Recenze nejlepších zavinovaček | Test 2023 | Arecenze.cz
Menu

Recenze nejlepších zavinovaček ze srovnávacího testu 2023

Aktualizováno:
Červen 2023

Zavinovačka je produktem, který je primárně určen pro malé děti. Právě po jejich narození je třeba nepodceňovat nepříliš vyvinutý termoregulační systém v těle a prostřednictvím zavinovačky je nutné jim dopřávat dostatek tepla.

Kvalitní zavinovačky přináší malým ratolestem nejenom potřebné tělní teplo, ale zároveň jim podvědomě zajišťují i určitý pocit bezpečí. Ne nadarmo je tento výrobek doporučován v podstatě všemi dětskými lékaři.

K výběru zavinovačky není dobré přistupovat jako k obyčejné látce zavázané do uzlíčku. Dbát byste měli na ty nejmenší detaily, protože jde přece jenom o komfort vašeho dítěte. Vytvořte jim tedy ten nejlepší pocit za pomoci vhodné zavinovačky. S nákupem vám jistě poradí náš rádce Jak vybrat zavinovačku.


Nejlepší zavinovačky dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze Eva Kiedroňová Péřová zavinovačka Dráček péřová výplň
Eva Kiedroňová Péřová zavinovačka Dráček péřová výplň 97 %
Počet recenzí: 38
1 800 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze Baby Nellys Zavinovačka Duha pudrová
Baby Nellys Zavinovačka Duha pudrová Zatím nehodnoceno 700 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze Sleepee spací pytel Sand
Sleepee spací pytel Sand 90 %
Počet recenzí: 1
1 600 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze Eva Kiedroňová Péřová zavinovačka Maxi Dráček péřová výplň
Eva Kiedroňová Péřová zavinovačka Maxi Dráček péřová výplň 89 %
Počet recenzí: 18
2 300 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze Sleepee spací pytel Summer Rose
Sleepee spací pytel Summer Rose 50 %
Počet recenzí: 1
1 400 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze Sleepee spací pytel Summer Ocean Green
Sleepee spací pytel Summer Ocean Green Zatím nehodnoceno 1 400 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze Träumeland Letní spací pytel Liebmich Kleiner Bär
Träumeland Letní spací pytel Liebmich Kleiner Bär Zatím nehodnoceno 1 100 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze Sleepee spací pytel Summer Petrol
Sleepee spací pytel Summer Petrol 78 %
Počet recenzí: 4
1 400 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze LITTLE ANGEL zavinovačka bílá madeira
LITTLE ANGEL zavinovačka bílá madeira Zatím nehodnoceno 1 200 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze Sleepee spací pytel Sunflower
Sleepee spací pytel Sunflower 100 %
Počet recenzí: 2
1 600 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat zavinovačku

Kdo by si kdy pomyslel, že tak jednoduchý doplněk v podobě zavinovačky je možné dělit a kategorizovat. Je tomu ale tak. Proto se hned v první kapitole zaměříme na základní dělení jednotlivých druhů zavinovaček. Pak přistoupíme k důležité volbě výrobního materiálu.

Při nákupu nové zavinovačky byste měli brát v potaz i ty nejmenší detaily, jakými jsou velikost, zapínání, ale také hřejivost. Vedle této vlastnosti můžete přihlížet i k mnohým dalším, které přispívají k většímu pohodlí a komfortu malého dítěte. Nakonec nezapomínejte ani na barevné provedení nebo motiv vnějšího vzhledu zavinovačky. Poslední kapitolu budeme věnovat pořizovacím nákladům.

Zavinovačka bude pravděpodobně jednou z prvních věcí, kterou do výbavičky pořídíte. Myslet byste měli také na další věci jako jsou kojenecké lahve, odsávačky mléka, pleny a dětské chůvičky.

Typ zavinovačky

I když všechny zavinovačky na první pohled vypadají naprosto stejně, není tomu tak. Vybírat si můžete mezi odlišnými typy těchto produktů. Ve své podstatě lze volit ze dvou základních variant zavinovaček.

Klasická zavinovačka

Jedná se o nejtypičtější produkty na trhu. Jejich hlavním výrobním materiálem je povětšinou bavlna, která je velice příjemná na tělo dítěte. Klasická zavinovačka je obvykle vybavena vložkou. Tu lze měnit na základě aktuálního počasí. Tyto praktické vlastnosti mohou být vykoupeny jediným nedostatkem, a tím je klasické zavazování. S tím mohou mít některé maminky trochu problém, jde ale pouze o zvyk. Klasické zavinovačky mají tvar čtverce.

Určitou odnoží je univerzální zavinovačka mající více způsobů užití. Někdo ji používá například jako clonu na kočárku při procházkách venku, jiný ji využije jako osušku nebo malé prostěradlo. Ve výsledku je možné do takového výrobku pohodlně zavinout dítě.

Rychlozavinovačka

Název tohoto produktu hodně prozrazuje. Rychlozavinovačky mají nespornou výhodu v tom, že je můžete snadno a bleskově zapnout. Při jejich nákupu narazíte na bezpočet nejrůznějších výrobních materiálů. Je ale pravdou, že většina z nich bývá z těch tenčích, takže je mnohé matky často kombinují s klasickými zavinovačkami.

Speciální doplňky

Zmínka by měla padnout i o speciálních doplňcích, které můžete přikoupit k zavinovačkám. Typickým příkladem je hnízdo pro miminka. Jde o malou lehací plochu s obrubou, kam padne dítě jako ulité. Zabalené bude pochopitelně v zavinovačce. Tento produkt ale ještě více umocní onen pocit bezpečí a trochu stísněnější prostor, na jaký je dítko zvyklé z břicha matky.

Výrobní materiál

Výrobní materiál je určitě velice důležitým údajem při výběru nové zavinovačky. Přihlížet byste měli především k jeho vlastnostem, ale také třeba k alergiím dítěte, protože právě v zavinovačce bude trávit spoustu času. Vybírat si můžete z nejrůznějšího složení. Každý z palety materiálů se prezentuje trochu odlišnými předpoklady.

 • Bavlna – Jeden z nejzákladnějších výrobních materiálů vůbec. Ve prospěch bavlny hovoří pevnost, savost a patřičná měkkost. V bavlně bude malé dítě schováno před nežádoucími povětrnostními vlivy. Bojovat nebudete ani s tím, že se vám takový materiál snadno roztrhne. Připravte se ovšem na to, že bavlna po pravidelném praní žmolkovatí, při výrazném chladu nemusí představovat tak vysokou ochranu a určitě se bude více mačkat.
 • Froté bavlna – Nadstavba klasické bavlny. Můžete očekávat lepší odvod vlhkosti, odolnost proti oprání a antibakteriální vlastnosti.
 • Flanel – Ve prospěch tohoto výrobního materiálu hovoří hebkost a jemnost na dotek. Flanelové zavinovačky jsou hodně prodyšné.
 • Bambus – Tento materiál je ideální pro novorozená miminka, protože je hodně jemný k dětské pokožce. Kromě toho má antibakteriální vlastnosti a je měkký.
 • Syntetické materiály – Nejpoužívanější je pravděpodobně polyester. Ve prospěch hovoří funkčnost syntetických materiálů. Ty výrazně odolávají proti mechanickému poškození, mají rychle schnoucí vlastnosti a nebudete bojovat ani s obtěžujícím mačkáním. Syntetika je velice často aplikována jako vrchní vrstva zavinovačky, která dítě chrání před větrem a podobnými neduhy.

Je naprosto běžné, že spousta zavinovaček vzniká kombinací výše uvedených materiálů, ať už jde o letní nebo zimní modely. Obvykle je z důvodu kombinace hlavních výhod obou použitých materiálů. Z jednoho je vyrobena vnitřní vrstva a z druhého naopak ta vnější.

Velikost

Opomínat byste pochopitelně neměli velikost zavinovačky, která je celkem individuální záležitostí. Odvíjí se od toho, jak veliké máte dítě. Spousta klasických zavinovaček se vyrábí v běžném rozměru 70×70 centimetrů. Vybírat si můžete i z větších výrobků, které mají délku mezi 70 až 90 centimetry. Ty největší zavinovačky pak mohou bez problému překračovat hranici 100 centimetrů.

Zapínání

U novodobých zavinovaček můžete narazit na více způsobů zapínání. Tím nejtypičtějším je určitě klasické zavazování, které samozřejmě může maminkám dělat z počátku problém. Stačí si ale prostudovat návod nebo se ideálně podívat na některá prezentační videa na internetu a velice rychle takový grif dostanete do ruky.

V závislosti na tom, jakou pořídíte zavinovačku objevíte odlišné typy zapínání. Není ničím neobvyklým, že součástí takové zavinovačky je například suchý zip. Ten ovšem nemusí vyhovovat každému. Hodně používané jsou také tkaničky. S pomocí nich lze jednotlivé části zavinovačky utáhnout dle potřeby a děťátko se pak bude cítit, jako v bavlnce.

Hřejivost

Když půjdete při výběru zavinovačky do nejmenších detailů, určitě se zajímejte o další důležitý parametr, kterým je hřejivost. Jednotkou výhřevnosti je „tog“. K té musíte hledět v závislosti na tom, kde bude zavinovačka používána. Je rozdíl, zda to bude v létě čili v teple nebo v zimě. Jen pro představu přinášíme dvě orientační hodnoty.

 • Hřejivost 1,7 tog je ideální pro bytové podmínky. Hodnota vhodná do vytopeného bytu nebo do letního počasí.
 • Hřejivost 2,5 tog přináší vyšší tepelný komfort pro dítě. Takovou zavinovačku lze použít i v chladnějším prostředí.

Jak výše uvedené příklady prozrazují, s rostoucí hodnotou hřejivosti pořizujete svému miminku teplejší zavinovačku.

Vlastnosti

Každý model zavinovačky se liší nejenom vzhledem a výrobním materiálem, ale také některými přidruženými vlastnostmi. V tomto směru se můžete setkat s přemírou nejrůznějších informací, které pro vaše účely budou zcela nepodstatné, a jiné se vám naopak stanou velkým přínosem. Proto vám v následujících řádcích představíme ty nejčastější z nich.

 • Praní v pračce – Jasně vypovídající vlastnost zavinovačky. O její snadnou údržbu se postaráte tak, že ji jednoduše vložíte do pračky a zvolíte příslušný program.
 • Zavinovačky do kočárku – Jejich název je jasně vypovídající, využití nacházejí hlavně pro zavinutí dítěte ležícího v kočárku.
 • Poloha ručiček dítěte – Některé modely zavinovaček prezentují informaci o správné poloze ručiček dítěte po vzoru vývoje plodu v děloze.
 • Bio zavinovačka – Produkt zhotovený z bio bavlny.
 • Prodyšnost a pružnost – Výrobky s velkým důrazem kladeným právě na tyto vlastnosti.
 • Oboustranné zavinovačky – Využít je můžete z obou stran. Obvykle mají z každé strany jiný dekor.

Barva a motiv

Nakonec byste neměli podceňovat ani designové provedení zavinovačky. Prioritou každé maminky bude určitě maximální komfort dítěte, ale i přesto si spousta žen neodpustí nákup hezkého dětského doplňku, který může být reprezentativní.

V tomto směru se samozřejmě meze rozhodně nekladou. Zavinovačky lze zakoupit snad ve všech barvách a jejich kombinacích. K té ideální volbě se většina matek přiklání hlavně podle toho, jakého pohlaví dítě je.

Spokojit se však nemusíte jen se základními barevnými vzory. Existuje spousta pohádkových a dětských motivů vypadajících skutečně roztomile. Zavinovačky mohou obsahovat motivy medvídků, hvězdiček, soviček, balonků, myšek, námořníků, motýlků a dalších věcí.

Cena

Zavinovačka určitě není žádným nákladným doplňkem. Jde o cenově dostupný výrobek, který můžete zakoupit od nejrůznějších výrobců. Jednotlivé značky se pochopitelně mohou lišit kvalitou a použitým výrobním materiálem. Oblíbené jsou Ergobaby, New Baby, T-tomi, Emitex, Little Angel, Scarlett, Lodger, Babyrenka, Babyvak, Belisima, Mamo-tato, Darland, Emitex a Kaarsgaren.

Cena do 300 Kč

Ty úplně nejlevnější zavinovačky zakoupíte do 300 Kč. Jde pochopitelně o nejméně kvalitní výrobky. Obvykle se jedná o nejmenší velikost a nejjednodušší způsob zapínání, kterým je suchý zip. Výrobním materiálem bude bavlna.

Cena od 300 Kč do 500 Kč

Kvalitní zavinovačky pro chlapce i dívky. Jejich výhodou budou dvě vrstvy, ta ochranná vrchní a vnitřní přicházející do kontaktu s tělem dítěte. Hodně často se používá spojení bavlny a polyesteru. Volit můžete z více rozměrových variant.

Cena od 500 Kč do 800 Kč

Zavinovačky s moderním vzhledem, ergonomickým designem a s výběrem nejrůznějších typů zapínání. Využít lze i speciální zavinovací úplety. Důraz je kladen hlavně na lepší výrobní materiály. Vybírat si můžete z letních i zimních variant.

Cena nad 800 Kč

Pokud chcete svému miminku dopřát ten nejvyšší standard, investujte do špičkových zavinovaček. Ty mohou mít podobu například okvětního lístku nebo jiného praktického tvaru vhodného pro snadné zavinování. Maximální komfort dítěte vám přináší zavinovačky s cenou kolem 1 800 Kč.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.4 z 15 hlasů