Druhy a typy sušiček prádla

Zvažujete nákup sušičky a nevíte, jakou vybrat? Co je to kondenzační nebo hybridní sušička? V našem článku se dozvíte, jaké typy sušiček existují a jaké jsou jejich výhody a nevýhody. V základu můžeme sušičky rozdělit do dvou skupin, na sušičky ventilační a kondenzační. Kondenzační sušičky se dále dělí na modely s topným tělesem, tepelným čerpadlem a hybridní sušičky. Pojďme se tedy na jednotlivé typy podívat blíže.

 

Ventilační sušičky

Ventilační (odvětrávací, odtahové) sušičky se vyznačují tím, že horký vzduch z prádla odvádějí ze spotřebiče ven. K tomu se pochopitelně vážou nezbytné stavební úpravy. Výhodou těchto sušiček je nižší pořizovací cena a zpravidla také nižší spotřeba. Na druhou stranu neexistují ve vestavné variantě a, jak již bylo zmíněno, nesou s sebou nezbytný zásah do stavby. Pravděpodobně z těchto důvodů nejsou na českém trhu příliš populární a při jejich shánění tak nemáte ani moc velký výběr. Například ve Spojených státech naopak hrají ventilační sušičky prim.

Kondenzační sušičky

Druhou, populárnější, variantou jsou sušičky kondenzační. Jak již slovo kondenzace napovídá, teplý vzduch s párou se nikam neodvádí, ale dochází k jeho ochlazení uvnitř sušičky. Vzniklý kondenzát, tedy vysrážená voda, se shromažďuje v kondenzační nádobce, popřípadě je odváděn do odpadu (záleží na konkrétní sušičce). Kondenzovanou vodu můžete využít také například do napařovací žehličky, je to totiž voda destilovaná.

Kondenzační sušičky jsou na našem trhu daleko oblíbenější a existují v mnoha variantách. Vybírat můžete mezi volně stojícími i vestavnými modely, sušičkami se zkrácenou hloubkou (slim), nebo i sety sušičky a pračky, které můžete postavit na sebe a ušetřit tak místo. Oproti ventilačním sušičkám jsou o něco dražší a nákladnější, jejich variabilita a snadná instalace ale tyto nevýhody do jisté míry kompenzuje.

Nejlepší kondenzační sušičky dle našeho srovnání

1. místo
Vítěz testu 2019
2. místo 3. místo 4. místo 5. místo 6. místo 7. místo 8. místo 9. místo 10. místo
LG RC82EU2AV4W LG RC81EU2AV4W LG RC81U2AV2W Siemens WT47W590CS Bosch WTW85590BY LG RC91U2AV3W Siemens WT47U690CS Gorenje DA83ILS/I Beko DH 8534 RX Beko DPY 8506 GXB1

Hodnocení:
93,6 %

Orientační cena:
16 000 Kč

Přečíst recenzi

Hodnocení:
91,6 %

Orientační cena:
15 000 Kč

Přečíst recenzi

Hodnocení:
91,6 %

Orientační cena:
20 000 Kč

Přečíst recenzi

Hodnocení:
91,2 %

Orientační cena:
19 500 Kč

Přečíst recenzi

Hodnocení:
90,8 %

Orientační cena:
20 000 Kč

Přečíst recenzi

Hodnocení:
90,6 %

Orientační cena:
20 000 Kč

Přečíst recenzi

Hodnocení:
89,8 %

Orientační cena:
20 000 Kč

Přečíst recenzi

Hodnocení:
89,6 %

Orientační cena:
14 000 Kč

Přečíst recenzi

Hodnocení:
88,1 %

Orientační cena:
13 600 Kč

Přečíst recenzi

Hodnocení:
87,8 %

Orientační cena:
15 000 Kč

Přečíst recenzi

Sušičky s topným tělesem

Kondenzační sušičky s elektrickým topným tělesem se vyznačují nižší pořizovací cenou a často také rychlejším sušením. Jsou ovšem energeticky náročnější a za jejich provoz si tak připlatíte. Jako výhodu ještě zbývá zmínit vyjímatelný kondenzátor, který můžete snadno očistit pod tekoucí vodou nebo profouknut proudem vzduchu.

Sušičky s tepelným čerpadlem

Modely s tepelným čerpadlem jsou energeticky šetrnější díky tomu, že zbytkové teplo využívají k opětovnému ohřátí vzduchu. Obecně jsou také šetrnější k prádlu než předchozí skupina sušiček. Nevýhodou je ale často delší trvání programů a také složitější údržba sušičky. Kondenzátor totiž nelze vyjmout, a tak jej můžete pouze vysát vysavačem nebo očistit kartáčem, což ale nebývá příliš efektivní. Řešením je potom samočisticí kondenzátor, který se během sušení automaticky proplachuje. Zatím jej má ale pouze malá část prodávaných modelů a zpravidla jde o sušičky vyšší cenové kategorie.

Hybridní sušičky

S hybridními sušičkami se zatím nesetkáte příliš často, v současnosti (květen 2018) je na českém trhu prodává pouze jedna značka, navíc spadají spíše do střední až vyšší cenové kategorie. Tyto modely jsou vybavené jak tepelným čerpadlem, tak topným tělesem, a vy můžete volit mezi výhodami těchto dvou zdrojů tepla. Na základě vašich preferencí tak můžete vybrat program, který bude rychlejší, ale energeticky náročnější, nebo můžete sušit úsporně a o něco déle.

Jak vám pomohl tento článek? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Druhy a typy sušiček prádla
Průměrné hodnocení 4.8 z 13 hlasů

Mohlo by vás také zajímat

Sušičky s horním plněním Jak správně sušit prádlo v sušičce Co můžete a nemůžete sušit Set pračky se sušičkou Sušení prádla v sušičce Poruchy sušičky prádla Jak na voňavé prádlo ze sušičky Prádlo ze sušičky nevoní? Poradíme! Sušičky prádla v akci – kde je najít? Filtry do sušičky – kde koupit Symboly na prádle – co patří do sušičky a jak to prát?
Srážení prádla v sušičce Příslušenství k sušičkám prádla Základní údržba sušičky prádla Rozměry sušiček prádla Tipy a rady na sušení prádla v sušičce Sušičky prádla s tepelným čerpadlem Spotřeba vody sušiček prádla Jak funguje sušička prádla Kondenzační nebo ventilační sušičku prádla? Pračka se sušičkou nebo každý spotřebič zvlášť?