Menu

Nejlepší TV Držáky 2024: Srovnání podle recenzí a testů

Aktualizováno:
Autor:
Kateřina Šichová

Je jen málo domácností, který by alespoň někdy neřešily umístění televizoru nebo monitoru. Při montáži obrazovek musíme vždy uspořádat vnitřní dispozice bytu a zdí. Pro potřeby zavěšení na stěnu, ale i umístění uprostřed pokoje, byly navrženy speciální TV držáky.

Moderní doba přináší celou řadu různorodých řešení. V obchodech se tedy můžete setkat se širokou nabídkou produktů rozlišných tvarů a nosností. Zbývá jen vybrat si tak, aby to vyhovovalo potřebám vašich televizorů.

následujícím článku si nabídku držáků pořádně zanalyzujeme a představíme si nejdůležitější kritéria jejich výběru. Po přečtení tohoto textu byste měli vědět, čím se vlastně řídit.


Nejlepší TV držáky dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Produkt Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
Top 1 96 %
Počet recenzí: 34
1 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 2 99 %
Počet recenzí: 25
1 400 Kč Zobrazit nabídky
Top 3 97 %
Počet recenzí: 15
1 300 Kč Zobrazit nabídky
Top 4 88 %
Počet recenzí: 20
300 Kč Zobrazit nabídky
Top 5 96 %
Počet recenzí: 11
330 Kč Zobrazit nabídky
Top 6 94 %
Počet recenzí: 50
800 Kč Zobrazit nabídky
Top 7 79 %
Počet recenzí: 29
500 Kč Zobrazit nabídky
Top 8 100 %
Počet recenzí: 3
1 200 Kč Zobrazit nabídky
Top 9 94 %
Počet recenzí: 7
800 Kč Zobrazit nabídky
Top 10 Zatím nehodnoceno 800 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat TV držák

Ještě předtím, než se začnete přebírat stovkami různých modelů byste si měli zvolit vhodný typ svého držáku nebo stojanu. To, zda bude kompatibilní s vašim zobrazovacím zařízením určuje tzv. VESA standard.

Neméně významnými parametry jsou i nosnost držáku a řešení problémů s kabeláží. V neposlední řadě se vyplatí vybrat i výrobek odpovídající úhlopříčce televizoru. Obrovský stojan v kombinaci s malou obrazovkou vždy působí poměrně nepatřičně. V případě, že volba padla na pojízdný stojan, se vyplatí zohlednit i provedení koleček.

Jako vždy se mrkneme na zoubek i cenám. Jednotlivé modely rozřadíme do několika cenových pásem a vypíchneme jaké vlastnosti vám za ten který finanční obnos nabídnou.

Typ

Pokud vybíráte držák pro svůj aparát poprvé, můžete se při první návštěvě obchodu cítit zmateni. Na trhu se vyskytuje hned několik různých druhů, jež se zásadně liší nejen svými vlastnostmi, ale i uživatelským komfortem. Hlavními skupinami jsou:

  • Pevné držáky
  • Polohovatelné držáky
  • Výsuvné držáky
  • Pojízdné stojany

Každý typ má samozřejmě své specifické výhody, ale i nevýhody, jež předurčují jeho použití.

Pevné držáky

Základní kategorií jsou pevné držáky. Jejich pořízení lze doporučit, jestliže potřebujete na stěnu zavěsit obrazovku napevno a nechcete s ní často manipulovat. Vynikají hlavně nižší cenou a vysokou nosností. Proto jsou vhodné i pro přístroje velkých úhlopříček a hmotností.

Obecně se tyto výrobky hodí pro pokoje, v nichž často neměníme svou pozici. Jestliže tedy v obývacím pokoji pouze sedíme, jistě pevný držák využijeme. Avšak kupříkladu v ložnici, kde můžeme při sledování televizoru někdy sedět a jindy ležet, se vyplatí zvolit spíše výrobky umožňující polohování.

Polohovatelné držáky

Polohovatelná zařízení vám dovolí se svou obrazovkou lépe manipulovat. Můžete ji snadno natáčet do stran, případně naklápět směrem od stěny či k ní. Samozřejmostí je aretace vybrané polohy tak, aby se vám aparát neustále někam nepřetáčel.

Pokud jde o manipulaci, jistě oceníte, že se snadněji než v předcházejícím případě dostanete k případným úpravám. Pro dosažení zadní strany televize ji totiž stačí naklonit do strany, případně sklopit. Jestliže ovšem potřebujete provést náročnější operaci, nemine vás ani tak kompletní demontáž.

Výsuvné držáky

Jakýsi pomyslný vrchol na poli těchto výrobků představují držáky výsuvné. Jsou osázeny kloubovým mechanismem umožňujícím jejich plynulé natáčení podle potřeby. Bez problémů tak lze obrazovku natočit kus od stěny, případně ji ke zdi naopak „přirazit“.

Výhodou je, že za pomocí výsuvného mechanismu snadno provedete jakoukoliv údržbu, aniž byste museli televizor sundávat. Zkrátka si televizi nebo monitor natočíte podle potřeby. Ideální pozicí pro tyto modely je roh stěny, jelikož nezabere žádné místo a zároveň umožňuje nastavení do ideální polohy.

Pojízdné stojany

​Dříve byly typickou součástí každé domácnosti TV stolky. Své pevné místo měly v obývacích pokojích, jelikož suplovaly také roli úložné skříňky. V moderních bytech se ovšem od větších kusů dřevěného nábytku upouští, a proto se prosazují i pojízdné stojany.

Vypadají jako vozíky na kolečkách opatřené držákem na monitor či televizi. Do něj svůj aparát jednoduše zašroubujete a následně s ním jde pohybovat podle libosti. Samozřejmostí jsou praktická kolečka usnadňující přesun. Použity bývají držáky prakticky všech typů – od pevných až po výsuvné.

VESA standard

Vůbec nejdůležitějším kritériem pro správný výběr držáku nebo stojanu na obrazovku je tzv. VESA standard. Ten udává rozteč otvorů pro uchycení spotřebiče na držák. Obvykle je uveden na zadní straně televize, případně v manuálu. Pokud tomu tak není, není nic jednoduššího než si vzdálenost otvorů změřit ručně.

Od vzdálenosti v milimetrech se následně odvíjí označení VESA. Jestliže jsou otvory umístěny ve vzdálenostech 150 mm, jde o VESA 150. Musíte tedy vybírat stojan nebo držák označený právě takto. V opačném případě bude montáž monitoru či obrazovky nemožná.

Mnozí zákazníci se nechávají zmást, když vybírají držák podle úhlopříčky. Tento atribut ovšem není vůbec důležitý a má pouze estetický charakter.

Nosnost

Víte, co se stane, pokud namontujete televizi vážící 15 kilogramů na držák s nosností 10 kg? Spadne. Proto vždy vybírejte modely s odpovídající výdrží. Samotná nosnost jednak indikuje kvalitu použitých materiálů, jednak nabízí širší využití držadla.

K hmotnosti obrazovky samozřejmě musíte připočítat i váhu kabeláže, proto by měla být rezerva dostatečná. Zbytečné přetěžování stojanu vede k jeho rychlejšímu opotřebování a nutné výměně.

Kabeláž

Na první pohled by se vám mohlo zdát, že kabely nehrají při nákupu držadla žádnou roli. Opak je pravdou. Dráty totiž obvykle propojují zařízení s celou škálou rozličných dodatečných přístrojů – s přehrávači, herními konzolemi či reproduktory. Proto je zapotřebí provádět montáž adekvátně, aby bylo pro jejich pohodlné umístění dostatek místa.

Největší problém představují kabely u montáže pevných či polohovatelných držáků. Snažte se vše uspořádat hned na první pokus, v opačném případě se nevyhnete dodatečnému sundávání obrazovky. Pamatujte i na to, kde má televizor umístěny USB vstupy, případně čtečky SD karet. Některé držáky totiž tato místa překrývají.

Jestliže využijete služeb výsuvných modelů, poskytněte jim dostatek volného místa pro otáčení.

Uhlopříčka

Již výše jsme zmínili, že úhlopříčka obrazovky má na výběr držáku jen symbolický vliv. Roli hraje pouze estetické hledisko. Masivní držák maličkého televizoru totiž působí úsměvně. Řiďte se při nákupu pravidlem, že držadlo by mělo být vždy menší než obrazovka a rozhodně by nemělo zpoza přístroje vyčnívat.

Provedení koleček

Poslední parametr věnujeme výhradně pojízdným stojanům. Důležité je u nich i provedení koleček. Obvykle se využívá plastu, případně chromu. Kolečka by měla být dostatečně tvrdá, aby nedošlo při častém přejíždění k jejich ošoupání.

Před každým transportem obrazovky z místa na místo doporučujeme kolečka důkladně zkontrolovat. Asi nic totiž nenaštve více, než když se stojan při jízdě rozpadne a obrazovka se utrhne z držáku.

Cena

Cenové rozpětí jednotlivých modelů nebývá příliš rozsáhlé, proto jsme v zásadě identifikovali pouze tři kategorie. Hlavní rozdíly lze sledovat v typu a nosnosti zařízení.

Cena do 1 500 Kč

V této cenové relaci se ponejvíce objevují držáky pevné a polohovatelné s různorodou nosností. Ten nejmocnější dokonce unese až 120 kilogramů! V případě, že zabrousíte k horní hranici intervalu, můžete objevit i nejlevnějšími výsuvnými modely.

Kvalita je stejná jako ve vyšší patrech. Jediným rozdílem je menší komfort vyplývající z absence výsuvných kloubů.

Cena od 1 500 Kč do 3 000 Kč

Ve střední kategorii se setkáte se všemi typy. Nejvíce dominují výsuvné držáky, ale objevují se zde i libůstky v případě méně běžných stropních či stolních produktů. Jednotlivé modely nabízejí zejména větší flexibilitu. Posuvné kolejnice totiž umožňují variabilně volit VESA standard podle vaší obrazovky.

Cena nad 3 000 Kč

Za cenovku přesahující 3 000 Kč jsou prodávány nejvyspělejší držáky, vyznačující se vysokou kvalitou použitých materiálů a flexibilitou.

V této oblasti též naleznete valnou většinu všech pojízdných stojanů, jejichž nosnost se pohybuje od 40 do 100 kilogramů.

Kateřina Šichová

Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.6 z 25 hlasů

Další oblíbené testy a recenze