Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších akordeonů

Aktualizováno:

Hudba doprovází člověka už odnepaměti. Primitivní nápěvy a nástroje z kousků dřívek nebo kamení vystřídaly důmyslnější melodie a pokročilejší konstrukce. Nic se však nemění na tom, že hudební produkce neodmyslitelně patří k našim životům. Ať už oslavujeme úspěch, nebo se snažíme zahnat chmurné myšlenky, oblíbené melodie nám vždy pomohou.

Základ každé správné vesnické tancovačky představuje tahací harmonika – akordeon. Její tóny bezpečně rozpozná i naprostý laik a velmi ceněna je i pro svou univerzálnost. Veselé písně odlehčí a u těch smutnějších vyvolá dokonalé mrazení v závodech. Zkrátka vhodný společník pro všechny příležitosti lidského života.

Chcete se naučit na akordeon hrát? Rádi byste rozproudili nudné páteční večery v teple domova chvilkou s písní nebo tancem? Potom není nic jednoduššího než zvolit správný model a začít trénovat. Vzhledem k tomu, že na trhu jich naleznete pořádnou řádku, rozhodli jsme se připravit následující článek. Díky přehledu nejdůležitějších kritérií se v problematice snadno zorientujete a při návštěvě obchodu budete mít jasnou představu o tom, co očekáváte.


Nejlepších 10 akordeonů dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Produkt Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
Top 1 80 %
Počet recenzí: 1
16 600 Kč Zobrazit nabídky
Top 2 100 %
Počet recenzí: 1
6 500 Kč Zobrazit nabídky
Top 3 67 %
Počet recenzí: 3
46 600 Kč Zobrazit nabídky
Top 4 Zatím nehodnoceno 15 800 Kč Zobrazit nabídky
Top 5 80 %
Počet recenzí: 2
43 700 Kč Zobrazit nabídky
Top 6 100 %
Počet recenzí: 1
21 600 Kč Zobrazit nabídky
Top 7 100 %
Počet recenzí: 1
175 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 8 Zatím nehodnoceno 46 800 Kč Zobrazit nabídky
Top 9 93 %
Počet recenzí: 2
57 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 10 Zatím nehodnoceno 31 000 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat akordeon

Nákup hudebního nástroje rozhodně není žádná legrace. Pokud si chcete hru teprve vyzkoušet a nejste si jisti, zda vás bude bavit, postupujte obezřetně. Ceny nejsou zrovna nejnižší a zaplatit desítky tisíc za nástroj, který bude většinu času ležet někde v koutě, asi nechcete. V prvé řadě vás čeká volba mezi klávesovými a knoflíkovými tahacími harmonikami. Konečné rozhodnutí závisí na vkusu i náročnosti.

Hlavní vliv na kvalitu zvukové produkce mají hlasy. Vyberte tedy jejich počet i provedení podle toho, jak zkušenými hudebníky jste. Neopomíjejte ani počet registrů a basů. Svou roli sehrávají i rozměry, přičemž platí, že čím užší možnosti akordeon nabízí, tím menší je. Milovníci vážné hudby jistě ocení i přítomnost takzvané šachty, která z tahací harmoniky vykouzlí zvuk ne nepodobný důstojným varhanám.

Poslední kapitola je jako již tradičně věnována přehledu cen. Plejádu nabízených hudebních nástrojů jsme rozdělili do několika skupin podle vlastností a cenovky. Letmým pohledem tak získáte jasnou představu, jak na tom jste.

Typ

První klíčová volba spočívá ve výběru vhodného typu akordeonu. Postupný vývoj s sebou přinesl dvě konstrukční řešení, která se úspěšně prosadila:

  • klávesový akordeon – nižší cena, jednodušší technika, menší rozsah, drobnější rozměry
  • knoflíkový akordeon – vyšší cena, náročnější technika, větší rozsah, výraznější rozměry.

Klávesové akordeony jsou považovány za optimální volbu pro začátečníky. Díky menším rozměrům působí kompaktněji a hra je celkově snazší. Rychlé skladby s náročným prstokladem ovšem zahrajete pouze na knoflíky, které umožňují plně využít potenciál tahacích harmonik. Je však třeba počítat s tím, že zpočátku s nimi budete trochu bojovat.

Počet hlasů a registrů

Zvolili jste vhodnou technologii? Potom váš čeká druhé důležité rozhodnutí – tentokrát se týká počtu hlasů. V současné době lze na trhu nalézt tříhlasé a čtyřhlasé akordeony, které se od sebe kvalitativně výrazně liší.

Tříhlasé tahací harmoniky jsou k mání za výrazně nižší cenu. Jejich zvuk je ovšem výrazně slabší než v případě čtyřhlasu. Nemusíte se však bát, obě varianty bez větších problémů zahrají všechny skladby.

Obecně platí, že začátečníci sáhnou spíše po levnějším tříhlasém provedení. Poté, co si na hru zvyknou a zjistí, zda je skutečně baví, mohou vynaložit větší peníze za pokročilejší výbavu. Nikdy ale nemá cenu kupovat zbytečně drahý hudební nástroj, pokud si nejste jisti, že u muziky skutečně zůstanete.

Počet hlasů rovněž ovlivňuje množství registrů, tedy škálu zvuků, které je hudební nástroj schopen zahrát. Tříhlasy mívají maximálně 7 registrů, do čtyřhlasých modelů lze přidat ještě 4 registry navíc. S rostoucím počtem registrů logicky stoupá také hmotnost a cena.

Typ hlasů

Zatímco počet hlasů ovlivňuje zejména sílu zvuku, jejich typ určuje, jak čistá melodie bude. Na trhu se dnes můžete setkat se třemi základními typy hlasů:

  • standard – nejčastější, nízká cena, používán v hudebních školách, méně kvalitní materiál, vyšší spotřeba vzduchu
  • tipo a mano – vysoká cena, poloruční výroba, vynikající zvuk barva, rozsah, nízká spotřeba vzduchu, pro profesionály
  • a mano – nejvyšší cena, mistrovská ruční výroba, pro hráče světové úrovně.

Stejně jako v předcházejícím případě platí, že není třeba pro začátek zbytečně kupovat drahou výbavu. Rozdíl mezi hlasem typu standard a vyššími třídami pozná pouze trénované ucho. Některé společnosti nabízejí mezistupeň mezi třídami standard a tipo a mano, který je určen pro potřeby poloprofesionálních muzikantů.

Počet basů

Neméně důležitý parametr spočívá v počtu basů. Rovnice více basů = širší možnosti platí i zde, není ale třeba zbytečně sahat po předimenzovaných kouscích. Většina skladeb využívá jen několik málo basů a zbytek obvykle leží ladem. Nejvýhodnější je uspořádání do 6 řad po 10. Zvolíte-li model osazený až 120 basy, počítejte s většími rozměry i hmotností. Dobře si proto rozmyslete, zda všechna tlačítka skutečně využijete.

Rozměry

Kupujete hudební nástroj pro sebe, nebo na něj chcete naučit hrát svou ratolest? Vystačíte si s několika málo tóny, nebo se chystáte hrát opravdu bohaté melodie? Podle odpovědí na předcházející otázky vybírejte vhodnou velikost tahací harmoniky. Na trhu naleznete řadu rozměrově přizpůsobenou dětem, ale menší akordeony jistě ocení i nováčci. Čím menší harmonika je, tím snadněji se přenáší a tím lépe padne do rukou.

Šachta

U některých dražších koncertních akordeonů bývají hlasy uloženy v takzvané šachtě. Tím je dosaženo daleko plnějšího, kulatějšího zvuku, který mírně připomíná zvuk varhan. Jedná se o nástroje, po kterých obvykle sáhnou milovníci klasické hudby, vícehlasých skladeb, případně jedinci, kterým se zdá klasický zvuk tahací harmoniky příliš pronikavý.

Doplňky

Hudební nástroj je jedna věc, ale co zbytek? Pro pohodlnou hru je totiž zapotřebí celá řada doplňků, s jejichž pomocí je možné zvládnout i několik desítek minut trvající sólovou hru. Mezi ty nejvýznamnější patří:

  • batoh na akordeon – pro snadný a bezpečný přesun z místa na místo
  • stojan na noty – umístění not při hře
  • LED lampička – pro zvýraznění not při koncertování
  • akordeonový bederní pás – pro děti a náruživé hráče.

Cena

A co nás čeká závěrem? Jako vždy cenové okénko, ve kterém vás seznámíme s výsledky námi provedené analýzy dostupných modelů. Trh s tahacími harmonikami se neustále rozrůstá a v současné době lze zakoupit mnoho nástrojů různých značek a kvalit. Pro potřeby naše článku jsme je rozdělili do tří základních skupin obsahujících produkty přibližně stejných vlastností.

Cena do 25 000 Kč

Chcete se naučit hrát pro pobavení sebe a svých blízkých? Rádi byste, aby se vaše ratolest věnovala hře na hudební nástroj? Sáhněte po některém z modelů nižší cenové skupiny. Bohužel cena není ani v tomto případě nejnižší a nejlevnější dospělé kousky začínají na 10 000 Kč. U dětí je to naštěstí mnohem méně.

Za své peníze získáte tříhlasý akordeon vybavený standardními hlasy, které všechny skladby zahrají v odpovídající kvalitě. Počet basů plně dostačuje pro začínající hráče a obávat se nemusíte ani velkých rozměrů, tahací harmoniky jsou navrženy pro použití začátečníky, takže dostatečně kompaktní. V této kategorii rovněž naleznete škálu nejrůznějších doplňků, které dále zvyšují váš komfort při hře i převážení hudebního nástroje.

Cena od 25 000 do 50 000 Kč

Cení si vás okolí pro krásnou hru a začínáte dostávat nabídky od pořadatelů společenských akcí? Potom si se základní výbavičkou nevystačíte a nezbývá než sáhnout po něčem pokročilejším. Ve střední třídě naleznete, co potřebujete. Ve vyšších patrech intervalu jednoznačně dominují čtyřhlasé tahací harmoniky vybavené 11 registry a šedesátkou basů. Kromě standardních hlasů je možno sáhnout i po provedení tipo a mano, díky němuž získáte potřebnou čistotu melodií.

Cena nad 50 000 Kč

Profesionální hudebníci a členové nejrůznějších kapel a souborů si vždy potrpí na kvalitu. Patříte-li mezi ně, připravte si alespoň 50 000 korun a zvolte akordeon z produkce nejvýznamnějších světových firem. Za své peníze dostanete čtyřhlasé provedení verze a mano, takže zvuk bude dokonale čistý a harmonický. Fajnšmekři a koncertní mistři potom jistě sáhnou i po některém z kousků vybavených šachtou. Nejdražší hudební nástroje bývají obvykle prodávány se širokou paletou doplňků, díky nimž není třeba investovat žádné další peníze. Všechno získáte pěkně v jednom balíku.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4 z 47 hlasů

Další oblíbené testy a recenze