Test a recenze nejlepších
brýlí/headsetů pro virtuální realitu
& jak je vybrat

Ukázka produktu ve srovnání virtuálních brýlí

Virtuální realita je stále omílanějším tématem, které uchvacuje lidi všech věkových kategorií. Abyste si mohli užít tohoto nevšedního zážitku, potřebujete VR brýle nebo headset pro virtuální realitu. Praktické doplňky tvořící cestu do digitálního světa v plném rozsahu.

Se speciálními brýlemi a headsety můžete poznávat virtuální realitu do nejmenšího detailu. Nemusí to být pouze hraní her, ale také sledování filmů a poznávání, vzdělávání, sport a podobné činnosti. S chytrými brýlemi zkrátka objevíte zcela jiné prostředí. A to může být velice autentické.

Před vstupem do virtuální reality vás čeká nelehké rozhodnutí, a tím je výběr VR brýlí nebo headsetu. Na volbu tohoto příslušenství je zaměřen tento článek. S pomocí několika kapitol vás seznámíme s těmi nejzásadnějšími parametry.


Vzhled Název Zorný úhel (°) Orientační cena Aktuální cena
Recenze Sony PlayStation VR Sony PlayStation VR 100 7 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Sony PlayStation VR V2 Sony PlayStation VR V2 360 7 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Samsung Gear VR SM-R325 Samsung Gear VR SM-R325 101 3 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze HTC Vive HTC Vive 110 16 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Oculus Rift Oculus Rift 360 13 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Samsung Gear VR SM-R324 Samsung Gear VR SM-R324 101 4 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Samsung Gear VR SM-R322 Samsung Gear VR SM-R322 360 3 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze RETRAK VR Headset Utopia 360 RETRAK VR Headset Utopia 360 360 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Xiaomi Mi VR Play 2 Xiaomi Mi VR Play 2 93 800 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Samsung Gear VR 2016 SM-R323 Samsung Gear VR 2016 SM-R323 101 3 000 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat brýle/headset pro virtuální realitu

 1. VR brýle vs. headset
 2. Hardware pro virtuální realitu
 3. Displej
 4. Snímače
 5. Velikost herní plochy
 6. Příslušenství
 7. Cena

Virtuální realita je pro někoho známou oblastí, pro jiného zase španělskou vesnicí. Abyste se v tomto segmentu dostatečně vyznali, musíte znát hlavní rozdíly mezi VR brýlemi a headsety pro virtuální realitu. Kromě toho je třeba vědět, k jakému hardwaru je možné takové doplňky připojit.

Podrobně rozebereme jednotlivé parametry těchto výrobků, které do jisté míry rozhodují o výsledné kvalitě a možnostech virtuální reality. Je to například displej, snímače, velikost herní plochy a přidružené příslušenství.

Jak už to bývá zvykem, v závěru článku se dozvíte, na kolik peněz vlastně taková virtuální realita vyjde.

A kromě virtuální reality vám můžeme doporučit k přečtení články o dalších elektronických hračkách – například Jak vybrat RC modely nebo Jak vybrat gamepad.

1. VR brýle vs. headset

Když se vysloví pojem virtuální realita, každý jistě souhlasně přikývne tomu, že jde o věrohodnou prezentaci trojrozměrného obrazu. Pokud se však jen s touto znalostí rozhodnete navštívit obchod a budete požadovat brýle na virtuální realitu, čeká vás možná překvapení. Vybírat si totiž můžete mezi dvěma odlišnými typy zařízení zprostředkujícími cestu do virtuálního světa.

 • VR brýle
 • Headset

VR brýle

VR brýle představují ekonomicky nejjednodušší variantu virtuální reality. Jedná se o produkty aplikovatelné na hlavu člověka. Tento výrobek není však není vybaven displejem. Disponuje pouze vhodným držákem, do kterého se vkládá mobilní telefon. A právě prostřednictvím jeho obrazu dochází k vytváření virtuální reality. Tato zařízení jsou oproštěna od jakýchkoliv přídavných snímačů a mají menší hardwarové nároky.

Pravdou je, že VR brýle jsou takovým pomyslným odrazovým můstkem do virtuální reality. Ten opravdu dokonalý a propracovaný trojrozměrný svět vám totiž vytvoří headsety.

Headset

Daleko propracovanějším zdrojem virtuální reality jsou speciální headsety mnohdy označované zkratkou HMD čili Head Mounted Display. Součástí těchto doplňků jsou dva samostatné displeje, každý před jedním okem. Nechybí ani sluchátka, která vás doslova vtáhnou do právě probíhajícího děje a vy nebudete rušeni okolními zvuky. Opomíjeno není na větší množství snímačů promítajících se do virtuální reality. Jmenovat lze například snímač zrychlení, 360° snímač pozice, magnetometr, gyroskop, popřípadě laserové senzory.

Headsety jsou z principu fungování a výbavy dražším typem zařízení. Ta však virtuální svět povznáší na mnohem lepší úroveň.

2. Hardware pro virtuální realitu

Virtuální brýle a headsety jsou pouze přenašeči výsledné virtuální reality. Pro její tvorbu a zpracování potřebujete dostatečný hardware. I na základě něho můžete do jisté míry vybírat ty správné VR brýle a kompletní headsety.

Virtuální realita je celkem náročná na výkon. V tomto směru lze rozlišovat tři druhy hardwaru, se kterými můžete propojit popisované virtuální sety.

 • VR s mobilním telefonem
 • VR s počítačem
 • VR s herní konzolí

VR s mobilním telefonem

Virtuální realita zhmotněná za pomoci mobilního telefonu si žádá výkonný mobilní telefon s Full HD displejem, několika jádrovými procesory a potřebnými senzory. Mezi ně patří gyroskop a akcelerometr. S mobilním telefonem jsou využívány VR brýle. Právě do nich se zasune telefon a ihned lze čerpat všech jeho předností.

VR s počítačem

Virtuální realita vytvářená za pomoci výpočetní techniky, jakou představují notebooky a stolní počítače. V jejich případě byste měli dbát na výkon grafické karty, silný procesor a dostatek operační paměti. Velký důraz je třeba klást i na konektivitu, v rámci které nesmí chybět například možnost připojení za pomoci HDMI konektoru.

Takto nějak může vypadat ideální technická konfigurace – požadavek na grafickou kartu alespoň NVIDIA GTX a lepší, procesor Intel Core i5 a vyšší, operační paměť 8 GB a více. Pokud budete v budoucnu měnit některé komponenty vašeho počítače a plánujete využívat virtuální realitu, zaměřte se na označení „VR Ready“. To prozrazuje, že vaše volba bude správná.

VR s herní konzolí

Třetím typem nabízeného hardwaru jsou herní konzole. Ty jsou standardně dostatečně výkonné. V jejich případě je nutné pohlídat si pouze kompatibilitu mezi headsetem a herní konzolí. Nejrozšířenější jsou pravděpodobně výrobky PlayStation.

3. Displej

Při výběru brýlí a headsetů pro virtuální realitu se setkáte s několika parametry, ke kterým je třeba přihlížet. Jedním z nich jsou vlastnosti displeje. Pokud využíváte VR brýle v kombinaci s mobilním telefonem, displej a jeho parametry budou vždy odpovídat technickým parametrům mobilu.

U headsetu se však můžete setkat s odlišnými údaji u použitého displeje. Zajímat by vás měla určitě technologie výroby. Využívány jsou AMOLED displeje, u dražších modelů se setkáte s OLED displeji. Pokud narazíte na informaci o rozlišení, ověřte si zda, náhodou nejde o součet rozlišení pro každé oko zvlášť, jak už to bývá zvykem. Nejčastěji využijete rozlišení 1 920 x 1 080 pixel až 2 560 x 1 440 pixel. Na lepší zobrazení bude mít vliv také frekvence displeje. Zlatou střední cestou je 90 Hz, nejméně je to 60 Hz.

Zapomínat byste neměli ani na velikost zorného úhlu, který do jisté míry rozhoduje o rozměru celé virtuální reality. Cenově dostupné modely mají zorný úhel do 96°. Dražší produkty vám nabídnou úhel až 110°.

4. Snímače

Jak už jste mohli postřehnout v předchozích kapitolách, headsety jsou vybaveny nejrůznějšími senzory. U VR brýlí jste limitováni senzory mobilního telefonu. U komplexních headsetů si však můžete pohlídat odpovídající výbavu. Níže vám přinášíme výčet nejpoužívanějších senzorů s jejich stručným vysvětlením.

 • Akcelometr – Pod tímto názvem si můžete představit klasický snímač zrychlení.
 • Gyroskop – Snímač dokáže poznat, v jaké poloze se zařízení nachází.
 • Magnetometr – Umožňuje měřit magnetické pole a využívá se hlavně u kompasů.
 • Snímače pozice – Užívá jednotlivá čidla k rozpoznání toho, kam máte otočenou hlavu. Snímače polohy mohou být dokonce 360°.
 • Laserové senzory – Vylepšují práci snímačů pozice a dokáží s ještě větší přesností určit vaší pozici a celkové natočení v prostoru.

5. Velikost herní plochy

Virtuální realita, to není jen postávání na jednom místě. S pomocí VR brýlí a headsetů se během velice krátkého okamžiku octnete ve virtuálním světě, kde je třeba se také pohybovat. Proto byste měli při výběru konkrétního modelu přihlížet i k tomu, jak velkou herní plochu budete potřebovat. V tomto případě je vhodné rozlišovat minimální a maximální plochu. Každý produkt je spjat s trochu odlišným požadavkem na celkovou velikost místa pro bezpečnou návštěvu virtuální reality.

V závislosti na zvoleném zařízení se můžete setkat s minimální herní plochou kolem 2×1,5 metru. Maximální plocha pro virtuální realitu může dosahovat rozlohy až 5×5 metrů. Pro bezproblémové hraní potřebujete zkrátka dostatek místa.

6. Příslušenství

Domácí virtuální realita nekončí pouze nákupem headsetu, VR brýlemi, herním počítačem, notebookem nebo herní konzolí. Dopřávat si můžete i dalšího bohatého příslušenství, které svým způsobem rozšiřuje virtuální svět a staví jej na vyšší úroveň. Níže uvádíme několik praktických tipů.

 • VR kamery – Kamery vhodné pro natáčení 360° videí. Najít s nimi můžete velice širokého uplatnění při prezentaci virtuální reality, ale také při pořizování fotografií.
 • Dálkové ovladače – Ovládací prvky, se kterými budete lépe ovládat nejenom herní menu, ale také samotnou hru. Ovladače se mohou lišit mírou své haptické odezvy, takže reagují na sílu vašeho stisku a zároveň přenáší zpětnou vazbu do rukou.
 • Reproduktory a sluchátka – Především u headsetů si dejte záležet i na volbě vhodných sluchátek. Ty jsou zdrojem kvalitních zvuků. Alternativou je 3D ozvučení daného prostoru.
 • Rukavice pro VR – Obvykle jde o speciální konstrukce, které jsou do značné míry podobné klasickým rukavicím. S pomocí nich získáte vlastní ruce ve virtuální realitě. Rukavice vám zajistí také zpětnou vazbu z virtuální reality.
 • Speciální headsety – Výjimkou nejsou ani produkty rozšiřující možnosti virtuálního světa, ve kterém využijete například vlastní čich.

7. Cena

VR brýle a headsety pro virtuální realitu jsou dnes poměrně rozšířeným sortimentem, takže na své si může přijít opravdu každý. Navíc trh okupuje hned několik předních inovátorů v této oblasti. Mezi ně se rozhodně řadí HTC Vive, Samsung Gear VR, Oculus Rift a PlayStation VR. Technologie spojené s odpovídajícím hardwarem, u kterých rozhodně nemůžete šlápnout vedle. Pokud bychom se měli zaměřit i na ostatní výrobce dodávající tento typ produktů, bude to Panoboard, Sony, ColorCross, Retrak, iGET, Esperanza a EVOLVEO.

Cena do 1 000 Kč

V této cenové kategorii si budete moci pořídit levné VR brýle určené pro mobilní telefony. Jde o základní modely s jednoduchým zpracováním a možností umístit do nich telefon o velikosti 3,5“ – 6“. Jejich součástí bývá i dioptrická korekce a magnetické ovládací tlačítko.

Cena od 1 000 Kč do 5 000 Kč

V tomto případě kromě VR brýlí pro mobilní telefony narazíte také na základní headsety, od kterých samozřejmě nemůžete očekávat tu nejvyšší kvalitu. Ve výsledku však budou mít svůj přínos. Produkty jsou opatřeny sluchátky, pohodlným polstrováním a mají vyšší zorné pole kolem 100° až 105°.

Cena od 5 000 Kč do 10 000 Kč

Za tuto cenu si můžete koupit virtuální brýle určené především pro herní konzole. Obvykle jde o propracované sady. Ty kromě speciálního setu obsahují ještě VR kameru a několik herních titulů. Virtuální realita vám bude prezentována v 360°.

Cena nad 10 000 Kč

Zapálení nadšenci do virtuální reality jistě sáhnou mnohem hlouběji do kapsy, protože při investici nad 10 000 Kč se už můžete dostat k velice propracovaným VR brýlím a headsetům. Jejich přednostní bude nejenom precizní zpracování, ale i výsledná kvalita obrazu. Headsety disponují více reproduktory, mají kameru, rozlišení až 2 560 x 1 440 pixel a mnohé další vymoženosti. Dražší kousky přesahují částku 25 000 Kč.

Jak vám pomohl tento článek? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Brýle/headset pro virtuální realitu
Průměrné hodnocení 4 z 46 hlasů