Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších vodních dýmek

Aktualizováno:
Únor 2021
Autor:
Iveta Polášková

Vodní dýmka je slangově označována také jako farec, šíša, vodnice nebo vodárna. V základu jde sice o produkt sloužící ke kouření, jejím úkolem je však také vytvoření pohodové atmosféry, relaxace, uvolnění s přáteli a pochutnání si na lahodné chuti tabáků nejrůznějších příchutí. Příprava vodní dýmky a míchání vlastních příchutí je pro mnohé uživatele rituálem.

S kouřením primitivní vodní dýmky poprvé začali v Indii. K nám tento exotický host připutoval přes arabské zemé, odkud je dnes také většina dýmek dovážena. Tam bylo její kouření původně výsadou mužů. U nás se k ní dostanete především v čajovnách, a tam má naštěstí přístup každý.

Při nákupu vodní dýmky byste si měli především promyslet, jak často a v kolika lidech ji budete vlastně používat. Od toho se totiž bude odvíjet váš výběr zaměřený na konkrétní model vodnice. Na výsledný požitek má samozřejmě vliv také kvalita tabáku a uhlíků. Typicky nevšední vzhled vodárky předznamenává, že pro mnohé budou důležitá i estetická kritéria. S výběrem nejvhodnější vodní dýmky pro vás pomůže tento článek.Jak vybrat vodní dýmku

Vodní dýmky lze v základu dělit dle jednoho zásadního kritéria. A tím je právě velikost, která rozhoduje o mnoha faktorech. Ať už to bude počet kouřících osob, přenositelnost či stabilita. Kapitola o velikosti tedy bude ve své podstatě vaším odrazovým můstkem.

V následujících řádcích se mimo jiné zaměříme na jednotlivé části i další příslušenství vodní dýmky. Mezi ně patří určitě uhlíky, tabák nebo kamínky a ostatní podstatné doplňky. Díky tomuto článku budete schopni složit vodnici správně a zároveň budete vědět, jak se provádí její pravidelná údržba.

Začtěte se do níže uvedených kapitol, které vám mimochodem prozradí, kolik vlastně takové vodní dýmky stojí a co za tuto investici můžete získat.

Zdravotní aspekty kouření dýmek

Úplně na začátek se však pozastavíme u problematiky škodlivosti dýmky. Nejvíce vás asi bude zajímat srovnání vodních dýmek a cigaret.

Dříve rozšířený mýtus, že vodní dýmky představují jednoduše zdravější alternativu, je již vyvrácen. Ačkoliv kouř prochází přes vodu, ta zachytí jen mikročástečky a zlomek škodlivin. Navíc, i beznikotinové tabáky obsahují škodlivé látky jako oxid uhelnatý nebo dehet. Ten se však od cigaretového dehtu poněkud liší – ačkoliv jeho množství je vyšší než ve srovnatelném množství cigaret, má trochu jiné složení. Protože vzniká při nižších teplotách než v cigaretě, je také méně karcinogenní.

O škodlivosti vodních dýmek při občasném použití se vedou spory, které se tomuto článku jen těžko podaří rozsoudit. Občasné dýmkové dýchánky představují spíš rituál sdílení s několika přáteli, kteří si navíc dýmku podávají, čímž množství vdechovaných škodlivin dále klesá. Rozhodně je však dobré na zdravotní aspekty pamatovat.

Velikost

Vodní dýmka pro vás může být nástrojem pro pravidelné kouření tabáku nebo jenom originální a nepřehlédnutelnou dekorací. Na základě toho a vůbec celkového použití byste se měli rozhodnout, jak velkou vodnici si pořídíte. Tento typ sortimentu se samozřejmě vyrábí v odlišných velikostech. Vybírat si můžete z následujícího dělení.

 • Mini vodní dýmky
 • Malé vodní dýmky
 • Střední vodní dýmky
 • Velké vodní dýmky

Mini vodní dýmky

V tomto případě jde o skutečně miniaturní modely vodnic, které sice jsou schopny běžného používání, ale požitek z kouření určitě nebude takový, jaký byste od vodních dýmek očekávali. Mini vodnice je spíše ideální dekorací přispívající danému interiéru na exotičnosti. Své místo tak mají například v arabských restauracích nebo cestovatelských klubech.

Malé vodní dýmky

Tyto vodnice už s přehledem slouží pro pravidelné vychutnávání tabákové příchuti. Produkty tohoto typu jsou charakteristické svou omezenou výškou od 35 do 50 centimetrů. V jejich prospěch hovoří především výsledná mobilita. Na přenášení nejde o nic těžkého a velkého. Zároveň jsou skladné, pokud zrovna netoužíte po tom, mít je vystavené na obývací stěně.

Kvalita filtrace a ochlazování tabákového kouře je na vyšší úrovni oproti mini vodním dýmkám. S jistotou lze tvrdit, že jde o velice dobrý poměr mezi cenou a kvalitou požitku. Možná i proto se malé vodnice řadí mezi ty nejprodávanější.

Pokud jste si jistí, že si budete originální chuť tabáku užívat jen vy sami, místo vodní dýmky můžete zkusit také elektronickou cigaretu. Ta může nabídnout beznikotinový tabák i jednodušší přípravu.

Střední vodní dýmky

Velikost středních dýmek se pohybuje mezi 50 až 65 centimetry. To znamená, že jde ještě stále o dobře přenositelné výrobky. Ty jsou navíc podstatně stabilnější. To zapříčiňuje i možnost nalití většího množství vody pro ochlazování tabákového kouře. Střední vodní dýmky nemají pouze jeden, ale mnohdy i dva šlauchy, takže usnadní používání jedné dýmky několika uživateli.

S velikostí samozřejmě roste i cena. V tomto případě jde však o stále přijatelnou investici pro občasné i pravidelné kouření.

Velké vodní dýmky

Ty největší vodní dýmky mohou přesahovat svou velikostí až 90 centimetrů. Jde o majestátní skvosty, které jsou určeny pro trvalé uložení. Jejich velikost, váha a celkový objem nejsou vhodné pro časté převážení z místa na místo. Právě robustnost se stará o to, že filtrace, ochlazování a ostatní procesy s kouřem jsou prováděny kvalitně a vy si tak dopřejete skutečného požitku.

Velké vodnice se vám stanou praktickým nástrojem především u hromadného pokuřování. Některé modely jsou totiž vybaveny dokonce až šesti šlauchy. Tomu bezpochyby odpovídá i vysoká pořizovací cena.

Součástky vodní dýmky

V této kapitole vám popíšeme jednotlivé součásti vodnice. Pravděpodobně bude v balení v rozloženém stavu a teprve doma si ji složíte do funkčního celku.

Váza vodní dýmky

Nepřehlédnutelným základem vodnice je váza nazývaná také jako karafa. Jejím výrobním materiálem je obvykle sklo, porcelán nebo keramika. Právě do ní se nalévá voda potřebná pro filtraci kouře. Její vzor a barva určuje vzhled celé dýmky, estetická kritéria tu tedy plní roli nejdůležitější. Z praktického hlediska můžete vzít v úvahu také její tvar – čím širší je totiž základna vázy, tím bude dýmka stabilnější a odolnější vůči převrhnutí. A vzhledem k tomu, že na vrcholu vodnice se nachází žhavý uhlík, ani kritérium bezpečnosti byste neměli podceňovat.

Tělo vodní dýmky

Kovová část vodní dýmky. Jejím výrobním materiálem může být hliník, nerezová ocel nebo mosaz. Nejvhodnější je právě nerezová ocel, protože nepodléhá oxidaci a příznivě ovlivňuje chuť tabáku. Výjimečně lze narazit také na skleněnou variantu. Princip fungování těla je zajištěn dvěma prvky.

 • Smokestem – Převádí kouř z korunky do karafy.
 • Srdce těla – Touto částí prochází už ochlazený kouř dál do šlauchu

Zhruba v polovině kovového těla se nachází pojistný ventil. Ten slouží k uvolnění přebytečného vzduchu, například pokud někdo omylem do dýmky foukne.

Šlauch

Zjednodušeně řečeno hadice s dvěma koncovkami, které slouží k zasazení do vodní dýmky a ke kouření. Narazit lze na několik výrobních materiálů. Většinou jsou z papíru obtočeného kovovou pružinou. Jejich nevýhodou je, že papír nesnese vodu a není je tedy možné po použití proplachovat. Na trhu jsou i dražší plastové, které propláchnout lze. Náustky jsou ze dřeva, skla, kovu či kamene a lze je pohodlně vyměnit.

Na trhu narazíte na řadu vodních dýmek s dvěma i více šlauchy. Zde je však nutné myslet na to, že aby jeden uživatel získal maximální objem dýmu a chuti, ostatní šlauchy musí být v ten moment ucpané. Pro příležitostné užívání se stejně nejčastěji využívá dýmka s jedním šlauchem, který se stává putovním. Kvalitnější značky však nabízejí zdokonalené samoucpávací systémy pro fajnšmekry.

Korunka

Korunka se nasazuje na vrchní část těla dýmky. Většinou narazíte na keramické, vyskytují se však i kovové nebo ze silikonu. Jde o nádobku, která má nejčastěji podobu misky s několika otvory ve dně. Právě sem uživatel dýmky vkládá tabák nebo jeho alternativy. Zejména u levnějších výrobců keramických korunek je vhodné zkontrolovat, zda dírky nejsou ucpané.

Tarbuš

Tarbuš je speciální plechová a ozdobná krytka, která zamezuje unikání tepla z korunky. S pomocí tarbuše lze docílit lepší výhřevnosti a efektivnějšího spalování. To využijete zejména při zapálení uhlíku a zahájení kouření. Na tarbuš narazíte pod českým označením „závětří“. Tento prvek nemusí být nedílnou součástí vodnice, můžete si jej však dokoupit. Nízkonákladovou variantu můžete i vyrobit – jednoduše ustřihnete pruh alobalu a obmotáte jej kolem korunky tak, aby nahoře vznikl otvor. Jeho velikost pak budete upravovat podle potřeby.

Talířek

Kovový prstenec, který se navléká na tělo dýmky pod korunku. Tento nenápadný prvek slouží pro odkládání horkého uhlíku, tarbuše nebo kleštiček. Vzhledem bývá prostý, a to i u jinak velmi zdobných modelů.

Těsnění

Tento prvek je pro správnou funkci vodní dýmky zásadní. Jak napovídá název, tyto gumové ucpávky se využívají k zamezení průchodu vzduchu mezi dýmkou a jejím okolím. Standardně se používají tři těsnění, a to logicky v místech spojů – mezi vázou a tělem, mezi tělem a korunkou, mezi tělem a šlauchem.

Sítko

Sítko se pokládá na korunku. Jeho účelem je zamezit spáleným kouskům uhlíku, aby propadával do tabáku a připaloval jej. Ta nejlevnější však mají tak velké díry, že je jejich účinek poněkud sporný. V opačném případě kvalitních výrobků jsou naopak vybavena vývodem pro přebytečný horký vzduch. Podobně jako u tarbuše zde můžeme najít alternativní variantu v podobě kusu alobalu pevně nataženého přes korunku a doplněného malými otvory.

Náustky

Náustky plní hlavně hygienickou funkci. Například v dýmkařských podnicích má každý uživatel svůj náustek, který používá, aby zamezil šíření bacilů. Většina těchto výrobků je plastová a esteticky nezajímavá. Existují však také osobní náustky se šňůrkou kolem krku, který mohou jejich hrdí majitelé nosit s sebou na dýmkařské dýchánky. Zde už se jedná designové kousky s orientálním zdobením a se silikonovou koncovkou.

Další příslušenství

V předchozí kapitole jsme vypsali, z jakých částí se dýmka skládá. Nyní se podíváme na další příslušenství, které můžete pořídit. Některé z položek jsou prakticky nezbytné a nechybí v balení téměř žádné dýmky, jiné představují spíš jen zajímavost.

 • Kleštičky – Představují jednu z nezbytností. Jsou určeny k manipulaci se žhavými uhlíky. Jejich hlavním materiálem je nerezová ocel, někdy doplněná dřevěnou rukojetí.
 • Děrovače – Drobné špendlíky, které využijete v případě, že máte ve zvyku místo sítka natáhnout přes korunku alobal. Zde se jedná spíš o záležitost stylu, neboť klasický špendlík vám poslouží stejně dobře.
 • Žhaviče uhlíků – Slouží k rychlejšímu rozžhavení uhlíků, oceníte je tedy zejména pokud používáte briketky.
 • Štětky na čištění – Jsou dalším nezbytným doplňkem. Čisticí štětky mají protáhlý tvar, aby dokázaly vymést nečistoty i z úzkého těla dýmky. Výrobky určené pro čištění vázy jsou pak vybavené dlouhými štětinami.

Uhlíky

Při nákupu vodní dýmky se nezaměřujte pouze na samotnou vodnici, ale také na ostatní prvky nezbytné pro správné fungování. Jedním z nich jsou uhlíky. Doplněk starající se o to, že si určitou dobu budete moci užívat lahodné příchuti při kouření. Žhnoucí uhlíky mají velký vliv na kvalitu tabáku, takže v jejich případě volte jen z prověřených značek – Carbopol Ring, Excelsior a Three Ring. Při výběru tohoto žhnoucího prvku máte na výběr.

 • Briketky
 • Rychlozápalné uhlíky

Briketky

Briketky mohou být zhotovené z nejrůznějších dřevin. Aby nebyla negativně ovlivňována chuť tabáku je zapotřebí volit jen 100% přírodní produkty. Mezi oblíbené patří briketky z kokosových skořápek a z bambusů. Jedinou nevýhodou tohoto sortimentu je delší čas potřebný k plnohodnotnému rozžhavení briketek. To je zhruba v řádu minut.

Po rozpálení následně oceníte ty největší klady briketek. Je to především dlouhá doba žhnutí, která může u kvalitních produktů dosahovat až dvou hodin.

Rychlozápalné uhlíky

Pokud už dopředu víte, že vás nebude bavit zdlouhavé rozpalování briketek, zvolte praktickou alternativu. Tou jsou rychlozápalné uhlíky. Jejich název vypovídá o mnohém. Potřebného vznícení docílíte v podstatě obratem.

Pozor si dejte jen při nákupu rychlozápalných uhlíků, protože ty méně kvalitní se negativně podepisují na nepříjemné chuti tabáku. Počítat musíte i s omezenější dobou žhnutí. Ta se v závislosti na konkrétní značce uhlíků pohybuje mezi 30 – 50 minutami.

Tabák a jeho alternativy

Nyní se postupně dostáváme k třetímu velice důležitému aspektu vodní dýmky. Tu si samozřejmě pořizujete s úmyslem vychutnávání lahodného kouře o mnoha příchutích. A právě o tento proces se starají tabáky, kamínky, různé gely a další alternativy.

Tabák

Tento sortiment asi není třeba moc zdlouhavě popisovat. Pod názvem „tabák“ si můžete představit nejrůznější rostlinné části. Mezi nimi bezpochyby nechybí ani tabákové listy obsahující nikotin. Celkové složení této směsi je však pouze na vašem uvážení a závislosti na tom, na co máte chuť. Tabák nemusí obsahovat nikotin. Součástí jsou také zdravotně nezávadná zvlhčovadla udržující tabák ve stále dobrém stavu a chránící jej před vyschnutím.

Jestliže chcete docílit té nejlahodnější chuti, rozhodně svůj výběr zaměřte na prověřenou kvalitu, která se skrývá za značkami Nakhla Tobacco, Al Fakher Herbal a mnohé další.

Nejoblíbenější jsou ochucené tabáky – vanilka, bylinky, ovoce, čokoláda, ořechy a mnohé jiné.

Kamínky

Alternativou tabáku bez nikotinu jsou minerální kamínky. Přírodní produkty, pod kterými si můžete představit pórovité kamínky impregnované glycerinem. Na rozdíl od tabáku nejde o žádnou mazlavou směs, ale o malé předměty oválných tvarů. Jejich princip fungování je založen na odpařování vodní páry s odpovídající příchutí.

Minerální kamínky vám mohou přinést chuť ovoce, citrusů, vanilky, alkoholu nebo sladkostí. Výběr je v tomto směru více než bohatý. I zde platí pravidlo volby kvalitní značky – Shiazo, BIGG a další.

Vaporizační gely

Další alternativou jsou beznikotinové vaporizační pasty a gely. I ty jsou pochopitelně napuštěné glycerinem a vybavené rozmanitými příchutěmi. U těchto past nedochází ke spalování, ale pouze k zahřívání. Nastává tak jev známý jako vaporizace.

Jednou z možností, jak najít tu svoji ideální nápln, jsou pokusy a mixování. Jednak si můžete koupit několik příchutí tabáku a ručně si je namíchat. Této možnosti rádi využívají pravidelní kuřáci, kteří vědí, že nakonec všechny tabáky postupně spotřebují.

Samozřejmě je možné kombinovat i různé druhy náplní. Osvědčilo se například umístění klasického tabáku na dno korunky a doplnění minerálními kamínky. Tyto experimenty jsou vhodné také pro ty, kteří si rádi vychutnají klasický tabák, ale zároveň chtějí snížit množství nikotinu. Fantazii se meze nekladou.

Cena

Vodní dýmky nemusí být příliš nákladnou záležitostí. Jde spíše o to, co od takového produktu očekáváte a jak nároční jste z pohledu zpracování. Něco jiného jsou sériově vyráběné vodnice a ručně zhotovené produkty dovážené z exotických zemí. Mezi oblíbené a zákazníky prověřené značky se řadí Aladin, Narikela, Top Mark, Sahara Smoke, Kaya, Fumo, Al Fakher, Oduman, Shishabucks, Wookah a další.

Cena do 1 000 Kč

Pro zajímavost vám prozradíme, že nejlevnější vodní dýmku na trhu můžete pořídit už od 200 Kč. Jde však o mini provedení ve velikosti kolem 24 centimetrů, které vám příliš velký požitek z kouření nepřinese. Při ceně pod 1 000 Kč už si budete moci vybírat z menších modelů s výškou do 46 centimetrů. Objem karafy bude do 300 mililitrů. Zboží určené spíše pro méně náročné zákazníky a občasné používání.

Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč

Zlatá střední třída vám přinese podstatně příjemnější požitek z používání vodnice. Tyto produkty disponují výškou kolem 50 – 65 centimetrů, mají větší objem nádrže a umožňují připojit více šlauchů. Pokuřování se tak můžete oddávat i ve více lidech.

Cena od 2 000 Kč do 4 000 Kč

Velké vodní dýmky s výškou až 85 centimetrů jsou primárně určeny pro náročné kuřáky dbající nejenom na dokonalou chuť, ale také na výslednou estetiku. Vodnice s objemem karafy až 1 000 mililitrů. Jsou vhodné spíše pro trvalé umístění bez častého přenášení.

Cena nad 4 000 Kč

Jestliže od vodnice očekáváte jen to nejlepší, připlatíte si. A to i za odlišné výrobní materiály, mezi které může ostatně patřit keramika a porcelán. V této cenové relaci se setkáte hlavně s ruční výrobou a propracovaností i těch nejmenších detailů. Ceny nejdražších vodních dýmek se šplhají k sumě až 30 000 Kč.

Příprava vodní dýmky

Když už si domů přinesete nebo objednáte vodní dýmku, možná se vám bude hodit několik málo rad týkajících se jejího samotného používání, respektive přípravy vodnice. Postupujte dle následujících bodů.

 • Naplňte karafu vodou tak, aby byla spodní kovová část těla dýmky ponořena ve vodě zhruba 1 – 3 centimetry.
 • Proveďte utažení těla v karafě.
 • Do těla vodnice připevněte odpovídající počet šlauchů.
 • Následuje nasazení talířku na odkládání uhlíků a vložení tabáku do korunky. Nesnažte se napěchovat tabáku co nejvíce, mohl by se začít přepalovat. Naopak, mezi tabákem a alobalem či sítkem by měla zůstat zhruba 2mm mezera.
 • Horní část korunky překryjte sítkem nebo alobalem, do kterého uděláte dírky špendlíkem.
 • Po nasazení korunky je třeba rozehřát uhlíky. Rychlozápalné variantě postačí několik sekund nad zapalovačem, brikety můžete rozpálit na plynovém i plotýnkovém sporáku, či s pomocí speciálního žhaviče.
 • Pokud máte tarbuš, můžete jej aplikovat pro efektivnější výhřevnost.
 • Připravte se na to, že než se začnou tvořit husté chuchvalce dýmu, bude nutné několikrát potáhnout.

Samozřejmě že odborníka z vás neudělá přečtení několika řádků, ale dlouhá řada zkoušení. Sami tak nejlépe zjistíte, jaké kombinace tabáků vám chutnají nejlépe a po jaké době bude dýmka takzvaně roztahaná. Výsledkem vašeho snažení bude příjemné potahování kouře s lahodnou příchutí.

Údržba vodní dýmky

Určitě tušíte, že vodní dýmka je společníkem, o kterého byste se měli náležitě starat. Proto nepodceňujte ani její pravidelnou údržbu. Ta se bude promítat jak do stále působivého vzhledu, tak i do funkčnosti.

Ideální je samozřejmě pravidelná údržba vždy poté, co skončíte s používáním vodní dýmky. Kompletní očista by měla zahrnovat následující kroky.

 • Základem je vyčištění karafy, ke kterému můžete použít speciálních kartáčků, abyste odstranili všechny nežádoucí nečistoty. K dispozici je i řada speciálních čisticích roztoků. Pokud je nemáte k dispozici, poslouží vám ocet a kyselina citrónová.
 • Při využívání voděodolných šlauchů propláchněte také je. Pokud je váš šlauch z papíru, snažte se jej alespoň profouknout ústy. Můžete jej také chytit za oba konce a několikrát s ním udeřit například o postel. Poté znovu profoukněte.
 • Korunku zbavte usazenin a připálených kousku tabáku. K tomuto účelu by vám měla postačit obyčejná houbička. Pokud narazíte na odolnější špínu, můžete korunku vyvařit ve vodě, do které jste přidali kyselinu citrónovou.
 • Všechny díly rozložte a nechte vyschnout. Až budou dokonale suché, uložte dýmku na suchém místě, kde se na ni nebude prášit.

Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 1.1 z 1939 hlasů