Menu

Recenze a srovnání Leader Fox Neba (2021)

Velmi dobré Celkové hodnocení

TOP produkt - pánské v kategorii Nejlepší městská elektrokola

Klady

  • Výkon až 500 W
  • Středový pohon a baterie
  • Hydraulické brzdy

Zápory

  • Nemá USB k nabíjení elektroniky
  • Kratší dojezd 100 km
  • Vyšší cena
50 000 Kč Orientační cena

Základní parametry

Pánské elektrokolo Neba 2021 patří k luxusnějším modelům určeným do města, v některých ohledech se dokonce vyrovná kolům vhodným do terénu. Netypické pro městské elektrokolo jsou především hydraulické brzdy, u městských modelů se většinou setkáte se slabšími V-brzdami. Pozitivem je také rámová baterie s kapacitou 504 Wh. Ta zajišťuje dojezd až 100 km, což není špatná hodnota, najdou se ale i kola s delší výdrží.

Díky odpružené vidlici se elektrokolo Neba vyrovná i s nějakou tou nerovností na vozovce. Nosnost 120 kg je víceméně standardní, některá kola ale mají nosnost i 130 nebo 140 kg. Standardem je také duralový rám, ten najdete prakticky u všech běžně dostupných elektrokol.

K rámové baterii dobře pasuje středový motor, kolo tak bude optimálně vyvážené. Pohon nabízí maximální výkon 500 W, který je obvyklý spíše u terénních modelů, jelikož jej na běžné pozemní komunikaci nevyužijete (zákonný limit je 250 W). I tak je ale výhoda, když má motor určitou rezervu, méně se tak opotřebovává.

Tabulka zobrazuje přehled nejdůležitějších parametrů

Parametr Tento produkt
Značka

Leader Fox

Rok výroby

2 021

Určení

Pánské

Nosnost (kg)

120

Výška ráfku kol (palce)

28

Výška rámu (palce)

16,5, 18, 20

Materiál rámu

Dural

Odpružená vidlice

Ano

Maximální dojezd (km)

100

Průměrný dojezd (km)

70

Umístění baterie

Rámová

Značka baterie

Samsung

Kapacita baterie (Wh)

504

Nabíječka (A)

3

Umístění pohonu

Středový

Značka motoru

Bafang

Maximální výkon (W)

500

Kroutivý moment motoru (Nm)

80

Brzdy

Hydraulické kotoučové

Typ snímače

Torzní

Vybavení a hmotnost

Hmotnost elektrokola Leader Fox Neba je vcelku standardní, kolo váží 24,5 kg. Některé modely mohou být o kilogram či dva lehčí, obecně ale  mezi elektrokoly nebývají zásadní rozdíly. Již v předchozí části jsme zmínili, že má motor kola nadstandardní výkon. Ten je možné ze základních 250 W navýšit až na 500 W, je ale třeba pamatovat na to, že žádné takové úpravy není možné používat při jízdě na pozemních komunikacích.

Stejně jako drtivá většina elektrokol na trhu, i tento model má pět režimů asistence, včetně režimu chůze. Co se přehazovačky týče, ta nabízí 1×8 převodů, což je do města plně dostačující. U horských modelů se samozřejmě většinou setkáte s větším počtem. Na druhou stranu jim ale zpravidla chybí výbava, kterou může tento městský model nabídnout. K  dispozici máte blatníky, světla, stojánek a nosič, tedy vše, co potřebujete při jízdě ve městě.

Tuto sestavu doplňuje také ovládací panel s displejem, ten bývá někdy doplněný o nabíjecí USB konektor, u tohoto modelu jej ale nenajdete.

Tabulka zobrazuje přehled vybavení a hmotnosti

Parametr Tento produkt
Zvýšení výkonu

Ano

Převody

1×8

Režimy asistence

5

WALK assistant

Ano

Světla

Ano

Nosič

Ano

Blatníky

Ano

Stojánek

Ano

Hmotnost (kg)

24,2

Klady a zápory

Mezi silné stránky elektrokola Neba 2021 patří hydraulické brzdy, vysoký výkon motoru (až 500 W) i středové umístění motoru a baterie. V těchto ohledech model šlape na paty i horským elektrokolům. Nevýhodou je pochopitelně vyšší cena, v této cenové kategorii bychom také očekávali o něco delší dojezd a výhodou by byl také USB konektor k nabíjení drobné elektroniky.

Porovnání s alternativami

Pokud příliš nerozlišujete pánské a dámské modely, zajímavou alternativou v podobné cenové kategorii by mohlo být elektrokolo Crussis e-Country 7.7-S 2022. To nabídne výrazně zajímavější dojezd až 150 km a ani výkonem za modelem Neba nijak nezaostává. Slabší je ale v jeho případě výbava, chybí světla a stojánek, obojí je tak v případě potřeby nutné dokoupit.

Pro uživatele, kteří nechtějí do elektrokola investovat tak vysoké částky, by mohlo být vhodnější variantou elektrokolo Apache Dakotah 2021. V tomto případě už se jedná o standardní městský model vybavený V-brzdami, slabším 250W výkonem, baterií umístěnou na nosiči a kratším dojezdem pod 100 km. Potěší ale vyšší nosností do 130 kg a především také cenou, která je oproti modelu Neba zhruba poloviční.

Závěr

Elektrokolo Leader Fox Neba 2021 můžeme doporučit náročnějším uživatelům, kteří chtějí i z kola do města dostat to nejlepší. Je vybavené hydraulickými brzdami, středovým motorem, rámovou baterií a odpruženou vidlicí, v těchto ohledech má tak poměrně blízko ke kolům určeným do terénu. Naopak výbava odpovídá klasickému městskému typu, nechybí tedy světla, blatníky, nosič ani stojánek.

Určitou nevýhodou může být kratší dojezd (vzhledem k cenové kategorii) a ocenili bychom také nabíjecí USB konektor. Lepšího výkonu v těchto ohledech dosahuje například elektrokolo Crussis e-Country 7.7-S 2022.

50 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Leader Fox Neba (2021) | Hodnocení: Velmi dobré
Nikola Engelmann
Redaktorka
Nikola se v rámci své práce redaktorky zaměřuje zejména na finance a technologie. V průběhu času se již několikrát zabývala tématy spojenými s elektrokoly různých typů. Díky tomu vám dokáže poradit s tím, jak vybrat opravdu kvalitní městské elektrokolo, které vás za žádných okolností nezklame. Kromě klíčových parametrů vám tak prozradí i různé tipy, s nimiž bude výběr toho pravého elektrokola doslova hračka.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Recenze Leader Fox Neba (2021)

Leader Fox Neba (2021)

50 000 Kč Orientační cena