Menu

Recenze a srovnání Lovelec Izar (2023)

Velmi dobré Celkové hodnocení

Také nás zaujalo v kategorii Nejlepší skládací elektrokola

Klady

  • Nosnost až 140 kg
  • Výkon motoru 500 W
  • Slušná výbava

Zápory

  • Chybí odpružení vidlice
  • Méně režimů asistence
21 000 Kč Orientační cena

Základní parametry

Firma Lovelec patří k tradičním českým výrobcům elektrokol. Model Izar se v době psaní recenze (květen 2022) řadil do střední až vyšší cenové třídy. Jeho výhodou je vysoká nosnost, zvládne až 140 kg, v čemž se mu nemůže rovnat ani kdejaké městské či horské elektrokolo. Maximální dojezd 100 km je mezi skládacími modely slušný, většina se drží pod touto hodnotou.

Stejně tak můžeme ocenit maximální výkon 500 W, který je obvyklý spíše u modelů do terénu. Mezi ty ovšem elektrokolo Izar úplně zařadit nemůžeme, má totiž vidlici bez odpružení a klasické v-brzdy, namísto hydraulických, které najdete u horských nebo krosových kol. Kombinace rámové baterie a zadního motoru je u skládaček častá, nijak neztěžuje ovládání kola, ale může více opotřebovávat zadní pneumatiku.

Tabulka zobrazuje přehled nejdůležitějších parametrů

Parametr Tento produkt
Značka

Lovelec

Rok výroby

r. 2022

Určení

Unisex

Nosnost (kg)

140

Výška ráfku kol (palce)

20

Výška rámu (palce)

13,5

Materiál rámu

Dural

Odpružená vidlice

Ne

Maximální dojezd (km)

100

Umístění baterie

Rámová

Kapacita baterie (Wh)

432

Nabíječka (A)

2

Umístění pohonu

Zadní

Značka motoru

Nerelevantní

Maximální výkon (W)

500

Kroutivý moment motoru (Nm)

45

Brzdy

Mechanické

Vybavení a hmotnost

Také výbava elektrokola Izar jej předurčuje spíše pro použití ve městě. Nepostrádá blatníky, světla, nosič či stojánek, je tedy plně připravené fungovat v městském provozu. Naopak oproti modelům určeným spíše do přírody nabídne menší výběr převodů (1×7) a pouze 3 režimy asistence (obvykle jich mají elektrokola 5). Mezi skládacími modely jde ale stále ještě o standard. Pozitivem by byl USB konektor k nabíjení drobné elektroniky, který už dnes řada elektrokol nabízí.

Výhodou skládacích modelů je oproti větším elektrokolům jejich kompaktnost a také nižší hmotnost. Rozdíly ale nejsou až tak dramatické, jak by možná někdo čekal, tento model je s hmotností 21,5 kg zhruba o 2-4 kg lehčí než standardní městské nebo třeba krosové elektrokolo.

Tabulka zobrazuje přehled vybavení a hmotnosti

Parametr Tento produkt
Zvýšení výkonu

Ano

Převody

1×7

Režimy asistence

3

WALK assistant

Ano

Světla

Ano

Nosič

Ano

Blatníky

Ano

Stojánek

Ano

Hmotnost (kg)

21,5

Klady a zápory

V porovnání s dalšími skládacími elektrokoly potěší model Izar slušným 100km dojezdem a vysokým výkonem motoru (500 W). Obecně mezi jeho pozitiva patří také např. plná výbava do města. Nevýhody tohoto modelu jsou potom pro skládací elektrokola typické – neodpružená vidlice, v-brzdy, menší počet režimů asistence.

Porovnání s alternativami

Co se alternativ týče, jen s drobným příplatkem můžete pořídit například elektrokolo Apache Tocho Plus 2021. To má sice výkon jen 250 W a o 10 kg nižší nosnost než model Lovelec, naopak ale zaujme odpruženou vidlicí, hydraulickými brzdami a větším výběrem převodů i režimů asistence. Celkově je tak toto kolo o něco vhodnější na jízdy terénem. Výbava obou modelů je téměř stejná, Apache Tocho Plus má ale navíc také USB konektor k nabíjení.

V podobné cenové kategorii najdete také elektrokolo Apache Tocho Nexus 2021. To má v porovnání s modelem Lovelac nižší nosnost i výkon, kratší dojezd (pouze 60 km) a dokonce přehazovačku s ještě méně převody (celkem má tři). Obě kola postrádají odpružení vidlice a mají v-brzdy, jedinou výhodu navíc tak má model Apache ve výběru režimů asistence. Těch nabízí standardních pět, zatímco Lovelec má jen tři.

Závěr

Skládací elektrokolo Lovelec Izar 2022 zaujme v první řadě vysokou nosností 140 kg a také nadstandardním výkonem 500 W. Ten sice v praxi pravděpodobně příliš nevyužijete, jelikož na silnicích není povolený (pokud nemáte kolo registrované jako motorové vozidlo) a do terénu se toto kolo nehodí. Vždy je ale výhodou, když motor nemusí pracovat na maximum. Kolo není do terénu ideální kvůli vidlici, která postrádá odpružení, navíc má také klasické v-brzdy namísto hydraulických, které jsou u terénních modelů obvyklé. Pokud hledáte skládací kolo, které si v horším terénu poradí lépe, doporučujeme zvážit například model Apache Tocho Plus 2021.

Dojezd kola Lovelec Izar, 100 km, patří mezi skládacími koly k lepším, můžeme jej tak doporučit nejen na cestu do práce či do školy, ale i na nějaký ten výlet. Je dobře vybavené na jízdu po městě, nechybí mu světla, blatníky, nosič ani stojánek, z výbavy postrádá oproti konkurenci pouze nabíjecí USB konektor. Poměrně chudá je ovšem nabídka režimů asistence, vybírat můžete pouze ze tří.

21 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Lovelec Izar (2023) | Hodnocení: Velmi dobré
Nikola Engelmann
Redaktorka
Nikola se v rámci své práce redaktorky zaměřuje zejména na finance a technologie. V průběhu času se již zabývala tématy spojenými s elektrokoly, a to i těmi skládacími. Díky získaným zkušenostem je tak schopná rozpoznat kvalitní elektrokolo od zcela průměrného. Kromě základních parametrů vám však prozradí i různé tipy, s nimiž bude výběr toho pravého skládacího elektrokola doslova hračka.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Lovelec Izar (2023)

Lovelec Izar (2023)

21 000 Kč Orientační cena