Recenze 10 nejlepších vysílaček | Test 2023 | Arecenze.cz
Menu

Recenze 10 nejlepších vysílaček z testu 2023

Aktualizováno:
Červen 2023

Potřebujete komunikovat se svými známými či spolupracovníky na krátkou vzdálenost a nechcete k tomu využívat mobil? Nebo snad patříte k milovníkům starých radiostanic a dobře si pamatujete svůj starý volací znak? V tom případě vás jistě zaujme nabídka vysílaček, které v posledních letech zažívají skutečnou renesanci.

Ač se zdálo, že s nástupem moderních komunikačních technologií postupně ztratí své místo a zmizí v propadlišti dějin, opak je pravdou. Vysílačky jsou stále oblíbenější zejména pro to, že pro zavolání nemusíte zdlouhavě hledat číslo, připojení je navázáno okamžitě a vše je zcela zdarma.

Rostoucího zájmu zákazníků si samozřejmě všimli i výrobci a okamžitě začali na trh uvádět nové a nové modely. Z těchto důvodů jsme se rozhodli podívat vysílačkám na zoubek a sepsat článek Jak vybrat vysílačku, jenž by vám měl posloužit při jejich nákupu jako rádce.


Nejlepší vysílačky dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze Baofeng UV-5R
Baofeng UV-5R 92 %
Počet recenzí: 230
2 000 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze Baofeng BF-888S
Baofeng BF-888S 94 %
Počet recenzí: 38
900 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze Motorola TLKR T82 Extreme
Motorola TLKR T82 Extreme 92 %
Počet recenzí: 46
4 000 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze Motorola TLKR T42
Motorola TLKR T42 94 %
Počet recenzí: 17
1 400 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze Baofeng UV-5R 8W
Baofeng UV-5R 8W 93 %
Počet recenzí: 12
1 500 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze Motorola TLKR T82 Extreme QuadPack
Motorola TLKR T82 Extreme QuadPack 83 %
Počet recenzí: 6
6 400 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze SENCOR SMR 113 TWIN
SENCOR SMR 113 TWIN 95 %
Počet recenzí: 1
1 100 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze GoGEN Maxipes Fík MAXI zelená
GoGEN Maxipes Fík MAXI zelená 90 %
Počet recenzí: 36
1 000 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze BAOFENG AR-152
BAOFENG AR-152 Zatím nehodnoceno 3 500 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze Midland XT70
Midland XT70 Zatím nehodnoceno 3 500 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat vysílačku

Po zhlédnutí obsahu se vám může zdát, že výběr správné vysílačky je hotová věda. Není to tak úplně pravda, protože všechny parametry snadno dohledáte na informačních prospektech. Ještě předtím, než se začnete orientovat v záplavě různých přístrojů zvolte typ pásma, který vám bude vyhovovat.

Pro samotný provoz radiostanice hrají klíčovou roli způsob ladění, vysílací výkon, provedení antény a dosah signálu. Pozor si naopak musíte dávat na rušení, jež je způsobeno hned několika faktory a může mít silně negativní vliv na provoz vysílačky.

Pro uživatelský komfort je významná též odolnost použitých materiálů, případně výdrž baterie. U ní je hlavní účel, k němuž plánujete zařízení využívat. Jakousi pomyslnou třešničkou na dortu je designové provedení, jež ovšem nemá zásadní vliv na funkčnost přístroje.

Chybět nesmí ani poslední podkapitolka věnována cenám. Modely nabízené na trhu rozdělíme do několika základních pásem a důkladně rozebereme funkce, jež od nich můžete očekávat.

Pásmo

Významným krokem, jenž čeká každého nadšeného majitele nové radiostanice, je výběr pásma. V současnosti jich rozlišujeme hned několik, ale ne všechny jsou určeny pro standardní použití:

  • CB – občanské použití
  • PMR – občanské použití
  • UHF – pro členy Českého radioklubu, bezpečnostní služby, IZS, taxislužby; omezený přístup pro volné použití
  • VHF – pro řídící letového provozu a piloty; málo obecně sdílených frekvencí
  • MB – výhradně pro dopravní a zdravotní služby, nemocnice a podniky
  • VKV a UKV – pouze po přidělení kmitočtu

Na základě informací uvedených v seznamu vám asi došlo, že jen dvě frekvenční pásma můžete používat bez omezení. Jedná se o CB a PMR, k nimž nepotřebujete žádnou certifikaci, trénink ani přidělení kmitočtu. Jelikož jsou ostatní frekvence využívány státními i soukromými institucemi, musíte pro jejich použití získat oprávnění.

Dávejte si pozor zejména na frekvence VKV a UKV, jež můžete využít pouze po přidělení kmitočtu. Jejich provoz je totiž dokonce podmíněn vlastnictvím radioamatérské licence, získané absolvováním zkoušek. Nemohou být využívány pro komerční účely.

CB

Pásmo CB je nestárnoucí klasikou využívanou mnoha milovníky radiostanic již jen z nostalgie. Nabízí 80 kanálů, přičemž ten devátý je určený pro přivolání pomoci v případě nouze. Velmi často jej využívají rodiny pro vzájemnou komunikaci a na své si přijdou i automobilisté. Řidiči kamionové dopravy zde totiž velmi často hlásí upozornění na uzavírky, případně pozice policejních hlídek.

Dosah spojení se pohybuje od 2 do 15 kilometrů, dostačuje tedy pro běžnou potřebu. Problémem může být časté rušení, jelikož se nikdy nestane, že byste na daném kanálu byli sami. Připravit si též musíte vysílačku s maximálním výkonem 4 W. Za pořízení zařízení pro CB pásmo zaplatíte výrazně vyšší obnos, než je typický pro oblast PMR.

PMR

Koupili jste si levnou radiostanici v supermarketu? Potom se s ní s nejvyšší pravděpodobní vydáte do pásma PMR. To se vyznačuje čistým zvukem, případně možností selektivní volby. Tu můžete využít k filtraci nežádoucích jedinců připojených ke stejnému z 8 dostupných kanálu.

Připravte se na nízký dosah dosahující pouhých 0,5 až 2 kilometrů. Při vynikajících podmínkách může být maximální číslo zhruba třikrát vyšší. Na druhou stranu si můžete být jisti, že budete vyslechnuti bez jakýchkoliv rušivých elementů.

Dosah a rušení

Vzhledem k tomu, že radiostanici kupujeme proto, abychom se co nejefektivněji spojili se světem, bude právě dosah zdaleka nejvýznamnějším parametrem. Vzdálenost přímo úměrně roste se stoupající cenou, proto neočekávejte, že levná vysílačka ze supermarketu bude mít stejný dosah jako polovojenské vybavení.

Výrobci udávají očekávaný dosah na přebalech svých produktů. Počítejte ovšem s tím, že se jedná o údaj získaný na základě měření v otevřené krajině. Zástavba, horské masívy či kopce mají na komunikační vzdálenost velmi negativní vliv. Naopak při vynikajících podmínkách bez rušení můžete klidně „zavolat“ i někomu mimo prostor přiznaný na přebalu.

Rušení vzniká při zahlcení radiostanice signálem z okolí. A uznejte sami, že ve městě různých rušivých elementů je! V tomto případě se zásadním způsobem projeví úroveň provedení vstupních obvodů radiostanice, jež napomáhají negativní vliv ostatních vln eliminovat.

Vysílací výkon

Na první pohled by bylo možné vysílací výkon označit za nejdůležitější parametr. Odvíjí se od něj totiž dosah spojení. Na druhé straně ovšem musíme počítat s omezením výkonu na 4 W, čímž je výběr výrazně limitován.

Druhé negativum vysokého výkonu představuje značná spotřeba energie. Všesměrová anténa totiž signál vysílá do všech stran, což zásadně snižuje její efektivitu. Rozdíl v dosahu mezi anténami o výkonu 0,5 a 4 W bude dvojnásobný, spotřeba energie ovšem zůstává osmkrát vyšší v neprospěch silnějšího kusu.

Při nákupu vždycky zohledňujte ideální poměr mezi cenou a výkonem. Pamatujte na to, že v nehostinných podmínkách potřebujete zejména, aby vám akumulátor vydržel co nejdéle.

Provedení antény

Nejdůležitějším prvkem pro připojení ke vzdáleným místům je kvalitní anténa. Zásadním problémem je, že na první pohled nerozeznáte tu kvalitní od hůře provedené. Pomoci vám může jen praktické použití.

V poslední době si stále více zákazníků oblíbilo tzv. dualbandové vysílačky. Ty umožňují připojení k hned několika frekvenčním pásmům. Pro jejich správné fungování je nutné mít dostatečný přehled o tom, jak se s vysílačkami zachází, protože v některých frekvenčních pásmech dosahují tyto univerzální antény velmi slabých výsledků.

Počítejte také s tím, že čím méně energie je anténa schopná vyzářit, tím více se jí kumuluje v útrobách radiostanice. Ta se zahřívá. Patrně vám dojde, co se stane, pokud je vyšším teplotám vystavena dlouhodobě?

Při nákupu tedy minimálně zkontrolujte její provedení a pátrejte po případných stopách mechanického poškození. Každý škrábanec totiž zásadním způsob snižuje efektivitu při přijímání signálu.

Odolnost

Děsíte se momentu, kdy vám vysílačka vypadne ve vypjaté situaci z rukou a nenávratně se rozbije? V tom případě byste měli při jejím výběru brát ohled na druh použitého materiálu a celkovou kvalitu konstrukce.

Základním výrobním materiálem je plast. Měl by být natolik odolný, aby vydržel i prudší pád na zem. Doporučujeme si před nákupem vysílačku poctivě osahat, abyste nebyli v bojových podmínkách nepříjemně zaskočeni.

Nezapomínejte na to, že s rostoucí výdrží materiálu stoupá i jeho hmotnost. Z toho důvodu se vyplatí zvolit zlatou střední cestu, jež vás příliš nezatíží, ale zároveň ustojí i méně šetrné zacházení.

Výdrž baterie

Druhou noční můrou každého cestovatele a dobrodruha je vybití radiostanice. V současné době se na trhu nacházejí dva druhy produktů podle způsobu napájení:

  • Na AAA baterie
  • S dobíjecími akumulátory

AAA baterie

Nejlevnější modely využívají služeb klasických tužkových baterií. Ty nestojí příliš mnoho peněz, jsou kdykoliv vyměnitelné a po doplnění nových akumulátorů umožňují okamžitý provoz vysílačky. Na druhé straně je možné délku provozu počítat maximálně na několik hodin. Proto mějte vždy při sobě dostatečnou zásobu článků.

Dobíjecí akumulátory

Modernější varianta, která se prosazuje stále častěji nejen u radiostanic, uplatňuje pro napájení dobíjecí akumulátory. Jejich výhodou je výrazně delší výdrž, kdy můžete počítat se souvislým provozem po dobu několika dnů. V případě vybití se dostačuje pouze připojit ke zdroji elektrické energie a za několik desítek minut můžete pokračovat.

Tento fakt však představuje i největší slabinu vestavných akumulátorů. V divočině totiž zásuvku asi jen tak nenaleznete. Proto si dávejte pozor a stav baterie úzkostlivě kontrolujte. Před každou výpravou dohlédněte na to, aby dosáhl maximálního nabití. Menší problém to bude v případě rekreačního použití.

Design

Toužíte překvapit své kamarády luxusně vypadající vysílačkou? V tom případě vás zcela jistě potěší široká škála designových provedení a motivů. S jejich pomocí si můžete vybrat takový přístroj, který bude skvěle vystihovat vaši osobnost.

Toužíte po vojenském maskování? Žádný problém. Láká vás vzhled retro vysílačky z minulého století? Jen si poslužte. Chcete koupit dorozumívací prostředky svým dětem milujícím animované postavičky? I vy naleznete, co potřebujete. Přáním se zkrátka meze neklamou a je jen na vás, jakou stylizaci své radiostanice zvolíte.

Cena

Široká paleta různých výrobků s sebou samozřejmě přenáší i značné rozpětí cen. Obvykle však cenovka nepřesahuje hranici 5000 Kč. Pokud ovšem nevyžadujeme vybavení takřka vojenských kvalit, jež funguje za všech okolností, včetně nepříznivých povětrnostních podmínek. Při naší analýze se nám podařilo identifikovat dvě cenová pásma, v nichž se nacházejí modely pro běžné použití.

Cena do 3 500 Kč

Nejlevnější modely se v dominantní míře pohybuje v pásmu PMR. To zaručuje maximální dosah okolo 2 kilometrů. V otevřené krajině může tento údaj vzrůst až čtyřnásobně. Vysílačky tedy uplatníte spíše na výletech nebo krátkých pobytech v divočině. Nepočítejte s žádnými dodatečnými funkcemi.

Kvalita použitých materiálů bývá obvykle uspokojivá. Nemusíte se tak obávat případného pádu na zem. Na trhu naleznete jako výrobky fungující na běžné AAA baterie, tak i ty vybavené dobíjecími akumulátory.

Cena od 3 500 Kč

Ve vyšší cenové relaci se nacházejí produkty určené milovníkům radiostanic i profesionálům. Využívají vyšších pásem UHF či VHF, jež zaručují dlouhý dosah a perfektní čistotu zvuku. Připravte se ovšem na to, že pro připojení budete muset předložit odpovídající certifikát.

Na oplátku získáte vysoce odolný přístroj, schopný fungovat po dobu několika dní. Jeho dosah se pohybuje od 5 do 25 kilometrů, takže v případě nutnosti si přivoláte pomoc i z velké dálky. Některá zařízení jsou vhodná i do vozidla.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.1 z 74 hlasů