Menu

Recenze a test Sogo SS-16120

Pro nenáročné v kategorii Síťové tyčové vysavače

Klady

  • Omyvatelný HEPA filtr
  • Objem 0,8 l

Zápory

  • Vyšší hlučnost
  • Tendence k zahřívání
  • Kratší dosah 5,5 m
1 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje 

Tyčový vysavač Sogo SS-16120 patří k modelům napájeným ze sítě, které zároveň plní funkci ručního vysavače. V první řadě musíme pochválit kapacitu tohoto modelu, jako prachová nádobka má objem 0,8 l, u konkurenčních modelů bývá třeba jen 0,5 l. Pozitivem je také omyvatelný HEPA filtr. Příkon 600 W je pro vysavače tohoto typu poměrně obvyklý. Stejně tak s hlučností 80 dB se u tyčových modelů setkáte poměrně často, ačkoliv nebude nijak zvlášť příjemná. Akční rádius 5,5 m naopak patří k menším, najdou se i vysavače s dosahem 7 a více metrů.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Sogo

Napájení

Ze sítě

Typ vysavače

Bezsáčkový

Objem zásobníku na prach (ml)

800

Akční rádius (m)

5,5

Příkon (W)

600

Hlučnost dle výrobce (dB)

80

Vybavení a funkce

Vybavení představuje základní balíček – prodlužovací trubice, štěrbinová hubice na vysávání nepřístupných míst a hubice na čalounění. Nedočkáte se regulace sání ani indikátoru naplnění prachové nádobky, jako tomu je u některých konkurenčních modelů. Rozměrově jde zhruba o standard, jak se můžete přesvědčit níže v tabulce. Pozitivem může být hmotnost 1,4 kg, obvykle se setkáte s hmotností okolo 2 kg, s tímto modelem se tak méně nadřete.

Parametr Tento produkt
Indikátor naplnění nádržky

Ne

Regulace sání

Ne

Štěrbinová hubice

Ano

Hubice na čalounění/matrace

Ano

Teleskopická tyč

Ano

Výška (mm)

1 200

Šířka (mm)

220

Hloubka (mm)

180

Hmotnost dle výrobce (kg)

1,4

Názory uživatelů a odborníků

Vysavač Sogo ohodnotilo několik desítek uživatelů, převážně jde o recenze kladné. Vysavač popisují jako malý, ale dostatečně silný, oceňují také dostupnou cenu, snadnou manipulaci a jednoduché skladování. Podle některých recenzí má ovšem vysavač sklony k přehřívání, uživatelé nejsou nadšení ani z kratšího dosahu a z jeho hlučnosti (ačkoliv někteří jej označují za tichý), jiní měli také potíže se sháněním náhradních filtrů. Další recenze uživatelů najdete na stránkách Heureka.cz.

Hlavní klady a zápory

Mezi pozitivy vysavače Sogo je velký objem prachové nádržky, omyvatelný HEPA filtr a řada spokojených uživatelských recenzí. Nevýhodou je ovšem kratší dosah, sklony k přehřívání a podle některých uživatelů také vyšší hlučnost či obtížné shánění náhradních filtrů.

Porovnání s alternativami

Vysavače v této kategorii obecně vykazují velmi podobné hodnoty. O něco levnější alternativou by mohl být model Clatronic BS 1306, který má stejný příkon, stejnou hlučnost i stejnou výbavu, vysavač Sogo SS-16120 ovšem překonává dosahem 7,5 m a naopak zaostává menší kapacitou nádržky 0,5 l.

V podobné cenové kategorii potom najdete také model Ariette-Scarlett 2761, i ten má větší dosah, v tomto případě ale jen nepatrně (6 m). Příkon i hlučnost jsou opět shodné a disponuje menší prachovou nádobkou s kapacitou 0,5 l. Oba tyto vysavače mají modernější design, zatímco model Sogo se drží spíše klasického provedení. Záleží tedy na vašich preferencích, s čím se vám lépe manipuluje.

Naše hodnocení a závěr

Stejně jako většinu vysavačů v této kategorii, i model Sogo SS-16120 můžeme doporučit spíše nenáročným uživatelům, což naznačuje už jeho cena. Obecně jsou s ním uživatelé vcelku spokojení, nedá se ale očekávat, že by vysával stejně jako např. kvalitní klasický vysavač. Ve své kategorii ale boduje objemem nádržky 0,8 l a omyvatelným HEPA filtrem, za konkurencí naopak zaostává dosahem 5,5 m a sklonem k zahřívání. Příkon 600 W a hlučnost 80 dB jsou pro takovýto produkt víceméně standardní. S podobnými hodnotami se setkáte i u modelu Clatronic BS 1306, ten je ale o něco levnější.

1 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Sogo SS-16120
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub má v naší redakci roli technického experta a hlavního testera. Ve velké míře se věnuje právě testování akumulátorových tyčových vysavačů, jeho recenze proto vychází nejen z dobrého nastudování problematiky, ale také reálných poznatků z testování. V článku vám vysvětlí, jak funguje filtrace tyčových vysavačů a co očekávat od jednotlivých cenových hladin. Na jeho články narazíte také u elektroniky či v magazínu.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Sogo SS-16120

Sogo SS-16120

1 000 Kč Orientační cena