Recenze nejlepších autorádií | Jak vybrat & Test 2023 | Arecenze.cz
Menu

Recenze nejlepších autorádií dle testu 2023

Aktualizováno:
Červen 2023
Autor:
Eliška Srncová

Autorádio je nepostradatelnou součástí většiny vozidel. Jen málokterý řidič vyráží na cesty bez poslechu rádia nebo oblíbené hudby. V dnešní době nemusí být všechna nová či postarší auta vybavena autorádiem, takže pak nezbývá než si jej pořídit.

Trh s autorádii je poměrně bohatý a nabízí každému něco. Díky vyspělým technologiím máte bezpočet možností, jak si poslechnout vybraný hudební žánr či mluvené slovo. Abyste se vyznali v jednotlivých modelech, přinášíme vám několik praktických rad, informací a doporučení.

Pomůžeme vám s nákupem autorádia, které si zvolíte především na základě svých potřeb. Poradíme vám, jak vybrat autorádio s prvotřídní výbavou a za bezkonkurenční cenu.


Nejlepší autorádia dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze Podofo 7010B
Podofo 7010B 97 %
Počet recenzí: 7
1 300 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze NCS RS-105
NCS RS-105 70 %
Počet recenzí: 1
500 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze Sony DSX-A410BT
Sony DSX-A410BT 95 %
Počet recenzí: 11
3 600 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze NCS RS-404
NCS RS-404 Zatím nehodnoceno 3 000 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze Pioneer SPH-10BT
Pioneer SPH-10BT 92 %
Počet recenzí: 36
3 700 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze Blow AVH-9810
Blow AVH-9810 94 %
Počet recenzí: 10
2 400 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze Pioneer SPH-DA360DAB
Pioneer SPH-DA360DAB 93 %
Počet recenzí: 3
13 000 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze NCS RS-406
NCS RS-406 Zatím nehodnoceno 5 000 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze Kenwood DMX-7722DABS
Kenwood DMX-7722DABS Zatím nehodnoceno 13 500 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze Blaupunkt Bremen SQR 46 DAB
Blaupunkt Bremen SQR 46 DAB 98 % 15 400 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat autorádio

K výběru autorádia lze přistupovat různě. Pro někoho je podstatný primárně vzhled, jiný zase ocení zejména výkon a další parametry. Správný nákup by měl být kombinací všeho dohromady.

Proto se hned v úvodu tohoto článku zaměříme na konstrukci, respektive velikost autorádia a jeho displeje. Prozradíme vám, jaké způsoby přehrávání hudby existují, co za funkce může nabídnout klasické rádio a jaký byste měli volit celkový výkon.

Nebude chybět ani kapitola věnovaná vstupům a výstupům. Kompletní přehled konektorů, které pro vás mohou být také hodně zásadní. Zaměříme se i na celkem bohatou výbavu funkcí tohoto autopříslušenství a odhalíme vám jeho orientační pořizovací ceny.

Pokud se zajímáte i o další výbavu automobilu, mohlo by vás zajímat také naše srovnání vůní do auta.

Velikost autorádia

Pojďme se výběru autorádia věnovat nejprve po vzhledové stránce. Na tu má velký vliv především velikost daného výrobku. Rozhodování nebude nijak složité, na trhu existují dvě základní varianty:

 • 1DIN autorádia
 • 2DIN autorádia

Při výběru velikosti autorádia musíte brát v potaz také model vašeho vozu.

Typ autorádia Rozměry (mm) Kompatibilita Displej Cena
1 DIN 180×50 1 DIN i 2 DIN pozice Menší, bezdotykový Nižší
2 DIN 180×100 Pouze 2 DIN pozice Velký, často dotykový Vyšší

1DIN autorádia

Tento typ autorádií zná bezpochyby každý. Jde o modely o velikosti 180 x 50 milimetrů. Tedy ty klasické podlouhlé a tenčí. Sice nedisponují tak velkým, natož dotykovým displejem, na druhou stranu jsou celkem univerzální a levnější. Zasadit je můžete nejenom do 1DIN pozice v autě, ale také do 2DIN, a to díky speciální redukci.

2DIN autorádia

Tato autorádia jsou kompatibilní zejména s novějšími modely aut. Velikostně jde o provedení 180 x 100 milimetrů. Autorádia tohoto typu lze vložit pouze do 2DIN pozice. U některých vybraných modelů aut k tomu navíc budete potřebovat i speciální přední redukční rámeček. Jejich největším kladem je zpravidla velký a mnohdy i dotykový displej. Počítat ale musíte s narůstajícími pořizovacími náklady.

Speciální autorádia

Jinak zvaná OEM autorádia. Tyto modely nemusí korespondovat s velikostmi 1DIN nebo 2DIN, jde totiž o autorádia specificky určená pro konkrétní modely vozů. Mohou tak nahradit „tovární“ autorádia do takové míry, že si na displeji autorádia zobrazíte například údaje palubního počítače. Víceméně samozřejmostí už je u těchto autorádií GPS navigace.

Displej

Jak už jsme naznačili v předchozí kapitole, typ displeje je silně provázaný s velikostí autorádia. Narazit můžete na dva typy displejů:

 • maticový
 • plně grafický

Maticové displeje, tedy displeje složené z malých led světýlek, jsou standardem pro 1DIN rádia, zejména starší modely. Zobrazení je většinou omezené na číslice či písmena.

Plně grafické displeje jsou samozřejmostí u 2DIN rádií, ale ani 1DIN rádia s plně grafickým displejem už nejsou výjimkou. Maticovou variantu v otázce zobrazovacích schopností výrazně překonávají. U 2 DIN rádií nabízí větší plochu kolem 5–9 palců, u 1DIN variant se musíte spokojit s maximálním rozměrem 3 palce. Rozlišení je jemné, plnobarevné a povrch displeje může být dokonce dotykový. Tato rádia jsou velice často využívána v kombinaci s GPS navigací či couvací kamerou. Za vyšší pořizovací cenu dostanete mimo jiné i lepší pozorovací úhly například na slunci.

Drobností jsou potom možnosti podsvícení displeje a tlačítek rádia. Některé modely nabízejí jen jednu barvu, u jiných autorádií můžete vybírat z více možností. Nejčastěji je to červená, modrá nebo zelená. Výhodou je možnost nastavení intenzity podsvícení, při jízdě v noci může intenzivní světlo řidiče rušit.

Rádio

Každé autorádio je vybaveno funkcí rádia, to znamená technologií pro příjem rádiového vysílání. I u tohoto prvku se však můžete zaměřit na několik parametrů a funkcí přinášejících další věci navíc.

 • RDS – Tato funkce vám umožní přijímat skrze rádio i textové informace. To znamená, že na displeji si zobrazíte například údaje o rádiové stanici nebo skladbě, kterou právě přehrává.
 • DAB a DAB+ – Novodobá technologie pro příjem rádiového vysílání. Je vhodná pro lepší příjem signálu, a to i v místech, kde jen stěží chytnete klasický FM signál.
 • Paměť – Pokud rádi střídáte své oblíbené rádiové stanice, pak vám přijde vhod možnost uložit si jednotlivé stanice do paměti a potom mezi nimi rychle a jednoduše přepínat.

Možnosti přehrávání

Většina majitelů vozů si autorádio nekupuje pouze kvůli poslechu rádia, ale vyžaduje od takového zařízení něco více. A to je především přehrávání vlastní hudby nebo mluveného slova z externích nosičů. Vybírat můžete hned z několika variant.

 • Autorádia s CD a DVD mechanikou – Tyto produkty jsou primárně určeny těm, kdo k poslechu využívají CD a DVD nosiče. Moderní výrobky obvykle podporují nejenom klasické audio formáty, ale i mnohé další. Vybírat si můžete i mezi autorádii s CD a autorádii s DVD.
 • Autorádio s CD a s podporou USB – Tento model autorádia je kromě běžných CD nosičů vybaven také USB portem. Do něj můžete vložit váš flashdisk a pohodlně přehrávat gigabajty uložené hudby. Existují i samotná autorádia s USB.
 • Autorádio s Bluetooth – Vyspělejší autorádia disponují i bezdrátovou technologií Bluetooth. S její pomocí můžete na autorádiu přehrávat hudbu například z mobilního telefonu či tabletu. Narazit můžete i na bezdrátové technologie Wi-Fi a NFC.

Některé modely autorádií jsou vybaveny ještě sloty pro paměťové karty (nejčastěji SD a MMC), jde ale spíše o doplňující řešení. Výjimkou nemusí být ani HDMI nebo linkový vstup AUX/line-in pro připojení dalších externích zařízení. Autorádia s větším displejem si kromě hudby poradí také s obrázkovými a video formáty, takže si přehrajete například svůj oblíbený film nebo si pustíte hudební koncert. V případě podporovaných formátů se zaměřujte na MP3, AAC, WAV, WMA, FLAC, MPEG, DivX a Xvid.

Připojení k automobilu

Při nákupu autorádia si pohlídejte konektory sloužící k připojení k automobilu. Těmi by měl disponovat také váš vůz. Na zadní straně autorádia nejčastěji objevíte následující.

 • ISO – Hlavní konektor, prostřednictvím kterého se autorádio připojuje k automobilu. Jde o dva osmipólové konektory. Narazit můžete na situaci, kdy bude mít váš automobil trochu jiné řazení a množství pinů, než jaké má autorádio. Tyto odlišnosti lze obvykle řešit použitím speciálních redukcí a adaptérů.
 • RCA video cinch – Vstup využitelný hlavně k přehrávání kompozitního videa. Nejčastěji jej lze použít při připojení parkovací kamery.
 • RCA audio cinch – Výstup upotřebitelný pro připojení zesilovače nebo subwooferu. Vždy myslete na to, kolik prvků chcete připojit, včetně reproduktorů, abyste disponovali dostatečným počtem výstupů.

U RCA výstupů je mnohdy dobré řešit také napětí těchto konektorů. Vyšší napětí od 4 do 8 V nebude spojeno s výraznějším okolním rušením. Jestliže za autorádio nezaplatíte moc, počítejte s hodnotami kolem 2–3 V.

Výkon

Možná si myslíte, že je vysoký výkon jedním z nejdůležitějších parametrů, ale není tomu tak. V případě výkonu však buďte střízliví, jelikož rozdíly mezi nabízenými variantami nejsou až zase tolik markantní. Výkon klasických autorádií je v průměru kolem 4×40 W až 4×55 W. Ty nejvýkonnější mají nabídnou až 4×100 W, což už poznáte.

Funkce

Pokud byste si pořídili autorádio dle výše uvedených informací v jednotlivých kategoriích, získáte velice slušný základ. Ten však rozšiřují ještě přidružené funkce mající výrazný vliv na vlastnosti autorádia. Inspirací pro nákup se vám může stát několik níže uvedených funkcí.

 • Operační systém – V současnosti jsou nejvíce používané systémy Android Car, Apple CarPlay a WinCe. Jedním z rozhodujících faktorů by v tomto směru měla být kompatibilita se systémem ve vašem mobilním telefonu (tedy systémem Android, iOS nebo Windows), abyste mohli naplno využívat vše, co vám daný model nabízí.  
 • Bass Boost – Systém zapříčiňující zvýraznění basů u přehrávaných skladeb.
 • Ekvalizér – S pomocí něho si můžete přizpůsobit vycházející hudbu z rádia dle přehrávaného žánru. Jiné nastavení výšek a basů zvolíte pro rock, jiné zase pro jazz, pop a ostatní.
 • Variabilní posvícení – Vylepšená verze klasického podsvícení, které se přizpůsobuje například intenzitě okolního světla. Výjimkou není ani změna barevného podkladu.
 • MirrorLink – Tato funkce vám umožní zrcadlit váš telefon nebo tablet. S pomocí dotykového displeje autorádia pak toto mobilní zařízení můžete ovládat.
 • Mikrofon – Autorádio je vybaveno mikrofonem, což může přijít vhod například při hovoru s propojeným telefonem.
 • Dálkové ovládání – Autorádio můžete ovládat s pomocí speciálního dálkového ovladače.
 • Adaptéry – Pokud máte v autě multifunkční volant, přijdou vám vhod speciální adaptéry, se kterými dokážete propojit nové autorádio s volantem a nepřijdete o tento funkční komfort. Počítat však musíte s investicí v řádu stokorun.

Zabezpečení

Krádež autorádia je vždy nepříjemná věc, přijdete nejen o peníze investované do samotného doplňku, ale většinou se dočkáte i rozbitého okénka nebo jinak poškozeného vozu. Je proto vhodné podniknout určité kroky, které zloděje od krádeže odradí. Možnosti jsou v zásadě dvě:

 • Odnětí předního panelu – Při opuštění auta můžete vzít s sebou přední ovládací panel rádia. Ne všechny modely ale tuto možnost nabízejí, a je proto dobré si ji při výběru rádia pohlídat. Běžnější je u 1DIN rádií.
 • Pořízení uzamykatelného krytu – Rádio můžete ochránit také prostřednictvím uzamykatelného krytu, nejde ale o dvakrát estetickou variantu a na českém trhu nejsou tyto kryty snadno dostupné.

Třetí variantou ochrany je zablokování rádia, samotné krádeži ale bohužel nezabrání. Někteří řidiči na zablokování rádia upozorňují například nálepkou na okně, dá se ale jen těžko říct, jak moc je efektivní.

Cena

Autorádia jsou jedním z výrobků, kde se cena výrazně promítá do toho, co od zakoupeného modelu očekáváte. Každý má totiž trochu odlišné požadavky. Ve výsledku si díky pestrému trhu přijde na své opravdu každý. Jestliže chcete být se zakoupeným produktem spokojeni, podrobte jej nejenom výběru na základě výše uvedených informací, ale zaměřte se také na tu správnou značku. Mezi ty oblíbené a prověřené patří například Alpine, Blaupunkt, ESX, Kenwood, Pioneer, Sencor, Xtrons, Zenec, Clarion, JVC, Macrom a Sony.

Cena do 2 000 Kč

Pokud je pro vás rozhodujícím faktorem cena, jistě své zvukové choutky uspokojíte autorádiem do 2 000 Kč. Tyto modely povětšinou disponují jen USB portem a klasickým rádiem. Nečekejte žádné speciální funkce ani ohromující design. Svůj účel ale dokáží splnit.

Cena od 2 000 Kč do 8 000 Kč

Tato cenová kategorie osloví zákazníky, kteří si chtějí dopřávat lepšího hudebního zážitku ve spojení s kvalitním autorádiem. Vybírat si můžete modely s CD, DVD, ale také Bluetooth technologií. Bez problému tak propojíte mobilní telefon s autorádiem. Výkon takových produktů je kolem 4 x 50 W.

Cena od 8 000 Kč do 16 000 Kč

Připlatit se vyplatí. O tom budou moci povídat především ti, kdo shání 2DIN autorádio s velkým dotykovým displejem. V této ceně máte na výběr z bezpočtu modelů, kterým nebudou chybět sloty pro paměťové karty, USB porty, výstupy na subwoofer a mnohé další věci.

Cena nad 16 000 Kč

Autorádia pro nejnáročnější. Značkové modely vyráběné pouze v provedení 2DIN s dokonalým a propracovaným displejem. Ten může dosahovat velikosti až 9 palců. Součástí těchto autorádií je i profesionální navigační systém a spousta nadstandardních funkcí. Ty nejdražší kousky pořídíte kolem 40 000 Kč.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.1 z 58 hlasů