Jaká jsou horská elektrokola
Horská elektrokola jsou určená především na sportovní vyžití a aktivnější jízdu. Jsou typická vysokým výkonem a dlouhým dojezdem, naopak z výbavy u nich nic moc nenajdete. V tomto článku se věnujeme specifickým vlastnostem a ceně horských elektrokol.
Dozvíte se také základní informace o výběru elektrokola, podrobněji tuto problematiku rozebíráme v samostatném článku Jak vybrat elektrokolo. Na recenze konkrétních modelů se můžete podívat v našem srovnání elektrokol.
- Pro koho je horské elektrokolo vhodné – Pro milovníky výletů do přírody a adrenalinové jízdy. Není ideální na jízdu po městě.
- Specifika – K horskému kolu patří silné hydraulické brzdy, často vyšší výkon motoru, dobré odpružení a dlouhý dojezd.
- Cena – Horské modely patří mezi elektrokoly k nejdražším, jejich cena může jít až do stovek tisíc. Nejlevnější varianty vyjdou na cca 25-30 000 Kč
Podle čeho vybírat elektrokolo
Elektrokolo je třeba vybírat podle toho, v jakém terénu se budete pohybovat, jaký styl jízdy preferujete a k jakým účelům budete kolo využívat.
Typy elektrokol
Elektrokola se podle využití a dalších vlastností dělí do čtyř skupin:
- Skládací
- Městská
- Krosová
- Horská
Skládací modely mívají nejmenší průměr kol a celkově menší rozměry. Obvyklý je nižší počet převodů a vidlice takového kola nebývá vždy odpružená, jsou tak vhodné spíše do města než do terénu. Nízký počet převodů najdete také u městských kol, ty už ale bývají odpružené.
Městská a skládací kola bývají vybavená blatníky, světly, stojánkem a nosičem, u krosových a horských modelů tyto prvky většinou chybí. Na druhou stranu mají horská a krosová kola lepší brzdy a větší počet převodů.
Varianta |
Účel |
Klady |
Zápory |
Horská |
Terénní jízda |
+ Vysoká odolnost
+ Účinné brzdy
+ Vyšší výkon |
– Vyšší cena
– Absence výbavy |
Krosová |
Jízda po městě i výlety do přírody |
+ Variabilní využití |
– Často chabá výbava |
Městská |
Jízda do práce/školy |
+ Pestrá výbava |
– Nehodí se do terénu
– Menší počet převodů |
Skládací |
Cestování, jízda po městě |
+ Nižší hmotnost
+ Možnost složení
+ Dobrá výbava |
– Kratší dojezd
– Může chybět odpružení vidlice |
Motor a výkon
Pohon u elektrokola najdete na předním kole, ve středu nebo na zadním kole. Toto umístění se liší podle typu elektrokola a cenové kategorie. Nejlepší, ale také nejdražší, variantou je umístění ve středu kola, které nenarušuje jeho vyváženost.
Výkon elektrokola je zákonem omezen na 250 W, vyšší výkon se nesmí používat na pozemních komunikacích. To ale neznamená, že kola s vyšším výkonem neexistují, některá horská kola mají výkon i více než dvojnásobný. Legálně sice můžete vyšší výkon použít jen mimo pozemní komunikace, i při ježdění v povoleném limitu má motor s vyšším výkonem určitou výhodu – méně se opotřebovává.
Baterie a dojezd
Nejdelším dojezdem většinou disponují horská elektrokola, nejkratší výdrž vám nabídnou skládací modely. Maximální dojezd se u většiny kol pohybuje mezi 100 a 130 km, průměrný dojezd bývá zhruba o 30 km kratší.
Baterie má, stejně jako motor, tři možná umístění. Najdete ji na sedlové tyči, na nosiči, nebo zabudovanou v rámu kola. Baterii ve středu (rámu) kola najete hlavně u horských a krosových modelů, kde je velký důraz na vyvážení. Městská a skládací kola mívají často baterii vzadu, ať už na sedlové tyči nebo na nosiči.
Pro koho je horské elektrokolo vhodné
Horské elektrokolo je vhodné pro sportovní nadšence, kteří preferují náročný terén a rychlejší jízdu. Většinou se pyšní vysokým výkonem a dlouhým dojezdem, vyhoví tka i aktivnějším sportovcům. Naopak do města tento typ kola není zrovna ideální, zpravidla postrádá důležité prvky výbavy, která je pro jízdu ve městě vhodná.
Specifika horských elektrokol
V této části si popíšeme všechna nejdůležitější specifika horských elektrokol.
- Dojezd – Horská elektrokola dojezdem vynikají, může se blížit i 200 km.
- Výkon – Je opět nejvyšší ze všech typů elektrokol, běžně 500 a více wattů.
- Konstrukce – Tento typ kol je vhodný do náročného terénu a na adrenalinovou jízdu, samozřejmostí jsou proto účinné hydraulické brzdy a odpružení vidlice. Ze všech typů elektrokol také mívá největší kola.
- Výbava – Jakékoliv nadbytečné prvky mohou při agresivnější jízdě na kole zbytečně překážet, nesetkáte se tedy se světly, blatníky nebo nosičem. U některých kol ale můžete narazit na stojánek. Výbavu je možné v případě zájmu dokoupit.
Cena horských elektrokol
Mezi elektrokoly patří horské modely k těm dražším. Nejčastěji se jejich cena pohybuje mezi 40 000 Kč a 60 000 Kč, nejlevnější horské elektrokolo seženete zhruba za 25-30 000 Kč. V této kapitole si povíme více o jednotlivých cenových kategoriích.
Do 40 000 Kč
Nejlevnější horská elektrokola mají maximální dojezd mezi 100 a 120 km. Omezují se na nižší výkon okolo 250 W a mohou mít nižší počet převodů. I u těchto modelů jsou ale samozřejmostí hydraulické brzdy a odpružení.
Od 40 000 Kč do 60 000 Kč
Většinu elektrokol na našem trhu najdete v této cenové kategorii. Dražší varianty z této skupiny už mají velmi slušný maximální dojezd i nad 150 km a výkon motoru bývá i 500 a více wattů.
Nad 60 000 Kč
Nejdražší horská elektrokola svou cenou přesahují i 250 000 Kč, jde ovšem o špičkové designerské kousky, které jsou pro většinu uživatelů zbytečně vysokou investicí. I “levnější” modely s cenou okolo 80 000 Kč nabízejí vynikající parametry, například dojezd okolo 200 Km nebo výkon přesahující 600 W.
Dobrý den, prosím o radu jaké pánské elektrokolo pořídit pro hmotnost jezdce 140 kg,výška 176 cm.Předpokládáme jízdu v terénu a částečně i po silnicích. Děkuji. L.D.