Menu

Recenze a test nejlepších Wi-Fi zesilovačů 2024

Umíte si dnes ještě představit život bez kvalitního připojení k internetu? Vždyť síť nám usnadňuje práci, nabízí možnost přijímat kvanta informací ze světa i domova, případně se bavit sledováním filmů či hraním her. Stabilní připojení je zkrátka jedním ze základních předpokladů moderního života.

Pokud v domácnosti máte hned několik přístrojů připojených k webu, jistě dobře víte, jak důležité je pro ně zajistit dobře fungující Wi-Fi. Situace se komplikuje zejména tehdy, bydlíte-li ve starším domě s tlustými zdmi, případně má vaše obydlí několik pater, kam potřebujete vlny dostat. Levné, a přitom dostatečně efektivní řešení spočívá v pořízení Wi-Fi extenderů.

Jelikož zájem o posílení domácí Wi-Fi neustále roste, připravili jsme následující článek. Seznámíme vás v něm s přehledem nejvýznamnějších kritérií ovlivňujících správný výběr zesilovače. A neopomeneme zahrnout ani otázku cen.


Nejlepších 10 Wi-Fi zesilovačů/extenderů dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Produkt Frekvenční pásmo (GHz) Orientační cena Aktuální cena
Top 1 2,4 450 Kč Zobrazit nabídky
Top 2 2,4/5 3 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 3 5 1 700 Kč Zobrazit nabídky
Top 4 5 2 400 Kč Zobrazit nabídky
Top 5 2,4 400 Kč Zobrazit nabídky
Top 6 2,4 900 Kč Zobrazit nabídky
Top 7 2,4 1 100 Kč Zobrazit nabídky
Top 8 2,4 350 Kč Zobrazit nabídky
Top 9 2,4/5 1 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 10 2,4 1 300 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat Wi-Fi zesilovač/extender

Problematika sítí a připojení je poměrně obtížná, a ne každý se v ní orientuje. Těm z vás, kteří si nejsou jisti, k čemu zesilovače slouží, jsou určeny první dvě kapitoly. Nabízejí základní informace o fungování extenderů a také vysvětlí, jaké názvy vlastně tato krabička nese.

Pokud jste již rozklikli stránku příslušného e-shopu nebo korzujete uličkami obchodu s elektronikou, jistě vás budou zajímat další důležité parametry. V prvé řadě zvolte optimální frekvenční pásmo a standard Wi-Fi odpovídající podmínkám vaší sítě. Během nákupu neopomíjejte ani typ napájení, ovlivňuje mnohem více faktorů, než se zdá. Pozor si dejte také na počet antén šířících signál dále a dodatečné funkce. Jednotlivé modely se od sebe často liší pouze jejich množstvím a charakterem. Máte-li router určité značky, vyplatí se pořídit zesilovače pocházející také z její dílny. Všechno pak bude mnohem snadnější.

Závěrem nás čeká tradiční cenové okénko. Nabídneme vám výsledky námi provedené cenové analýzy. Díky tomu budete mít jasný přehled o tom, kolik peněz si k nákupu připravit.

K čemu slouží?

Možná vám není jasné, k čemu vlastně takové zesilovače slouží? Ať již zakoupíte sebevýkonnější router, obvykle se vám nepodaří dostatečně silným signálem pokrýt celou plochu bytu. V takovém případě máte dvě možnosti – koupit další router za ne zrovna malé peníze, nebo si pořídit levný zesilovač signálu. Ten zapojíte do zásuvky nacházející se v místě, které je dostatečně pokryto signálem Wi-Fi. Zesilovač potom udělá čest svému jménu a rozšíří připojení k síti o dalších několik desítek metrů.

Důležité je však uvědomit si, že zesilovač sám o sobě žádný signál nevytváří, pouze jej zesiluje. Umístíte-li jej mimo dosah routeru, nebude fungovat. Neočekávejte také, že připojení k internetu v místech obsloužených zesilovačem bude stejně rychlé a stabilní jako v blízkosti routeru.

Zesilovač, opakovač, extender, nebo repeater?

Při hledání zesilovače Wi-Fi signálu se často setkáte s rozdílnými pojmenováními. Využívají se hned čtyři, a to české výrazy zesilovač a opakovač a anglické extender a repeater. Za zmínku však stojí, že se jedná jen o rozdílné termíny popisující jeden a tentýž produkt. Žádné rozdíly, jak funkční, tak designové, neočekávejte.

Frekvenční pásmo

V prvé řadě si ověřte, ve kterém frekvenčním pásmu vybrané zařízení funguje. V současné době se využívají hned dvě:

 • pásmo 2,4 GHz – nízká cena, kompatibilní s většinou zařízení, menší přenosová rychlost, vyšší dosah, lepší průchod zdmi, riziko rušení
 • pásmo 5 GHz – vyšší cena, menší kompatibilita, vyšší přenosová rychlost, nižší dosah, horší průchod zdmi, nižší riziko rušení.

Pásmo 2,4 GHz je vhodné do domkařských oblastí s nižší hustotou možných rušivých elementů a do starších domů, jelikož lépe prochází zdmi. Naproti tomu pásmo 5 GHz jistě ocení jedinci žijící na sídlištích. Jelikož je dražší a méně časté, nehrozí jeho rušení zařízeními sousedů.

Levnější Wi-Fi zesilovače standardně podporují pouze pásmo 2,4 GHz. Pokročilejší modely si potom poradí s oběma. Záleží tak pouze na vás a vašich potřebách.

Standard Wi-Fi

Odpovídá vámi zvolený extender frekvenčnímu pásmu sítě, přesto se vám nedaří připojit? S největší pravděpodobností jste zvolili model nepodporující váš Wi-Fi standard. V současné době jich vedle sebe existuje hned pětice lišících se jak podporovaným pásmem, tak přenosovou rychlostí:

 • 11a – rychlost 54 Mbit/s, pásmo 5 GHz
 • 11b – rychlost 11 Mbit/s, pásmo 2,4 GHz
 • 11g – rychlost 54 Mbit/s, pásmo 2,4 GHz
 • 11n – rychlost 600 Mbit/s, pásmo 2,4 GHz i 5 GHz
 • 11ac – rychlost 1 000 Mbit/s, pásmo 2,4 GHz i 5 GHz.

Standardy udávají maximální rychlost, jakou je možné dosáhnout za ideálních podmínek. Praxe však často bývá diametrálně odlišná. Moderní přístroje obvykle podporují všechny standardy, přesto si tuto skutečnost před nákupem ověřte, abyste nebyli doma nepříjemně překvapeni.

Napájení

Vybíráte zesilovač pro domácí síť, nebo s ním budete často cestovat? Stačí vám pouze základní funkce, nebo chcete připojit hned několik dalších zařízení? Odpovědi na tyto otázky jsou důležité pro výběr vhodného typu extenderu dle napájení:

 • ze sítě – nejlevnější, nejčastější, drobné rozměry, snadná instalace, zabírá zásuvku, pouze jeden LAN port
 • stolní – vyšší cena, zapojení přes USB, větší počet antén, vyšší rychlost, více portů USB a LAN, prostorová náročnost
 • přenosný – možnost napájení z powerbanky, nízká rychlost, drobné rozměry, riziko přehřívání.

Většina zákazníků sáhne po zařízeních napájených ze zásuvky a rozhodně tím neudělá chybu. Pro běžnou činnost naprosto stačí. Stolní modely jsou určeny zejména náruživým hráčům počítačových her nebo milovníkům filmů, kteří mohou do zesilovače připojit třeba svou konzoli či chytrou televizi a výrazně tak posílit stabilitu připojení. Cestovní extendery se vyplatí jen těm, kteří se často přesunují z místa na místo. Svými parametry totiž nemohou předcházejícím dvěma typům konkurovat.

Počet antén

Antény zvyšují sílu signálu, který posílají do prostoru. Čím více antén zesilovač má, tím lépe. Obecně lepších výsledků dosahují antény externí, které vystupují do prostoru, než interní, ukryté v útrobách zařízení. Někteří výrobci umožňují antény podle libosti vyměňovat za výkonnější typy, čímž je možné dosáhnout ještě vyšší efektivity přenosu signálu.

Klíčovým parametrem pro hodnocení kvality antény je zisk signálu udávaný v dBi. Čím větších hodnot tento parametr nabývá, tím efektivněji je anténa schopna vlny získat a poslat do prostoru.

Dodatečné funkce

Nežili bychom v 21. století, kdyby výrobci ke svým produktům nenabízeli nejrůznější doplňkové funkce. V případě opakovačů Wi-Fi signálu je jich celá řada. Některé z nich jsou spíše kosmetického charakteru a výrazněji kvalitu signálu neovlivňují, jiné oproti tomu přidávají naprosto klíčové funkcionality a možnosti. Mezi ty nejvýznamnější patří:

 • WPS – možnost spárovat router a zesilovač stiskem jediného tlačítka
 • funkce přístupového bodu – nastavení zesilovače jako přístupového bodu pro připojení další elektroniky
 • multimediální most – připojení zařízení vybaveného ethernetem (TV, herní konzole, počítač) a jeho rozšíření o funkci Wi-Fi
 • LED indikátory – zobrazení síly signálu
 • rodičovská kontrola – možnost omezení přístupu některých zařízení k internetu
 • ekologický režim – vypnutí některých funkcí pro úsporu energie.

Kompatibilita značek

Repeatery jsou standardně využívány jako doplňky routerů. Při jejich nákupu se vyplatí zvolit řešení pocházející z dílny stejného výrobce. Zajistíte tím snadné spárování zařízení a vzájemnou podporu a kompatibilitu jednotlivých funkcí. Využití přístrojů různých výrobců samozřejmě není vyloučeno, v takovém případě však většinou budete muset obstarat instalaci a nastavení sami.

Cena

Čeká nás poslední kapitola článku, která bude jako vždy věnována přehledu cen. Hned na úvod vás jistě potěšíme – extendery patří mezi to levnější, co můžete na trhu s elektronikou zakoupit. Jejich cenovky se pohybují hluboko pod obnosy, které zaplatíte za pořízení nových routerů. Je to ostatně logické, protože se jedná o jejich levnější a chudší alternativu. Pojďte se tedy seznámit s výsledky naší cenové analýzy a zvolte si svého favorita z jedné ze tří cenových skupin.

Cena do 750 Kč

Potřebujete o něco málo rozšířit dosah své domácí sítě, ale nechce se vám vynakládat zbytečně mnoho peněz? Podívejte se do nejnižší cenové kategorie a vyberte si jeden z modelů dostupných za cenovku nepřesahující hranici 750 Kč. Valná většina zařízení je určena k zapojení do sítě a je osazena jedním LAN portem.

V nabídce naleznete modely podporující jak 2,4, tak 5 GHz. Stejně tak jsou kompatibilní s většinou současných Wi-Fi standardů. Neočekávejte však mnoho pokročilejších funkcí ani nijak výrazné zesílení signálu. Interní antény zkrátka nejsou tak efektivní.

Cena od 750 do 2 000 Kč

Pokud přeci jen stabilní Wi-Fi potřebujete k práci, hraní her nebo sledování filmů, poohlédněte se raději ve vyšší cenové skupině. K mání zde jsou jak repeatery k zapojení přímo do sítě, tak stolní zesilovače. Nabídku doplňuje také paleta cestovních zařízení.

Samozřejmostí je podpora obou frekvenčních pásem a všech současných standardů. Externí antény libovolně natáčet a zajistit tak zisk požadovaného signálu. Počítat můžete také s vyšším počtem USB a LAN portů pro zapojení další elektroniky.

Cena nad 2 000 Kč

Považujete se za náročné zákazníky, chcete pro sebe vždy jen to nejlepší a pomalý internet ze srdce nenávidíte? Připravte si alespoň 2 000 korun a poohlédněte se po vhodném kousku z nejvyšší kvalitativní třídy. Očekávejte velké množství portů a antén generujících silný signál. Extendery této kategorie se již svými vlastnostmi velmi přibližují routerům v podobné cenové skupině.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.4 z 42 hlasů

Další oblíbené testy a recenze