Menu

Nejlepší zvukové karty 2024: Srovnání podle recenzí a testů

Aktualizováno:
Autor:
Kateřina Šichová

Vzpomínáte si ještě na zvuky vydávané stařičkými hrami z konce 80. a počátku 90. let? Na ono vrzání, které jen zdánlivě připomínalo hudební produkci? Doba pokročila a dnes si něco podobného vůbec nedovedeme představit. Naopak vyžadujeme, aby byl zvuk linoucí se z našich výkonných soustav dokonalý.

V dřívějších dobách se vůbec nepočítalo s tím, že by počítač měl nějaký zvuk vydávat, jelikož byl navržen pro kancelářskou práci a výpočetní operace. S nástupem zábavního průmyslu, počítačových her a videí bylo jasné, že toto myšlení neobstojí. Ruku v ruce s masovým rozšířením reproduktorů a sluchátek šel i rozvoj kvality zvuku. Od této doby jsou zvukové karty neodmyslitelnou součástí všech prodávaných počítačových sestav včetně těch kancelářských.

Jelikož nároky zákazníků neustále rostou a výrobci zvukových karet na ně reagují, rozhodli jsme se připravit následující článek. Pokusíme se vám v něm zprostředkovat ta nejdůležitější kritéria pro správný nákup a neopomeneme se krátce pověnovat i přehledu cen.


Nejlepší zvukové karty dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Produkt Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
Top 1 100 %
Počet recenzí: 3
3 700 Kč Zobrazit nabídky
Top 2 Zatím nehodnoceno 5 200 Kč Zobrazit nabídky
Top 3 98 %
Počet recenzí: 3
260 Kč Zobrazit nabídky
Top 4 90 %
Počet recenzí: 6
1 300 Kč Zobrazit nabídky
Top 5 94 %
Počet recenzí: 53
400 Kč Zobrazit nabídky
Top 6 91 %
Počet recenzí: 29
2 500 Kč Zobrazit nabídky
Top 7 91 %
Počet recenzí: 6
3 400 Kč Zobrazit nabídky
Top 8 90 %
Počet recenzí: 45
1 100 Kč Zobrazit nabídky
Top 9 90 %
Počet recenzí: 4
3 700 Kč Zobrazit nabídky
Top 10 88 %
Počet recenzí: 11
5 700 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat zvukovou kartu

V prvé řadě se podíváme na zoubek dostupným typům zvukových karet. Vzhledem k široké dostupnosti zařízení integrovaných do základní desky považuje mnoho zákazníků nákup samostatné karty za zbytečnost. Je tomu skutečně tak a mohou vůbec integrované čipy do budoucna zcela převládnout?

Během nákupu se potom zabývejte zejména typem sběrnice, jež sehrává klíčovou roli v případě interních dedikovaných karet. Významnou roli hraje i frekvence, od níž se odvíjí kvalita zvukové produkce. Dbejte též na vybavení s odpovídajícím množstvím vstupů a výstupů. Nikdy totiž nevíte, jakým doplňkovým vybavením budete chtít svůj počítač obohatit. V neposlední řadě doporučujeme důkladně prostudovat specifikace výrobců a ověřit si, zda je jejich hardware skutečně kompatibilní s vaším systémem.

Poslední část článku, jako již tradičně, věnujeme cenovému okénku. Stanovili jste tři základní intervaly, v nichž se nacházejí modely podobných vlastností a funkcí. Po přečtení této kapitoly budete tedy mít alespoň rámcový přehled o výši požadovaného finančního obnosu.

Typ

Úplně první volba spočívá ve výběru adekvátního typu zvukové karty. V současné době nabídka čítá tři základní provedení:

  • zvuková karta integrovaná do základní desky
  • dedikovaná interní zvuková karta
  • dedikovaná externí zvuková karta

Vzhledem k důležitosti tohoto základního rozdělení jsme se rozhodli věnovat každému řešení samostatnou podkapitolu.

Mnohdy se ještě na trhu setkáte s kategorií herních zvukových karet. Možná se teď ptáte, zda se nejedná jen o chytrý marketingový tah výrobců? Do jisté míry ano, jistý rozdíl oproti zbytku produkce ovšem spočívá ve výraznější podpoře prostorového zvuku usnadňujícího prostorovou orientaci.

Zvuková karta integrovaná do základní desky

Používáte počítač výhradně ke kancelářské činnosti, a ačkoliv si sem tam pustíte film nebo video, nejste zatíženi na kvalitu zvuku? Potom si plně vystačíte s nejlevnějším řešením v podobě zvukové karty integrované do základní desky. V současné době již prakticky nelze nalézt sestavu, která by tento systém postrádala.

Velká výhoda integrovaných „zvukáren“ spočívá kromě ceny také v tom, že zbytečně nezaplňují žádný slot, jenž může posloužit pro umístění jiného zařízení. Bohužel se připravte na slabé zesílení zvuku a mohutné rušení způsobené nevhodným uložením karty.

Dedikovaná interní zvuková karta

Jakousi zlatou střední cestu představuje pořízení dedikované zvukové karty umístěné v jednom ze slotů základní desky. Nabízí poměrně silné zesílení zvuku a větší počet výstupů podporuje jeho prostorové šíření. Výsledný dojem ještě vylepšuje možnost využití sluchátek s impedancí a vysoká frekvence.

Vzhledem k tomu, že se jedná o interní komponentu, podléhá rušení ze strany ostatního vybavení počítače. Z toho důvodu nedoporučujeme její použití, komponujete-li vlastní hudbu. Počítejte též se zabráním jednoho portu na základní desce.

Dedikovaná externí zvuková karta

Vyžadujete za všech okolností ten nejkvalitnější a nejčistší zvuk? Pořiďte si externí zvukovou kartu a propojte ji prostřednictvím USB nebo FireWire se svým počítačem. Výsledkem bude dokonalý prostorový zvuk bez jakéhokoliv nepříjemného rušení.

Počítejte však s tím, že externí zařízení zabere jeden z volných vstupů počítače a neopomeňte mu vyhradit místo na stole.

Sběrnice

Jestliže jste se rozhodli pořídit dedikovanou interní zvukovou kartu, nevyhnete se volbě odpovídající sběrnice. Jejím prostřednictvím je možné jakýkoliv kus hardwaru připojit k mateřské desce, s níž může následně komunikovat. Zejména majitelé starších počítačů by si tak měli ověřit, jaký typ sběrnice se v jejich miláčkovi nachází.

V současné době se lze setkat hned se třemi typy, přičemž v nejbližších letech dojde k jejich postupné redukci:

  • PCIe – moderní standard, poskytuje dostatečnou kvalitu zvuku pro poslech hudby, hraní her nebo sledování filmů
  • PCI – předcházející verze sběrnice PCI, typická pro počítače vyrobené do roku 2008
  • ISA – stařičký typ, dnes minimálně užívaný, nízká cena, horší kvalita, pomáhá ušetřit PCIe sloty pro jiný hardware.

Jestliže vlastníte počítač vyrobený v roce 2010 a později, s největší pravděpodobností bude obsahovat integrovanou zvukovou kartu. Není ale nic jednoduššího než vložit dedikovaný kus do volné sběrnice PCIe.

Frekvence

Během nákupu rozhodně berte v potaz také frekvenci karty. Určuje, kolik zvukových signálů je karta schopna zpracovat za jednu sekundu. Standardně se pohybuje v rozmezí od 96 do 192 kHz. Každý kilohertz navíc je znát, neboť pojme-li karta více podnětů, je schopná je rovnou lépe a rychleji vykreslit.

Frekvenci mnohdy doplňuje ještě hloubka udávaná v bitech. I zde platí, čím více tím lépe, přičemž za jakýsi vrchol považujeme 24bitové systémy.

Konektivita

Chcete si vytvořit domácí kino nebo uspořádat videohovor se svými přáteli? Ať tak či tak musíte mít po ruce odpovídající konektory. Proto při nákupu zvukové karty věnujte odpovídající pozornost ověření, co vlastně můžete ke zvolenému modelu připojit. Mnohdy jsou totiž možnosti až příliš omezené. Základem by mělo být několik následujících portů:

  • vstup pro sluchátka – možnost přímého zapojení sluchátek
  • vstup pro reproduktory – pro reprosoustavy
  • herní port – připojení gamepadů, joystiků nebo midi kláves
  • vstup pro mikrofon – pro dostatečně kvalitní převod vstupujícího zvuku
  • SPDIF výstup – možnost užití digitálního zesilovače.

Vzhledem k poměrně náročným technologiím bývají moderní reprosoustavy často připojovány prostřednictvím USB portů. Levnější zvukové karty standardně podporují efektivnější dvoukanálový zvuk. Jestliže ovšem chcete naplno využít potenciál svých 5.1 beden, pátrejte výhradně po takto vybaveném modelu.

Kompatibilita

Našli jste konečně po několikahodinovém hledání svého favorita? Neradujte se předčasně a raději si ještě ověřte, zda je kompatibilní s vnitřní výbavou počítače. Mnohdy se totiž stává, že výrobci některé funkce limitují nebo podmiňují součinností s jinými programy či hardwarem. Zkrátka si pořádně přečtěte specifikace, abyste nebyli po příchodu domů zbytečně zklamaní.

Cena

Pomalu se dostáváme k závěru našeho článku, v němž vás jako již tradičně seznámíme s výsledky provedené cenové analýzy. Nabízené modely jsme rozčlenili do tří základních cenových pásem. Hned v úvodu musíme upozornit na poměrně široká cenová rozpětí. Tento fakt je dán tím, že v jednom obchodě naleznete vedle sebe zařízení používaná nenáročnými milovníky filmů i profesionálními hudebníky.

Analýza cen je taktéž směřována pouze na dedikované interní a externí modely. Cenovka integrovaných karet je již započítána v obnosu, jenž zaplatíte za pořízení základní desky.

Cena do 3 000 Kč

Nejlevnější kategorie začíná na několika stovkách a končí zhruba na hranici 3 000 korun. Čítá modely určené do rukou nenáročným uživatelům počítače a hráčům počítačových her, kteří ale příliš nebazírují na dokonalém zvuku. Frekvence se standardně pohybuje od 48 do 96 KHz, což jsou hodnoty typické pro střední třídu.

Výhodu představuje přítomnost minimálně 6 výstupů podporujících prostorový zvuk 5.1. Zapojení externích karet je standardně řešeno prostřednictvím USB, u interních modelů se potom nejčastěji využívá klasického PCI, případně PCIe.

Cena od 3 000 Kč do 10 000 Kč

Střední třída se nachází v tomto poměrně rozsáhlém cenovém intervalu. Na své si přijdou jednak hráči počítačových her, protože zde zakoupíte i speciální herní karty, tak i milovníci dokonalého přehrávání hudby. Frekvence již dosahuje horních pater a pohybuje se v rozmezí od 96 do 192 KHz.

Počítat můžete s minimálně 6 výstupy pro zajištění prostorového zvuku. Zařízení u horní cenové hranice jich mnohdy podporují i více než 10, takže je lze využít i jako součást domácího kina. U externích karet se mnohem více uplatňuje rychlejší rozhraní FireWire.

Cena nad 10 000 Kč

Jste profesionálními hudebníky nebo skladateli a potřebujete za všech okolností ten nejčistší zvuk? Poohlédněte se v nejvyšší cenové kategorii nad 10 000 korun a vyberte si svého favorita. Samozřejmostí je frekvence ve výši 192 kHz a přítomnost celé řady zesilovačů. Výjimkou nejsou ani kusy podporující více než 100 výstupů určené pro profesionální koncerty. I když v jejich případě přidejte k ceně ještě jednu nulu.

Externí dedikované karty se připojují prostřednictvím portů USB nebo Firewire, interní potom užívají nejmodernější PCIe sloty. Výsledkem je dokonalý zvuk bez jakéhokoliv rušení.

Kateřina Šichová

Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4 z 53 hlasů

Další oblíbené testy a recenze