii mobilů se u nás věnuje řadu let. O mobily se zajímá i ve volném čase, neunikne mu proto žádná novinka. Protože je testování telefonů jeho doménou, osahal si už valnou většinu produktů na trhu. Díky tomu a předchozím zkušenostem s poloprofesionálním focením snadno pozná, jak dobře poslouží který smartphone při focení nebo jiném využití a své know-how vám ve svých recenzí může předat. Kromě mobilů a další elektroniky se zabývá také nářadím a další technikou.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Apple iPad Pro 12,9 (2020) Wi-Fi

Apple iPad Pro 12,9 (2020) Wi-Fi

38 000 Kč Orientační cena