Menu

Apple iPhone 13 mini po 2 letech: Malý iPhone překvapil odolností, řidiče nepotěší (osobní zkušenost)

Apple iPhone 13 mini po 2 letech: Malý iPhone překvapil odolností, řidiče nepotěší (osobní zkušenost)
Foto: Lucie Sobotová, ilustrace: Arecenze

V nedávném článku jsem se s vámi podělila o osobní zkušenosti s Apple iPhonem SE 2022. To ale není jediný iPhone, který máme v rodině. Téměř dva roky nám slouží Apple iPhone 13 mini 128GB. I tento model se osvědčil – krásně fotí a má svižný chod. Časem jsme ale odhalili jeden poměrně významný nedostatek, který vás možná přiměje zvolit jiný model.

Kompaktní rozměry byly rozhodující

Apple iPhone 13 mini 128GB je malý iPhone z roku 2021, který ale nabízí luxusní moderní design typický pro všechny novější iPhony. Jedná se o ploché hrany pro snadnější úchop a především fotomodul s diagonálním uspořádáním objektivů. Nechybí extra pevné sklo Ceramic Shield, hliníkový rámeček a odolnost vůči vodě a prachu IP68.

Důvodem, proč si manžel koupil právě tento model a ne jiný, byly především kompaktní rozměry (5,4″, 141 g) a vysoká kvalita zpracování společná všem iPhonům. V práci potřebuje mít telefon neustále u sebe a nosí jej po kapsách. U předchozích telefonů s většími rozměry se mu často stávalo, že mu telefon vypadl z kapsy. Pády už se nevyhnuly ani iPhonu 13 mini, ten však na rozdíl od předchůdců zatím vyvázl bez úhony.

 

Displej je na slunci dobře čitelný

Baterie dostává zabrat, klesla na 95 %

Co se týče kvality displeje mám porovnání se svým iPhonem SE 2022, jehož displej není na přímém slunci moc dobře čitelný. U iPhonu 13 mini je jas displeje výrazně vyšší (625 vs. 1 200 nitů) a barvy jsou živější. Mnohem lepší je zde i kvalita fotografií. iPhone 13 mini je vybaven 2 zadními objektivy, každý s rozlišením 12 Mpx. Selfie kamera podává detailní výsledky s přirozenou barvou pleti. Zde je malá ukázka, jak telefon fotí za horších světelných podmínek.

Baterie iPhonu 13 mini dostává v poslední době trochu zabrat. Manžel ji nedobíjí do plna, takže během posledních měsíců klesla její maximální kapacita z 98 % na 95 %. Telefon používá především k příjmu hovorů, vyřizování e-mailů a prohlížení internetu. Denně stráví u obrazovky zhruba 1 – 1,5 hodiny. Když telefon dobije do plna, kapacita baterie 2 438 mAh mu bez problému vystačí na 1,5 dne.

Výhody a nevýhody po 2 letech

S telefonem je velmi spokojený, ať už se jedná o svižný procesor, dostatečnou výdrž baterie, vysokou odolnost či kvalitu fotoaparátu. Telefon má ale jednu slabou stránku při používání v autě. Při nabíjení přes USB a současném režimu zrcadlení obrazovky (Apple Carplay) na displej palubního počítače často hlásí přehřátí baterie a přestává dobíjet. Po chvíli se baterie ochladí. Nejedná se přitom o vadný kus, protože známý zaznamenal u téhož modelu stejný problém.

Klady

  • Kompaktní rozměry
  • Kvalitní fotoaparát
  • Dostatečná výdrž baterie (min. 1,5 dne)
  • Perfektní displej
  • Moderní design
  • Odolná konstrukce
  • Svižný a plynulý chod
  • Face ID, Apple Pay a další výhody společné iPhonům

Zápory

  • Vyšší cena
  • V autě se při zrcadlení obrazovky (Apple Carplay) a současného nabíjení přehřívá baterie
19 000 Kč Orientační cena

Technické parametry

Hlavní technické údaje najdete v tabulce:

Parametr Hodnota
Rozměry 131,5 x 64,2 x 7,7 mm
Hmotnost 141 g
Tělo Skleněná přední i zadní strana, hliníkový rámeček
Odolnost proti prachu a vodě IP68 (až 6 m po dobu 30 minut)
Display 5,4″,1 080 x 2 340 px, Super Retina XDR OLED, 1200 nitů
Operační systém iOS 15 upgradovatelný na iOS 17.4
Čipová sada Apple A15 Bionic (5 nm)
Paměťová konfigurace 128 GB 4 GB RAM
Hlavní fotoaparát 12 MP, f/1,6, OIS s posunem snímače

12 MP, f/2,4

Selfie kamera 12 MP, f/2,2
Video 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps
Baterie 2 438 mAh

 

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud máte důležitou zprávu a očekáváte naši odpověď, oslovte nás přes e-mail.

Souhlasim s tim, ze 13 mini je kompaktni a vlastne uplne presne plni svuj ucel!

Jedine co, tak zivotnost baterie u meho kusu vyrazne slabsi. Po 2 letech jsem na 78%, jsem rad, ze dam pul dne bez nabiti…

Tomas Novak

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.