Menu

Druhy a typy sušiček prádla

Zvažujete nákup sušičky a nevíte, jakou vybrat? Co je to kondenzační nebo hybridní sušička? V našem článku se dozvíte, jaké typy sušiček existují a jaké jsou jejich výhody a nevýhody. V základu můžeme sušičky rozdělit do dvou skupin, na sušičky ventilační a kondenzační. Kondenzační sušičky se dále dělí na modely s topným tělesem, tepelným čerpadlem a hybridní sušičky. Pojďme se tedy na jednotlivé typy podívat blíže.

 

Ventilační sušičky

Ventilační (odvětrávací, odtahové) sušičky se vyznačují tím, že horký vzduch z prádla odvádějí ze spotřebiče ven. K tomu se pochopitelně vážou nezbytné stavební úpravy. Výhodou těchto sušiček je nižší pořizovací cena a zpravidla také nižší spotřeba. Na druhou stranu neexistují ve vestavné variantě a, jak již bylo zmíněno, nesou s sebou nezbytný zásah do stavby. Pravděpodobně z těchto důvodů nejsou na českém trhu příliš populární a při jejich shánění tak nemáte ani moc velký výběr. Například ve Spojených státech naopak hrají ventilační sušičky prim.

Kondenzační sušičky

Druhou, populárnější, variantou jsou sušičky kondenzační. Jak již slovo kondenzace napovídá, teplý vzduch s párou se nikam neodvádí, ale dochází k jeho ochlazení uvnitř sušičky. Vzniklý kondenzát, tedy vysrážená voda, se shromažďuje v kondenzační nádobce, popřípadě je odváděn do odpadu (záleží na konkrétní sušičce). Kondenzovanou vodu můžete využít také například do napařovací žehličky, je to totiž voda destilovaná.

Kondenzační sušičky jsou na našem trhu daleko oblíbenější a existují v mnoha variantách. Vybírat můžete mezi volně stojícími i vestavnými modely, sušičkami se zkrácenou hloubkou (slim), nebo i sety sušičky a pračky, které můžete postavit na sebe a ušetřit tak místo. Oproti ventilačním sušičkám jsou o něco dražší a nákladnější, jejich variabilita a snadná instalace ale tyto nevýhody do jisté míry kompenzuje.

Nejlepší kondenzační sušičky dle našeho srovnání

Sušičky s topným tělesem

Kondenzační sušičky s elektrickým topným tělesem se vyznačují nižší pořizovací cenou a často také rychlejším sušením. Jsou ovšem energeticky náročnější a za jejich provoz si tak připlatíte. Jako výhodu ještě zbývá zmínit vyjímatelný kondenzátor, který můžete snadno očistit pod tekoucí vodou nebo profouknut proudem vzduchu.

Sušičky s tepelným čerpadlem

Modely s tepelným čerpadlem jsou energeticky šetrnější díky tomu, že zbytkové teplo využívají k opětovnému ohřátí vzduchu. Obecně jsou také šetrnější k prádlu než předchozí skupina sušiček. Nevýhodou je ale často delší trvání programů a také složitější údržba sušičky. Kondenzátor totiž nelze vyjmout, a tak jej můžete pouze vysát vysavačem nebo očistit kartáčem, což ale nebývá příliš efektivní. Řešením je potom samočisticí kondenzátor, který se během sušení automaticky proplachuje. Zatím jej má ale pouze malá část prodávaných modelů a zpravidla jde o sušičky vyšší cenové kategorie.

Hybridní sušičky

S hybridními sušičkami se zatím nesetkáte příliš často, v současnosti (květen 2018) je na českém trhu prodává pouze jedna značka, navíc spadají spíše do střední až vyšší cenové kategorie. Tyto modely jsou vybavené jak tepelným čerpadlem, tak topným tělesem, a vy můžete volit mezi výhodami těchto dvou zdrojů tepla. Na základě vašich preferencí tak můžete vybrat program, který bude rychlejší, ale energeticky náročnější, nebo můžete sušit úsporně a o něco déle.

Autor: Redakce | Naposledy aktualizováno 6.5.2019