Menu

70 let starý vysavač předčí moderní tímto jediným parametrem: vyzkoušeli jsme jej a nestačili se divit

70 let starý vysavač předčí moderní tímto jediným parametrem: vyzkoušeli jsme jej a nestačili se divit

Vadí vám, že dnešní vysavače vydrží jen pár let? Většina klasických vysavačů má záruku 5 let, ale občas nevydrží ani to. Co kdybychom vám řekli, že si můžete pořídit vysavač, který vydrží i 70 let?

Jupiter 402 z roku 1956 vám sloužil i 70 let

To, že retro výrobky vydrží věčnost, není žádná novinka. Určitě si vzpomínáte na staré hračky, které jsou dodnes funkční a stále vypadají jako nové. Stejně tomu tak je i s některými spotřebiči, mezi které patří například vysavače. My jsme vlastnoručně otestovali Jupiter 402 od výrobce ETA (původního Elektro-Praga), který byl v roce 1956 nejlepším vysavačem na světě. A my se tomu nedivíme.

I když vysavač mnoha funkcemi nedisponoval, na svou dobu byl ale velmi moderní. Tomu nasvědčovala i kolečka umístěná v zadní části, které vysavače doposud neměly. Měl také funkci proti rušení signálu rádia, takže jste rádio mohli poslouchat i během vysávání (což tedy bylo celkem nemožné, jelikož má vysavač hlučnost 78 dB).

Moderní vysavač vs. retro model z 50. let

Když porovnáme moderní vysavače, ať už bezsáčkové nebo sáčkové, s těmi tehdejšími, rozdíly tam určitě jsou. Ať už se jedná o hlučnost, kterou jsme už předtím zmínili, nebo dostupné funkce. V dnešní době mají vysavače hlučnost okolo 70 dB, ale najdete i modely s 65 dB. Nové vysavače mají také moderní funkce, mezi které patří indikátor zanesení filtru, plnosti sáčku či nádoby, regulace výkonu, soft start nebo automatické navíjení kabelu.

Retro vysavače tyto funkce samozřejmě neměly, postrádaly i navíjení kabelu, takže jste kabel vždy museli smotat. Co nás ale překvapilo, byla dvojitá filtrace u modelu 402. Filtr v té době nebyl běžnou součástí vysavačů, a tak jej bereme jako velké plus. Zároveň disponoval objemným sběrným sáčkem, který jste po použití pouze vysypali. V dnešní době se vyrábějí sáčky spíše jednorázové, což pocítíte zejména ve své peněžence. Alternativou však mohou být bezsáčkové modely, které po použití pouze vysypete.

Cena vs. výkon vs. kvalita

Co se týče ceny, rodiny na vysavač museli opravdu šetřit. V tehdejší době stál 880 Kčs, což odpovídá dnešním 20 100 Kč. Průměrná mzda v roce 1956 byla 1 192 Kčs, takže jste za něj dali téměř celou výplatu. V dnešní době vysavače koupíte už od 1 000 Kč, pokud chcete kvalitnější kus, zaplatíte za něj i 5 000 Kč. V porovnání s dnešní průměrnou mzdou (cca 44 000 Kč) je cena opravdu velmi příznivá.

Když ale porovnáme cenu s tím, jak dlouho vysavač vydrží, i cena 20 100 Kč za to stojí. Dnešní moderní vysavače vám totiž 70 let rozhodně nevydrží. Musíme ale podotknout, že i když s retro vysavačem můžete vysávat i dnes, pravděpodobně byste se dost nadřeli. Vysavač totiž disponuje pouze dvěma kolečky, což ztěžuje jeho manipulaci a navíc jej lze využívat jen na koberce. Hubice byla navíc dost malá, a tak jste s ní vysáli vždy jen malý úsek. V dnešní době mají hubice dva nástavce, a to na koberce i podlahy.

Co ale musíte Jupiteru pochválit, je široké příslušenství, které nenajdete u některých vysavačů ani dnes. Mohli jste u něj najít například nástavec na čalounění, štěrbinovou hubici nebo kartáč.

Vyplatí se vyměnit moderní vysavač za retro?

Přestože retro vysavače vydrží i 70 let (a možná ještě více), určitě byste s ním dnes vysávat nechtěli. Vyšší hmotnost, hlučnost a možnost využití pouze na kobercích by bylo značně nepraktické. Moderní vysavače se proto vyplatí i přesto, že vám vydrží maximálně 5 let. Pokud ale potřebujete občas něco vysát v dílně, ve sklepě či někde na stavbě, Jupiter vám určitě postačí.

Ty nejlepší klasické vysavače z našeho srovnání:

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.