Recenze a porovnání Crussis e-Largo 9.6 2021 | Arecenze
Menu

Recenze a srovnání Crussis e-Largo 9.6 2021

92,3 % Hodnocení
redakce

Klady a zápory

Klady

  • Maximální dojezd 200 km
  • USB konektor
  • Vysoký výkon

Zápory

  • Vysoká cena
  • Vyšší hmotnost
67 000 Kč Orientační cena

Základní parametry

S každým rokem se výrobci snaží elektrokola stále vylepšovat, zejména pak ve výdrži baterie, se kterou samozřejmě souvisí maximální dojezd. Ten bývá totiž při výběru jedním z nejdůležitějších kritérií. Právě maximálním dojezdem vyniká Crussis e-Largo 9.6 z roku 2021. V době zařazení do našeho srovnání (květen 2021) se mu nemohlo rovnat téměř žádné elektrokolo. Udávaný maximální dojezd dosahuje až 200 km, což je téměř dvojnásobek toho, co zvládnou o pár let starší a levnější modely. Není tedy divu, že má také vysokou kapacitu baterie celých 900 Wh. Samozřejmě musíte jako vždy počítat s poměrně velkou rezervou, i tak se ale nemusíte bát vyrazit na dlouhý výlet.

Ostatní základní parametry zůstávají poměrně standardní a ničím výrazným nepřekvapí. Jelikož se jedná o kolo určené do terénu, nechybí samozřejmě odpružená vidlice. Hydraulické kotoučové brzdy patří u novějších a dražších horských modelů také už ke standardní výbavě. Výška ráfku kol dosahuje 29″ a lze vybírat ze tří různých velikostí rámu.

Tabulka zobrazuje přehled nejdůležitějších parametrů

Parametr Tento produkt
Značka

Crussis

Určení

Pánské

Nosnost (kg)

120

Výška ráfku kol (palce)

29"

Výška rámu (palce)

18", 20", 22"

Materiál rámu

Dural

Odpružená vidlice

Ano

Maximální dojezd (km)

200

Umístění baterie

Rámová

Kapacita baterie (Wh)

900

Umístění pohonu

Středový

Maximální výkon (W)

500

Brzdy

Hydraulické kotoučové

Vybavení a hmotnost

Horská kola se zpravidla nezatěžkávají většími prvky výbavy, jako je nosič nebo blatníky, a model E-Largo není výjimkou. Jediné, co mu nechybí už v základní výbavě, je stojánek. Ten se bude hodit, protože kolo má 25 kilogramů a manipulace s ním nebude úplně jednoduchá. Právě stojánek by vám měl usnadnit alespoň jeho ukládání. Ve vedení při chůzi vám zase pomůže takzvaný walk režim. Mimo něj lze volit z dalších čtyř režimů asistence podle toho, jak moc potřebujete pomoct při šlapání. Kromě toho nabídne přehazovačku s 1×12 převody, což byl v době psaní recenze lehký nadstandard, většina modelů se držela okolo 1×9 převodů.

Výbavu doplňuje barevný LCD displej, který je kompletně v češtině. Právě skrze něj budete kolo ovládat a zobrazí vám všechny potřebné informace. Kromě toho si ke kolu můžete skrze USB konektor připojit mobilní telefon a nabíjet ho.

Tabulka zobrazuje přehled vybavení a hmotnosti

Parametr Tento produkt
Zvýšení výkonu

Ano

Převody

1x12

Režimy asistence

5

WALK assistant

Ano

Světla

Ne

Nosič

Ne

Blatníky

Ne

Stojánek

Ano

Hmotnost (kg)

25

Recenze motoru a názor expertů

Výrobce Bafang uvádí na trh komponenty pro elektrokola již dlouhá léta. Až v posledních letech se ovšem zaměřil na středové motory a má s nimi poměrně úspěch. Jeden z nich se nachází právě i v modelu Crussis. Konkrétně se jedná o řadu M500, která je určená právě pro dynamickou jízdu na horských kolech v terénu. Odpovídá tomu také vysoký točivý moment.

Cenově se řadí spíše k těm dostupnějším pohonům, stále si ovšem drží poměrně slušnou kvalitu. Navíc je vybavený snímačem síly šlapaní, skrze který vyhodnocuje, jakou silou jezdec šlape do pedálů, a podle toho reguluje výkon motoru. Podle odborných testů má ale trochu pomalejší nástup výkonu při rozjezdu, menší nevýhodou je také trochu vyšší hmotnost.

Závěr

Výkon a výdrž baterie bývají při výběru vhodného elektrokola často těmi nejdůležitějšími parametry, tento model je má jedny z nejlepších na trhu. Vyniká především opravdu vysokým maximálním dojezdem až 200 km, takže s ním můžete vyrazit i na celodenní výlet beze strachu, že se vám uprostřed cesty vybije. Z výbavy mu navíc nechybí nic, co by správné horské elektrokolo určené do terénu mělo mít. Za tyto výhody ovšem zaplatíte relativně vysokou pořizovací cenu. Počítejte také s poměrně vysokou hmotností 25 kilogramů, lehká elektrokola ale zatím na trhu téměř neexistují a musíte s váhou počítat vždy.

Model doporučujeme spíše náročnějším zákazníkům, kterým nevadí si připlatit za dlouhý dojezd a vysoký výkon. Tento typ seženete ale i levněji s nižší kapacitou baterie. Pokud vám to nevadí, dívejte se po stejném názvu pouze s označením S nebo M. Plánujete-li jezdit místo terénu spíše na silnici, pak si přečtěte raději recenzi krosového elektrokola Apache Matto Bosch Performance 2021.

 

67 000 Kč Orientační cena
Autor: Nikola Engelmann | Datum: | Produkt: Crussis e-Largo 9.6 2021 | Hodnocení: 92,3 %
Nikola Engelmann se specializuje především na finance a technologie. Práce redaktorky a také chuť objevovat ji dovedla až k elektrokolům. Dokáže vám tak poradit nejen s výběrem vhodného horského elektrokola, ale i tím, do jakého terénu se daný model hodí nejvíce. Kromě toho si potrpí na tom, aby byly její recenze informačně hodnotné a zároveň srozumitelné, díky čemuž si s výběrem poradí i úplní začátečníci.
Redaktor

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Crussis e-Largo 9.6 2021

Crussis e-Largo 9.6 2021

67 000 Kč Orientační cena