Pakliže si udírnu nechcete doma postavit svépomocí, ale dáváte přednost profesionálně zkonstruovaným výrobkům, jste na správném místě. V řádcích níže vám totiž poradíme s výběrem.
- Proč koupit kvalitní udírnu – Díky udírně si můžete připravit uzené pochoutky podle vašich představ, protože budete mít celý proces pod kontrolou. Navíc už s moderními elektrickými modely můžete udit i na balkoně nebo v pergole.
- Nevýhody udíren – Část se týká především udíren, které byste si chtěli postavit sami doma, u nich totiž skrze neodbornost hrozí riziko požáru nebo vzniku karcinogenních látek při uzení. U kupovaných udíren je pak nevýhodou vysoká cena, obzvláště u vysokokapacitních modelů.
- Vlastnoručně postavená vs. kupovaná udírna – Domácí výroba udírny si žádá jisté kutilské dovednosti a potřebné náčiní. Zato kupované udírny do jisté míry zajišťují bezpečnost při používání a je mezi nimi velký výběr.
- Výběr udírny podle paliva – V tomto případě řešíme zdroj tepla. Vedle běžných udíren na dřevo existují i elektrické varianty.
- Druhy udíren podle zdroje kouře – Nenechte se zmást, do všech udíren je nutné přidávat tuhé palivo pro produkci kouře. Může jít o štěpku, piliny či speciální brikety. Vždy vybírejte palivo určené k uzení, nesmí být chemicky ošetřené.
- Druhy podle výrobního materiálu – Zvolte výrobní materiál podle svých preferencí. Klasikou jsou dřevěné udírny, modernější variantou pak udírny z nerezové oceli.
- Důležité parametry – Zvažte, kam udírnu umístíte a zda využijete model s izolací pro celoroční provoz. Důležité je také zvolit odpovídající kapacitu a s ohledem na to sledujte i množství roštů a háčků k zavěšení. Neopomeňte ani způsob uzení, v základu všechny udírny zvládají metodu uzení teplým a horkým kouřem. Pro uzení studeným kouřem musí být udírna vybavena speciálním generátorem.
- Příslušenství a funkce – Zkontrolujte si, jaké příslušenství a funkce udírna obsahuje. Neměl by chybět teploměr, případně termostat pro stálé udržování teploty.
- Oblíbené značky – Vsaďte při výběru na oblíbené značky, mezi které patří například Kaiser, Homelux, Bradley, Cattara, Klarstein, G21 nebo česká značka Ohenvzahrade.
- Cena – Stanovte si rozpočet a pusťte se do výběru, udírnu pořídíte již od 3 tisíc. Před nákupem si raději ještě pročtěte uživatelské recenze, které prozradí užitečné detaily.
Proč koupit kvalitní udírnu
Přečtěte si, proč je dobré investovat do kvalitní udírny.
- Uzení podle vašich představ – Na rozdíl od kupovaných uzenin máte při výrobě plně pod kontrolou jakost potravin a můžete si výslednou chuť uzpůsobit vašim představám. Vlastní výroba navíc znamená, že jídlo je zbaveno konzervačních látek a potravinářské chemie.
- Důvod k rodinné sešlosti – Stejně jako při grilování je uzení příležitostí, při které se může pohromadě sejít celá rodina či parta přátel.
- Některé udírny jsou vhodné i na balkon – Vedle klasických udíren na dřevo vhodných na prostornou zahradu jsou k dostání i kompaktnější přenosné elektrické modely, které je možné použít třeba v zahradním altánu, pergole, na terase či dobře odvětrávaném balkoně.
- Obsluhu zvládne i začátečník – Vyberete-li si elektrickou udírnu, pak si můžete být jisti, že obsluhu zvládnete i bez předchozích zkušeností či rad odborníků.
Nevýhody udíren
Jako každý produkt mají i některé udírny své nevýhody, které vám přiblížíme v odrážkách níže.
- Náročnější regulace teploty u udíren na dřevo – Vybrané typy udíren, které jako hlavní palivo používají dřevo, mohou mít náročnější regulaci teploty produkovaného kouře, jelikož teplota při uzení musí být stálá.
- Nebezpečí karcinogenních látek a požáru – Domácí dřevěné udírny musí stavět profík nebo zapálený kutil, který ví, co dělá. Jinak totiž u nich hrozí riziko větší tvorby dehtu a dalších karcinogenních látek a také požáru skrze vznícení udírny.
- Vyšší pořizovací cena – Obzvláště u velkých a rozměrných udíren narazíte na to, že je jejich pořizovací cena poměrně vysoká, často se může vyšplhat až na více než 20 000 Kč.
Vlastnoručně postavená vs. kupovaná udírna
Na mnoha zahradách dnes můžete spatřit vlastnoručně postavené udírny, třeba jako nástavbu k venkovnímu krbu. Jde o tradiční a v mnoha případech také výrazně levnější řešení, které si však mohou dovolit jen zapálení kutilové. Stavba udírny svépomocí má totiž pochopitelně také svá úskalí.
Domácí výroba udírny si žádá jisté kutilské dovednosti a potřebné náčiní. Na celou stavbu si musíte vyhradit dostatek času a zároveň si sami nakoupit výrobní materiál. Nemáte-li technické vzdělání, pak domácí udírna nemusí být ani tak ekonomicky výhodná jako ta kupovaná. Může spotřebovat více paliva a uzení v ní může trvat déle, na druhou stranu ale budete mít z používání udírny dobrý pocit.
Naproti tomu kupovaná udírna je vhodná pro všechny, kteří nemají potřebné technické dovednosti, aby si mohli postavit udírnu vhodnou k bezpečnému používání. V rámci udíren navíc máte na trhu velmi pestrý výběr a už dávno neplatí, že byste byli omezeni pouze na udírny na dřevo.
Jak vypadá udírna a z čeho se skládá
Než přejdeme k hlavním parametrům udíren, pojďme si nejdříve podrobně popsat jednotlivé části. V základu se udírna skládá ze 4 částí, jejichž popis najdete níže v tabulce.
Části | Popis |
Skříň | Největší část udírny. Uvnitř se nachází buďto háčky nebo rošty, na něž se vkládají potraviny. Zpravidla mívá dvířka a může nabývat mnoha různých tvarů a velikostí. |
Komín | Velice důležitý prvek, který se stará o odvod kouře ven. Nesprávně táhnoucí komín může zapříčiňovat uhašení tuhého paliva, a tím přerušovat uzení, údržba je proto nezbytná. |
Ohniště | V ohništi se spaluje zdroj tepla. Mělo by být situováno níže, než je samotná skříň se surovinami, aby mohl kouř prostupovat správnou cestou vzhůru. |
Kouřovod | Pomocí kouřovodu se dostane kouř z ohniště do udírny. Kouřovod by měl mít délku alespoň 2 metry. |
Výběr udírny podle paliva
Základní rozdělení udíren se odvíjí od typu paliva, podle kterého doporučujeme v základu udírnu vybírat. Při výběru narazíte hned na několik variant.
- Klasické udírny na dřevo – Jedná se o tradiční řešení oblíbené zejména pro svůj design. Tuhá paliva mají navíc oproti elektrice tu výhodu, že jsou levnější a potraviny si díky dřevu získají tu pravou vyuzenou chuť.
- Elektrické udírny – Z hlediska ekologie jsou na tom oproti udírnám na dřevo o něco lépe. I v těchto modelech je ale nezbytné použití menšího množství tuhého paliva, které vyprodukuje k uzení potřebný kouř.
- Multifunkční udírny – Jsou velmi oblíbené díky tomu, že jsou vhodné na všechny druhy paliva. Jejich použití je tak skutečně všestranné a můžete topit tím, co máte zrovna po ruce.
- Izolované udírny – Jejich doménou je fakt, že jsou díky izolaci vhodné k celoročnímu využití. Představují ideální volbu pro profesionály či venkovní komerční akce.
- Grily s udírnou – Kombinované grily s udírnou umožňují přípravu vícero druhů jídla současně, gril a udírnu je totiž možné používat najednou.
- Udící pistole a boxy – Jedná se o alternativy ke klasickému uzení v udírnách. Tyto pomocníky můžete využívat i v kuchyni pro zauzení menšího mnosžtví potravin nebo jednoho pokrmu.
Vedle klasických udíren na dřevo jsou dnes k dostání také udírny elektrické a zvláštní kategorie pak tvoří multifunkční udírny a kombinované udírny s grilem. Nenechte se ale zmást, v každé udírně je nutné použití alespoň menšího množství tuhého paliva, které vyprodukuje k uzení potřebný kouř.
Z hlediska ekologie je jasné, že na tom elektrické modely budou o něco lépe. Na druhou stranu má ale i tuhé palivo své výhody, je levnější a potraviny si díky němu získají tu pravou vyuzenou chuť. V čem se dále jednotlivé varianty liší? Níže se vám pokusíme přehledně shrnout nejdůležitější vlastnosti.
Klasické udírny na dřevo
Standardní udírna na dřevo používá pro uzení tuhé palivo v podobě dřeva. Neobsahuje elektronickou jednotku, nenajdete v ní tedy topné těleso, nýbrž kovové topeniště, do kterého se vkládá palivo. K některým moderním udírnám můžete dokoupit i samostatný elektroset s topnou spirálou, čímž získáte multifunkční model kombinující výhody dřevěných i elektrických udíren.
Dřevěné udírny jsou oblíbené zejména pro svůj typický design, díky kterému se snadno stanou dominantou zahrady. Používají se výhradně v exteriéru, jinak se hmotností, rozměry či dostupnými kapacitami od elektrických modelů příliš neliší. Pozor si při výběru dejte na výrobní materiál, kdy by mělo být použito kvalitní dřevo o síle alespoň 2 cm, v ideálním případě i silnější masiv.
Rozdělují se podle typu uzení na níže uvedené varianty.
- Dřevěné udírny s bočním topeništěm bez regulátoru kouře se hodí pro uzení potravin za pomoci teplého a horkého kouře. Jako palivo je možné použít tvrdé dřevo, piliny nebo štěpky.
- Dřevěné udírny s regulátorem studeného kouře jsou vhodné pro zdravější uzení studeným kouřem do 30 °C. Jako palivo se používá štěpka, kterou je nutné nasypat do generátoru.
Elektrické udírny
Elektrické udírny představují moderní variantu, která stojí za nárůstem popularity této metody přípravy a uchovávání potravin. Vynikají totiž velice snadnou obsluhou, kdy pro zauzení potravin stačí vynaložit minimální úsilí. Disponují totiž integrovanou topnou spirálou, jež slouží k automatickému rozpálení tuhého paliva – nejčastěji se používají speciální brikety či pelety, piliny, hobliny, nebo dřevěná štěpka.
Z hlediska snadné obsluhy a nízkých provozních nákladů sledujte u elektrické udírny tři základní parametry.
- Způsob ovládání – Elektrické udírny mohou mít buďto manuální, nebo digitální ovládání.
- Termostat – Jde o prvek, který najdete na každé kvalitnější udírně. Dokáže velice usnadnit celý průběh uzení, protože teplotu v udírně konstantně reguluje za vás.
- Spotřeba udírny – Elektrické udírny spotřebovávají během uzení elektrickou energii. Spotřeba se přitom odvíjí od velikosti zařízení. Menší přenosné udírny spotřebují okolo 500 W, kdežto větší a výkonnější modely sežerou i 1 500 W.
Způsob ovládání
Vybírat můžete z modelů s manuálním, nebo digitálním ovládáním.
- K manuálnímu ovládání nejčastěji slouží otočný knoflík či několik tlačítek. Potraviny musíte průběžně sledovat a obvykle je nutné i manuálně nastavovat teplotu. Manuálně ovládané modely bývají obvykle levnější.
- Digitálně ovládané udírny jsou sice zpravidla dražší, avšak přináší jistý komfort. Na začátku uzení stačí na digitálním displeji nastavit požadovanou teplotu a čas a o nic víc se již nemusíte starat. Pokročilejší modely dokonce umí samy dávkovat palivo na topnou spirálu.
Funkcí elektrické udírny disponují i některé stolní trouby, který jsme se věnovali v samostatném srovnání.
Multifunkční udírny
Multifunkční udírny jsou vhodné na všechny druhy paliva. Díky kombinaci různých topných zdrojů a přítomnosti topného tělesa můžete topit tím, co máte zrovna po ruce – jako palivo se používá dřevo, piliny, brikety nebo elektřina. Multifunkční udírny jsou díky širokým možnostem využití velice oblíbené a lze v nich udit maso, klobásy, ryby a také sýry či jiné druhy potravin.
Izolované udírny
Izolované udírny jsou vhodné k celoročnímu využití. Většinu udíren je obvykle možné používat jen od jara do podzimu, a to skrze nízkou venkovní teplotu. Hraniční teplota pro uzení je v běžné udírně stanovena na 5 °C, je-li venkovní teplota nižší, udírna by se používat neměla. Izolovaná udírna však poskytne optimální podmínky i při uzení ve větších mrazech. Je ideální volbou pro profesionály či venkovní komerční akce.
Grily s udírnou
Kombinovaný gril s udírnou umožňuje přípravu vícero druhů jídla současně, gril i udírnu je totiž možné používat najednou. Díky tomu ušetříte nejen místo na zahradě, ale také jistou část provozního materiálu, který byste jinak spotřebovali pro roztopení obou přístrojů samostatně.
Udící pistole a boxy
Alternativou, která boří veškeré představy o náročnosti uzení, je udící pistole. S tímto zařízením dnes často pracují profesionální kuchaři, kteří do gastronomie vnáší nový rozměr. Od ostatních udíren se liší nejen velikostí, ale především možností využití v interiéru. Jako náplň se používá štěpka s různými aromaty, které předává uzeným pokrmům. Udící pistole pochopitelně není vhodná pro dlouhé uzení masa, ale pouze pro dodání zauzeného aroma.
K přípravě menšího množství uzenin je možné použít také univerzální udící boxy, které se plní speciálními lupínky na uzení. Celý box se po naplnění položí přímo na plynový, elektrický či klasický gril, popřípadě na rošt přímo do topeniště. Vyrábí se obvykle z nerezové oceli a uvnitř najdete háčky k zavěšení.
Druhy udíren podle zdroje kouře
Jak jsme již uvedli výše, v udírnách je možné získávat teplo z několika různých zdrojů. Při klasickém uzení v udírně na dřevo se o produkci kouře postará dřevo, na které se ještě dále umisťují piliny a štěpky pro lepší aroma. I do elektrické udírny je ale nutné vložit tuhé palivo, aby mohlo dojít k produkci kouře. V tomto případě se pro tvorbu kouřového efektu a tradiční chuti používají peletky, dřevěné brikety a štěpky.
- Brikety – Udírny na brikety jsou vybavené komínovým podavačem. Dovnitř naskládáte potřebné množství briket a podavač se o dávkování postará sám.
- Štěpky – Udírna na štěpky se odlišuje konstrukčním zpracováním udicí komory a způsobem plnění. Štěpku je v tomto případě nutné sypat do samostatné komory, v níž bude umístěn otočný šnek, který zajistí dávkování štěpky při uzení.
- Peletky – Udírna na peletky mívá samostatnou spalovací komoru, do níž se peletky při uzení automaticky dle nastavených parametrů posouvají a odhořívají.
- Dřevo – Udírna na dřevo může být dřevěná nebo zděná. Obvykle se udí na dřevě z buku, olše, jabloně, třešně, javoru či dubu, které nikdy nesmí být chemicky ošetřené.
Brikety
Brikety v podobě puků jsou určeny především do elektrických modelů, které jsou vybavené komínovým podavačem. Dovnitř umístíte libovolné množství briket, na ovládacím panelu nastavení potřebné parametry a udírna se již o vše postará sama, a to včetně dávkování briket.
Speciální brikety do udírny poznáte podle tvaru, podobají se totiž malému puku. Přestože jde o poměrně specifický tvar, jedná se o čisté dřevo. Při výrobě se nepoužívají žádná lepidla a chemie, která by mohla ovlivnit chuť zauzených potravin. Briketka drží pohromadě díky slisování. Narazit můžete hned na několik různých příchutí, které lze využít pro uzení různých druhů potravin, jimž propůjčí atraktivní chuť a aroma.
Štěpky
Udírna, ve které je možné topit pomocí štěpek, se odlišuje konstrukčním zpracováním udicí komory a způsobem plnění. Štěpku budete v tomto případě sypat do samostatné komory, v níž bude umístěn otočný šnek. Ten se postará o dávkování štěpky během uzení. Udírna na štěpky by měla být vybavena také miskou s vodou, do které bude odpadávat zbytkový odpad ze spalované štěpky.
Peletky
Udírna na peletky mívá samostatnou spalovací komoru, do níž se peletky při uzení automaticky dle nastavených parametrů posouvají a odhořívají. Dle velikosti zásobníku vystačí jedno naplnění až na 18 hodin uzení.
Dřevo
Pokud si pořídíte udírnu na dřevo, bude nezbytnou součástí každého uzení zásoba kvalitního dřeva. Nejen druh, ale i kvalita použitého dřeva má totiž velký vliv na kvalitu finálního výrobku. Při výběru vhodného dřeva na uzení se držet níže uvedených tipů, díky kterým nešlápnete vedle.
- Dřevo na uzení nesmí být chemicky ošetřené. Není tedy vhodné pálit například barevný nebo lakovaný nábytek a jiné kusy.
- Ideální je čerstvé dřevo s vysokým obsahem vlhkosti, jež bude nápomocná při produkci kouře.
- Nevhodné jsou dřeviny jehličnanů.
- Naopak se pro uzení hodí tvrdé dřevo z listnatých stromů, mezi které patří olše, buk, dub, javor, ořech a všechny druhy ovocných stromů.
Druhy udíren podle výrobního materiálu
Podle výrobního materiálu rozlišujeme několik typů udíren, které se liší svou životností i využitím.
- Dřevěné udírny – Klasika, která je oblíbená u všech tradičních zahrádkářů a hobíků.
- Ocelové udírny – Jsou dražší a poměrné těžké, tudíž nejsou zcela ideální na přenášení. Vynikají ale svou životností a snadnou údržbou.
- Udírny z pozinkovaného plechu – Jejich doménou je nízká pořizovací cena, která je ovšem vykoupena nízkou životností. Před prvním použitím je v tomto případě nutné provést uzení naprázdno a odstranit tak nežádoucí film z povrchu.
- Nerezové udírny – Jsou oblíbené díky jejich přenositelnosti a větší trvanlivosti oproti pozinkovaným modelům. Rovněž je nutné provést první uzení naprázdno.
Dřevěné udírny
Dříve na trhu dominovaly především klasické dřevěné udírny, které na zahradě vypadají velice elegantně. Budí dojem malého dřevěného domečku se střechou a komínem, z něž se kouří. Vyrábí se z masivu, nejčastěji z bukového, borovicového či smrkového dřeva.
Ocelové udírny
Dnes však můžete udírny vybírat z vícero materiálových provedení. Vedle těchto klasických dřevěných variant objevíte na trhu také modernější udírny ze silnostěnných ocelových plechů. Jsou sice o něco dražší a také docela těžké, avšak vynikají svou životností a snadnou údržbou, kdy na rozdíl od dřeva není nutná žádná pravidelná povrchová úprava.
Udírny z pozinkovaného plechu
Další možností je udírna z pozinkovaného plechu. Ten se naopak vyznačuje nízkou pořizovací cenou, která je však vykoupena nižší životností. Před prvním použitím je navíc potřeba pozinkovanou udírnu roztopit bez potravin, aby se z ní vypálil olejový film.
Nerezové udírny
Vedle toho můžete narazit také na nerezové udírny, a to nejčastěji v případě přenosných elektrických modelů. V poslední době jsou tyto varianty velmi oblíbené, a to díky větší trvanlivosti oproti pozinkovaným modelům. Nezapomeňte na to, že i v tomto případě je před prvním uzením nutné provést uzení naprázdno, díky čemuž dojde k odstranění nežádoucího filmu a látek z povrchu.
Důležité parametry
V této kapitole se zaměříme na důležité parametry, které je nezbytné brát při výběru udírny v potaz.
- Umístění a provoz – Rozlišujeme udírny k trvalému umístění a přenosné varianty. Většinu udíren je možné používat od jara do podzimu, v zimním období lze udit jen v dobře zaizolovaných udírnách.
- Kapacita – Existují malé udírny o objemu do 15 kg, které se hodí pro nenáročné uživatele a pro občasné uzení. Větší udírny mohou pojmout třeba i 60 kg masa. Velikost vždy vybírejte podle toho, kolik zhruba potravin budete udit nejčastěji.
- Způsob uložení potravin – V udírně můžete potraviny buďto položit na rošty, nebo zavěsit na háčky. Ne každá udírna ale nabízí obě varianty uložení potravin.
- Způsob uzení – Podle teploty produkovaného kouře rozlišujeme uzení horkým kouřem, teplým kouřem a studeným kouřem.
Umístění a provoz
V minulosti byly udírny spojené především s vlastnictvím velké prostorné zahrady. Dnešní moderní technologie vtěsnané do přenosných modelů však dovolují udit klidně i na městském balkonu. A právě rozdělení na přenosné a pevně integrované modely rozhoduje o tom, kde je možné udírnu využít.
- Přenosné udírny – Se vyznačují menšími rozměry, nižší hmotností, a tedy i menší kapacitou (obvykle okolo 5 kg). Mohou být také o něco levnější, avšak není to pravidlem. Jde o variantu ideální na občasné využití doma, na chalupě nebo například při delším rybaření. Obvykle jsou nerezové, přičemž hmotnost obyčejně nepřesahuje 6 kg. Rozměry mohou být různé, narazíte dokonce i na skládací modely, s nimiž není problém cestovat. Přenosné udírny fungují buďto na elektřinu, nebo tuhé palivo.
- Udírny k trvalému umístění – Jsou obvykle výrazně prostorově náročnější. Jde o dřevěné nebo zděné modely, které mohou mít různou kapacitu, a to většinou od 10 kilogramů a výše. Stejně tak to mohou být multifunkční udírny s grilem. Pro zařízení je sice potřeba vyhradit místo pro trvalé umístění, avšak udírna se vám odmění vysokým výkonem. Ideální volba pro nadšence do uzení.
V souvislosti s umístěním je vždy potřeba myslet na to, že z každé udírny vychází kouř, a proto ji nelze umístit doslova kamkoliv. Při volbě vhodného místa pro udírnu berte ohled na udržení dobrých sousedských vztahů.
Izolace a celoroční provoz
Většinu běžných udíren je možné používat jen od jara do podzimu. Narazíte ale i na modely vybavené kvalitní izolací, která vám umožní celoroční provoz. Postará se totiž o udržení konstantní teploty při uzení i v zimních mrazech, takže si třeba i o Vánocích budete moci vychutnat domácí čerstvě zauzené maso.
Kapacita
Obvykle mívají udírny hranatý tvar, avšak setkáte se i s několika oválnými či jinak tvarovanými modely. Tvar ostatně záleží na vašich preferencích, stěžejní je především užitný objem. Kapacita udírny se obvykle udává v kilogramech nebo litrech, přičemž se dle typu zařízení pohybuje od 5 do 35 kilogramů.
- Kapacita do 15 kg – Menší modely se hodí pro komornější použití a pro nenáročné uživatele. Pokud víte, že budete udit často a velké množství potravin, zvolte větší kapacitu.
- Kapacita nad 15 kg – Budete-li hostit celou vesnici nebo udit maso pro rodinu, pak je objemná vícepatrová udírna dobrým řešením. Průměrná kapacita může být 35 kg, ale najdete i výrazně větší varianty.
Způsob uložení potravin
Potraviny můžete v udírně udit buďto zavěšené na háčcích, nebo položené na roštu.
- Háčky – Jsou ideální pro zachycení velkých kusů masa, ryb, slaniny, klobás nebo sýrů.
- Rošty – Naopak na rošty dobře rozložíte filety, zeleninu a další menší suroviny.
Jelikož si každá potravina žádá maličko jiný způsob uchycení, je vhodné zvolit takovou udírnu, která poskytuje obě možnosti.
Způsob uzení
Přestože dnešní moderní udírny zvládnou většinu práce za vás, můžeme říct, že je uzení je i přesto poměrně náročná disciplína. Rozlišujeme totiž různé styly uzení, podle kterých se rozdělují i samotné udírny.
- Uzení horkým a teplým kouřem – Každou udírnu je v zásadě možné používat na uzení horkým i teplým vzduchem, nikdy však teplota nesmí přesáhnout 100 °C. Jedná se o nejpoužívanější techniku s kratší dobou přípravy oproti uzení studeným kouřem. Takto uzené potraviny jsou již určeny k přímé konzumaci.
- Uzení studeným kouřem – Jedná se o velmi šetrnou techniku, která může trvat i několik dní, přičemž maximální povolená teplota je okolo 25 °C. Ideální pro tuto metou jsou potraviny s nižším obsahem tuku. Takto uzené potraviny je následně nutné tepelně upravit.
Uzení teplým a horkým kouřem
Každou udírnu je možné používat na uzení horkým a teplým vzduchem. Stačí, když je vybraný model vybavený kvalitním teploměrem a v ideálním případě i termostatem, který se postará o konstantní udržení teploty při uzení. Jde o nejpoužívanější techniku uzení, jejíž výhodou je především kratší čas přípravy. Uzeniny jsou ke konzumaci připravené zpravidla do 24 hodin, při horkém uzení i výrazně rychleji.
Uzení teplým kouřem probíhá při teplotě v rozmezí od 45 do 75 °C, kdežto při horkém uzení je využívána ještě o něco vyšší teplota, a to nad úrovní 80 °C. Teplota při uzení však nikdy nesmí přesáhnout 100 °C. Obě techniky je možné využívat pro uzení tučného masa a ryb. Takto uzené potraviny jsou určeny k přímé konzumaci a mají kratší trvanlivost.
Uzení studeným kouřem
Studené uzení představuje pomalou, avšak velmi šetrnou techniku přípravy uzenin. Může trvat i několik dní, přičemž maximální povolená teplota je okolo 25 °C. Je ideální pro potraviny s menším obsahem tuku, tedy například jemné hovězí, kuřecí či krůtí maso a jinou drůbež nebo ryby. Výhodou je, že takto uzené potraviny mají delší trvanlivost, avšak před konzumací je musíte ještě tepelně upravit.
Ne každá udírna je vhodná na studené uzení
Narazíte-li na udírnu, která zvládá i techniku studeného uzení, pak jde o model vybavený takzvaným generátorem studeného kouře. Jde o vychytávku, kterou je možné také dokoupit samostatně, případně si ji zvládnou někteří kutilové vyrobit i svépomocí. Jde o malý kovový zásobník, který se naplní speciálními peletami. Pokud byste si chtěli generátor k udírně dokoupit, dbejte především na vzájemnou kompatibilitu.
Příslušenství a funkce
Udírna sama o sobě vám k uzení nepostačí. Kromě paliva a samotných potravin budete potřebovat také několik nezbytných doplňků. Při nákupu udírny si proto všímejte, co vše je obsaženo v balení. Hodit by se vám mohlo níže uvedené příslušenství.
- Rovné rošty – Využijete k uzení masa, filet a některých druhů ryb. Vhodné jsou také na zavěšení háčků uvnitř udírny.
- Vlnkované rošty – Jsou určené pro uzení ryb, a to zejména makrel, pstruhů a podobných druhů.
- S-kové háčky – Jsou základem každé udírny. Jde o univerzální háčky, na které můžete zavěsit různé druhy masa, klobásky a některé druhy ryb.
- Ú-čkové háčky – Jsou tvarem uzpůsobeny k zavěšení ryb, které se udí vcelku. Konec háčku ve tvaru očka se protáhne vykuchaným břichem ryby přes ústa ven a následně se háček otočí kolem páteře. Ideální jsou zejména pro velké pstruhy a cejny.
- Tyče pro zavěšení háčků – Se umísťují do horní části udírny, případně do středu (záleží na výšce skříně). Slouží pro zavěšení háčků. Některé udírny mohou disponovat výsuvnými rámy, pomocí kterých snadno vytáhnete všechny tyče najednou ven.
- Odkapávací miska – Je praktická z hlediska údržby. Umisťuje se do spodní části udírny a slouží k zachycení odkapávajícího tuku a láku z potravin. Nejčastěji se plní pískem nebo solí, díky čemuž je následná údržba jednodušší a nádoba se tolik nezanáší.
- Komín – Jje nezbytnou součástí každé udírny na dřevo a některých elektrických modelů. Existují různá zpracování. Buďto je vyústění komínu těsně nad udírnou, nebo je komín protažený tak, aby mohl kouř odvádět mimo prostor/místnost, ve které se nachází udírna.
- Zásobník na palivo – Najdete u každé udírny. Vkládají se do něj piliny, brikety či jiné palivo, jež vytváří kouř. Všímejte si především objemu zásobníku, abyste v průběhu uzení nemuseli tak často doplňovat palivo.
- Automatický dávkovač briket – Najdete u některých pokročilých udíren. V pravidelných intervalech do udírny přikládá patřičnou dávku dřevěných pilin ze zásobníku, z hlediska komfortní obsluhy je to tedy velice ceněná pomůcka.
- Teploměr na uzení – By neměl chybět v žádné udírně. Obvykle je integrován i u levnějších modelů, avšak pokud tomu tak není, doporučujeme jej dokoupit. Některé teploměry mohou disponovat také sondou pro zavedení do masa, díky které budete mít naprostou kontrolu nad uzením.
Funkce
Některé elektrické udírny mohou nabízet také praktické funkce usnadňující ovládání. Dovolují nastavit například přesný čas i teplotu uzení nebo rychlost dávkování briket. Dražší moderní udírny lze ovládat také dálkovým ovladačem nebo z chytrého telefonu.
Oblíbené značky
Vsaďte při výběru na oblíbené značky, některé z nich vám přiblížíme v odrážkách níže.
- Kaiser – Tahle značka patří mezi jedny z nejznámějších a na českém trhu k nejoblíbenějším. Zaměřujte se na levné a středně drahé typy a vyberou si mezi nimi nenároční uživatelé i zapálení hobíci. Vyrábí zpravidla modely v nerezovém provedení, které dlouho vydrží a působí kvalitně, jak na dřevo, tak i elektřinu.
- Homelux – Tato značka je ideální pro méně náročné zákazníky. Cena těchto udíren se totiž většinou pohybuje do 5 tisíc korun, takže neutratíte velké peníze. Obvykle zvládají teplé a studené uzení a pokročilejší modely mohou být opatřeny prosklenými dvířky, díky kterým vidíte dovnitř.
- Bradley – Další velmi populární značka udíren, která se zaměřuje převážně na ocelové elektrické varianty v různých velikostech. Tyto udírny jsou typické tím, že mají na straně dávkovač na dřevěné brikety, které značka rovněž vyrábí.
- Ohenvzahrade – Česká rodinná firma, která se zaměřuje převážně na klasické zahradní udírny na dřevo, pro které je typické opálený atraktivní design ve tvaru domečku. Produkty nabízí za velmi dobré ceny, navíc koupí podpoříte tuzemského výrobce.
Cena
Finálním krokem při výběru je stanovení rozpočtu. Abyste se mohli snáze rozhodnout, kolik finančních prostředků budete do udírny investovat, připravili jsme pro vás přehled cenových hladin, ve kterých můžete tyto výrobky pořídit. Víme, že cena je pro mnohé z vás rozhodující, a tak se nenechte zmást reklamními triky a přečtěte si, co lze od jednotlivých cenových relací očekávat.
Cena do 4 000 Kč
Nejnižší cenová relace nabídne optimální řešení pro všechny, jež nemají zrovna pružný rozpočet, avšak vystačí si s naprostým základem. Tím je v tomto případě obvykle dřevěná skříň a jako topivo je zpravidla vyžadováno dřevo. Při nákupu se zaměřte hlavně na přítomnost nezbytného vybavení v podobě teploměru a roštů/háčků. Sledujte také, zda je součástí samotné topeniště nebo kouřovod.
Co do objemu můžete narazit na varianty, jež pojmou až 25 kilogramů masa. Nejedná se sice o udírny vhodné pro celoroční použití a nelze čekat ani ohromující kvalitu nebo extra objem. Pro občasné uzení a zpestření jídelníčku jsou však levné udírny dostačující.
Cena do 10 000 Kč
Střední cenová kategorie již nabídne adekvátní řešení i pro náročnější uživatele. Najdete zde kvalitní udírna ze dřeva i oceli, které jako zdroj tepla mohou využívat dřevo či elektřinu, případně obojí. Vyznačují se velkým objemem a několika rošty a háčky pro snadné rozčlenění vnitřního prostoru. Některé modely nabídnou i praktický generátor studené kouře pro zdravější studené uzení.
Cena nad 10 000 Kč
Extra objem, vysoce kvalitní materiály či moderní technologie zajišťující vyšší uživatelský komfort – to je jen krátký výčet vlastností, jež nabízejí udírny z této nejvyšší cenové kategorie. Cenovky se přitom mohou šplhat až do řádů několika desítek tisíc korun. Připlatit si můžete za kvalitní masivní dřevěné udírny, originální design nebo v případě elektronických modelů za digitální ovládání.
Pokročilejší udírny zvládnou celý proces uzení i bez vaší pomoci, záleží, co od výrobku očekáváte. Samozřejmostí by v této cenové kategorii měla být možnost celoročního používání, a tedy přítomnost kvalitní izolace. Dražší udírny najdou své využití nejen v náročných domácnostech, ale také v provozovnách a v rukou profesionálů.
Cenová hladina | Co obvykle nabízí | Co obvykle nenabízí |
Cena do 4 000 Kč | Udírny pro nenáročné
Udírny pro občasné uzení Menší kapacita cca do 25 kg Základní provedení Převážně na dřevo |
Udírny pro celoroční využití
Vysokokapacitní udírny |
Cena do 10 000 Kč | Udírny pro náročnější uživatele
Ze dřeva i z oceli Na dřevo i elektřinu Generátor studeného kouře |
Udírny pro komerční účely
Vysokokapacitní udírny |
Cena nad 10 000 Kč | Vysoký uživatelský komfort
Vysokokapacitní udírny Různé druhy paliva Udírny pro komerční účely U el. udíren digitální ovládání |
Tato cenová relace nabízí obvykle vše |
Návod, jak udit
V udírně se v největší míře udí maso. Vyudit však můžete takřka cokoliv od sýrů přes ovoce a zeleninu až po semena, ořechy, houby či dokonce pečivo. Pochopitelně musíte vždy zvolit správnou metodu uzení a nastavit odpovídající čas. Kromě toho byste měli dodržovat také několik základních pravidel pro přípravu potravin před uzením:
- Suroviny před uzením naložte do soli, slaného roztoku nebo rosolu.
- V roztoku suroviny nesmí plavat, v případě potřeby je zatižte těžkým předmětem.
- Doba naložení v solném roztoku se liší v závislosti na množství a typu suroviny. Zatímco rybám stačí několik hodin, hovězí či vepřové maso si žádá i několik dní.
Teplota při uzení masa se pohybuje v rozmezí 60 až 100 °C. Doba uzení se odvíjí nejen od druhu a velikosti masa, ale právě také od teploty při uzení. Na základní přehled různých potravin a doporučeného času přípravy se podívejte do tabulky níže.
Druh potraviny | Teplota při uzení | Doba uzení |
Vepřový bok nebo krkovice cca 1 kg | 65–75 °C | 6–7 hodin |
Kuřecí / kachní prsa s kůží | 80–90 °C | 3–4 hodiny |
Středně velký pstruh | 70–80 °C | 2–3 hodiny |
Tepelně upravené klobásy | 60–70 °C | 2–3 hodiny |
Syrové klobásy | 60–70 °C | 5–6 hodin |
Sýry | 60 °C | 2 hodiny |
Údržba
Po každém uzení následuje nezbytná údržba udírny, která je základem pro chutné a zdravé uzení v budoucnu. Správnou údržbou však také efektivně prodloužíte životnost tohoto zařízení. Přečtěte si, jak se o udírnu v průběhu celého roku starat.
- Pro dobu, kdy udírnu nepoužíváte, ji mějte přikrytou ochranným PVC pláštěm.
- Udírna by měla být umístěna na dobře větraném místě, které bude chráněno před deštěm.
- Pravidelně po každém uzení vyprazdňujte misku s popelem.
- Po každém použití důkladně vyčistěte skříň, a to ideálně před tím, než vychladne.
- Na údržbu se hodí krystalická soda rozpuštěná v horké vodě. Nedoporučujeme používat drátěnku, stačí hadřík a neabrazivní houbička.
Do jaké venkovní teploty je teplota uvnitř udírny stálá? Mohu v zahradní udírně zauzovat maso i v zimě, když je pod nulou? Děkuji.