Autem do Chorvatska? Těchto 5 věcí před odjezdem rozhodně udělejte!

Chystáte se s rodinou na letní dovolenou do Chorvatska autem? Aby vaše cesta proběhla hladce a bez nežádoucích nepříjemností, je třeba se na ni nejdříve náležitě připravit a nic nepodcenit. Na těchto 5 věcí byste před odjezdem rozhodně neměli zapomenout.
- Základní kontrola technického stavu
- Návštěva autoservisu
- Kontrola platnosti dokladů a pojištění
- Zjistit si povinnou výbava v zahraničí
- Nastudovat odlišné dopravní předpisy
Základní kontrola technického stavu
Abyste na průměrně 10 hodin dlouhou cestu mohli vyrazit s klidným svědomím, je třeba si vozidlo před odjezdem důkladně zkontrolovat. To se týká i zcela nových aut, u kterých je riziko technického problému minimální. Existuje mnoho věcí, které si jednoduše prověříte i doma bez nutnosti návštěvy servisu.
Zaměřte se tedy na funkčnost ostřikovačů a stěračů, doplňte vodu do ostřikovačů, zkontrolujte stav předního skla, funkčnost světlometů, množství chladící kapaliny a stav pneumatik. To jsou jen základní úkony, ale mnohem podrobnější vám auto prověří v profesionálním autoservisu.
Návštěva autoservisu
I když můžete mít pocit, že váš vůz funguje bez problému, tak před dlouhou cestou jednoznačně doporučujeme preventivní návštěvu v profesionálním autoservisu. Potenciální problémy, které by mohly nastat v zahraničí by se vám mohly značně prodražit. V servisu si nechte zkontrolovat především stav tlumičů, brzd, geometrii, aktuální kondici akumulátoru a samozřejmě také nezapomeňte na výměnu oleje.
Kontrola platnosti dokladů a pojištění
Než vyrazíte na cestu, věnujte také pozornost tomu, že máte veškeré potřebné doklady a dokumenty. Samozřejmostí je řidičský průkaz a malý technický průkaz. Určitě nezapomeňte ani na zelenou kartu, která je dokladem o uhrazeném povinném pojištění. Dále doporučujeme i formulář o záznamu nehody, který se vždy hodí.
Máte zaplacené povinné ručení i havarijní pojištění? To je určitě dobře, ale pokud budete pro svou rodinu sjednávat na letní dovolenou i cestovní pojištění, tak do něj nezapomeňte zahrnout i pojištění vozidla, případně odpovědnost za způsobenou škodu. Pojištění se vám prodraží jen o pár desítek korun a v konečném důsledku se může hodit.
Zjistit si povinnou výbava v zahraničí
Každý ve svém voze musí vozit povinnou výbavu, mezi kterou patří například lékárnička nebo výstražný trojúhelník. Každá země má však svá pravidla a povinná výbava se může lišit. Ověřte si proto, jakou povinnou výbavu vyžadují všechny státy, kterými budete projíždět. Zapomenout byste určitě neměli na reflexní vesty pro všechny cestující, náhradní žárovky, pojistky a nářadí na výměnu či opravu pneumatiky.
Nastudovat odlišné dopravní předpisy
Posledním důležitým pravidlem je znalost dopravních předpisů ve všech zemích, kterými projedete. Evropská unie nemá stanoveny celoevropské jednotné dopravní předpisy. Tyto předpisy se často nijak zásadně v jednotlivých zemích neliší, ale přesto se rozdíly najdou a je vhodné o nich vědět. Pokud si je nezjistíte, může vám to způsobit řadu nepříjemností v silničním provozu nebo oplétaček s policií.
Rubriky
Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti
Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.