Menu

Druhy a typy sušiček prádla

Druhy a typy sušiček prádla

Zvažujete nákup sušičky a nevíte, jakou vybrat? Co je to kondenzační nebo hybridní sušička? V našem článku se dozvíte, jaké typy sušiček existují a jaké jsou jejich výhody a nevýhody. V základu můžeme sušičky rozdělit do dvou skupin, na sušičky ventilační a kondenzační. Kondenzační sušičky se dále dělí na modely s topným tělesem, tepelným čerpadlem a hybridní sušičky. Pojďme se tedy na jednotlivé typy podívat blíže.

 

Zobrazení typů sušiček prádla podle principu jejich fungování

Výhody Nevýhody
Kondenzační Velký výběr na trhu Vyšší pořizovací cena
Nejsou třeba stavební úpravy Nutné vyvést do odpadu nebo vylévat nádržku
Ventilační Nižší pořizovací cena Malý výběr na trhu
Nutné stavební úpravy

Ventilační sušičky

Ventilační (odvětrávací, odtahové) sušičky se vyznačují tím, že horký vzduch z prádla odvádějí /clanky/druhy-a-typy-susicek-pradla/. Výhodou těchto sušiček je nižší pořizovací cena a zpravidla také nižší spotřeba. Na druhou stranu neexistují ve vestavné variantě a nesou s sebou nezbytný zásah do stavby. Vzniklou vodní páru je totiž prostřednicvím roury potřeba vyvést skrz zeď ven. Pravděpodobně z těchto důvodů nejsou na českém trhu příliš populární a při jejich shánění tak nemáte ani moc velký výběr. Například ve Spojených státech naopak hrají ventilační sušičky prim.

Kondenzační sušičky

Druhou, populárnější, variantou jsou sušičky kondenzační. Jak již slovo kondenzace napovídá, teplý vzduch s párou se nikam neodvádí, ale dochází k jeho ochlazení uvnitř sušičky. Vzniklý kondenzát, tedy vysrážená voda, se shromažďuje v kondenzační nádobce, popřípadě je odváděn do odpadu (záleží na konkrétní sušičce). Kondenzovanou vodu můžete využít také například do napařovací žehličky, je to totiž voda destilovaná.

Kondenzační sušičky jsou na našem trhu daleko oblíbenější a existují v mnoha variantách. Vybírat můžete mezi volně stojícími i vestavnými modely, sušičkami se zkrácenou hloubkou (slim), nebo i sety sušičky a pračky, které můžete postavit na sebe a ušetřit tak místo. Oproti ventilačním sušičkám jsou o něco dražší a nákladnější, jejich variabilita a snadná instalace ale tyto nevýhody do jisté míry kompenzuje.

Kondenzační sušičky se podle způsobu ohřevu vzduchu rozdělují na tři typy:

  • Sušičky s topným tělesem
  • Sušičky s tepelným čerpadlem
  • Hybridní sušičky

Sušičky s topným tělesem

Kondenzační sušičky s elektrickým topným tělesem se vyznačují nižší pořizovací cenou a často také rychlejším sušením. Jsou ovšem energeticky náročnější a za jejich provoz si tak připlatíte. Jako výhodu ještě zbývá zmínit vyjímatelný kondenzátor, který můžete snadno očistit pod tekoucí vodou nebo profouknut proudem vzduchu.

Sušičky s tepelným čerpadlem

Modely s tepelným čerpadlem jsou energeticky šetrnější díky tomu, že zbytkové teplo využívají k opětovnému ohřátí vzduchu. Obecně jsou také šetrnější k prádlu než předchozí skupina sušiček. Nevýhodou je ale často delší trvání programů a také složitější údržba sušičky. Kondenzátor totiž nelze vyjmout, a tak jej můžete pouze vysát vysavačem nebo očistit kartáčem, což ale nebývá příliš efektivní. Řešením je potom samočisticí kondenzátor, který se během sušení automaticky proplachuje. Zatím jej má ale pouze malá část prodávaných modelů a zpravidla jde o sušičky vyšší cenové kategorie.

Hybridní sušičky

S hybridními sušičkami se zatím nesetkáte příliš často, v současnosti (prosinec 2020) je na českém trhu prodává pouze několik málo značek. Nejvíce modelů nabízí značka LG, která s touto technologií přišla jako první. Hybridní sušičky spadají spíše do střední až vyšší cenové kategorie. Tyto modely jsou vybavené jak tepelným čerpadlem, tak topným tělesem, a vy můžete volit mezi výhodami těchto dvou zdrojů tepla. Na základě vašich preferencí tak můžete vybrat program, který bude rychlejší, ale energeticky náročnější, nebo můžete sušit úsporně a o něco déle.

 

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.