Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších vodních dýmek

Ukázka produktu ve srovnání vodních dýmek

Vodní dýmka neboli vodnice je produktem sloužícím ke kouření. Nejde však o žádný cigaretový kouř, ale o zcela jiný princip fungování. Při něm dochází k ochlazování a filtrování kouře. Ten může pocházet z kvalitních tabáků nejrůznějších příchutí.

Vodní dýmka je slangově označována také jako farec, šíša nebo vodárna. Jejím primárním úkolem je vytvoření dokonalé atmosféry, relaxace, uvolnění s přáteli a pochutnání si na lahodné tabákové chuti.

Při nákupu vodní dýmky byste si měli důkladně promyslet, k čemu, jak často a v kolika lidech ji budete vlastně používat. Od toho se totiž bude odvíjet váš výběr zaměřený na konkrétní model vodnice. Teprve pak si dopřejete kvalitního požitku při povalování chutného kouře v ústech. S výběrem nejvhodnější vodní dýmky vám pomůže tento článek.


Nejlepší vodní dýmky dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Výška (cm) Orientační cena Aktuální cena
Recenze TopMark Anat TopMark Anat 35 350 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Sahara Smoke Nemesis černá 76cm Sahara Smoke Nemesis černá 76cm 76 3 400 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Sahara Smoke Genie Dicro Sahara Smoke Genie Dicro 38 1 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Aladin Barcelona Aladin Barcelona 52 950 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Top Mark Eset 46 cm Top Mark Eset 46 cm 46 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Dreamliner Elox 55cm Dreamliner Elox 55cm 55 1 300 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Kaya El Keyif ELOX Tower 78/1/1 Kaya El Keyif ELOX Tower 78/1/1 78 1 700 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Super Heroes Pumpkin Elox 24cm modrá Super Heroes Pumpkin Elox 24cm modrá 24 380 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Aladin Bangkok bílá 69 cm Aladin Bangkok bílá 69 cm 69 1 400 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Pumpkin Vodní dýmka Dutch 24 cm červená Pumpkin Vodní dýmka Dutch 24 cm červená 24 250 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat vodní dýmku

Vodní dýmky lze v základu dělit dle jednoho zásadního kritéria. A tím je právě velikost, která rozhoduje o mnoha faktorech. Ať už to bude počet kouřících osob, přenositelnost, stabilita či kvalita zpracování. Kapitola o velikosti vodnice bude ve své podstatě vaším odrazovým můstkem.

V následujících řádcích se mimo jiné zaměříme i na ostatní součásti vodní dýmky. Mezi ně patří určitě uhlíky, používání tabáku nebo kamínků a ostatní podstatné doplňky a příslušenství. Díky tomuto článku budete schopni složit vodnici správně a zároveň budete vědět, jak se provádí její pravidelná údržba.

Začtěte se do níže uvedených kapitol, které vám mimochodem prozradí, kolik vlastně takové vodní dýmky stojí. Jak velkou představují investici, a co za ni můžete získat.

Velikost

Vodní dýmka pro vás může být nástrojem pro pravidelné kouření tabáku nebo jenom originální a nepřehlédnutelnou dekorací. Na základě toho a vůbec celkového použití byste se měli rozhodnout, jak velkou vodnici si pořídíte. Tento typ sortimentu se samozřejmě vyrábí v odlišných velikostech. Vybírat si můžete z následujícího dělení.

 • Mini vodní dýmky
 • Malé vodní dýmky
 • Střední vodní dýmky
 • Velké vodní dýmky

Mini vodní dýmky

V tomto případě jde o skutečně miniaturní modely vodnic, které sice jsou schopny běžného používání, ale požitek z kouření určitě nebude takový, jaký byste od vodních dýmek očekávali. Mini vodnice je spíše ideální dekorací přispívající danému interiéru na exotičnosti.

Malé vodní dýmky

Tyto vodnice už s přehledem slouží pro pravidelné vychutnávání tabákové příchuti. Produkty tohoto typu jsou charakteristické svou omezenou výškou od 35 do 50 centimetrů. V jejich prospěch hovoří především výsledná mobilita. Na přenášení nejde o nic těžkého a velkého. Zároveň jsou skladné, pokud zrovna netoužíte po tom, mít je vystavené na obývací stěně.

Kvalita filtrace a ochlazování tabákového kouře je na vyšší úrovni oproti mini vodním dýmkám. S jistotou lze tvrdit, že jde o velice dobrý poměr mezi cenou a kvalitou požitku. Možná i proto se malé vodnice řadí mezi ty nejprodávanější.

Střední vodní dýmky

Velikost středních dýmek se pohybuje mezi 50 až 65 centimetry. To znamená, že jde ještě stále o dobře přenositelné výrobky. Ty jsou navíc podstatně stabilnější. To zapříčiňuje i možnost nalití většího množství vody pro ochlazování tabákového kouře. Střední vodní dýmky nemají pouze jeden, ale mnohdy i dva šlauchy, takže lahodnému pokuřování se mohou oddávat hned dva lidé naráz.

S velikostí samozřejmě roste i cena. V tomto případě jde však o stále přijatelnou investici pro občasné i pravidelné kouření.

Velké vodní dýmky

Ty největší vodní dýmky mohou přesahovat svou velikostí až 90 centimetrů. Jde o majestátní skvosty, které jsou určeny pro trvalé uložení. Jejich velikost, váha a celkový objem nejsou vhodné pro časté převážení z místa na místo. Právě robustnost se stará o to, že filtrace, ochlazování a ostatní procesy s kouřem jsou prováděny kvalitně a vy si tak dopřejete skutečného požitku.

Velké vodnice se vám stanou praktickým nástrojem především u hromadného pokuřování. Některé modely jsou totiž vybaveny dokonce až šesti šlauchy. Tomu bezpochyby odpovídá i vysoká pořizovací cena.

Uhlíky

Při nákupu vodní dýmky se nezaměřujte pouze na samotnou vodnici, ale také na ostatní prvky nezbytné pro správné fungování. Jedním z nich jsou uhlíky. Doplněk starající se o to, že si určitou dobu budete moci užívat lahodné příchuti při kouření. Žhnoucí uhlíky mají velký vliv na kvalitu tabáku, takže v jejich případě volte jen z prověřených značek – Carbopol Ring, Excelsior a Three Ring. Při výběru tohoto žhnoucího prvku máte na výběr.

 • Briketky
 • Rychlozápalné uhlíky

Briketky

Briketky mohou být zhotovené z nejrůznějších dřevin. Aby nebyla negativně ovlivňována chuť tabáku je zapotřebí volit jen 100% přírodní produkty. Mezi oblíbené patří briketky z kokosových skořápek a z bambusů. Jedinou nevýhodou tohoto sortimentu je delší čas potřebný k plnohodnotnému rozžhavení briketek. To je zhruba v řádu minut. Tento proces si však můžete zkrátit plynovým žhavičem určeným k těmto účelům.

Po rozpálení následně oceníte ty největší klady briketek. Je to především dlouhá doba žhnutí, která může u kvalitních produktů dosahovat až dvou hodin.

Rychlozápalné uhlíky

Pokud už dopředu víte, že vás nebude bavit zdlouhavé rozpalování briketek, zvolte praktickou alternativu. Tou jsou rychlozápalné uhlíky. Jejich název vypovídá o mnohém. Potřebného vznícení docílíte v podstatě obratem.

Pozor si dejte jen při nákupu rychlozápalných uhlíků, protože ty méně kvalitní se negativně podepisují na nepříjemné chuti tabáku. Počítat musíte i s omezenější dobou žhnutí. Ta se v závislosti na konkrétní značce uhlíků pohybuje mezi 30 – 50 minutami.

Tabák vs. kamínky

Nyní se postupně dostáváme k třetí velice důležité součásti vodní dýmky. Tu si samozřejmě pořizujete s úmyslem vychutnávání lahodného kouře o mnoha příchutích. A právě o tento proces se starají tabáky a minerální kamínky. Před prvním žhnutím vodnice tak máte na výběr ze dvou charakteristicky odlišných produktů.

 • Tabák
 • Kamínky

Tabák

Tento sortiment asi není třeba moc zdlouhavě popisovat. Pod názvem „tabák“ si můžete představit nejrůznější rostlinné části. Mezi nimi bezpochyby nechybí ani tabákové listy obsahující nikotin. Celkové složení této směsi je však pouze na vašem uvážení a závislosti na tom, na co máte chuť. Tabák nemusí obsahovat nikotin. Součástí jsou také zdravotně nezávadná zvlhčovadla udržující tabák ve stále dobrém stavu a chránící jej před vyschnutím.

Jestliže chcete docílit té nejlahodnější chuti, rozhodně svůj výběr zaměřte na prověřenou kvalitu, která se skrývá za značkami Nakhla Tobacco, Al Fakher Herbal a mnohé další.

Vedle tradičních tabákových směsí si můžete dopřávat i ochucené tabáky nabývající odlišných chutí – vanilka, bylinky, ovoce, čokoláda, ořechy a mnohé jiné.

Kamínky

Alternativou tabáku bez nikotinu jsou minerální kamínky. Přírodní produkty, pod kterými si můžete představit pórovité kamínky impregnované glycerinem. Na rozdíl od tabáku nejde o žádnou sypkou směs, ale o malé předměty oválných tvarů. Jejich princip fungování je založen na odpařování vodní páry s odpovídající příchutí.

Minerální kamínky vám mohou přinést chuť ovoce, citrusů, vanilky, alkoholu nebo sladkostí. Výběr je v tomto směru více než bohatý. I zde platí pravidlo volby kvalitní značky – Shiazo, BIGG a další.

Složení vodní dýmky

Abyste byli při pořizování vodní dýmky schopni zkontrolovat obsah balení, popíšeme vám jednotlivé součásti vodnice. Ta může být totiž v rozloženém stavu a teprve doma si ji složíte do funkčního celku.

Váza vodní dýmky

Nepřehlédnutelným základem vodnice je váza nazývaná také jako karafa. Jejím výrobním materiálem je obvykle sklo, porcelán nebo keramika. Právě do ní se nalévá voda potřebná pro filtraci kouře. V jejím případě hraje tu nejdůležitější roli pravděpodobně design.

Tělo vodní dýmky

Kovová část vodní dýmky. Jejím výrobním materiálem může být hliník, nerezová ocel nebo mosaz. Výjimečně lze narazit také na skleněnou variantu. Princip fungování těla je zajištěna dvěma prvky.

 • Smokestem – Převádí kouř z korunky do karafy.
 • Srdce těla – Touto částí prochází už ochlazený kouř dál do šlauchu.

Šlauch

Zjednodušeně řečeno hadice s dvěma koncovkami, které slouží k zasazení do vodní dýmky a ke kouření. Narazit lze na bezpočet výrobních materiálů od těch papírových obtočených kovovou pružinou až po ty zhotovené z PVC. Ty lze proplachovat. Náustky jsou ze dřeva, skla, kovu či kamene a lze je pohodlně vyměnit.

Korunka

Nejvrchnější část vodní dýmky, kde dochází k procesu žhnutí žhavých uhlíků, spalování tabáku a uvolňování hustého dýmu. Jeho aromatické příchuti se pak můžete oddávat za pomoci šlauchu.

Tarbuš

Tento prvek nemusí být nedílnou součástí vodnice, můžete si jej však dokoupit. Tarbuš je speciální plechová a ozdobná krytka, která zamezuje unikání tepla z korunky. S pomocí tarbuše lze docílit lepší výhřevnosti a efektivnějšího spalování. Na tarbuš narazíte pod českým označením „závětří“.

Příprava vodní dýmky

Když už si domů přinesete nebo objednáte vodní dýmku, určitě se vám hodí několik málo rad týkajících se jejího samotného používání, respektive přípravy vodnice.

Základem všeho je jistě vyčištění vodní dýmky, ať už po posledním použití nebo naopak kvůli dlouhodobému nepoužívání. Otřete všechny její součásti a vypláchněte karafu. Pak postupujte dle následujících bodů.

 • Naplňte karafu vodou tak, aby byla spodní kovová část těla vodnice ponořena ve vodě zhruba 1 – 3 centimetry.
 • Proveďte utažení těla v karafě.
 • Do těla vodnice připevněte odpovídající počet šlauchů.
 • Následuje nasazení tácku na odkládání uhlíků a vložení tabáku do korunky.
 • Horní část korunky překryjte alobalem ve tvaru korunky, do kterého uděláte dírky, jako má například cedníku.
 • Po nasazení korunky je třeba rozehřát uhlíky.
 • Pokud máte tarbuš, můžete jej aplikovat pro efektivnější výhřevnost.

Výsledkem těchto kroků bude příjemné potahování kouře s lahodnou příchutí.

Údržba vodní dýmky

Sami velice brzy poznáte, že vodní dýmka je takovým klenotem domácnosti, o který byste se měli náležitě starat. Proto nepodceňujte ani její pravidelnou údržbu. Ta se bude promítat především do stále působivého vzhledu.

Ideální je samozřejmě pravidelná údržba vždy poté, co skončíte s používáním vodní dýmky. Následovat by mělo vyčištění karafy, ke kterému můžete použít speciálních kartáčků, abyste odstranili všechny nežádoucí nečistoty. K dispozici je i řada speciálních čistících roztoků. Při využívání proplachovacích šlauchů pročistěte také je.

Až vodnice dokonce vyschne, uložte ji na suchém místě, kde se na ni nebude moc prášit.

Cena

Vodní dýmky nemusí být příliš nákladnou záležitostí. Jde spíše o to, co od takového produktu očekáváte a jak nároční jste z pohledu zpracování. Něco jiného jsou sériově vyráběné vodnice a ručně zhotovené produkty dovážené z exotických zemí. Mezi oblíbené a zákazníky prověřené značky se řadí Aladin, Narikela, Top Mark, Sahara Smoke, Kaya, Fumo, Al Fakher, Oduman, Shishabucks, Wookah a další.

Cena do 1 000 Kč

Pro zajímavost vám prozradíme, že nejlevnější vodní dýmku na trhu můžete pořídit už od 200 Kč. Jde však o mini provedení ve velikosti kolem 24 centimetrů, které vám příliš velký požitek z kouření nepřinese. Při ceně pod 1 000 Kč už si budete moci vybírat z menších modelů s výškou do 46 centimetrů. Objem karafy bude do 300 mililitrů. Zboží určené spíše pro méně náročné zákazníky a občasné používání.

Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč

Zlatá střední třída vám přinese podstatně příjemnější požitek z používání vodnice. Tyto produkty disponují výškou kolem 50 – 65 centimetrů, mají větší objem nádrže a umožňují připojit více šlauchů. Pokuřování se tak můžete oddávat i ve více lidech.

Cena od 2 000 Kč do 4 000 Kč

Velké vodní dýmky s výškou až 85 centimetrů jsou primárně určeny pro náročné kuřáky dbající nejenom na dokonalou chuť, ale také na výslednou estetiku. Vodnice s objemem karafy až 1 000 mililitrů. Jsou vhodné spíše pro trvalé umístění bez častého přenášení.

Cena nad 4 000 Kč

Jestliže od vodnice očekáváte jen to nejlepší, připlatíte si. A to i za odlišné výrobní materiály, mezi které může ostatně patřit keramika a porcelán. V této cenové relaci se setkáte hlavně s ruční výrobou a propracovaností i těch nejmenších detailů. Ceny nejdražších vodních dýmek se šplhají k sumě až 30 000 Kč.