Menu

Nejlepší brýle/headsety pro virtuální realitu 2025: Srovnání podle recenzí a testů

Virtuální realita je stále častěji zmiňovaným tématem, které uchvacuje lidi všech věkových kategorií. Abyste si mohli užít tohoto nevšedního zážitku, potřebujete brýle nebo headset pro virtuální realitu. Praktické doplňky tvořící cestu do digitálního světa v plném rozsahu.

Se speciálními brýlemi a headsety můžete poznávat virtuální realitu do nejmenšího detailu. Nemusí to být pouze hraní her, ale také sledování filmů a poznávání, vzdělávání, sport a podobné činnosti. S chytrými brýlemi zkrátka objevíte zcela jiné prostředí. A to může být velice autentické.

Před vstupem do virtuální reality vás čeká nelehké rozhodnutí, a tím je výběr VR brýlí nebo headsetu. Na volbu tohoto příslušenství je zaměřen tento článek. S pomocí několika kapitol vás seznámíme s těmi nejzásadnějšími parametry.

Nejlepší brýle/headsety pro virtuální realitu dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Produkt Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
Top 1 95 %
Počet recenzí: 6
15 700 Kč Zobrazit nabídky
Top 2 96 %
Počet recenzí: 34
22 600 Kč Zobrazit nabídky
Top 3 94 %
Počet recenzí: 29
15 500 Kč Zobrazit nabídky
Top 4 94 %
Počet recenzí: 44
17 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 5 95 %
Počet recenzí: 85
5 800 Kč Zobrazit nabídky
Top 6 100 %
Počet recenzí: 1
13 800 Kč Zobrazit nabídky
Top 7 Zatím nehodnoceno 500 Kč Zobrazit nabídky
Top 8 Zatím nehodnoceno 125 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 9 70 %
Počet recenzí: 21
430 Kč Zobrazit nabídky
Top 10 Zatím nehodnoceno 40 300 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat brýle/headset pro virtuální realitu

Virtuální realita je pro někoho známou oblastí, pro jiného zase španělskou vesnicí. Abyste se v tomto segmentu dostatečně vyznali, musíte znát hlavní rozdíly mezi VR brýlemi a headsety pro virtuální realitu. Kromě toho je třeba vědět, k jakému hardwaru je možné takové doplňky připojit. Podrobně rozebereme jednotlivé parametry těchto výrobků, které do jisté míry rozhodují o výsledné kvalitě a možnostech virtuální reality. Je to například displej, snímače, velikost herní plochy a přidružené příslušenství.

Jak už to bývá zvykem, v závěru článku se dozvíte, na kolik peněz vlastně taková virtuální realita vyjde. A kromě virtuální reality vám můžeme doporučit k přečtení články o dalších elektronických hračkách – například Jak vybrat RC modely nebo Jak vybrat gamepad.

Jak vybrat brýle/headset pro virtuální realitu stručně:

  • Typ – Brýle zobrazují jednodušší virtuální realitu, headsety jsou propracovanější.
  • Propojení – Budete chtít virtuální realitu propojit s mobilem, počítačem nebo herní konzolí?
  • Displej – Zajímat by vás měla technologie, rozlišení i frekvence.
  • Aplikace – Brýle a headsety mají spousty funkcí.
  • Finance – Stanovte i rozpočet, od kterého se bude výběr odvíjet.

VR brýle vs. headset

Když se vysloví pojem virtuální realita, každý jistě souhlasně přikývne tomu, že jde o věrohodnou prezentaci trojrozměrného obrazu. Pokud se však jen s touto znalostí rozhodnete navštívit obchod a budete požadovat brýle na virtuální realitu, čeká vás možná překvapení. Vybírat si totiž můžete mezi dvěma odlišnými typy zařízení zprostředkujícími cestu do virtuálního světa.

Typ Specifika
VR brýle –        Jednodušší

–        Levnější

–        Menší hardwarové nároky

–        Bez displeje

Headsety –        Propracovanější

–        Displej před každým okem

–        Mají sluchátky

–        Větší množství snímačů

–        Dražší

VR brýle

VR brýle představují ekonomicky nejjednodušší variantu virtuální reality. Jedná se o produkty aplikovatelné na hlavu člověka. Tento výrobek není však není vybaven displejem. Disponuje pouze vhodným držákem, do kterého se vkládá mobilní telefon. A právě prostřednictvím jeho obrazu dochází k vytváření virtuální reality. Tato zařízení jsou oproštěna od jakýchkoliv přídavných snímačů a mají menší hardwarové nároky.

Pravdou je, že VR brýle jsou takovým pomyslným odrazovým můstkem do virtuální reality. Ten opravdu dokonalý a propracovaný trojrozměrný svět vám totiž vytvoří headsety.

Headset

Daleko propracovanějším zdrojem virtuální reality jsou speciální headsety mnohdy označované zkratkou HMD čili Head Mounted Display. Součástí těchto doplňků jsou dva samostatné displeje, každý před jedním okem. Nechybí ani sluchátka, která vás doslova vtáhnou do právě probíhajícího děje a vy nebudete rušeni okolními zvuky. Opomíjeno není na větší množství snímačů promítajících se do virtuální reality. Jmenovat lze například snímač zrychlení, 360° snímač pozice, magnetometr, gyroskop, popřípadě laserové senzory.

Headsety jsou z principu fungování a výbavy dražším typem zařízení. Ta však virtuální svět povznáší na mnohem lepší úroveň.

Speciálním typem headsetů jsou pak ještě přístroje podporující rozšířenou (augmentovanou) realitu. Zatímco na normálních headsetech vidíte kompletně vytvořený virtuální svět, rozšířená realita je navázaná na skutečný svět okolo vás. Před očima tak máte průhlednou plochu, skrz kterou pozorujete běžné předměty ve vašem okolí, speciální technologie ale dokáže do prostoru dodávat virtuální prvky – rozšiřuje běžnou realitu.

Hardware pro virtuální realitu

Virtuální brýle a headsety jsou pouze přenašeči výsledné virtuální reality. Pro její tvorbu a zpracování potřebujete dostatečný hardware. I na základě něho můžete do jisté míry vybírat ty správné VR brýle a kompletní headsety.

Virtuální realita je celkem náročná na výkon. V tomto směru lze rozlišovat čtyři druhy hardwaru, se kterými můžete propojit popisované virtuální sety.

  • VR s mobilním telefonem
  • VR s počítačem
  • VR s herní konzolí
  • VR samostatně fungující

VR s mobilním telefonem

Virtuální realita zhmotněná za pomoci mobilního telefonu si žádá výkonný mobilní telefon s FullHD displejem, vícejádrovými procesory a potřebnými senzory. Mezi ně patří gyroskop a akcelerometr. S mobilním telefonem jsou využívány VR brýle. Právě do nich se zasune telefon a ihned lze čerpat všech jeho předností.

VR s počítačem

Virtuální realita vytvářená za pomoci výpočetní techniky, jakou představují notebooky a stolní počítače. V jejich případě byste měli dbát na výkon grafické karty, silný procesor a dostatek operační paměti. Velký důraz je třeba klást i na konektivitu, v rámci které nesmí chybět například možnost připojení za pomoci HDMI konektoru.

Takto nějak může vypadat ideální technická konfigurace – požadavek na grafickou kartu alespoň NVIDIA GTX 10. generace/AMD Radeon RX 5500 XT a lepší, procesor Intel Core i5/AMD Ryzen 5 a vyšší, operační paměť 8 GB a více. Pokud budete v budoucnu měnit některé komponenty vašeho počítače a plánujete využívat virtuální realitu, zaměřte se na označení „VR Ready“. To prozrazuje, že vaše volba bude správná.

VR s herní konzolí

Třetím typem nabízeného hardwaru jsou herní konzole. Ty jsou standardně dostatečně výkonné. V jejich případě je nutné pohlídat si pouze kompatibilitu mezi headsetem a herní konzolí. Nejrozšířenější jsou pravděpodobně výrobky PlayStation.

VR samostatně fungující

V posledních letech se na trh dostaly také samostatně fungující brýle pro virtuální realitu. Ty poslouží výborně při prezentacích projektů ve virtuální realitě klientům, pro účely interaktivních školení či setkávání s přáteli v některém z metavers. Brýle můžete využít ale i pro klasické hraní her. Oproti VR brýlím pro počítače poskytují nižší rozlišení, obnovovací frekvenci a celkově je horší parametry.

Displej

Při výběru brýlí a headsetů pro virtuální realitu se setkáte s několika parametry, ke kterým je třeba přihlížet. Jedním z nich jsou vlastnosti displeje. Pokud využíváte VR brýle v kombinaci s mobilním telefonem, displej a jeho parametry budou vždy odpovídat technickým parametrům mobilu.

U headsetu se však můžete setkat s odlišnými údaji u použitého displeje. Zajímat by vás měla určitě technologie výroby. Využívány jsou AMOLED displeje, u dražších modelů se setkáte s OLED displeji. Pokud narazíte na informaci o rozlišení, ověřte si zda, náhodou nejde o součet rozlišení pro každé oko zvlášť, jak už to bývá zvykem. Nejčastěji využijete rozlišení 1 920 x 1 080 pixelů až 2 560 x 1 440 pixelů. Na lepší zobrazení bude mít vliv také frekvence displeje. Zlatou střední cestou je 90 Hz, nejméně je to 60 Hz.

Zapomínat byste neměli ani na velikost zorného úhlu, který do jisté míry rozhoduje o rozměru celé virtuální reality. Cenově dostupné modely mají zorný úhel do 96°. Dražší produkty vám nabídnou úhel až 110°.

Snímače

Jak už jste mohli postřehnout v předchozích kapitolách, headsety jsou vybaveny nejrůznějšími senzory. U VR brýlí jste limitováni senzory mobilního telefonu. U komplexních headsetů si však můžete pohlídat odpovídající výbavu. Níže vám přinášíme výčet nejpoužívanějších senzorů s jejich stručným vysvětlením.

  • Akcelometr – Pod tímto názvem si můžete představit klasický snímač zrychlení.
  • Gyroskop – Snímač dokáže poznat, v jaké poloze se zařízení nachází.
  • Magnetometr – Umožňuje měřit magnetické pole a využívá se hlavně u kompasů.
  • Snímače pozice – Užívá jednotlivá čidla k rozpoznání toho, kam máte otočenou hlavu. Snímače polohy mohou být dokonce 360°.
  • Laserové senzory – Vylepšují práci snímačů pozice a dokáží s ještě větší přesností určit vaší pozici a celkové natočení v prostoru.

Aplikace pro virtuální realitu

Vysvětlili jsme si, jak přibližně headsety a brýle pro virtuální realitu fungují, dobré je ale také zmínit, co všechno tato zařízení umí a neumí. Využití je totiž velmi široké a kreativní.

  • Zážitkové aplikace – Jedna z nejzákladnějších skupin aplikací pro virtuální realitu. Úkolem je uživatele ohromit a představit možnosti virtuální reality. Často jde o extrémní aplikace, jako jsou virtuální horské dráhy, houpačky, horory s lekačkami a podobně. Je dobré při zážitku sedět, abyste neztratili orientaci v prostoru.
  • 360° fotografie a videa – Brýle a headsety nabízejí prohlížení 360° fotografií pořízených speciálním fotoaparátem. Fotografie kompletně pokrývá celé okolí, takže se můžete s brýlemi otáčet a pořád se fotografie posouvá do všech úhlů. Takové fotografie se dají sledovat i na klasické obrazovce, kdy se obraz dá posouvat myší. Rozšířením tohoto módu jsou navíc 360° videa a filmy. Pořízení je složitější, zapotřebí je speciální kamera, která dokáže spojit obrázky a zvuk z několika objektivů a mikrofonů.
  • Teleprezence – Ve virtuální realitě můžete dokonce ovládat reálné přístroje. Využití je vhodné v průmyslu, vojenství i kosmonautice. Na přístroji je připevněná 360° kamera, pomocí které se operátor rozhlíží, jako by byl přímo na místě.
  • Hry – Virtuální realita patří mezi velmi rychle rostoucí odvětví ve světě počítačových her. Vhodné je to hlavně například v simulátorech a závodních hrách. Zde je občas problém s ovládáním, složitější hry musíte ovládat klávesnicí a myší, což je poslepu celkem problém. Proto jsou vhodnější tituly se speciálními ovladači nebo gamepady. Občas lze využít také aktivaci pohledem. I Česká republika je velmi aktivní ve světě vývoje her pro virtuální realitu. Jedním z nejznámějších titulů je Beat Saber, ve kterém se za pomocí headsetu a ovladačů přenesete do prostoru, kde proti vám vyskakují barevné kostky, jež musíte rozsekat světelným mečem. Do této aktivity vám hrají různé skladby a tak sekáte do rytmu. V roce 2019 oznámilo studio Beat Games milník milionu prodaných kopií, což z Beat Saberu udělalo dosud nejúspěšnější VR hru historie.
  • 3D prohlížeče – Praktickým využitím virtuální reality se zdá 3D prohlížení různých modelů. Můžete si například v počítači zkonstruovat stroj, vybavit byt nábytkem, vytvořit návrh domu a poté si celý produkt prozkoumat v životní velikosti ve virtuálním světě.
  • Simulátory – Výrobci programů těží z velké imerzivity, tedy schopnosti vnoření do děje. Zážitky jsou mnohem intenzivnější, nácviky jsou díky tomu realističtější. Můžete například programovat a simulovat různé vojenské operace, řízení automobilu, únik z hořícího domu a podobně. Na poli vojenství se například prosazuje další česká firma Bohemia Interactive.
  • Operační programy – Do budoucna se počítá také s využitím virtuálních headsetů a brýlí pro plnohodnotné ovládání operačních systémů v počítači.

Velikost herní plochy

Virtuální realita, to není jen postávání na jednom místě. S pomocí VR brýlí a headsetů se během velice krátkého okamžiku octnete ve virtuálním světě, kde je třeba se také pohybovat. Proto byste měli při výběru konkrétního modelu přihlížet i k tomu, jak velkou herní plochu budete potřebovat. V tomto případě je vhodné rozlišovat minimální a maximální plochu. Každý produkt je spjat s trochu odlišným požadavkem na celkovou velikost místa pro bezpečnou návštěvu virtuální reality.

V závislosti na zvoleném zařízení se můžete setkat s minimální herní plochou kolem 2×1,5 metru. Maximální plocha pro virtuální realitu může dosahovat rozlohy až 5×5 metrů. Pro bezproblémové hraní potřebujete zkrátka dostatek místa.

Příslušenství

Domácí virtuální realita nekončí pouze nákupem headsetu, VR brýlemi, herním počítačem, notebookem nebo herní konzolí. Dopřávat si můžete i dalšího bohatého příslušenství, které svým způsobem rozšiřuje virtuální svět a staví jej na vyšší úroveň. Níže uvádíme několik praktických tipů.

  • VR kamery – Kamery vhodné pro natáčení 360° videí. Najít s nimi můžete velice širokého uplatnění při prezentaci virtuální reality, ale také při pořizování fotografií.
  • Dálkové ovladače – Ovládací prvky, se kterými budete lépe ovládat nejenom herní menu, ale také samotnou hru. Ovladače se mohou lišit mírou své haptické odezvy, takže reagují na sílu vašeho stisku a zároveň přenáší zpětnou vazbu do rukou.
  • Reproduktory a sluchátka – Především u headsetů si dejte záležet i na volbě vhodných sluchátek. Ty jsou zdrojem kvalitních zvuků. Alternativou je 3D ozvučení daného prostoru. Některé headsety dokonce mají integrovaná sluchátka.
  • Rukavice pro VR – Obvykle jde o speciální konstrukce, které jsou do značné míry podobné klasickým rukavicím. S pomocí nich získáte vlastní ruce ve virtuální realitě. Rukavice vám zajistí také zpětnou vazbu z virtuální reality.
  • Speciální headsety – Výjimkou nejsou ani produkty rozšiřující možnosti virtuálního světa, ve kterém využijete například vlastní čich.
  • Popruhy – U některých modelů headsetů a brýlí pro virtuální realitu je potřeba pořídit speciální popruhy pro upevnění na hlavu. Některé výrobky už jsou jimi opatřené přímo v základním balíčku. Těžší přístroj bez popruhů vás bude nepříjemně tlačit na horní straně nosu.

Hmotnost

Obecně se brýle nebo headsety pro virtuální realitu nepovažují za příliš zatěžující zařízení, avšak pokud máte přístroj nasazený dlouhou dobu, i poměrně malou hmotnost poznáte. Nejlehčí zařízení se pohybují okolo hmotnosti 300 gramů, pokud jde o jednoduché „držáky“ pro mobilní telefony, samozřejmě musíte navíc započítat také hmotnost smartphonu. Headsety jsou většinou propracovanější a obsahují integrovanou obrazovku, celé zařízení je ale trochu těžší. Velkou výjimkou nejsou ani hodnoty hmotnosti přesahující  700 gramů.

Cena

VR brýle a headsety pro virtuální realitu jsou dnes poměrně rozšířeným sortimentem, takže na své si může přijít opravdu každý. Navíc trh okupuje hned několik předních inovátorů v této oblasti. Mezi ně se rozhodně řadí HTC Vive, Samsung Gear VR, Oculus Rift a PlayStation VR. Technologie spojené s odpovídajícím hardwarem, u kterých rozhodně nemůžete šlápnout vedle. Pokud bychom se měli zaměřit i na ostatní výrobce dodávající tento typ produktů, bude to Panoboard, Sony, ColorCross, Retrak, iGET, Esperanza a EVOLVEO.

Cena do 1 000 Kč

V této cenové kategorii si budete moci pořídit levné VR brýle určené pro mobilní telefony. Jde o základní modely s jednoduchým zpracováním a možností umístit do nich telefon o velikosti 3,5“ až 6“. Jejich součástí bývá i dioptrická korekce a magnetické ovládací tlačítko.

Cena od 1 000 do 5 000 Kč

V tomto případě kromě VR brýlí pro mobilní telefony narazíte také na základní headsety, od kterých samozřejmě nemůžete očekávat tu nejvyšší kvalitu. Ve výsledku však budou mít svůj přínos. Produkty jsou opatřeny sluchátky, pohodlným polstrováním a mají vyšší zorné pole kolem 100° až 105°.

Cena od 5 000 do 10 000 Kč

Za tuto cenu si můžete koupit virtuální brýle určené především pro herní konzole. Obvykle jde o propracované sady, které kromě speciálního setu obsahují ještě VR kameru a několik herních titulů. Virtuální realita vám bude prezentována v 360°.

Cena nad 10 000 Kč

Zapálení nadšenci do virtuální reality jistě sáhnou mnohem hlouběji do kapsy, protože při investici nad 10 000 Kč se už můžete dostat k velice propracovaným VR brýlím a headsetům. Jejich přednostní bude nejenom precizní zpracování, ale i výsledná kvalita obrazu. Headsety disponují více reproduktory, mají kameru, rozlišení až 2 560 x 1 440 pixelů a mnohé další vymoženosti. Dražší kousky přesahují částku 25 000 Kč.

Pozor na zdraví

Brýle a headsety pro virtuální realitu představují úplně novou formu zábavy a jsou zdrojem intenzivních zážitků, na které nemusí být všichni uživatelé adekvátně zvyklí. S využíváním těchto pomůcek byste měli myslet také na své zdraví a dodržovat určitá pravidla.

  • Ztráta orientace a stability – Protože se s brýlemi a headsety naplno ponoříte do virtuálního světa, který vás pohltí, často se může stát, že ztratíte pojem o prostoru a také poloze vlastního těla. Hlava totiž dostává podněty, které jí vlastně nedávají smysl a snaží se je korigovat. Často na internetu narazíte na záběry, kdy uživatelé padají na zem, chodí po místnosti a naráží do věcí a podobně. Jak jsme již zmínili, je dobré zajistit dostatečný prostor pro tuto aktivitu, případně si pořídit otočnou židli, takže se vlastně nemusíte hnout z místa. Případné pády v nezabezpečeném prostoru mohou být velmi bolestivé.
  • Negativní kinetóza – Hlavně při intenzivních zážitkových aplikacích se vám jednoduše může udělat nevolno. Jde o podobný jev jako při jízdě autem nebo autobusem, kde se jedná o klasickou kinetózu. Některým lidem se dělá špatně proto, že vestibulární aparát, který se stará o aktuální zjišťování postavení těla, zaznamenává otřesy a změny polohy, přitom člověk očima vnímá stálý a klidný obraz. Mozek neví, jak si tyto rozdílné signály vyložit a člověku se udělá špatně od žaludku. Naopak u headsetů a brýlí pro VR se děje opak, proto negativní kinetóza. Oči vnímají pohyb, ale vestibulární aparát žádné změny polohy nezaznamenává. Výsledek je u obou kinetóz velmi podobný. V případě nevolnosti si brýle sundejte.
  • Bolest hlavy a očí – Zejména při dlouhodobém využívání headsetů a brýlí pro virtuální realitu může dojít k tomu, že vás začnou bolet oči, případně celá hlava. V takovém případě je určitě dobré ihned sundat zařízení a nechat tělo odpočinout.
  • Leknutí a záblesky – Vysoká imerzivita virtuálního světa, tedy úplné pohlcení do zobrazené reality, může mít za následek vyšší náchylnost na leknutí například při hororových scénách apod. Určitě se podobné aktivity nedoporučují kardiakům, negativně mohou ovlivnit i osoby trpící epilepsií, kterou může vyvolat hodně světelných záblesků.
Daniel Černý

Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.1 z 141 hlasů

Další oblíbené kategorie