Menu

Recenze a srovnání Apache Dakotah 2021

81,0 % Celkové hodnocení

Cena/výkon - pánské v kategorii Nejlepší městská elektrokola

Klady

  • Vyšší nosnost 130 kg
  • Plná výbava do města
  • USB konektor

Zápory

  • Kratší dojezd 90 km
  • Vidlice bez odpružení
25 000 Kč Orientační cena

Základní parametry

Městské elektrokolo Apache Dakotah patří k cenově dostupnějším modelům na trhu. V čem se tedy liší od dražších variant? V první řadě výdrží i výkonem. Na jedno nabití ujede maximálně 90 km, u dražších modelů je standardní dojezd přes 100 km. Výkon 250 W je víceméně vše, co na jízdu po městě potřebujete, řada dražších elektrokol ale nabízí pohon s výkonem až 500 W. Rozdíl je také v umístění motoru a baterie, u tohoto modelu najdete obojí v zadní části, což může zvyšovat opotřebení kola, dražší modely mívají obvykle motor i baterii ve středu.

Elektrokolo Dakotah také nemá odpruženou vidlici a je vybavené pouze klasickými V-brzdami, opravdu tak nebude vhodné do přírody a jiného náročnějšího terénu. Při jízdě po asfaltu si ale s obojím vystačíte. Pozitivem je nosnost 130 kg, většina elektrokolo se drží okolo 120 kg, tento model je vhodný i pro trochu těžší jezdce.

Tabulka zobrazuje přehled nejdůležitějších parametrů

Parametr Tento produkt
Značka

Apache

Určení

Pánské

Nosnost (kg)

130

Výška ráfku kol (palce)

26"

Výška rámu (palce)

18"

Materiál rámu

Dural

Odpružená vidlice

Ne

Maximální dojezd (km)

90

Umístění baterie

Nosičová

Kapacita baterie (Wh)

468

Umístění pohonu

Zadní

Maximální výkon (W)

250

Brzdy

V-brzdy

Vybavení a hmotnost

Elektrokolo Dakotah váží 24,3 kg, což je vcelku běžná nosnost. Většinou nejsou v tomto ohledu mezi elektrokoly nijak dramatické rozdíly, větší než cca 1-2 kg. Výbavě tohoto modelu také nemáme co vytknout, nechybí mu světla, nosič, stojánek ani blatníky, nabízí tedy vše, co si můžete na cestu po městě přát. Navíc má také nabíjecí USB konektor, který často nenajdete ani u dražších elektrokol.

Výběr převodů a režimů asistence je standardní. Přehazovačka nabídne 1×7 převodů, což je po jízdu ve městě zcela dostačující. Na ovládacím panelu dále můžete navolit 5 režimů asistence, včetně varianty Walk, pokud chcete kolo vést vedle sebe. To je zcela standardní výběr, který nabízejí téměř všechna elektrokola na trhu, bez ohledu na cenu.

 

Tabulka zobrazuje přehled vybavení a hmotnosti

Parametr Tento produkt
Zvýšení výkonu

Ne

Převody

1x7

Režimy asistence

5

WALK assistant

Ano

Světla

Ano

Nosič

Ano

Blatníky

Ano

Stojánek

Ano

Hmotnost (kg)

24,3

Klady a zápory

Silnou stránkou elektrokola Dakotah je jeho výbava. Nejen že má plnou výbavu do města, tedy světla, stojánek, nosič a blatníky, ale navíc nabídne také USB konektor k dobíjení drobné elektroniky. Pochválit můžeme i vyšší nosnost 130 kg. Pozitivem je nakonec samozřejmě také dostupná cena. Ta se více projevuje v konstrukci a základních parametrech kola. Nevýhodou je tak kratší dojezd, nižší výkon, vidlice bez odpružení a slabší V-brzdy.

Porovnání s alternativami

V podobné cenové kategorii najdete také městské elektrokolo Leader Fox Park City 2020. Výbavou se tyto dva modely shodují, stejné mají také umístění baterie a pohonu. Elektrokolo Leader Fox ale zaujme kotoučovými brzdami a odpruženou vidlicí, která nabídne při jízdě vyšší komfort. Oproti modelu Dakotah má také delší dojezd 120 km. Naopak nabídne o něco nižší nosnost 120 kg.

Pokud jste ochotní do elektrokola více zainvestovat, možná pro vás bude lepší volbou elektrokolo Leader Fox Neba 2021. Vyšší cena je znát hlavně na konstrukci, oproti elektrokolu Dakotah má odpruženou vidlici, hydraulické brzdy a středové umístění pohonu i baterie. Samozřejmostí je také vyšší výkon 500 W. Zmínit můžeme i delší dojezd, rozdíl ale není až tak dramatický, jak by u takto drahého kola mohl být, model Dakotah překonává jen o 10 km. Postrádá také USB konektor.

Závěr

Elektrokolo Apache Dakotah 2021 bude ideální na cesty do práce, do školy nebo na nákup, zkrátka kratší cesty po městě. Na výlety do přírody se nehodí, zejména kvůli neodpružené vidlici. Má spíše kratší dojezd, základní výkon a klasické V-brzdy, pro využití ve městě by ale všechny tyto prvky měly být dostačující. Výhodou je plná výbava, včetně nabíjecího USB konektoru.

Pokud tedy hledáte čistě městský dopravní prostředek a máte omezený rozpočet, můžeme vám tento model doporučit. Jestliže plánujete s elektrokolem vyrážet i na výlety, případně do přírody, doporučujeme raději zainvestovat do odolnějšího a výkonnějšího modelu, jako je například Leader Fox Neba 2021.

25 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Apache Dakotah 2021 | Hodnocení: 81,0 %
Nikola Engelmann
Redaktorka
Nikola se v rámci své práce redaktorky zaměřuje zejména na finance a technologie. V průběhu času se již několikrát zabývala tématy spojenými s elektrokoly různých typů. Díky tomu vám dokáže poradit s tím, jak vybrat opravdu kvalitní městské elektrokolo, které vás za žádných okolností nezklame. Kromě klíčových parametrů vám tak prozradí i různé tipy, s nimiž bude výběr toho pravého elektrokola doslova hračka.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Mám zájem o elektrokolo, přítel šlape na kole, tak bych ho chtěla někdy doprovodil na výlet. Vážím kolem 130 kg, asi by mi nevadil i pánský model. Dokážete mi poradit?

Monika Chudobova

Dobrý den, výběr elektrokola se bude odvíjet od toho, kam na výlet chcete vyrážet. Pokud do terénu, pak hledejte v kategorii horských elektrických kol, na zpevněné cesty jsou naopak vhodnější krosová elektrokola. Většina z nich má však nosnost do 120 kilogramů, z našeho srovnání nabízí nosnost 130 kilogramů jako jeden z mála pánský model Leader Fox Arimo 2021. Dále by pro vás mohl být zajímavý i Lovelec Komo 2022 s nosností až 140 kilogramů.

Kamila Lorenzová, redaktor

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Apache Dakotah 2021

Apache Dakotah 2021

25 000 Kč Orientační cena