Recenze a porovnání Leader Fox Arimo (2021) | Arecenze
Menu

Recenze a srovnání Leader Fox Arimo (2021)

Dobré Celkové hodnocení

Nejlepší poměr cena/výkon v kategorii Nejlepší horská elektrokola

Klady

  • Nosnost až 130 kg
  • Praktický stojánek
  • Velký výběr barev

Zápory

  • Pouze 4 režimy asistence
  • Široký rám
  • Průměrný maximální dojezd
37 000 Kč Orientační cena

Nemá

Základní parametry

Leader Fox Arimo se řadí mezi horská elektrokola určená především pro pány. Můžete s ním tedy vyrazit i do náročnějšího terénu, kde určitě oceníte odpruženou vidlici a široká kola. Model z roku 2021 má oproti předchozím typům plně integrovanou baterii do rámu. Celkově ale zabírá poměrně dost místa a rám je poměrně široký, což by se nemuselo všem líbit. Na druhou stranu robustní kolo uveze až 130kilogramového jezdce, takže se na něj nemusí bát sednout ani silnější pánové. Vybrat si můžete hned ze třech velikostí rámu, aby kolo přesně sedělo vaší postavě a výšce. Maximální dojezd 110 kilometrů už byl v době zařazení do našeho srovnání (květen 2021) spíše podprůměrný, některé modely zvládají o desítky kilometrů více.

Elektrokolo výrobce vybavil hydraulickými kotoučovými brzdami, na ty také narazíte téměř u všech ostatních konkurenčních modelů. Pohon zajišťuje zadním nábojovým motorem o nominálním výkonu 250 kW, maximální výkon pak dosahuje až 350 kW. Ten vyšší ale můžete využít pouze mimo oficiální komunikace, zákonem totiž na silnici není povolený.

Tabulka zobrazuje přehled nejdůležitějších parametrů

Parametr Tento produkt
Značka

Leader Fox

Rok výroby

2 021

Určení

Unisex

Nosnost (kg)

130

Výška ráfku kol (palce)

29

Výška rámu (palce)

17.5, 19.5, 21.5

Materiál rámu

Dural

Odpružená vidlice

Ano

Maximální dojezd (km)

110

Průměrný dojezd (km)

70

Umístění baterie

Rámová

Značka baterie

LG

Kapacita baterie (Wh)

540

Nabíječka (A)

3

Umístění pohonu

Zadní

Značka motoru

Bafang

Maximální výkon (W)

350

Kroutivý moment motoru (Nm)

45

Brzdy

Hydraulické kotoučové

Typ snímače

Torzní

Vybavení a hmotnost

Jak už tomu u většiny horských elektrokol bývá, ani Leader Fox Arimo nenabízí nijak bohatou výbavu. Mluvíme teď například o absenci nosiče, blatníků a světel. Tyhle komponenty najdete většinou hlavně u městských elektrokol. V případě potřeby si je můžete samozřejmě dokoupit. Stojánek ovšem kolu nechybí ani v základní výbavě. Ten se vám bude hodit k lehčímu ukládání kola, jinak je totiž poměrně těžké. Váha největší velikosti včetně baterie se pohybuje kolem 25,2 kg, což je ve srovnání s ostatními modely trochu nadprůměrné, téměř všechny elektrokola ale váží přes 20 kg a těch pár kilo navíc už zde moc roli nehraje. Manipulaci vám ulehčí walk režim, který využijete například v případě, že vedle sebe povedete kolo při chůzi do prudkého kopce. Pojede samo rychlostí chůze vedle vás a vy ho nebudete muset táhnout.

Na řídítkách se nachází monochromatický LCD displej. Na něm mimo jiné uvidíte také to, jaký režim asistence máte zrovna navolený. Celkově lze vybírat ze čtyř různých podle toho, jak velkou pomoc při šlapání zrovna potřebujete.

Tabulka zobrazuje přehled vybavení a hmotnosti

Parametr Tento produkt
Zvýšení výkonu

Ano

Převody

1x8

Režimy asistence

4

WALK assistant

Ano

Světla

Ne

Nosič

Ne

Blatníky

Ne

Stojánek

Ano

Hmotnost (kg)

25,2

Recenze motoru a názor expertů

Při výběru elektrokola často narazíte na názor, že nejlepší typ pohonu je ten středový a zadní umístění motoru začíná být na ústupu. Není to ale tak úplně pravda, i zadní pohon má své nesporné výhody, a to především právě u horských a krosových modelů určených do terénu. Nábojové motory navíc disponují volnoběžkou, to znamená, že lze jednoduše šlapat i bez zapnutého pohonu. Motor vám při klasické jízdě nijak nepřekáží, což se nedá říct o tom středovém. Zadní motory mívají ale naopak vyšší spotřebu, což se projevilo i v tomto případě. Konkrétně Leader Fox Arimo pohání nábojový motor od výrobce Bafang. Tuto značku vychvalují experti především z hlediska dobrého poměru ceny a výkonu.

Závěr

Pokud sháníte cenově přijatelné a stále výkonné elektrokolo, musíte zkrátka udělat pár kompromisů. V tomto případě se můžete těšit na vysoký výkon a poměrně slušnou výbavu, na druhou stranu se ale musíte smířit pouze s průměrným dojezdem, širokým rámem a menším výběrem režimů asistence. Není to ale nic, co by vám mělo nějak výrazně vadit. I kratší dojezd se dá poměrně snadno vyřešit, stačí s sebou vozit rychlonabíječku a během výletu si kolo při pauze dobít. Ani zadní pohon nemusí být automaticky nevýhodou, naopak u horských elektrokol má své opodstatnění a díky volnoběhu se vám bude snadno šlapat i bez zapnutého pohonu. Navíc si můžete vybrat hned z několika zajímavých barevných variant.

Patříte-li mezi opravdu náročné zákazníky a nevadí vám do elektrokola investovat mnohem vyšší částku, doporučujeme vám si přečíst recenzi Crussis e-Largo 9.6-L 2021. Kromě jiného nabídne téměř dvojnásobný maximální dojezd na jedno nabití.

 

37 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Leader Fox Arimo (2021) | Hodnocení: Dobré
Nikola Engelmann
Redaktorka
Nikola se specializuje především na finance a technologie. Práce redaktorky a také chuť objevovat ji dovedla až k elektrokolům. Dokáže vám tak poradit nejen s výběrem vhodného horského elektrokola, ale i tím, do jakého terénu se daný model hodí nejvíce. Kromě toho si potrpí na tom, aby byly její recenze informačně hodnotné a zároveň srozumitelné, díky čemuž si s výběrem poradí i úplní začátečníci.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Leader Fox Arimo (2021)

Leader Fox Arimo (2021)

37 000 Kč Orientační cena