Test 10 nejlepších autožárovek | Recenze 2023 | Arecenze.cz
Menu

Test nejlepších autožárovek a jejich recenze 2023

Aktualizováno:

Dobrý přehled o dění okolo vozidla je základním předpokladem bezpečné jízdy. V silné bouřce, sněhové vánici a zejména při noční jízdě sehrávají klíčovou roli světla. Bez nich by zkrátka mnohdy nebylo možné se na cestu vůbec vydat. I proto jsou světla klíčovou součástí automobilů již od jejich vzniku na sklonku 19. století.

Věděli jste, že i dnes můžete do značné míry ovlivnit druh a sílu světelného toku vašeho vozidla? O všechno se totiž starají autožárovky, kterých je na trhu pestrá nabídka. Jejich výměnu naštěstí zvládne bez větších problémů i běžný řidič, takže není zapotřebí neustále volat odborníky.

Možnosti pořízení nových světel se zabývá stále více majitelů automobilu. Ať už jde o estetickou, nebo ryze funkční záležitost, nabídka se neustále rozšiřuje. I to je důvod, proč jsme připravili následující článek, ve kterém vám s nákupem vhodného modelu poradíme. Nabídneme přehled nejvýznamnějších kritérií pro správný výběr a neopomeneme přidat ani cenové okénko.


Nejlepších 10 autožárovek dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Produkt Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
Top 1 92 %
Počet recenzí: 60
1 900 Kč Zobrazit nabídky
Top 2 85 %
Počet recenzí: 14
1 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 3 96 %
Počet recenzí: 72
350 Kč Zobrazit nabídky
Top 4 96 %
Počet recenzí: 26
350 Kč Zobrazit nabídky
Top 5 95 %
Počet recenzí: 95
180 Kč Zobrazit nabídky
Top 6 94 %
Počet recenzí: 17
1 400 Kč Zobrazit nabídky
Top 7 96 %
Počet recenzí: 7
800 Kč Zobrazit nabídky
Top 8 94 %
Počet recenzí: 37
800 Kč Zobrazit nabídky
Top 9 93 %
Počet recenzí: 11
700 Kč Zobrazit nabídky
Top 10 78 %
Počet recenzí: 3
410 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat autožárovku

Obáváte se nákupu autopříslušenství? Svěřujete raději vše do rukou odborníků? Potom vězte, že zrovna nákup autožárovky není tak problematickou záležitostí. Stačí zvolit vhodnou patici a typ osvětlení, čemuž věnujeme dvě úvodní kapitoly. Zároveň neopomeňte zkontrolovat balení a pátrejte při tom po homologační značce.

Během samotného nákupu potom berte ohled zejména na sílu světelného toku. Držte se při zemi – více zde neznamená méně. Svou roli mají i výkon, příkon a napětí, jakkoliv jsou regulovány technickými možnostmi vozidel i platnou legislativou. Totéž platí i o barvě světla. V neposlední řadě se snažte zvolit zdroj světla s odpovídající životností, která je bytostně spjata s použitou technologií a kvalitou výrobce.

Článek zakončíme tradičně, když vás seznámíme s výsledky naší cenové analýzy. Letmým pohledem tak zjistíte, kolik peněz budete k nákupu potřebovat.

Patice

Ještě předtím, než začnete porovnávat parametry konkrétních svítidel, ověřte si, kterou patici potřebujete. Pokud zakoupíte nekompatibilní typ, žárovka vám nebude k ničemu, protože ji zkrátka nenašroubujete. Paticí existují desítky druhů, přičemž mohou být kolíčkové, bajonetové nebo šroubovací. Mezi ty nejvýznamnější patří:

  • H1 – jednovláknová žárovka, příkon 55–100 W, určená pro potkávací a dálková světla
  • H4 – dvouvláknová žárovka, příkon 55–60 W, typická pro jednodušší nebo starší automobily
  • H7 – jednovláknová žárovka, příkon 55 W, užívaná u moderních vozidel s oddělenými potkávacími a dálkovými světly.

Nutno podotknout, že předcházející trojice představuje jen špičku ledovce, s níž se během nákupu setkáte nejčastěji. Ve skutečnosti existuje několik druhů osvětlení (interiérová, mlhová, brzdová, potkávací, dálková aj) a s nimi spojených patic. Proto se vždy před nákupem vyplatí detailně prostudovat manuál vozidla.

Typ

Oblast osvětlení patří k nejrychleji se vyvíjejícím technologickým odvětvím. Stačí si uvědomit, kolik různých systémů již za posledních deset let spatřilo světlo světa a kam jsme se posunuli od klasických edisonek. Také u automobilových světel rozlišujeme hned tři základní druhy:

  • LED osvětlení – široké možnosti využití, extrémně dlouhá životnost, vyšší odolnost proti otřesům, nejsou vhodné do všech automobilů
  • halogenové osvětlení – nejstarší a nejčastější druh, kratší životnost, solidní síla světla, nízká cena
  • xenonové osvětlení – novější typ, vysoký výkon a spotřeba energie.

Homologace

Vybrali jste si zajímavá světla za extrémně nízkou cenu? Pořádně si prohlédněte balení a pátrejte po homologační značce ve tvaru E + číslo země (E8 pro Českou republiku). Takto označené autožárovky deklarují, že byly schváleny pro provoz na českých silnicích. Pokud homologační značka chybí, výrobek nekupujete. Jednak půjde s největší pravděpodobností o nekvalitní padělek, jednak byste jeho použitím porušovali zákon.

Nakupujete-li prostřednictvím e-shopů, volte vždy produkty známých výrobců, případně ty, které mají větší množství uživatelských recenzí. V případě nejistoty vždy kontaktujte prodejce a požadujte informace o homologaci dané žárovky.

Světelný tok

Mezi další klíčové parametry bezesporu patří také světelný tok v lumenech. Jeho hodnota udává, jak intenzivní světlo zdroj vydává. V současné době se standardně pohybuje okolo 1 500 lumenů a více. Při nákupu se snažte držet této hodnoty držet. Slabší autožárovka neosvětlí prostor před vámi s dostatečnou intenzitou, silnější bude naopak oslňovat řidiče jedoucí v protisměru. K vyváženému výběru by vás měl přesvědčit také fakt, že příliš výkonné žárovky se obecně vyznačují výrazně kratší životností než jejich slabší protějšky.

Příkon, výkon a napětí

Hodnota příkonu nesmí překročit 55 W s výjimkou patice H4, u níž činí 60 W. Vždy si tuto informaci ověřte v technických specifikacích výrobku. U výkonu potom náleží výhradně na typu autožárovky a pokročilosti její technologie. Pohybuje se od 5 W LED žárovek do více než 70 W typických pro xenon.

Vybíráte vhodný zdroj světla pro osobní automobil, nebo náklaďák? V prvním případě sáhněte po napětí ve výši 12 V, u nákladních automobilů se využívá dvojnásobná hodnota, tedy 24 V.

Barva světla

Zaujala vás nabídka nejrůznějších barevných světel a uvažujete jejich instalaci na své vozidlo? Potom vězte, že zákon v České republice povoluje výhradně bílé spektrum světla. Projde také lehce namodralý nádech. Vyhněte se sytě modrým zářivkám i dalším barvám. Jakkoli mohou působit lákavě, pravdou zůstává, že vozovku dostatečně neosvětlují a hodí se spíše pro milovníky tuningu.

Životnost

Neméně významný parametr spočívá i v životnosti žárovky. Ta je obecně deklarovaná jako výrobcem definovaná doba, po kterou by svítidlo mělo fungovat bez poruchy. Udává se v počtu hodin, přičemž je ale závislá také na počtu rozsvícení. Platí výše zmíněné pravidlo – se stoupající svítivosti klesá životnost, proto buďte při výběru obezřetní a hledejte raději vyvážený poměr. Maximální životnost se také liší podle druhu použité technologie:

  • halogenová světla – 2 500 hodin
  • xenonová světla – 3 000 hodin
  • LED světla – 50 000 hodin.

Chcete-li, aby skutečná životnost odpovídala hodnotám uvedeným na krabici, sáhněte po produktu známé značky. Ověření výrobci totiž obvykle nemají zapotřebí klamat své zákazníky a snaží se uvádět pravdivé údaje. Při zakoupení laciné napodobeniny můžete být nepříjemně překvapeni, když celková doba svícení nedosáhne ani desetiny proklamovaného času.

Cena

Chystáte se do obchodu a nevíte, kolik peněz s sebou vzít? Můžeme vás ujistit, že nákup autožárovky rozhodně váš rodinný rozpočet nezatíží. A abyste měli dokonalý přehled o tom, co můžete za své peníze očekávat, připravili jsme pro vás závěrečné cenové okénko. Seznamte se s výsledky naší analýzy, v níž jsme dostupné modely rozdělili do tří základních intervalů.

Cena do 100 Kč

Chcete jen jednu žárovku a nepotřebujete ty nejmodernější dostupné technologie? Zalovte v nejnižší cenové kategorii a zvolte kousek, který vám bude svými vlastnostmi vyhovovat. K mání jsou klasické halogenky, ale i LED a xenonové žárovky. Záleží tak pouze na vašich požadavcích. Světelný tok obvykle nepřesáhne hranici 1 500 lm, pozor si ale dávejte na poměrně početnou skupinu zářivek s nedostatečným výkonem.

Před provedením nákupu si také dobře ověřte výrobce. U firem jako Philips, Epson nebo Osram nemusíte dlouho přemýšlet. Pokud ale jméno vůbec neznáte, raději si jej důkladně prolustrujte a pročtěte si uživatelské recenze produktu. V opačném případě vás může čekat nepříjemné překvapení.

Cena od 100 Kč do 250 Kč

Potřebujete najednou vyměnit hned několik kusů? Hledáte z nejrůznějších důvodů výkonnější světelné zdroje a dbáte i na jejich kvalitu? Potom se poohlédněte ve středním cenovém intervalu, kde naleznete všechno, co potřebujete. I zde se vyskytují všechny dostupné technologie a matice, obvykle v balení po 2 až 5 kusech.

U této cenové skupiny již obvykle nemusíte řešit ani homologaci ani značku, protože zde naleznete jen kousky pocházející z dílny ověřených výrobců. Láká-li vás nákup podle svítivosti, opravdu se zamyslete, zda takový tok světla potřebujete. Nejenže jím můžete ohrozit řidiče jedoucí proti vám, ale zároveň budete muset počítat s nižší životností.

Cena nad 250 Kč

Nejvyšší cenová třída je víceméně pouze kosmetickým krokem vzhůru od předcházející skupiny. Obsahuje velké balíky čítající až 20 kusů žárovek určených jednak pro profesionální automechaniky, jednak pro vlastníky několika vozidel najednou. Parametry se ovšem nikterak neliší od ostatních kategorií, což je způsobeno zejména jednotnými předpisy, které producenti musejí chtě nechtě respektovat.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.1 z 84 hlasů