Zahradní slunečníky - 10 nejlepších ve srovnání 2023 | Arecenze.cz
Menu

Zahradní slunečníky - 10 nejlepších ve srovnání 2023

Jaký zahradní slunečník vybrat dle srovnání

Zahradní slunečník je v letních horkých dnech velmi oceňovaným doplňkem. Nejen že poskytne stín během dne, ale při vhodném designovém výběru může také dotvářet vzhled zahrady nebo v kombinaci s pohodlnými křesly dotvářet příjemnou relaxační atmosféru. Slunečníky jsou dostupné v mnoha barevných variantách a stylových provedeních, díky čemuž je možné vybrat model, který bude pro vaši zahradu jako stvořený.

Přestože se jedná o konstrukčně poměrně nekomplikovaný doplněk, výběr slunečníku může být poněkud náročný. Při volbě modelu je vhodné se zaměřit na konstrukci slunečníku, jeho střechu i podstavec. U těchto částí se poté vybírá provedení, materiál i kvalita zpracování. Informace k výběru ideálního zahradního slunečníku se dozvíte v našem článku Jak vybrat zahradní slunečník.


Recenze Rojaplast Slunečník EXCLUSIVE NEPROMOKAVÝ boční – béžový
Rojaplast Slunečník EXCLUSIVE NEPROMOKAVÝ boční – béžový
Recenze Zahradní slunečník LINDER EXCLUSIV 300 cm MC2003 Beige
Zahradní slunečník LINDER EXCLUSIV 300 cm MC2003 Beige
Recenze Slunečník Exclusive boční průměr 300 cm
Slunečník Exclusive boční průměr 300 cm
Recenze HAPPY GREEN Slunečník závěsný čtvercový TUCSON beige 300x300cm
HAPPY GREEN Slunečník závěsný čtvercový TUCSON beige 300x300cm
Recenze Malatec 10193 Slunečník modrý 200 cm
Malatec 10193 Slunečník modrý 200 cm
Recenze Derby WINDPROFI 2 m plážový naklápěcí slunečník 821
Derby WINDPROFI 2 m plážový naklápěcí slunečník 821
Recenze Slunečník Ass
Slunečník Ass
Recenze Kovový slunečník STANDART zelený
Kovový slunečník STANDART zelený
Recenze Linder Exclusiv KNICK MC2100SG 300 cm Light Grey
Linder Exclusiv KNICK MC2100SG 300 cm Light Grey
Recenze Slunečník kovový 8080 270x270cm béžový Rojaplast
Slunečník kovový 8080 270x270cm béžový Rojaplast
Ocenění

Top 1

Top 2

Top 3

Top 4

Top 5

Top 6

Top 7

Top 8

Top 9

Top 10

Orientační cena 2 400 Kč 1 000 Kč 2 800 Kč 6 300 Kč 500 Kč 1 000 Kč 300 Kč 1 700 Kč 1 000 Kč 2 300 Kč
Konstrukce Boční zavěšení Středová tyč Boční zavěšení Boční zavěšení Středová tyč Středová tyč Středová tyč Středová tyč Středová tyč Boční zavěšení
Podstavec součástí balení Ano Ne Ano Ano Ne Ne Ne Ne Ne Ano
Materiál konstrukce Kov Hliník Kov Ocel Ocel Ocel Kov Kov Hliník Kov
Materiál potahu Polyester Polyester Polyester Polyester Polyester Polyester Polyester Polyester Polyester Polyester
Barva potahu Béžová Bílá Terakota Béžová Modrá Modrá Mix barev Zelená Šedá Béžová
Průměr (cm) 300 300 300 300 200 200 220 300 300 270
Výška (cm) 245 275 240 250 150 až 210 207 120 250 245 235
Hmotnost (kg) 14 7 14 15 1,2 2,3 8 7 7 15

Jak vybrat zahradní slunečník

Při výběru zahradního slunečníku je vhodné zohlednit následující faktory.

 • Typy zahradních slunečníků – na trhu se nachází 2 hlavní typy slunečníků, které se liší dle umístění stojné tyče. Prvním typem je slunečník se středovou tyčí, druhým je slunečník s boční tyčí.
 • Druhy zahradních slunečníků podle materiálu – zahradní slunečníky se vyrábí z oceli, hliníku nebo ze dřeva. Tyto materiály se liší především hmotností, odolností a designem.
 • Druhy zahradních slunečníků podle velikosti podstavce – podstavce se liší dle možnosti zatížení a schopnosti udržení slunečníku.
 • Druhy zahradních slunečníků podle materiálu podstavce – k výrobě podstavců se používá nejčastěji plast, žula nebo litina. Jednotlivé materiály se liší hmotností, odolností i vzhledem.
 • Výběr zahradních slunečníků podle velikosti a tvaru střechy – velikost střechy slunečníku se vybírá dle dostupného prostoru. Tvar střechy pak dle praktičnosti a vzhledu.
 • Kritéria při výběru potahu na zahradní slunečník – při výběru potahu je vhodné se zaměřit na výběr kvalitního materiálu, zkontrolovat přítomnost UV filtru, vodoodpudivost a vybrat barvu i styl.
 • Dílčí parametry při výběru zahradních slunečníků – při výběru slunečníku se můžete také zaměřit na pořízení ochranného obalu, osvětlení, na výběr vhodného mechanismu otevírání nebo si vybrat slunečník s možností snímání potahu pro snadnější čištění.
 • Ceny zahradních slunečníků – na výši ceny má vliv velikost slunečníku, typ konstrukce či materiál. Obstojné slunečníky se pohybují v rozmezí 1 000 Kč až 2 000 Kč, kvalitnější modely lze sehnat do 5 000 Kč. Robustní slunečníky stojí nad 20 000 Kč.

Typy zahradních slunečníků

Zahradní slunečníky se liší dle konstrukcí na následující dva typy.

 • Zahradní slunečník se středovou tyčí – jedná se o klasické slunečníky, které mají kotvící tyč umístěnou uprostřed. Tyto slunečníky jsou dostupné v mnoha velikostech. V některých případech však může středová tyč překážet.
 • Zahradní slunečník s boční tyčí – jedná se o moderní slunečníky, které mají kotvící tyč umístěnou na boku. Díky této konstrukci je možné slunečník snadněji naklánět dle potřeby.

Druhy podle materiálu konstrukce

Jelikož jsou zahradní slunečníky vystaveny náročným venkovním podmínkám, je nutné, aby byly vyrobeny z kvalitního materiálu odolného vůči větru, ale také dlouhodobému slunečnímu záření. Konstrukce zahradních slunečníků se nejčastěji vyrábí z následujících materiálů.

 • Ocelová konstrukce – ocel je kvalitním a pevným materiálem, který se používá při výrobě robustních slunečníků. Její nevýhodou může být vyšší hmotnost.
 • Hliníková konstrukce – hliník je materiálem oblíbeným pro jeho nižší hmotnost, díky které lze slunečník snadněji přenášet. Hliníkové zahradní slunečníky se hodí do míst s méně náročnými okolními podmínkami.
 • Dřevěná konstrukce – dřevo je designovým a odolným materiálem. Nejčastějším druhem dřeva, z něhož se zahradní slunečníky vyrábí, je dub, teak nebo iroko.

Ocelová konstrukce

Ocel je velmi kvalitní a pevný materiál, který se používá především při výrobě velkých a robustních zahradních slunečníků. Ocelové konstrukce by měly být před používáním opatřeny ochranným nátěrem, a to z důvodu předcházení rezivění slunečníku. Nevýhodou tohoto materiálu je vyšší hmotnost, která může být problémem při častém stěhování slunečníku.

Hliníková konstrukce

Hliník je materiálem oblíbeným především pro jeho nízkou hmotnost. Ta je zárukou snadnějšího přenášení slunečníku. Tento materiál se však nehodí na výrobu větších slunečníků či do oblastí typických náročnějšími povětrnostními podmínkami. Nevýhodou hliníkových konstrukcí je vyšší pořizovací cena. Hliníkové konstrukce je vhodné navíc opatřit antikorozním nátěrem.

Dřevěná konstrukce

Dřevo je stabilním materiálem s poměrně dlouhou životností. Vždy však záleží na druhu dřeva, z něhož je konstrukce slunečníku vyrobena. Nejčastěji se používá dub, teak nebo iroko, a to pro jejich vysokou kvalitu a odolnost. Před používáním je vhodné opatřit dřevěnou konstrukci ochranným nátěrem, díky kterému je možné předejít nežádoucím vlivům způsobeným venkovními podmínkami. Dřevo by mělo být chráněno především před slunečním zářením a vlhkostí.

Druhy podle velikosti podstavce

Zahradní slunečníky je nutné upevnit pomocí kvalitního a stabilního podstavce. Dle velikosti konstrukce slunečníku je možné v rámci slunečníku se středovou tyčí zvolit následující velikosti podstavců.

 • Zahradní slunečník s malým podstavcem – jedná se o podstavec se zatížením do 15 kg, který je používán u slunečníků s průměrem do 180 cm.
 • Zahradní slunečník se středním podstavcem – jedná se o podstavec se zatížením od 20 do 30 kg, který se používá u slunečníků s průměrem od 250 do 300 cm.
 • Zahradní slunečník s velkým podstavcem – jedná se o podstavec se zatížením okolo 50 kg, který se používá u slunečníků s průměrem okolo 400 cm.

Vybrané zahradní slunečníky je možné upevnit ve stojanu pomocí redukčního kroužku, jenž vyplní volný prostor v podstavci. Jiné modely jsou vybaveny utahovacími šrouby integrovanými přímo v podstavci.

Druhy podle materiálu podstavce

Podstavce k zahradním slunečníkům se nejčastěji vyrábí z následujících materiálů.

 • Plastové podstavce – plastové podstavce jsou lehké, a tudíž je možné je snadno přemisťovat. Pro vyšší stabilitu je vhodné je naplnit vodou nebo pískem.
 • Žulové podstavce – žulové podstavce jsou odolné a kvalitní. V zahradě vytváří žulové doplňky zajímavý design. Nevýhodou tohoto materiálu je však vysoká hmotnost a vysoká pořizovací cena.
 • Litinové podstavce – litinové podstavce jsou kvalitní a díky vyšší hmotnosti spolehlivě udrží i velké konstrukce. Nevýhodou je u tohoto materiálu vyšší pořizovací cena.

Plastové podstavce

Plast je materiálem s nízkou hmotností, a tudíž se používá k výrobě podstavců na menší slunečníky. Tento lehký materiál nabízí výhodu snadné přenositelnosti, díky čemuž je možné používat slunečník nejen na zahradě, ale také na výletě či dovolené. Pro dostatečné ukotvení slunečníku je nutné podstavec naplnit vodou nebo pískem, díky čemuž se slunečník zatíží.

Žulové podstavce

Žula je těžkým a odolným materiálem. Současně se stává stále více populární svým vzhledem a využívá se v designových návrzích zahrad i domácností. Přemisťování žulového podstavce může být náročné, a proto je doporučeno jej využívat na jednom místě. Nevýhodou žulových doplňků je rovněž vyšší pořizovací cena. Podstavce z tohoto materiálu se používají k upevnění velkých a robustních slunečníků.

Litinové podstavce

Litinové podstavce jsou vyrobeny ze slitiny železa s uhlíkem, přičemž se jedná o materiál s relativně vysokou hmotností. Podstavce vyrobené z tohoto materiálu se používají k držení robustnějších konstrukcí a větších slunečníků. Litina je kvalitní a spolehlivá, vyznačuje se však vyšší pořizovací cenou.

Výběr podle velikosti a tvaru střechy

Velikost střechy slunečníku je závislá na dostupném prostoru. Větší slunečníky poskytují nejen více stínu, ale jsou také díky větší a pevnější konstrukci stabilnější při dešti či větru. Tvar slunečníku je více otázkou vkusu než praktičnosti. Klasické slunečníky mají kruhový, čtvercový nebo obdélníkový tvar. Stále oblíbenějšími se však stávají střechy tvořící mnohoúhelník.

Kritéria při výběru potahu slunečník

Při výběru potahu na zahradní slunečník je vhodné zvažovat následující parametry.

 • Materiál potahu – materiál potahu by měl být především pevný a kvalitní. Většina potahů je vyrobená z polyesteru, který je lehký a rychleschnoucí, oblíbené je však také hrubé bavlněné plátno, jež bývá ošetřeno impregnací. Hustota látky se většinou udává v gramech na m2, přičemž výhodnější jsou vždy vyšší hodnoty.
 • Odolnost vůči slunci a vodě – většina potahů je vybavená UV filtrem, který chrání potah před důsledky dlouhodobého působení slunečního záření. Odolnost vůči slunečnímu záření je udávána podobně jako je tomu u opalovacích krémů, např. UV30+. Ne každý potah je však vodoodpudivý. Jestliže tudíž plánujete používat slunečník i při dešti, zkontrolujte si při výběru i tento parametr.
 • Barva a styl potahu – barvu potahu je vhodné vybírat dle stupně stálobarevnosti, který se uvádí na škále od 3 do 8+. Čím vyšší tento stupeň je, tím déle barva potahu vydrží a nevybledne. Obecně však platí, že tmavší barvy bývají náchylnější k blednutí. Blednutí barvy závisí na podmínkách prostředí, intenzitě slunečního záření, vlhkosti vzduchu či nadmořské výšce.

Dílčí parametry

Při výběru je vhodné se zaměřit také na dílčí parametry, které jsou následující.

 • Ochranný obal na slunečník – ochranný obal je vhodný nejen při převážení slunečníku, ale také k jeho zabalení a uschování v chladnějších měsících. Díky obalu se slunečník nezašpiní, je ochráněn před okolními vlivy a před podřením.
 • Osvětlení – jedná se o praktický doplněk při letním večerním posezení. Zahradní slunečník se nejčastěji vybavuje LED osvětlením.
 • Mechanismus otevírání – slunečníky mají klasické teleskopické manuální vysouvání typu “push-up” nebo vysouvání pomocí otáčení kliky.
 • Možnost snímání potahu – vhodným bonusem je možnost snímání potahu, díky čemuž je možné potah po sezóně vyčistit.

Ceny zahradních slunečníků

Ceny zahradních slunečníků se liší v závislosti na velikosti slunečníku, typu konstrukce a materiálu podstavce. Plastový slunečník s nízkou kvalitou je možné pořídit do 500 Kč. Kvalitnější slunečníky s oběma typy konstrukcí se pohybují v rozmezí od 1 do 2 000 Kč. Cena větších slunečníků s kvalitní konstrukcí, potahem i podstavcem se může vyšplhat až k 5 000 Kč. Nicméně robustní a velmi kvalitní slunečníky se pohybují v cenách od 20 000 Kč.

Často kladené dotazy k zahradním slunečníkům

Jak vybrat zahradní slunečník?

Při výběru zahradního slunečníku je vhodné se nejprve zaměřit na volbu typu a poté na výběr materiálu konstrukce i podstavce. Důležitým parametrem jsou rovněž rozměry slunečníku a tvar střechy, který by měl být prostoru uzpůsoben. V následujících krocích je vhodné již filtrovat nabídku dle specifických parametrů, jako např. podle barev či stylu slunečníku, mechanismu otevírání, praktičnosti při čištění apod.

Jak provádět údržbu zahradního slunečníku?

Aby zahradní slunečník vydržel co nejdéle, je nutné se o něj náležitě starat. Konstrukci slunečníku je vhodné pravidelně utírat vlhkým hadříkem namočený v roztoku mýdlové vody nebo pomocí přípravků určených na umývání daného materiálu konstrukce. Tkaninu je možné umývat rovněž hadříkem nebo kartáčem, pomocí kterého lze smýt většinu nečistot. Vždy je však vhodné se řídit radami výrobce uvedenými v příbalovém letáku.

Jaký je rozdíl mezi slunečníkem a sluneční plachtou?

Sluneční plachta je někdy považována za alternativu slunečníku. Zatímco se slunečník vyznačuje tím, že je uchycen v konstrukci, kterou podpírá stojná noha, sluneční plachta se upevňuje na pevné sloupky nebo kotvy, jež jsou umístěny např. na fasádě domu. Plachta mívá nejčastěji obdélníkový nebo trojúhelníkový tvar. Vyznačuje se rovněž nižší stabilitou a životností než je tomu u slunečníků.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 5 z 5 hlasů