Menu

Sušičky prádla s tepelným čerpadlem

Sušiček na prádlo je více typů. Před nákupem se lze rozhodnout zpravidla mezi sušičkou ventilační a sušičkou kondenzační. A právě kondenzační sušičky přináší další dilema k rozlousknutí. Existují kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem. Tyto přístroje fungují na principu nižší teploty, tudíž slibují větší šetrnost k sušenému prádlu. Oproti tomu jsou sušičky s tepelným čerpadlem zatíženy vyšší cenou.

Původní záměr při vývoji sušiček s tepelným čerpadlem byl najít efektivní řešení pro velké provozy prádelen, své uplatnění měly najít například v nemocnicích. Přesto zdomácněli v mnoha běžných domácnostech. Proč? Přes vyšší pořizovací náklady jsou stále oblíbenější. Nabízí vyšší efektivitu sušení a také optimální spotřebu elektrické energie. Oproti klasickým kondenzačním sušičkám jsou výkonnější a ještě úspornější. Vyšší náklady na jejich pořízení se vám při jejich plném využití brzy vrátí.

Oproti klasickým kondenzačním sušičkám fungují ty s tepelným čerpadlem trochu jinak. Cyklus tepelného čerpadla tvoří odpařování, stlačování, kondenzace chladiva. Chladivo v tomto případě tvoří voda. Z bubnu sušičky vychází horká pára, kterou voda ochlazuje. Vlivem ochlazování dochází ke zkapalnění vlhkosti ve vzduchu a prádle, jinými slovy ke kondenzaci. Tato kapalina je potom odváděna do kondenzační nádoby, či přímo do odpadu, pokud je sušička připojená na odpad.

V případě sušičky s tepelným čerpadlem navíc kompresor nasává páru, kterou nasaje a následně ji ohřívá. Využitím čerpadla, které napomáhá zvyšování přirozených vlastností vody dochází k úspoře energie. K práci sušičky jsou potřeba nižší teploty a tím se dostáváme k ochraně textilií a přesto k vysoce efektivnímu sušení vloženého prádla.

Kondenzační sušička s tepelným čerpadlem nevypouští tolik tepla a vlhkosti do okolí. Kvůli konstrukční složitosti ji pořídíte s vyššími náklady. Vyšší cena má však dobrou návratnost v úspoře elektrické energie oproti klasické kondenzační sušičce. Příkon sušiček s tepelným čerpadlem se může dostat pod 1000W což je oproti 2250W běžným u kondenzačních sušiček bez tepelného čerpadla výrazný rozdíl. Spotřeba se pohybuje pod 2,5kWh. Tím odpovídá energetické třídě A, což je u sušičky velmi dobré. Bohužel se kvůli čerpadlu vyznačuje také o něco vyšší hlučností, než klasické kondenzační sušičky. Lepší je takový přístroj umístit do stavebně oddělené sušárny.

Nejlepší sušičky prádla dle srovnávacího testu

Autor: Redakce | Naposledy aktualizováno 6.5.2019