Sušičky prádla s tepelným čerpadlem - čím se liší? | Arecenze
Menu

Sušičky prádla s tepelným čerpadlem

Sušičky prádla s tepelným čerpadlem

Sušiček na prádlo je více typů. Nejzákladnější dělení je na ventilační a kondenzační sušičky. První jmenované ale z trhu již téměř vymizely a v současnosti naprosto převládají sušičky kondenzační. Ty se ale také dále dělá a to podle přítomnosti tepleného čerpadla.

V tomto článku se dozvíte:

  • Jaké jsou výhody a nevýhody tepleného čerpadla.
  • Jak tepelné čerpadlo funguje.
  • Co jsou to hybridní sušičky a jaké přinášejí výhody.

Výhody a nevýhody sušiček s tepelným čerpadlem

Tepelné čerpadlo dokáže efektivněji využít vytvořené teplo, sušení je tedy efektivnější a energeticky úspornější. Zároveň se celý proces šetrnější, což umožňuje sušení i jemných tkanin bez toho, aby se srazily.

I tato technologie má své stinné stránky, tou nejvýraznější je čas sušení, který je delší než u klasických modelu. Vzhledem ke konstrukci přístroje není možné vyndat a vyčistit kondenzátor. Jeho čištění budete muset čas od času svěřit odborníkovi. Při běžné údržbě jej můžete pouze z venku vysát vysavačem. Moderní sušičky mají ale samočisticí kondenzátor, s ním se ale pojí vyšší pořizovací cena.

Sušičky s tepelným čerpadlem jsou všeobecně dražší, než ty bez něj. Při svém fungování ale ušetří spoustu energie, takže se vám počáteční investice vrátí.

Výhody Nevýhody
Nižší spotřeba Delší sušení
Efektivnější provoz Složitější čištění kondenzátoru
Šetrnější k tkaninám Vyšší pořizovací cena

Hybridní sušičky

Novinkou na trhu jsou hybridní sušičky, které v sobě spojují výhody tepelného čerpadla i konvenčního ohřevu vzduchu topným tělesem. Tyto modely umožňují výběr mezi rychlým sušením s topným tělesem a ekologickým sušením s tepelným čerpadlem. S touto technologií jako první přišla značka LG.

Jak funguje tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo dokáže využít teplo, které vzniklo při sušení a ohřát jím studený vzduch. Již vyrobené teplo tedy neuniká ze sušičky ven tak, jak je tomu u sušiček s topným tělesem. Tím vzniká právě ona zmiňované úspora. Sušička totiž nemusí neustále ohřívat vzduch tělesem a spotřebovávat tak elektřinu.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.