Menu

Thorma OKONOM 75 Fiko de luxe – Recenze, testy a srovnání

Velmi dobré Celkové hodnocení

v kategorii Sporáky na tuhá paliva

Klady

  • Na dřevo i uhlí
  • Příznivá cena
  • Velká plotna

Zápory

  • Praskání šamotu
  • Neprosklené topeniště
  • Zastaralý design
25 000 Kč Orientační cena

Dvouplášťový smaltovaný sporák slovenského tradičního výrobce kamen Thorma patří k oblíbeným modelům.

Základní charakteristiky

S průměrným výkonem 7 kW zvládá tento sporák vytopit prostor o rozměrech 82 – 205 m3, takže jej využijete i k vytopení menší chalupy. Výkon lze regulovat v rozmezí 3,5 až 10,5 W, takže si uzpůsobíte topení dle aktuální potřeby. Účinnost pro spalování dřeva je uvedena 75,7 %, pro brikety 74,2 %, což jsou u těchto sporáků běžné hodnoty.

Provedení

Tento dvouplášťový sporák má v sobě odvětrávací otvory, díky tomu je rozvod tepla intenzivnější. Zároveň se díky větracím otvorům ochlazují venkovní kryty sporáku tak, že povrchová teplota sporáku nepřesáhne 100°C. Provoz je proto bezpečnější. Konstrukce umožňuje spalování hnědouhelných briket, dřevěných briket nebo suchého dříví, takže si můžete vybrat nejvhodnější alternativu pro vás

Přední strana sporáku je tvořena dvěma částmi. Ve vrchní smaltované stěně jsou umístěna dvířka na přikládání, popelníková dvířka a prosklená dvířka od pečící trouby, která je možno odejmout a zjednodušit si tak čištění. Součástí je také teploměr pro snazší kontrolu teploty při pečení. Ve spodní části se nachází pod smaltovaným krytem zásobník paliva, který se bude na praktických kolečkách snáze doplňovat. Ve vařící části je zasazena ocelová plotna s povrchem dostačujícím i na větší hrnce. V litinovém ložisku roštu nejdeme výklopný koš.

Pod troubou najdeme zakrytovaný otvor sloužící k čištění spodní části sporáku. U utěsněných dvířek popelníku a ohniště si můžeme všimnout ruční regulace vzduchu. Průměr kouřovodu 120 cm je u sporáků na tuhá paliva standardním rozměrem. Napojení sporáku ke komínu je možné ze zadní, boční i vrchní strany, takže si vyberete přesně dle vašich možností.

Trouba

Smaltovaná trouba s dvěma páry nosných žeber je umístěna klasicky vedle ohniště. K obrubě trouby jsou ocelovými pružinami přitlačována odnímatelná dvířka. Ty se po odejmutí budou snáze čistit, stejně jako vnitřek trouby.

Příslušenství

Součástí balení je příslušenství, do kterého patří smaltovaný pekáč a smaltovaný pečící plech, nebudete tedy muset řešit vhodné příslušenství na pečení. Dále v balení najdeme niklovanou mřížku, manipulační klíč a návod.

Hodnocení dalších odborníků a uživatelů

V recenzích si zákazníci pochvalují vzhled a designové provedení tohoto sporáku. Většina recenzentů je spokojená s kvalitou a výkon sporáku jim přijde dostačující. Zákazníci oceňují prostornou varnou plotnu, vhodnou i pro větší hrnce a pochvalují si rychlé rozpálení trouby na provozní teplotu.

Jako negativum je zmiňována nutnost odstupu sporáku od zdi a tím velká prostorová náročnost, což je všeobecný nešvar těchto produktů. Šamotové tvarovky o síle 30 mm, kterými je ohniště obložené, jsou předmětem negativních recenzí, ve kterých si uživatelé stěžují na jejich praskání. Praskliny šamotu by ale neměly mít na fungování ani životnost sporáku vliv. Šamot také může praskat při nešetrném zacházení se sporákem, například při nešetrném přikládání dřeva.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

U tohoto sporáku oceňujeme úložný prostor na dřevo, který není součástí každého modelu. Kladně hodnotíme také odvětrávací otvory, díky kterým je povrch sporáku ochlazován a rozvod tepla je efektivnější. U trouby se nám zamlouvá teploměr a odnímatelná dvířka.

Tento sporák patří k modelům, u kterých nejsou přikládací dvířka prosklená. To ale nemusí být nutně záporem a záleží čistě na vašich preferencích. Mezi zápory můžeme zahrnout praskání šamotu, které ale funkčně sporák neovlivní.

Porovnání s alternativami

Pokud hledáte sporák na tuhá paliva s podobnými vlastnostmi jako Thorma okonom 75, Prity 2P41 vás zaujme vysokým výkonem, prostornou troubou a příjemnou cenou. Propracovaný design ale nečekejte. Hledáte-li zajímavý prvek do místnosti, Timsistem Alma Mons  je nejen funkčním pomocníkem ale i designovou záležitostí.

Závěrečné shrnutí

Thorma okonom 75 fiko de luxe patří k oblíbeným modelům s průměrným výkonem. S dostatečným prostorem plotny i pro velké hrnce a troubou s teploměrem je vhodný na vaření a pečení. Vytopí vám plochu 82 – 205 m3, což by mělo stačit na menší chalupu. Rozhodující je ale rozložení a velikost místností.

25 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Thorma OKONOM 75 Fiko de luxe | Hodnocení: Velmi dobré
Kateřina je redaktorka, která se věnuje především spotřebičům do domácnosti. U sporáků na tuhá paliva detailně zjišťuje jejich parametry, ale také reálné zkušenosti s jednotlivými modely a jejich používáním. Dokáže poradit, zda potřebujete dražší sporák s výměníkem, nebo bude pro vaše účely stačit levnější varianta bez výměníku. Věří, že pokud se zaměříte na doporučované vlastnosti a zamyslíte se nad konkrétním použitím sporáku, vyberete si s pomocí našeho článku a srovnání takový sporák, který bude pro vás a vaše požadavky nejvhodnější.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Recenze Thorma OKONOM 75 Fiko de luxe

Thorma OKONOM 75 Fiko de luxe

25 000 Kč Orientační cena