Test 10 nejlepších vodních dýmek 2021 | Recenze & Jak vybrat
Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších vodních dýmek

Aktualizováno:
Červen 2021
Autor:
Jakub Gulec

Vodní dýmka je slangově označována také jako vodárka, šíša, vodnice či vodárna. V základu jde sice o produkt sloužící ke kouření, většinou je však posezení s vodní dýmkou chápáno jako sociální aktivita, dobrá záminka k posezení s přáteli. Důležité je tedy, aby pomohla vytvořit příjemnou atmosféru, při které se se svými blízkými uvolníte a bezstarostně si povídáte o práci, vztazích, nebo třeba můžete hledat odpověď na smysl života, vesmíru a vůbec.

S kouřením primitivní vodní dýmky poprvé začali v Indii. K nám tento exotický host připutoval přes arabské země, proto byla většina vodních dýmek dříve dovážena právě ze zemí blízkého východu. Tam bylo její kouření původně výsadou mužů, přičemž se tento zvyk v některých arabských zemí stále drží. U nás se k ní dostanete především v čajovnách, naštěstí bez ohledu na to, zda jste muž nebo žena.

Při nákupu vodní dýmky byste si měli především promyslet, jak často a v kolika lidech ji budete vlastně používat. Od toho se totiž bude odvíjet váš výběr zaměřený na konkrétní model vodárky. Na výsledný požitek má samozřejmě zcela zásadní vliv kvalita tabáku a uhlíků. Typicky nevšední vzhled vodárky předznamenává, že pro mnohé budou důležitá i estetická kritéria. S výběrem nejvhodnější vodní dýmky pro vás pomůže tento článek.



Jak vybrat vodní dýmku

Vodní dýmky lze v základu dělit dle jednoho zásadního kritéria a tím je jejich výška. Nelze však s čistou hlavou říci, že by byla vyšší dýmka automaticky lepší, než ta nižší. Do hry pak vstupuje také tvar, kvalita provedení, estetický dojem, vhodná volba hadice a náustku, korunky, tabáku i uhlíků. Rozměry mají pak vliv mimo jiné také na přenositelnost i stabilitu.

Na následujících řádcích se zaměříme nejen na tvarové a materiálové provedení vodních dýmek, ale také právě na výše zmíněné příslušenství. Doplňků k vodním dýmkám je totiž velké množství a mohou výrazně ovlivnit celkový prožitek z jejich užívání. Podstatná je také pravidelná a důsledná údržba, bez které je užívání vodnice nejen nehygienické, ale také může ovlivnit samotný prožitek co do chuti.

Úplně na závěr si shrneme také cenové kategorie vodních dýmek, které vám pomohou stanovit vhodný rozpočet před samotnou koupí. Před koupí je vhodné zohlednit také to, že samo provozování této oblíbené aktivity není úplně levnou záležitostí.

Zdravotní aspekty kouření dýmek

Dříve rozšířený mýtus, že vodní dýmky představují jednoduše zdravější alternativu, je již vyvrácen. Ačkoliv kouř prochází přes vodu, ta zachytí jen mikročástečky a zlomek škodlivin. Navíc, i beznikotinové tabáky obsahují škodlivé látky jako oxid uhelnatý nebo dehet. Ten se však od cigaretového dehtu poněkud liší – ačkoliv jeho množství je vyšší než ve srovnatelném množství cigaret, má trochu jiné složení.

Pokud nejste příznivci tabáku nabitého až nad rim (horní okraj korunky), nebo dokonce jeho zažehlování, o kterém si povíme dále, pak se kouř od toho cigaretového liší také způsobem svého vzniku. Narozdíl od cigaret kouř nevzniká spalováním, ale sublimací melasy z tabáku. Celkově tak lze označit za méně karcinogenní, karcinogeny však obsahuje. Rovněž je důležité upřednostnit kvalitní tabák před tím z pochybných zdrojů.

O škodlivosti vodních dýmek při občasném použití se vedou spory, které se tomuto článku jen těžko podaří rozsoudit. Občasné dýmkové dýchánky představují spíš rituál sdílení s několika přáteli, kteří si navíc dýmku podávají, čímž množství vdechovaných škodlivin dále klesá. Rozhodně je však dobré na zdravotní aspekty pamatovat a neoznačovat tuto variantu za „zdravou“.

Velikost

Vodní dýmka pro vás může být nástrojem pro pravidelné kouření tabáku nebo jenom originální a nepřehlédnutelnou dekorací. Na základě toho a vůbec celkového použití byste se měli rozhodnout, jak velkou vodnici si pořídíte. Tento typ sortimentu se samozřejmě vyrábí v odlišných velikostech. Vybírat si můžete z následujícího dělení.

 • Mini vodní dýmky
 • Malé vodní dýmky
 • Střední vodní dýmky
 • Velké vodní dýmky

Při volbě vhodné velikosti zohledněte také to, jak chcete vodárku využívat. Pokud hledáte parťáka na cesty a do přírody, stane se vodnice s výškou 72 cm vašim úhlavním nepřítelem, o kterého navíc budete mít neustále strach. Na druhou stranu pro domácí využití volit cestovní vodní dýmku s miniaturními rozměry a nižším výkonem je rovněž nevhodné.

TIP: Mnohem důležitější než výška dýmky je velikost její vázy.

Mini vodní dýmky

Jistě jste si již v některé z trafik všimli malinkých baculatých váziček, často pestrobarevných s vystupující trubičkou směrem ke stropu. Jedná se právě o miniaturní vodní dýmky označované komunitou dýmkařů jako „pumpkin“. Pokud vám jde alespoň o minimální prožitek z užívání, doporučujeme se těmto dýmkám sloužícím spíše jako dekorace vyhnout.

Malé vodní dýmky

Tyto vodnice už s přehledem slouží pro pravidelné vychutnávání oblíbeného podumání. Produkty tohoto typu jsou charakteristické svou výškou od 35 do 50 centimetrů. Většina vodních dýmek z této kategorie je určena spíše pro jednoho uživatele, než partu přátel, nicméně ani v tomto ohledu nelze úplně strkat všechny do jednoho pytle. Existují i nízké vodní dýmky se širokou vázou a krátkým tělem, které dobře poslouží i větší skupině přátel.

V jejich prospěch menších rozměrů hovoří především jejich kompaktnost. Jednoduše řečeno se nejedná o velký kus skla a kovu, který by se špatně přenášel. Dobře na tom je také stabilita, protože s menší výškou má vodní dýmka také menší tendenci se převrhnout. Za další výhodu lze označit také lepší ergonomii v prostoru, přes menší dýmku na stole na sebe se svou partou zkrátka lépe vidíte.

TIP: Pokud jste si jistí, že si budete originální chuť tabáku užívat jen vy sami, místo vodní dýmky můžete zkusit také elektronickou cigaretu. Ta může nabídnout beznikotinový tabák i jednodušší přípravu.

Střední vodní dýmky

Velikost středních dýmek se pohybuje mezi 50 až 65 centimetry. To znamená, že jde ještě stále o dobře přenositelné výrobky. Jedná se o velmi oblíbenou volbu, protože v sobě skloubí často velkou vázu, solidní estetický dojem a cena přitom nemusí být vysoká. Takto vysoké vodní dýmky jsou také ještě poměrně stabilní a tak je nepřevrhnete při každém nechtěném zatahání za hadici.

Všeobecně při této výšce můžete očekávat při dobrém nabití kvalitní korunky poměrně hustý a dobře ochlazený dým. Na druhou stranu už se nejedná o úplně skladnou záležitost a v domácnosti ji tak budete muset vymezit určité stabilní místo. Doporučujeme určit vodní dýmce a zejména tabákům polici daleko umístěnou od oblečení, protože budete jinak vonět po tabáku.

Velké vodní dýmky

Ty největší vodní dýmky mohou přesahovat svou velikostí až 90 centimetrů. Jde o majestátní skvosty, které mají sloužit také jako majestátní dekorace prostoru majitele. Jejich velikost, hmotnost a celkový objem více méně znemožňují jejich časté převážení. Právě robustnost se stará o to, že filtrace, ochlazování a ostatní procesy spojené s dýmem jsou na vysoké úrovni. Taková vodní dýmka je určena pro skutečné požitkáře.

Velké vodnice se vám stanou praktickým nástrojem především u seancí velikosti Elrondovy rady a větších. Některé modely jsou totiž vybaveny dokonce až šesti hadicemi, komunitou často nazývaný jako „šlauchy“. Proč toto řešení může a nemusí být zajímavé se dozvíte v samostatné kapitole věnované příslušenství.

Z čeho se vodní dýmka skládá

V této kapitole vám popíšeme jednotlivé součásti vodárky. Po zakoupení je dostanete v krabici v rozloženém stavu, teprve doma ji složíte do funkčního celku. Složit vodní dýmku však není nic složitého a zvládnete to bez problémů i bez návodu.

Váza vodní dýmky

Nepřehlédnutelným základem vodnice je váza nazývaná také jako karafa. Jejím výrobním materiálem je obvykle sklo, porcelán nebo keramika. Existují sice také plastové varianty, těm se už jen s ohledem na vaše přežití obloukem vyhněte.

Váza je tou součástí, která plní základní předpoklad vodní dýmky, tedy obsahuje vodu. Ta ochlazuje procházející dým a částečně jej také filtruje. Protože je tato součást vodní dýmky zcela elementární a má velký vliv na estetický dojem, často ji lze časem vyměnit za jinou, líbivější. Při výběru dbejte na to, aby měla váza širokou základnu, tím se stane stabilnější.

Vázy se liší svým provedením materiálově, esteticky, ale také funkčně, a to zejména stranou závitu. Automaticky totiž neznamená, že váza jedné vodní dýmky pasuje k tělu dýmky druhé. Pokud však kupujete celou vodnici, nemusíte tento parametr řešit.

TIP: Váza vodní dýmky se ráda zanáší vodním kamenem. Zkuste při jejím mytí přidat do vody trochu octa, dýmku umýt kartáčem a následně ji vypláchnout.

Tělo vodní dýmky

Horní část vodárny přímo spojená s vázou se nazývá tělo. Jejím výrobním materiálem může být hliník, nerezová ocel nebo mosaz, povrch pak může být kovový, dřevěný či jinak upravený. Nejvhodnějším materiálem pro její jádro je právě nerezová ocel, protože nepodléhá oxidaci a neovlivňuje chuť tabáku. Výjimečně lze narazit také na celoskleněnou variantu. Princip fungování těla je zajištěn třemi prvky, které lze většinou vzájemně oddělit.

 • Tělo – Převádí kouř z korunky do downstemu a dále do karafy.
 • Srdce – Touto částí prochází už ochlazený kouř dál do šlauchu.
 • Downstem – Převádí kouř z těla do vody v karafě.

Zhruba v polovině kovového těla se nachází pojistný ventil. Ten slouží k uvolnění přebytečného vzduchu, například pokud někdo do dýmky foukne, nebo kdyby se hadice ucpala. Středovou trubičku v těle a pod srdcem doporučujeme po každém posezení důkladně vyčistit kartáčem.

Hadice

Mezi důležité součásti vodní dýmky patří také hadice. V ideálním případě se jedná o silikonovou hadici dlouhou kousek přes 1 metr na obou koncích opatřenou kovovou částí. Jeden její konec se vkládá do konektoru v srdci vodní dýmky, druhý slouží k potahování dýmu. Právě na tento konec se z hygienických důvodů doporučuje nasazovat náustek. Ten může být jednorázový plastový, nebo také čistitelný, vyřezávaný ze dřeva.

Na trhu narazíte na řadu vodních dýmek s dvěma i více šlauchy. Zde je však nutné myslet na to, že aby jeden uživatel získal maximální objem dýmu a chuti, ostatní šlauchy musí být v ten moment ucpané. Pro běžné užívání se nejčastěji využívá dýmka s jedním šlauchem, který se stává putovním, což je ostatně jedním ze základních zvyků této sociální aktivity.

TIP: Levné vodní dýmky jsou dodávány s papírovou hadicí bez možnosti vyplachování. Tuto hadici doporučujeme nahradit ze všeho nejdříve.

Tarbuš

Plechový válec umisťovaný okolo a nad korunku má z arabštiny převzatý název tarbuš. S pomocí tarbuše lze docílit lepší výhřevnosti a efektivnějšího prohřívání, ale slouží také jako závětří a zajišťuje zvýšenou bezpečnost. Jednoduše řečeno skrze plech uhlíky na zem nespadnou.

Tarbuš využijete také při přenášení rozehřátých uhlíků k vodní dýmce jako praktický nosič. Pokud chcete tarbuš pouze jako bezpečnostní prvek, existují také její síťované varianty. Ty můžete nalézt na internetu také pod názvem „závětří“. Pokud máte vyšší korunku, poohlédněte se po vyšší tarbuši. Ta se dělá standardně klasická a zvýšená.

Talíř

Kovový prstenec, který se navléká na tělo dýmky pod korunku. Tento nenápadný prvek slouží pro odkládání horkého uhlíku, tarbuše nebo kleští. Vzhledem bývá prostý, a to i u jinak velmi zdobných modelů. Talíř je součástí balení s vodní dýmkou a s ohledem na rozdílné průměry vnitřního otvoru se dokupuje dost těžce.

Zajímavost: Dýmkaři občas tento talířek při kouření využívají pro zábavu jako „obložený talíř“. Můžete tak vidět fotky s vodní dýmkou obloženou pizzou, či třeba cukrovím. K těmto účelům talíř primárně neslouží.

Korunka

Korunka se nasazuje na vrchní část těla dýmky a bez nadsázky lze říci, že bez dobré korunky nebude ani dým dobrý. Většinou narazíte na keramické, vyskytují se však i kovové, skleněné nebo ze silikonu. Jde o nádobku, která má nejčastěji podobu misky s několika otvory ve dně. Právě sem uživatel dýmky vkládá tabák nebo jeho alternativy. Zejména u levnějších výrobců keramických korunek je vhodné zkontrolovat, zda dírky nejsou ucpané.

Pokud stojíte o kvalitní prožitek z kouření, dokupte si k vodní dýmce kvalitní korunku. Ta se od levné liší především materiálem, ale také tvarovým provedením. Korunky se dělí konstrukčně na několik základních typů, každý je vhodný pro jiný typ tabáku, rozdílnou délku posezení i požadavky na prožitek. Níže si uvedeme základní typy korunek.

Korunky lze po nabití překrýt alobalem, doporučujeme využívat hrubší alobal na grilování ve dvou vrstvách, nebo heat managementem. V případě heat managementu se jedná o kovový díl s rovným dnem a kónicky se zužujícími okraji, na který položíte uhlíky. Celkově má toto provedení oproti alobalu řadu výhod, ale ne na každou korunku lze umístit.

Klasika

Tento typ korunky se vyznačuje jednoduchým miskovitým tvarem horní části se zaobleným nebo plochým dnem a nejčastěji pěticí větších otvorů. Klasické korunky dodávají výrobci nejčastěji jako poměrně levnou a nekvalitní součást balení. Neházejte však všechny korunky tohoto typu do jednoho pytle, velké množství dýmkařů z celého světa na klasiku nedá dopustit. Vše záleží jen na kvalitě a konkrétním tvaru.

Typicky se mezi tento typ korunek řadí například tradiční „syřanka“ či „turek“, velmi oblíbená a v komunitě dýmkařů neochvějně známá je korunka UPG. Klasické korunky jsou vhodné pro všechny typy tabáku. Některé modely mohou mít i velmi hluboké dno a dovedou pojmout i 50g tabáku. Jsou tak vhodné pro větší skupinky dýmkařů, delší posezení i černý tabák.

Vortex

Oproti klasice se vortexové korunky liší výstupkem ve střední části, ve kterém jsou umístěny také otvory. Díky tomu vzniká v korunce vířivé, neboli vortexové proudění vzduchu. Největším benefitem této korunky je její využití pro tabáky s větším množstvím melasy. Vyvýšené otvory totiž nedovolí stéct melase do vázy a ovlivnit tak chuť dýmu. Melasa tak v korunce zůstává a tabák tak rychle nevysychá.

Vortex je opět vhodný pro všechny typy tabáku, jeho výhody však vyplynou zejména při využití melasovitějších tabáků jako je Starbuzz či Fumari.

Phunel

Phunel jde ještě dál než vortex a sloupek se zvyšuje. Místo toho aby byly otvory po stranách výstupku, je umístěn pouze jeden velký v jeho středu. Phunely jsou většinou poměrně plytké, díky tomu se rychle otevře chuť tabáku, při dobrém nabití je také množství dýmu téměř nepřekonatelné. Na druhou stranu se však u této korunky počítá spíše s kratším posezením okolo 1 hodiny.

Phunely jsou z pravidla povrchově glazované, není to však úplné dogma a tak narazíte i na korunky bez povrchové úpravy. To není nic proti ničemu, každá z těchto variant má svá pro a proti. Glazura vede lépe teplo, pokud tak přiložíte uhlíky příliš na okraj a nehlídáte je, může se stát, že tabák připálíte. Na druhou stranu však glazura nenasakuje melasu.

TIP: Pokud plánujete používat tarbuš, počítejte s tím, že phunely jsou vyšší, než běžné korunky. Volte tedy speciální vysokou tarbuš.

Speciály

Na trhu je dostupná celá řada variant, kterou nelze zaškatulkovat mezi ostatní kategorie. Tyto korunky by se sice dalo teoreticky zařadit podle umístění děr, ale ve všech ostatních parametrech se liší natolik, že by jejich zařazení nebylo zcela vhodné. Typicky se může jednat o vyboulené korunky označované za jablko, ale také o dnes již velice profláklou a stále nedostatkovou houbu (RS Mushroom).

Všechny speciální korunky jsou specifické svými vlastnostmi, rozměry, způsobem vedení tepla i svou estetikou. Nebojte se experimentovat, ale nechte si při výběru poradit od zkušenějších kamarádů, nebo prodejců ve specializovaných obchodech.

Další příslušenství

V předchozí kapitole jsme vypsali, z jakých hlavních částí se dýmka skládá. Nyní se podíváme na další příslušenství, které je buď malé, nebo je čistě volitelné. Některé z položek jsou prakticky nezbytné a nechybí v balení téměř žádné dýmky, jiné představují spíš jen zajímavost.

Těsnění

Tento prvek je pro správnou funkci vodní dýmky zásadní. Jak napovídá název, tyto gumové ucpávky se využívají k zamezení průchodu vzduchu mezi dýmkou a jejím okolím. Standardně se používají tři těsnění, a to logicky v místech spojů – mezi vázou a tělem, mezi tělem a korunkou, mezi tělem a šlauchem. Každé z těchto těsnění má rozdílné rozměry. Životnost se pohybuje v závislosti na intenzitě využití od několika měsíců až zhruba po rok.

Badcha

Z tureckého světa k nám doputovala také badcha. Ta vypadá jako sítko s trubičkou uprostřed. Je velmi oblíbená ve východní Evropě, ale také v arabském světě. Naopak u nás se toto řešení moc neuchytilo. Důvod lze spatřovat v tom, že si vcelku překvapivě, narozdíl od výše jmenovaných částí světa ve střední Evropě, potrpíme na kvalitu.

Skrze sítko badchy propadá popel na tabák, ten se vysušuje a často také připaluje. Tím je negativně ovlivněn celý prožitek z kouření vodní dýmky. Zásadní výhodou tohoto řešení je jeho jednoduchost a také nízká cena. Nevýhody jsme předestřeli výše. Jednoduše řečeno, s pomocí alobalu, nemluvě o heat managementu, dosáhnete lepších výsledků.

Náustky

Náustky plní hlavně hygienickou funkci. Například v dýmkařských podnicích má každý uživatel svůj náustek, který používá, aby zamezil šíření bakterií. Většina těchto výrobků je plastová a esteticky nezajímavá. Existují však také osobní náustky se šňůrkou kolem krku, který mohou jejich hrdí majitelé nosit s sebou na dýmkařské dýchánky. Zde už se jedná designové kousky s orientálním zdobením a se silikonovou koncovkou.

Kleště

Bez kleští se neobejde žádný dýmkař, kokosové uhlíky totiž při svém hoření generují až 400 °C, rozhodně na ně tedy nesahejte rukama, ani jinou částí těla. Kleště dodávané s vodní dýmkou jsou často velmi krátké a také špatně tvarované. Pro optimální pohodlí při používání doporučujeme volit kleště s délkou minimálně 20 centimetrů. Pro náročné jedince existují také kované umělecké varianty.

Žhaviče uhlíků

Slouží k rychlejšímu rozžhavení uhlíků, při jejich využití také nepoškozujete vaši plotýnku. Všeobecně se uhlíky nejrychleji nažhaví na elektrickém spirálovém vařiči. Ty se dají pořídit v řádech stokorun.

Difuzer

Na e-shopech zaměřených na vodní dýmky můžete narazit na malé silikonové děrované nástavce. Ty se nazývají difuzery, nasazují se na spodní část, která je ponořena pod vodou a pomáhají rozdělit velké bubliny na menší. Tím je zajištěno lepší ochlazení dýmu a kouření je tišší. Některé dražší vodní dýmky mají tuto komponentu už jako součást balení, přičemž je provedena z nerezové oceli.

Děrovače

Drobné špendlíky, které využijete v případě, že máte ve zvyku místo heat managementu nebo badchy natáhnout přes korunku alobal. Zde se jedná spíš o záležitost stylu, neboť klasický špendlík vám poslouží stejně dobře.

Štětky na čištění

Jsou dalším nezbytným doplňkem. Čisticí štětky mají protáhlý tvar, aby dokázaly vymést nečistoty i z úzkého těla dýmky. Výrobky určené pro čištění vázy jsou pak vybavené dlouhými štětinami.

Speciality

Dýmkařský svět zná také spoustu jiných vychytávek, které mají menší či větší přínosy. Mezi ty méně známé, ale velmi zajímavé patří náústky s chladičem. Ty obsahují plastové jádro s nemrznoucí směsí. Pokud toto jádro vložíte do mrazáku alespoň 3 hodiny před rozděláním vodní dýmky a následně náustek nasadíte na silikonovou hadici, dým bude skutečně studený a jeho chuť výraznější. Toto řešení ne každému vyhovuje, někteří dýmkaři upřednostňují dým bez chlazení.

Uhlíky

Při nákupu vodní dýmky se nezaměřujte pouze na samotnou vodnici, ale také na ostatní prvky nezbytné pro správné fungování. Jedním z nich jsou uhlíky. Doplněk starající se o to, že si určitou dobu budete moci užívat lahodné příchuti při kouření. Žhnoucí uhlíky mají velký vliv na kvalitu tabáku, takže v jejich případě volte jen z prověřených značek – One Nation, Shisko, Crown či Tom Cococha.

Všeobecně se uhlíky dělí na kokosové brikety (kokosáky) a rychlozápalné uhlíky. Ty rychlozápalné sice nevyžadují žhavič a rozděláte je i pomocí zapalovače, ale každý, komu záleží na chuti vodní dýmky a vlastním zdraví, se však zaměří na kokosáky. Zásadní rozdíl mezi kvalitními a nekvalitními kokosovými uhlíky spočívá v rovnoměrnosti teploty v čase.

Kvalitní uhlíky se déle rozehřívají, při rozehřívání příliš nepáchnou a nikdy nezhasínají. Ty nekvalitní zpravidla porušují více než jedno z těchto pravidel. Pokud nemáte možnost kokosové uhlíky na cestách rozpálit a jste nuceni tak vybírat mezi rychlozápalnými, vždy volte pokud možno jejich dražší a tedy i kvalitnější variantu.

Tabák a jeho alternativy

Výše jsme si popsali, jak by mělo vypadat vybavení, to však samo o sobě při nevhodné volbě tabáku nemůže dobře sloužit. Je to právě tabák či jeho náhražka, co tvoří chuť a samotný efekt z posezení. Do korunky můžeme mimo tabáku nabít také bylinné směsi, kamínky či vaporizační gely. Každá z těchto alternativ má své výhody i negativa, níže se podíváme na ty nejčastější z nich.

Tabák

Tento sortiment asi není třeba moc zdlouhavě popisovat. Stejně jako se liší cigaretový tabák od toho doutníkového, tak výrazně se liší také tabák do vodních dýmek. Ten je oproti ostatním variantám zvlhčován melasou, tedy směsí glycerinu/medu a dochucovacích přísad. Právě ono zvlhčení zajišťuje oblaka dýmu při kouření. Celkové složení se liší značku od značky, k dispozici je velké množství nejrůznějších příchutí.

Tabák můžeme rozlišit také na světlý a tmavý. Pokud s vodní dýmkou začínáte, rozhodně volte ze světlých tabáků. Ty jsou slabší a nestoupají tolik do hlavy. Černý tabák je určen pro skutečné fajnšmekry, kteří mají rádi, když je tabák trochu nakopne a zamotá jim hlavu. Takovému efektu se v komunitě dýmkařů říká „buzz“.

Pokud chcete docílit dobrých výsledků, volte z tabáků kvalitních výrobců. Mezi ty se bezpochyby řadí Tangiers, Fumari či Social Smoke. Stále vysoko kvalitní, ale cenově dostupnější jsou výrobky značek Starbuzz, Adalya, True Passion, Serbetli, Zomo, Chaoz či Al Fakher. Existuje celá řada výrobců, kteří vyrábí také kvalitní tabák, nechte si poradit od zkušených kamarádů. Tabáky jako je například Nakhla si vysloužily v komunitě pověst nevalnou.

Kamínky

Alternativou bez nikotinu jsou minerální kamínky. Jedná se o přírodní produkty, pod kterými si můžete představit pórovité kamínky impregnované glycerinem. Na rozdíl od tabáku nejde o žádnou mazlavou směs, ale o malé předměty oválných tvarů. Jejich princip fungování je založen na odpařování vodní páry s odpovídající příchutí. Narozdíl od tabáku se dají po umytí a naložení do melasy opětovně použít.

Minerální kamínky vám mohou přinést chuť ovoce, citrusů, vanilky, alkoholu nebo sladkostí. Výběr je v tomto směru více než bohatý. I zde platí pravidlo volby kvalitní značky – Shiazo, BIGG a další.

TIP: Všeobecně není chuť kamínků tak dobrá, jako chuť tabáku.

Vaporizační gely

Další alternativou jsou beznikotinové vaporizační pasty a gely. I ty jsou pochopitelně napuštěné glycerinem a vybavené rozmanitými příchutěmi. U těchto past nedochází ke spalování, ale pouze k zahřívání. Nastává tak jev známý jako vaporizace.

Jednou z možností, jak najít svou ideální náplň, jsou pokusy a mixování. Jednak si můžete koupit několik příchutí tabáku a ručně si je namíchat. Této možnosti rádi využívají pravidelní kuřáci, kteří vědí, že nakonec všechny tabáky postupně spotřebují.

Samozřejmě je možné kombinovat i různé druhy náplní. Osvědčilo se například umístění klasického tabáku na dno korunky a doplnění minerálními kamínky. Tyto experimenty jsou vhodné také pro ty, kteří si rádi vychutnají klasický tabák, ale zároveň chtějí snížit množství nikotinu. Ne každý experiment přinese úspěch, ale v tom je ostatně ta krása. Fantazii se zkrátka meze nekladou.

Cena

Vodní dýmky nemusí být příliš nákladnou záležitostí. Jde spíše o to, co od takového produktu očekáváte a jak nároční jste z pohledu zpracování. Něco jiného jsou sériově vyráběné vodnice a ručně zhotovené produkty s autorským provedením, exotickými materiály a personalizací. Mezi oblíbené a zákazníky prověřené značky se řadí Aladin, Kaya, Fumo, Al Fakher, Oduman, Shishabucks, Wookah, Hookafina a další.

Cena do 1 000 Kč

Pro zajímavost vám prozradíme, že nejlevnější vodní dýmku na trhu můžete pořídit už od 200 Kč. Jde však o mini provedení ve velikosti kolem 24 centimetrů, které vám příliš požitku z kouření nepřinese. Při ceně pod 1 000 Kč už si budete moci vybírat z menších modelů s výškou do 46 centimetrů. Objem karafy bude okolo 300 mililitrů. Zboží je určené spíše pro méně náročné zákazníky a občasné používání.

Cena od 1 000 do 2 000 Kč

Zlatá střední třída vám přinese podstatně příjemnější požitek z používání vodnice. Tyto produkty disponují většími rozměry nebo vyšší kvalitou provedení. Karafa pojme více vody. Celkově se jedná o investici do produktu, který je již vhodný i pro středně náročné uživatele. Volit můžete převážně ze značek Aladin či Kaya.

Cena od 2 000 do 4 000 Kč

Velké vodní dýmky s větší výškou či zvláštním provedením jsou primárně určeny pro náročné kuřáky dbající nejen na dokonalou chuť, ale také na výslednou estetiku. Tyto vodárky mají objemem karafy až 1 000 mililitrů. Jsou vhodné spíše pro trvalé umístění bez častého přenášení, ale existují také speciální modely určené právě pro časté převážení.

Cena nad 4 000 Kč

Jestliže od vodnice očekáváte jen to nejlepší, připlatíte si. A to i za odlišné výrobní materiály, mezi které může ostatně patřit keramika, porcelán, exotická dřeva nebo dokonce drahé kovy. V této cenové relaci se setkáte hlavně s ruční výrobou a propracovaností i těch nejmenších detailů. Ceny nejdražších vodních dýmek mohou dalece přesahovat cenu 20 000 Kč.

Příprava vodní dýmky

Když už si domů přinesete nebo objednáte vodní dýmku, možná se vám bude hodit několik rad týkajících se jejího samotného používání, respektive přípravy. Postupujte dle následujících bodů.

Příprava korunky

Nabijte korunku vodní dýmky tak, že trochu tabáku napěchujete na dno korunky (maximálně několik milimetrů). Další tabák vezmete do rukou nad korunku a z výšky okolo 10 centimetrů jej do korunky rozdrobíte. Tomuto nabíjení se říká „nabít na fluff“, tedy načechraně.

Výhodou je, že vzduch prostupuje tabákem ve větší ploše a více se tak otevírá chuť. Také tah je při takovémto nabití lehký. Tabák by se neměl dotýkat přenosové hranice (alobal, heat management, badcha), jinak se bude připalovat.

Pokud máte černý tabák, pak jej můžete „nabít na dense“, tedy trochu více do korunky napěchovat. Oblíbenou variantou je také „nabití na touch“, tedy aby se tabák dotýkal alobalu či heat managementu. Zcela specifické a pro začátečníky nevhodné je „zažehlování“ tabáku. To se provádí tak, že se korunka naplní vysoko nad okraj a na tabák se opakovaně pokládá na krátkou chvíli heat management s uhlíky, dokud se tabák nesrovná na úroveň hrany korunky.

Příprava vodní dýmky

 • Na žhavič si dejte rozehřívat kokosové uhlíky. Než dýmku připravíte, stihnou se rozehřát.
 • Naplňte karafu vodou tak, aby byla spodní kovová část těla dýmky ponořena ve vodě zhruba 1 – 2 centimetry.
 • Proveďte utažení těla v karafě.
 • Do těla vodnice připevněte odpovídající počet šlauchů.
 • Nasaďte na vodárku talíř.
 • Nasaďte na těsnění pevně korunku. Nejlépe ji nasadíte kroutivým pohybem po a proti směru hodinových ručiček.
 • Horní část korunky překryjte sítkem, alobalem nebo nejlépe heat managementem. V alobalu musí být vždy udělány dírky. Umístěte navrch 2-3 rozpálené uhlíky.
 • Pokud máte tarbuš, můžete jej aplikovat pro efektivnější výhřevnost a vyšší bezpečnost.
 • Dýmku neroztahávejte, mohli byste tabák připálit. Počkejte 10-15 minut, sundejte tarbuši a pokud jsou uhlíky 3, jeden sundejte na talířek. Dobrou chuť!

Údržba vodní dýmky

Určitě tušíte, že vodní dýmka je společníkem, o kterého byste se měli náležitě starat. Proto nepodceňujte ani její pravidelnou údržbu. Ta se bude promítat jak do stále působivého vzhledu, tak i do funkčnosti.

Ideální je samozřejmě pravidelná údržba vždy poté, co skončíte s používáním vodní dýmky. Kompletní očista by měla zahrnovat následující kroky.

 • Základem je vyčištění karafy, ke kterému můžete použít speciálních kartáčků, abyste odstranili všechny nežádoucí nečistoty. K dispozici je i řada čisticích roztoků, nejdostupnější a nejlepší řešení je však ocet a jar. Vždy však po vymytí dýmku důkladně propláchněte.
 • Při využívání voděodolných šlauchů propláchněte také je. Pokud je váš šlauch z papíru, snažte se jej alespoň profouknout ústy. Můžete jej také chytit za oba konce a několikrát s ním udeřit například o postel. Poté znovu profoukněte.
 • Korunku zbavte usazenin a připálených kousku tabáku. K tomuto účelu by vám měla postačit obyčejná houbička. Pokud narazíte na odolnější špínu, můžete korunku nechat odstát ve vodě, nebo vložit do trouby na pečící papír nechat ji při 120 °C „vypotit“. Po vychladnutí ji můžete umístit do vody a nechat odmočit. Nikdy pro čištění využívejte žádné přípravky, včetně těch přírodních.
 • Všechny díly rozložte a nechte vyschnout. Až budou dokonale suché, uložte dýmku na suchém místě, kde se na ni nebude prášit.

Často kladené otázky k vodním dýmkám

Jak a jakou vybrat vodní dýmku?

Při výběru vodní dýmky hraje nejdůležitější roli rozpočet a způsob jejího užívání. Jednoduše řečeno jinou vodní dýmku potřebujete pro vlastní využití, jinou pro časté používání, ať už v partě přátel nebo ve vašem podniku. Pro časté využití je vhodné volit dražší vodárky s jednoduchým čištěním a montáží. Oblíbené jsou produkty společnosti Kaya díky click systému nasazování těla na vázu. Pro cestovní účely volte dýmky k tomuto určené, často k nim náleží praktický kufřík. Výběr několika zajímavých produktů najdete v našem výběru.

Jakou vybrat korunku k vodní dýmce?

Všeobecně lze doporučit dokoupit k vodní dýmce kvalitnější korunku, i když z výroby v balení s vodárkou jednu dostanete. Jak už tomu je u produktů „zdarma“, setová korunka za moc nestojí. Vybírat můžete z celého spektra typů, přičemž každý má jiné výhody a využití. Podrobněji se o nich dočtete v kapitole Korunka.

Je vodní dýmka zdravější než cigarety?

Problematika této otázky je složitá a závisí na více parametrech. Ani jedna z variant kouření tabáku nelze opatřit přízviskem „zdravější“. Pokud se o vodní dýmku dělíte s více lidmi, tabák je kvalitní a nepálí se a dýmka je správně vyčištěna, pak může být teoreticky méně škodlivá, protože nedochází ke spalování. Vědecky však tato skutečnost není prokázána a tak se nelze přiklonit ani na jednu ze stran. Za zdravější variantu lze považovat pouze pokud jsou použity kamínky místo tabáku.

Použité a další zajímavé zdroje

KLUMPLEROVÁ, Monika. Návykové látky – závislost na tabáku. Olomouc, 2013. Diplomová práce. Univerzita Palackého v Olomouci, Pedagogická fakulta. Vedoucí práce PhDr. Linda Švrčinová.

WEINFURT, David. Vodní dýmka jako životní styl: Vznik a vývoj subkultury kuřáků vodních dýmek v české republice. České Budějovice, 2013. Bakalářská práce. Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Teologická fakulta. Vedoucí práce PhDr. Vít Erban, Ph.D.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Vodn%C3%AD_d%C3%BDmka


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.2 z 289 hlasů