Nejprve si představíme základní druhy zdrojů, jejich výhody a nevýhody. Dalšími podstatnými parametry je i kapacita zásobníků energie a jejich životnost.
Svůj význam má i výkon, kterým zařízení disponuje. Ruku v ruce s tímto atributem jde též záložní doba, udávající, jak dlouho udrží přístroj vaše zařízení v provozu. V neposlední řadě se podíváme na zoubek i typu a počtům podporovaných zásuvek. Nemenší význam mají i různé dodatečné funkce, jež se postarají o dodatečný komfort.
Samozřejmě nezapomínáme ani na stanovení přibližných cenových pásem a popis jejich specifik. Dobře totiž víme, že hlavním kritériem pro nákup čehokoliv bývá cena.
Typy
V současné době rozlišujeme tři hlavní druhy zásobáren záložní energie – Offline, Line-Interactive a Online. Každý z nich má svá specifika, liší se však hlavně cenou a způsobem fungování.
Offline
Nejjednodušší varianta, která se spíná při výpadku elektrické energie. Během velmi krátkého okamžiku začne dodávat energii potřebnou ke zvládnutí situace. Tyto zdroje bývají vybaveny záložními bateriemi a ochranou proti případným výkyvům.
Hlavní nevýhodou je náchylnost proti nečekaným poklesům napětí a přepětí. V takovém případě dochází k velmi rychlému vybití akumulátoru.
Pro svou nízkou cenu a spolehlivost jsou určeny zejména pro potřeby domácností. Uživateli dají dostatek času na to, aby zachránil svá data, jelikož se nepředpokládá, že by pro práci využíval náročnějších programů.
Line-Interactive
Line-Interactive zařízení fungují velmi podobně jako předcházející typ. Na rozdíl od něj ovšem dovedou plynule manipulovat s napětím a reagovat na případné výkyvy v sítí. Díky tomu nedochází k rychlému vybití baterie.
Pro svůj vyvážený poměr cena/výkon jsou určeny do náročnějších domácností a menších firem. Jestliže pracujete s několika náročnějšími programy najednou, určitě se vám bude více času na uložení dat hodit.
Občas se Line-Interactive modely označují jako tzv. AVR (Automatic Voltage Regulator) právě pro svou schopnost plynule reagovat na změny napětí.
Online
Nejvýkonnější, ale zároveň i nejdražší řešení. Akumulátory jsou v provozu 24 hodin denně a využívají vstupního napětí ke svému neustálému dobíjení. Jelikož jsou stále zapnuté, nepotřebují žádný dodatečný čas k tomu, aby nastartovaly.
Pružně a přesně reagují na výkyvy napětí, takže se nemusíte obávat jeho prudkých poklesů nebo naopak zvýšení. V zásadě poskytnou tolik času, kolik je potřeba, proto jsou určeny do větších firem, vyžadujících vždy to nejlepší a nejefektivnější řešení ochrany dat.
Kapacita akumulátorů
Co si budeme povídat, množství energie, které je akumulátor schopen uskladnit, je nejdůležitějším parametrem. Běžně bývá udáván v minutách provozu, přičemž je možné se setkat hned se dvěma údaji – při 100% zatížení a při práci na 50 %.
Zajímavostí je, že při maximální zátěži bývá provozní doba zhruba 5× nižší než při výdeji polovičního množství energie. Důvodem je nadměrné přetížení baterie. Z toho vyplývá, že se vždy vyplatí zakoupit výrobek s výrazně vyšší kapacitou, než kolik je zapotřebí. Zajistíte si tím výrazné prodloužení doby fungování svých přístrojů.
Jestliže vám běžná kapacita nedostačuje, dražší UPS poskytují i možnost využít přídavné baterie. Tyto tzv. kabinety prodlužují výdrž zdroje o více než 10 minut. Podobné řešení však patrně v domácnosti nevyužijete, neboť je určeno do firem.
Životnost akumulátorů
Neméně podstatným parametrem je i životnost akumulátorů. Ta je ovlivněna zejména podmínkami, v nichž se přístroj provozuje. Nejvíce záložním zdrojům škodí trvalé přebíjení, kdy se již dobitá baterie neustále zahlcuje další a další energií. Proto se vyplatí občas nechat výrobek zcela vybít a následně znovu dobít. Standardně se životnost těchto přístrojů pohybuje okolo hranice tří let.
Výkon
Velký vliv na funkčnost záložních zdrojů má i výkon. Ten by se měl volit s ohledem na to, jaké množství energie je vlastně potřeba pro zachování klíčových přístrojů v domácnosti či kanceláři.
Samotný parametr bývá udáván ve dvou různých jednotkách VA – Voltampérech a W – Wattech. Při nákupu pamatujte na to, že činný výkon ve W bývá až o 60 % nižší než výkon zdánlivý uváděný ve VA.
Proto vybírejte pečlivě s ohledem na množství skutečné energie, kterou spotřebujete. Standardně se pro konverzi zdánlivého na činný výkon využívá vzorečku VA = W × 1,6
Výkon UPS by měl v ideálním případě až o třetinu vyšší, než kolik energie budete skutečně potřebovat.
Záložní doba
Ruku v ruce s výkonem jde i tzv. záložní doba. Ta určuje, kolik času po sepnutí záložního generátoru energie vlastně získáte. Domácí kanceláře si vystačí s dobou okolo 1 minuty. Standardní kancelářské programy je totiž možné uložit velmi rychle.
Ve firmách a státních institucích musí být doba pro zálohu mnohem delší. V tomto případě se vyplatí vybrat UPS se záložní dobou přesahující 10 minut. Pamatujte ovšem na to, že množství času, který dostanete se odvíjí od energie, jež je potřeba vydat pro zajištění chodu.
Typ a počet zásuvek
Standardně nabízené UPS jsou opatřeny 2 až 10 zásuvkami. Může se jednat buď o sloty počítačového typu, případně klasické zásuvky. Zvláště při nákupu přes internet si dávejte pozor, aby zásuvky podporovaly evropský standard. S americkými či asijskými zásuvkami nemusí být vaše přístroje kompatibilní.
Modernější modely bývají navíc osazeny USB porty, případně prostory pro zapojení mobilních telefonů nebo routerů. Vždy si tedy můžete vybrat to, co potřebujete.
Dodatečné funkce
Posledním kritériem, které příjemně ovlivňuje uživatelský komfort, jsou dodatečné funkce. S neustálým vývojem nových výrobků přibývá jejich množství, takže na tomto místě nabídneme jen výpis těch nejvýznamnějších:
- Mód úspory – ECO zásuvky šetřící energii
- Vyměnitelná baterie – možnost odstranit nefunkční akumulátor a vyměnit jej za nový v domácích podmínkách
- Možnost studeného startu – sepnutí zdroje bez připojení do zásuvky
- Filtr proti rušení – omezení rušení signálu a spojení s připojenými zařízeními
- Signalizace – oznámení některých stavů prostřednictvím světelných či zvukových signálů
- Prodloužená záložní doba
- Software – propojení s počítačem prostřednictvím speciálních programů
Cena
Vzhledem k tomu, že se na stejném místě nacházejí drobné modely pro domácnosti, i mohutné generátory určené firmám, musíte počítat se širokým rozpětím. Můžeme tedy rozeznat hned několik cenových hladin, v nichž se pohybují zařízení podobných vlastností a vybavení.
Cena do 5 000 Kč
Naprostá většina modelů určených do domácnosti se prodává za cenovku nepřesahující 5 000 korun. Obecně jde o Offline, případně Line interactive přístroje. Počet zásuvek se liší a pohybuje se od 3 v případě nejlevnějších výrobků až po 10 u modelů na horní hranici.
Ta nejlepší zařízení kategorie jsou schopna vydat až 1 400 W činné energie, což plně postačuje pro několik zařízení v celé domácnosti. Nabídnou dostatek času na dokončení práce.
Cena od 5 000 Kč do 20 000 Kč
Většina přístrojů nižší střední třídy využívá technologie Line Interactive, nejdražší modely mohou být stále Online. Samozřejmostí je vysoký výkon, dostatek zásuvek pro připojení všech potřebných přístrojů i ochrana proti výkyvům napětí. Přítomna bývá i indikace provozu prostřednictvím LED diod.
Výrobky z tohoto cenového rozpětí naleznou uplatnění v náročnějších domácnostech. Na své si přijdou zejména jedinci využívající tzv. home office. Dostatečnou míru ochrany nabídnou i menším firmám.
Cena od 20 000 Kč do 40 000 Kč
Třetí výkonnostní třída je určena pro firmy, jež potřebují v případě výpadku proudu dostatek času pro záchranu svých dat. Modely spadající do této kategorie jsou výhradně Online a nabízejí výkon pohybující se okolo 3 000 W.
Samozřejmostí je přítomnost celé řady různých zásuvek, LED indikace, ale i USB slotů. Ochránit navíc můžete i mobilní či internetovou síť.
Cena nad 40 000 Kč
Náročné korporace či klíčové instituce, jako jsou průmyslové podniky či nemocnice zcela jistě brouzdají v těchto vodách. Online zdroje mohou mít kapacitu až 5 000 Wattů, takže zajistí fungování celých sítí i po dobu delší než 10 minut. Navíc jsou zcela odolné proti případným výkyvům napětí a mohou samostatně regulovat příjem elektrické energie.