Srovnávací test a recenze
nejlepších autorádií

Ukázka produktu ve srovnání autorádií

Autorádio je nepostradatelnou součástí většiny vozidel. Jen málokterý řidič vyráží na cesty bez poslechu rádia nebo oblíbené hudby. V dnešní době nemusí být všechna nová či postarší auta vybavena autorádiem, takže pak nezbývá než si jej pořídit.

Trh s autorádii je poměrně bohatý a nabízí každému něco. Díky vyspělým technologiím máte bezpočet možností, jak si poslechnout vybraný hudební žánr či mluvené slovo. Abyste se vyznali v jednotlivých modelech, přinášíme vám několik praktických rad, informací a doporučení.

Pomůžeme vám s nákupem autorádia, které si zvolíte především na základě svých potřeb. Poradíme vám, jak vybrat autorádio s prvotřídní výbavou a za bezkonkurenční cenu.


Nejlepší autorádia dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Počet kanálů Orientační cena Aktuální cena
Recenze Pioneer MVH-S100UBG Pioneer MVH-S100UBG 4 1 300 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Orava AR-111 Orava AR-111 4 700 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Sencor SCT 5051BMR Sencor SCT 5051BMR 4 1 200 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Kenwood KMM-BT304 Kenwood KMM-BT304 4 2 400 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Pioneer MVH-S100UB Pioneer MVH-S100UB 4 1 300 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Sony DSX-A400BT Sony DSX-A400BT 4 2 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Kenwood KMM-303BT Kenwood KMM-303BT 4 2 200 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Sencor SCT 8017BMR Sencor SCT 8017BMR 4 2 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Sencor SCT 5017BMR Sencor SCT 5017BMR 4 1 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Kenwood KMM-BT305 Kenwood KMM-BT305 4 2 300 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat autorádio

K výběru autorádia lze přistupovat z nejrůznějších úhlů pohledu. Pro jednoho je podstatný pouze výsledný vzhled, jiný zase ocení výkon a jemu podobné parametry. Správný nákup by měl být kombinací všeho dohromady.

Proto se hned v úvodu tohoto článku zaměříme na design, respektive velikost autorádia a jeho displeje. Prozradíme vám, jaké způsoby přehrávání hudby existují, co za funkce může obsahovat klasické rádio a jaký byste měli volit celkový výkon.

Nebude chybět ani kapitola věnovaná vstupům a výstupům. Kompletní přehled konektorů, které pro vás mohou být také hodně zásadní. Zaměříme se i na celkem bohatou výbavu funkcí tohoto autopříslušenství a odhalíme vám jeho orientační pořizovací ceny.

Velikost autorádia

Pojďme se výběru autorádia věnovat nejprve po vzhledové stránce. Na tu má velký vliv především velikost daného výrobku. Nemusíte se obávat jakýchkoliv složitostí, protože na trhu existují dvě verze, mezi kterými budete volit.

 • 1DIN autorádia
 • 2DIN autorádia

Velikost autorádia musíte mnohdy zvážit i podle modelu vašeho vozu.

1DIN autorádia

Tento typ autorádií zná bezpochyby každý. Jde o modely o velikosti 180 x 50 milimetrů. Tedy ta klasická podlouhlá a tenčí. Ta sice nedisponují tak velkým displejem, natož dotykovým, na druhou stranu jsou celkem univerzální a levnější. Osazovat je můžete nejenom do 1DIN pozice v autě, ale také do 2DIN, a to díky speciální redukci.

2DIN autorádia

Tato autorádia je možné aplikovat hlavně u novějších modelů aut. Velikostně jde o provedení 180 x 100 milimetrů. Autorádia tohoto typu budete schopni vložit pouze do 2DIN pozice. U některých vybraných modelů aut k tomu navíc budete potřebovat i speciální přední redukční rámeček. Jejich největším kladem je pravděpodobně velký a mnohdy i dotykový displej. Počítat ale musíte s narůstajícími pořizovacími náklady.

Displej

Jak už jsme naznačili v předchozí kapitole, od velikosti autorádia se úměrně odvíjí také aplikovaný displej. Narazit můžete na klasické maticové podsvícení, které je vlastní spíše autorádiím v provedení 1DIN. V jejich případě můžete přihlížet i k tomu, jakou barvu má samotné podsvícení. Nejčastěji se používá červená, modrá nebo zelená barva. Výjimkou však nejsou ani jiné barvy a barevné kombinace.

Pokud jde o 2DIN autorádia, setkáte se s plně grafickými displeji. Ty vypadají líp a nabízí větší zobrazovací plochu kolem 5 – 9 palců. Rozlišení je jemné, plnobarevné a povrch displeje může být dokonce dotykový. Tato rádia jsou velice často využívána v kombinaci s GPS navigací či couvací kamerou. Za vyšší pořizovací cenu dostanete mimo jiné i lepší pozorovací úhly například na slunci.

Výjimečně lze narazit na plně grafické displeje u 1DIN autorádií, ty mají velikost maximálně do 3 palců. Mohou však zpřehlednit zobrazování jednotlivých informací. U těchto menších 1DIN autorádií se setkáte také s možností odejmutí čelního panelu. Ten si schováte třeba před zloději, které by mohl svým vzhledem přitahovat.

Možnosti přehrávání

Základem v podstatě všech autorádií je rádio, o tom není žádných pochyb. Jenže většina majitelů vozů si tento doplněk nekupuje pouze kvůli poslechu rádia, ale vyžaduje od takového zařízení něco více. A to je především přehrávání vlastní hudby nebo mluveného slova z externích nosičů. A právě podle tohoto kritéria byste měli volit možnosti přehrávání autorádia. Vybírat si totiž můžete hned z několika variant.

 • Autorádia s CD a DVD mechanikou – Tyto produkty jsou primárně určeny těm, kdo mají potřebu hudbu přehrávat skrze CD a DVD nosiče. Moderní výrobky obvykle podporují nejenom klasické audio formáty, ale i mnohé další, mezi které patří určitě MP3. Vybírat si můžete i mezi autorádii s CD a autorádii s DVD.
 • Autorádio s CD a s podporou USB – Tento model autorádia je kromě běžných CD nosičů vybaven také USB portem. Do něj můžete vložit váš flashdisk a pohodlně přehrávat gigabajty uložené hudby. Existují i samotná autorádia s USB.
 • Autorádio s Bluetooth – Vyspělejší autorádia disponují i bezdrátovou technologií Bluetooth. S pomocí ní můžete na autorádiu přehrávat hudba například z mobilního telefonu či tabletu. Narazit můžete i na bezdrátové technologie Wifi a NFC.

Některé modely autorádií jsou vybaveny ještě sloty pro paměťové karty (nejčastěji SD a MMC), takže i z nich lze dostat požadovaný zvuk. Jde ale spíše o doplňující řešení. Výjimkou nemusí být ani HDMI nebo linkový vstup AUX/line-in pro připojení dalších externích zařízení. Autorádia s větším displejem si kromě hudby poradí také s obrázkovými a video formáty, takže si přehrajete například svůj oblíbený film nebo si pustíte hudební koncert. V případě podporovaných formátů se zaměřujte na MP3, AAC, WAV, WMA, FLAC, MPEG, DivX a Xvid.

Rádio

Každé autorádio je vybaveno funkcí rádia, to znamená technologií pro příjem rádiovém vysílání. I u tohoto prvku se však můžete zaměřit na několik parametrů a funkcí přinášejících další věci navíc.

 • RDS – Tato funkce vám umožní přijímat skrze rádio i textové informace. To znamená, že na displeji si zobrazíte například údaje o rádiové stanici nebo skladbě, kterou právě přehrává.
 • DAB a DAB+ – Novodobá technologie pro příjem rádiového vysílání. Je vhodná pro lepší příjem signálu, a to i v místech, kdy jen stěží chytnete klasický FM signál.
 • Paměť – Pokud rádi střídáte své oblíbené rádiové stanice, pak vám přijde vhod možnost uložit si jednotlivé stanice do paměti a potom mezi nimi rychle a jednoduše přepínat.

Připojení k automobilu

Při nákupu autorádia si pohlídejte konektory sloužící k připojení k automobilu. Těmi by měl disponovat také váš vůz. Na zadní straně autorádia nejčastěji objevíte následující.

 • ISO – Hlavní konektor, prostřednictvím kterého se autorádio připojuje k automobilu. Jde o dva osmipólové konektory. Narazit můžete na situaci, kdy bude mít váš automobil trochu jiné řazení a množství pinů, než jaké má autorádio. Tyto odlišnosti lze obvykle řešit použitím speciálních redukcí a adaptérů.
 • RCA video cinch – Vstup využitelný hlavně k přehrávání kompozitního videa. Nejčastěji jej lze použít při připojení parkovací kamery.
 • RCA audio cinch – Výstup upotřebitelný pro připojení zesilovače nebo subwooferu. Vždy myslete na to, kolik prvků chcete připojit, včetně reproduktorů, abyste disponovali dostatečným počtem výstupů.

U RCA výstupů je mnohdy dobré řešit také napětí těchto konektorů. Vyšší napětí od 4 do 8 V nebude spojeno s výraznějším okolním ručením. Jestliže za autorádio nezaplatíte moc, počítejte s hodnotami kolem 2 – 3 V.

Výkon

Pokud si myslíte, že hnát se za výkonem je jedním z nejdůležitějších parametrů, jste značně na omylu. Od toho jsou tu jiná doplňková zařízení. V případě výkonu proto buďte střízliví, jelikož rozdíly mezi nabízenými variantami nejsou až zase tolik markantní. Výkon klasických autorádií je v průměru kolem 4 x 40 W až 4 x 55 W. Ty nejvýkonnější mají parametry 4 x 100 W, což už poznáte.

Funkce

Pokud byste si pořídili autorádio dle výše uvedených informací v jednotlivých kategoriích, získáte velice slušný základ. Ten však rozšiřují ještě přidružené funkce mající výrazný vliv na vlastnosti autorádia. Inspirací pro nákup se vám může stát několik níže uvedených funkcí.

 • Bass Boot – Systém zapříčiňující zvýraznění basů u přehrávaných skladeb.
 • Ekvalizér – S pomocí něho si můžete přizpůsobit vycházející hudbu z rádia dle přehrávaného žánru. Jiné nastavení výšek a basů zvolíte pro rock, jiné zase pro jazz, pop a ostatní.
 • Variabilní posvícení – Vylepšená verze klasického podsvícení, které se přizpůsobuje například intenzitě okolního světla. Výjimkou není ani změna barevného podkladu.
 • MirrorLink – Tato funkce vám umožní zrcadlit váš telefon nebo tablet. S pomocí dotykového displeje autorádia pak toto mobilní zařízení můžete ovládat.
 • Mikrofon – Autorádio je vybaveno mikrofonem, což může přijít vhod například při hovoru s propojeným telefonem.
 • Podpora Android a iOS – Řada autorádií nabízí poměrně úzkou provázanost s mobilními operačními systémy. To rozšiřuje možnosti jejich použití a snadné připojení, včetně komunikace.
 • Dálkové ovládání – Autorádio můžete ovládat s pomocí speciálního dálkového ovladače.
 • Adaptéry – Pokud máte v autě multifunkční volant, přijdou vám vhod speciální adaptéry, se kterými dokážete projit nové autorádio s volantem a nepřijdete o tento funkční komfort. Počítat však musíte s investicí v řádu stokorun.

Cena

Autorádia jsou jedním z výrobků, kde se cena výrazně promítá do toho, co od zakoupeného modelu očekáváte. Každý má totiž trochu odlišné požadavky. Ve výsledku si díky pestrému trhu přijde na své opravdu každý. Jestliže chcete být se zakoupeným produktem spokojeni, podrobte jej nejenom výběru na základě výše uvedených informací, ale zaměřte se také na tu správnou značku. Mezi ty oblíbené a prověřené patří například Alpine, Blaupunkt, ESX, Kenwood, Pioneer, Sencor, Xtrons, Zenec, Clarion, JVC, Macrom a Sony.

Cena do 2 000 Kč

Pokud je pro vás rozhodujícím faktorem cena, jistě své zvukové choutky uspokojíte autorádiem do 2 000 Kč. Tyto modely povětšinou disponují jen USB portem a klasickým rádiem. Nečekejte žádné speciální funkce ani ohromující design. Svůj účel ale dokáží splnit.

Cena od 2 000 Kč do 8 000 Kč

Tato cenová kategorie osloví zákazníky, kteří si chtějí dopřávat lepšího hudebního zážitku ve spojení s kvalitním autorádiem. Vybírat si můžete modely s CD, DVD, ale také Bluetooth technologií. Bez problému tak propojíte mobilní telefon s autorádiem. Výkon takových produktů je kolem 4 x 50 W.

Cena od 8 000 Kč do 16 000 Kč

Připlatit se vyplatí. O tom budou moci povídat především ti, kdo shání 2DIN autorádio s velkým dotykovým displejem. V této ceně máte na výběr z bezpočtu modelů, kterým nebudou chybět sloty pro paměťové karty, USB porty, výstupy na subwoofer a mnohé další věci.

Cena nad 16 000 Kč

Autorádia pro nejnáročnější. Značkové modely vyráběné pouze v provedení 2DIN s dokonalým a propracovaným displejem. Ten může dosahovat velikosti až 9 palců. Součástí těchto autorádií je i profesionální navigační systém a spousta nadstandardních funkcí. Ty nejdražší kousky pořídíte kolem 40 000 Kč.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Autorádia
Průměrné hodnocení 4.2 z 28 hlasů